iPhone SE: Trendy kompaktnost

iPhone SE

Tak je tu – nový iPhone SE. Nebo speciální edice, chcete-li. Prostě nový základní kámen pro vstup do světa Apple, částečně osekaný, částečně vylepšený, plnohodnotně nejlevnější. Není však takový, jak si jej mnoho lidí představovalo, protože není úplně kompaktní.

Jednoduše řečeno, malé telefony jsou prostě už nastálo velké. Menší zařízení nedává nikomu (kromě určité skupiny uživatelů) smysl. Výrobci nebudou vždy 100% naslouchat zákazníkům, protože zákazníci nemusí mít vždy pravdu. Obecně se proto dá konec roku 2019 a začátek 2020 označit za konec malých telefonů. V posledních letech průměrné rozměry telefonů narostly a letos s jistotou můžeme říct všem kompaktním telefonům sbohem.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Na jednu stranu bychom mohli opakovat známé: „My vám to říkali.“ To když si vzpomenete, že jsme na podzim psali epilog malému iPhonu SE. Přitom myšlenka malého zařízení, s kterým dokážete zvládnout hodně denních úkonů, je skvělá. Sami zvažte, jak velkým pomocníkem jsou vám Apple Watch. Paradoxem je, že i ty rozměrově narostly.

iPhone SE

Malý není a nebude

Když jsem dnes stál v dvoumetrovém odstupu u přepážky jednoho operátora, zaslechl jsem, jak si zákazník od vedlejší plastové bariéry svému prodejci stěžoval. No co k tomu dodat, v těchto prodejnách je všechno slyšet, jak jsou prodejci namačkaní v malém prostoru. Ten postarší pán byl zklamaný, že telefon, který se slevou dostane, není malý, ale je to pořádný obr. To proto, že dostal na výběr mezi velikostmi 6,2 a 6,4 palce. Žádné tintítko.

Když Apple 15. dubna 2020 uvedl nový iPhone SE, jasně tím ukázal, že malý telefon pro něj skončil. Dal dohromady iPhone 8 a 11 a oficiálně tak nahradil čtyřpalcový iPhone z roku 2016, jehož prodej ukončil po dvou letech. Skoro by se dalo říci, že společných prvků mají jen pár. Opět se jedná o zařízení, které je atraktivní cenou, nabízí sympatický výkon a je zabezpečen skenerem otisku prstu. Co se však mění, je velikost. Nový iPhone SE je tak skoro o 30 % větším zařízením než původní držitel speciálního jména.

Trh je velký

Na druhou stranu se stále jedná o nejmenší telefon v nabídce. A nejen v nabídce Apple, je menší než skoro jakýkoli chytrý telefon na trhu s operačním systémem Android. I tam se nabídka zvětšuje. Například Samsung minulý rok začínal u 5,8″ S10E a letos jeho nabídka základního modelu S20 „povyrostla“ o čtyři desetiny palce.

Podobně je na tom další hráč na trhu se svou novou řadou 8 – One Plus. Verze Pro dokonce atakuje hranici sedmi palců. Společnost přitom na galavečeru oznamovala základní verzi s kompaktním designem. Uznáte sami, že mobil nad 6″ je cokoliv, jen ne kompaktní.

iPhone SE

A tak možná nejen vás napadá otázka, kam se poděl kompaktní telefon? Znamená to, že po 13 letech od uvedení prvního iPhonu, který neměl hardwarovou klávesnici, výrobci dospěli do bodu, kdy je nebaví vytvářet něco malého? Přece jen i sám Apple v úvodním videu ke staronovému modelu hlásá, že se jedná o malý 4,7″ design. Jakoby se technologičtí giganti shodli, že i když máte malé ruce a nechcete velký telefon, jiný vám prostě nenabídnou. Telefony jsou větší, mnoho lidí je s nimi produktivnějších a zároveň platí, že větší znamená vyšší ceny a příjmy. Tak kdo by se zajímal o to, že jednou rukou neodepíšete na zprávu?

Logika věci

Je jasné, že pro Apple (a samozřejmě i další výrobce) je jednodušší novější technologii „nacpat“ do většího rámečku. Taky je pochopitelné, že když má Apple od iPhonu 6 tento design vyzkoušený, tak je snazší ho recyklovat, než vytvářet kompletně nové výrobní procesy pro nová zařízení. Asi si vzpomenete, jak populární „šestka“ byla, když se na trh dostala její druhá polovička Plus. To byl tehdy obří krok vpřed. Přesto si možná vybavíte, jakým tempem se iPhone SE vyprodával při svém uvedení. I při svém „vzkříšení“ v roce 2016 byl v ročních žebříčcích v první desítce.

Krátce ještě zapřemýšlejme nad drobností, kterou je hmotnost. Zmíněná řada velkých Samsungů S20 váží 162 g, iPhone 11 Pro 188 g, iPhone 11 194 g a druhá generace iPhonu SE jen 148 g. To jsou jistě nezanedbatelná těžítka trhající kapsy u kalhot. Dle hmotnosti se však nikdy zákazníci rozhodovat nebudou, protože se jedná o rozdíly pár desítek gramů mezi jednotlivými modely a záleží také na použitých materiálech. Ale jen tak na okraj: vzpomenete si, kolik vážil první iPhone? 113 gramů!

Možná to udělal Apple i z toho důvodu, že se objevují velké spekulace o menším modelu Pro, i když jen o čtyři desetiny palce. Pro mě osobně by to byla výhra. Face ID jsem si oblíbil daleko více než Touch ID. Rozhodně mi baterie v iPhone XS vydrží déle než u mého předchozího iPhonu 7. To, že zprávu nenapíšu jednou rukou, jsem musel akceptovat. Přesto by se mi naděje na model s hranatějším designem podobným iPhonu 5 zamlouvala ze všeho nejvíce.

iPhone SE

Osobní pohled

Mně osobně původní iPhone SE hodně imponoval. Prakticky jsem s tímto designem přeskočil i iPhone 6 a 6S. Velkou změnou pro mne byl až iPhone 7, který byl hodně tlačen designovými proměnami iOS. Na některá tlačítka bylo velmi obtížné klepnout, přestože předchozí verze vyhovovaly bez problémů. Od té doby jsem své prsty cvičil tak, aby stále dokázaly pojmout větší displej. A ani současný iPhone XS pro mě chvílemi není ideální. Při psaní jednou rukou mi palec opravdu nedosáhne až na písmeno „a“.

To, co mě kromě velikosti na novém iPhonu SE štve, je design. Chápu, že současné nové generace s Face ID budou postrádat jinou než černou barvu na přední straně. Ale aby ji postrádal i nový telefon, který má tak tlusté rámečky okolo, to je dle mého opravdu prasárna. I když bude pro Apple jednodušší vyměňovat pouze přední panel v jedné barvě, tak ta bíločerná kombinace vypadá opravdu špatně. Naposledy tu byl takový paskvil v podobě iPhonu 5C a dnes jsme o několik slušných let dál.

A nemyslím si, že je to omluvou pro názor, že černá vypadá lépe při vypnutém telefonu nebo že zakryje prvky kamery a senzorů. Když máte vypnutý telefon, tak jej nepoužíváte a kde začínají a končí okraje displeje, vám vážně může být jedno. Pokud displej nezabírá celou přední stranu, je nelogické tak výrazně rozdělit celistvý design zařízení.

Za co by si ale Apple pochvalu zasloužil, je čistá bílá barva. I poslední bílý iPhone 8 byl mírně zažloutlý, nový SE má však čistě bílou, která se opravdu povedla. Není divu, že první bílý iPhone 4 vyšel kvůli Jobsově posedlosti o několik měsíců později. Ještě bych našel jednu drobnost. Logo Apple na zadní straně je perfektně vycentrované, takže v Evropě záda hyzdí už jen značka CE označující prověřený produkt.

iPhone SE

Všeho moc škodí

Dalo by se to shrnout těmito slovy. Dokázali byste po několika letech používání modelové řady X používat telefon s domovským tlačítkem? Já osobně stěží. Když se Applu povede něco tak skvělého jako gesta namísto mechanického (polomechanického) tlačítka, je škoda se vracet zpět. Tato změna naučila miliony lidí pracovat s telefonem jiným způsobem. iPhone SE tak potvrzuje, že bude stále sloužit jako vstupní zařízení. Dle mého je chyba, že nedostal stejné ovládání, osekané komponenty a menší úhlopříčku. Nemyslím z prodejního hlediska, spíš z uživatelského.

Proto je právě nový SE určen uživatelům, kteří ještě nepřesedlali na řadu X nebo 11. Kompaktnost a cena jsou jejich hlavními parametry při výběru telefonu – narozdíl od způsobu ovládání. K tomu si přičtěte fakt, že iPhone SE koupíte s 256GB úložištěm levněji než 64GB variantu nejbližšího konkurenta v nabídce – iPhone XR. Dá se proto říct, že aktuálním trendem není kompaktnost, ale přesun prémiových technologií k modelům o level níže. Rozměrovou kompaktnost tak nenabízí ani jedna kategorie.

Komentářů:

  1. Dobrý večer, mě osobně se třeba bílé SE s černým předkem líbí, ale 100 lidí 100 chutí. Každopádně i já jsem šel do černého modelu. Model SE je pro mě ideální kus. Vzhledem k tomu, že mám většinou u sebe iPad tak nepotřebuji pádlo v kapse ale ocením kompaktní telefon.

  2. Za sebe musím říct, že jsem jako cílová skupina prvního SE (zatím stále využívám 5S) předpokládal přibližně 2 roky, že nové se v původní velikosti již nepřijde, a to z jednoho důvodu – iOS. To už je několik verzí zpět designováno pro velké telefony, takže u 4 palcových se Vám na display u nativních apple aplikací objeví obří nadpis / nadpisy a zbytek obsahu má výrazně méně prostoru než u předchozích verzí iOS. Paradoxně mnoho jiných výrobců aplikací na tento trend nenaskočilo a pořád udržují příjemně kompaktní zobrazení, ale systémové věci jsou v tomto prostě tragické. Z toho důvodu nepředpokládám, že by se někdy telefon se 4″ vrátil do ekosystému – jediná naděje je 12 mini, která by měla jít cestou ořezání okrajů, takže bude mít větší display než SE2 a zároveň bude velikostně přesně napůl mezi SE1 a SE2. Což sice není zázrak, ale v současném světě to tak bude skoro vypadat, jestli se to povede. No a pak už jen počkat na brýle, které přesunou telefon z kapes do batohů :).
    Ještě technická na závěr – nevím jak Vy, ale mně většinu času leží telefon vypnutý na stole v dohledu, takže rozhodně vizuálně vidím a vnímám okraje telefonu kolem displaye. Proto se nedivím, že se je snaží Apple v roce 2020 u SE2 alespoň trochu skrýt 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *