iPhone SE. Nikdy více

iPhone SE

iPhone SE byl jednoduše trhák a mnoha uživatelům se líbil super výkon v malém těle. Byl rychlý a se skvělou výdrží baterie. Jak se ale objevuje čím dál více spekulací o jarním uvedení nového nejlevnějšího iPhonu, chci jednou provždy utnout veškeré spekulace. Slovy Edgara Allana Poea: „Nikdy víc.“

Báseň Havran vypráví o muži, který v horečkách uvažuje o svém životě. O milované, kterou ztratil. A snaží se najít chvíli klidu v knihách. Když ho z přemýšlení vytrhne klepání na dveře, jde otevřít. Ale nikdo za nimi nestojí. Po chvíli uslyší klepání silnější a tentokrát za oknem. Uvidí havrana, kterého pustí dovnitř. S hrůzou zjistí, že havran umí mluvit. Akorát opakuje stále to samé: „Nikdy víc.“ Dnes jsem tímto havranem já.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Přiznám se bez mučení, že jsem byl vždy tím, kdo miloval malé rozměry iPhonu. Po dlouhé roky, dokonce i v době, kdy Apple měl na trhu iPhone 6 a 6S, jsem odmítal aktualizovat svůj hlavní nástroj. Až s iPhonem 7 jsem udělal průlom ve svém chápání velikosti. Pravdou však je, že za to mohl především velmi dobrý prodej iPhonu SE. A o něm je dnešní článek. A také o důvodu, proč o něm musíme přestat mluvit, protože – jak i havran říká – nikdy více.

Pojďme si nejdříve říct, jak se k nám „speciální edice“ dostala. Po úspěchu vlajkové lodi 5S a budgetové barevné verzi 5C začal Apple zvětšovat velikost svých nových modelů. Již zmiňovaná řada 6 nabízela něco opravdu revolučního oproti menším bratříčkům. Ano, designově to byl možná krok zpět vzhledem k nafouklé čočce fotoaparátu, ale co se týče inovací, Apple se posunul blíže konkurenci, kde velikost chytrých telefonů neustále rostla. A jak říká dědeček Petera Parkera, s inovacemi nepřichází větší zodpovědnost. S nimi přichází pouze vyšší cena.

Malý neznamená horší

A tady vstupuje na scénu náš úžasný malý iPhone. Apple věděl, že s vyšší cenou mu chybí tlak na potenciální zákazníky, kteří nechtějí utrácet za chytrý telefon velkou sumu a také na ty, kteří u sebe nechtějí nosit velký telefon. Inženýři dali hlavy dohromady a vymysleli plán: dát uživatelům možnost malého, i když výkonově lehce omezeného, telefonu v balení, které dobře znají. V designu předchozích modelů. Budou spokojení, protože dostanou novější hardware, a přitom budou v ruce držet něco známého. A mimochodem to přinese skvělé tržby, protože zaplníme díru na trhu a když to správně zkonstruujeme, můžeme být špička v segmentu menších zařízení.

A jak si řekli, tak se stalo. Vybrali vhodný termín, který nekolidoval s představováním nových vlajkových lodí. Povedlo se vyrvat střeva z půlroku starého iPhonu 6S a cenově zapůsobit na řadu nových uživatelů. Nový přístroj pracoval s baterií daleko lépe než všichni jeho předchůdci, a dokonce chvíli dával na frak i vyšší řadě. (Aneb drobnost, kterou vidíme opět u novinek iPhone 11 a 11 Pro.) Netřeba dodávat, že po uvedení do prodeje 31. 3. 2016 byl velmi rychle vyprodán.

Byl malý, byl rychlý, nabízel možnost připojení pomocí 3,5mm sluchátkového konektoru a byl nabízen za příznivou cenu. Není divu, že jej marketing Applu uváděl slovy „Vyrostl a zůstal malý.“ Ačkoli byl pro Apple skvělým tahem, posloužil však svému účelu a postupně přicházel jeho konec. V březnu 2017 se přestal prodávat v základních kapacitách 16 a 64 GB, jen aby mohl být od září 2018 prodáván ve vyšších kapacitách 32 a 128 GB. Teď se ale píše konec roku 2019 a tento telefon seženete pouze v bazarech nebo výjimečné zbytky u některých prodejců.

iPhone SE

Je jasné, že prodejně se jednalo o trhák. Zároveň ale hůře pro Apple, protože z tohoto kousku neměl takové příjmy jako ze všech svých vlajkových lodí. Také se trh vyvíjel a už nestačilo jen změnit komponenty a dát novince jiný název. Bylo třeba udělat změnu a ta přišla s řadou X. Dodnes sice desítce neřekneme jinak než „iks“, ale to ničemu nevadí. Možná že i díky tomu si jej lidé lépe zapamatovali. Dražší novinka navíc Applu přináší více procent z marže. Uživatelé si oblíbili odemykání pomocí obličeje. Proč se tedy stále objevují spekulace o novém menším iPhonu pro masy lidí?

Dětské ručičky

Protože stále existují skupiny lidí, kteří mají buď velmi malé ruce, nebo chtějí ekosystém Apple, ale nechtějí za telefon utrácet vyšší částky. Doba, kdy Apple nabízí telefony s úhlopříčkou 5,8″ až 6,5″, ukazuje, že místo pro základní menší model tu stále je. Zatím zůstává v nabídce i dva a půl roku starý iPhone 8 a 8 Plus. Jenže takto starý model není tím pravým lákadlem značky Apple, která chce uživatelům vždy přinést něco nového, a proto je tu přesně čas na opakování historie. K uvedení základního, menšího modelu, který bude dostupnější, nemůže být vhodnější doba.

Je zajímavé, že v roce 2018 uvedl deník Quartz článek, ve kterém rozebírali negativní dopad velkých zařízení na lidskou ruku, především na ruce ženské a obecně ruce s menšími prsty. Redaktorka Jane C. Hu zmiňovala studii, podle které má používání velkých zařízení řadu ergonomických problémů. Ty mají za následek velkou zátěž na palec a dlaň, což může způsobit nevratné obtíže. Má tedy SE šanci na návrat?

Záleží na úhlu pohledu, ale v blízké době nejspíš ne. Na druhou stranu můžeme být pozitivní, protože zprávy o levnějším iPhonu se množí. Analytik Ming-Chi Kuo takový typ zařízení predikuje už delší dobu. Letos na podzim však přišel s aktualizací. iPhone SE 2 nebude. Nahradí jej vylepšená verze iPhonu 8, který dostane do vínku nejnovější hardware, používaný v iPhonu 11. Tedy procesor A13 a nejspíš 3GB paměť RAM. Také popisoval, že bychom se takového zařízení mohli dočkat v prvním kvartálu roku 2020, takže by mohlo vyjít březnové datum jako u iPhonu SE.

To by zároveň potěšilo akcionáře Applu. Cílem totiž je vytvořit dostupnější zařízení s delší životností, než má iPhone 8, a se schopností zvládat nejnovější iOS 13. Pak by se jednalo o vstupní zařízení, díky kterému by se uživatelé mohli snadno dostat k novým službám Apple Arcade a Apple TV+.

iPhone SE

Správný název

Pak zbývá jediné, čím nás Apple může překvapit, a tím je jméno. Je nelogické, aby se novinka jmenovala SE 2, protože by z předchozího modelu nepřejímala nic fyzicky stejného, kromě zařazení v nabídce. iPhone 8S by zase naznačoval spojitost s něčím starým, co již uživatelé znají. Většina zákazníků nechce při koupi nové věci přemýšlet nad tím, jaký model jí předcházel. Osobně bych se dokázal ztotožnit s dvěma variantami.

iPhone 9

Devítka by skvěle oddělila staré a nové zařízení. Zároveň by ukazovala na řadu, která předchází modelům s Face ID. Noví zákazníci by neměli pocit, že kupují něco z bazaru, ale zároveň by nedostali veškeré novinky, které má prioritně řada X, XS a 11.

iPhone

Jak by se nám všem ulevilo, kdyby se Apple konečně chytil za nos a mohl svým uživatelům zpříjemnit každoroční nakupování. Základní řada a poté řada Pro. Co je na tom těžkého? Apple, který vždy upřednostňoval minimalistický přístup, svým odmítavým postojem jen pomohl k tomu, že zákazníci minulý rok nakupovali iPhone „ikses max“. A to je něco, co zní opravdu otřesně.

Sám mám chvíle, kdy mi iPhone XS se svojí velikostí nevyhovuje. Není to tak stále, ale přiznám se, že bych ocenil o něco menší telefon. Na druhou stranu, používám iPhone SE jako svůj pracovní telefon a tady už mám někdy problém napsat textovou zprávu bez chyb. Naše ruce si zvyknou na vše, ať si výzkumné zprávy říkají, co chtějí. Ano, možná nás budou bolet o to více a dříve než naše rodiče, ale jako lidé si prostě nemůžeme pomoci. Vzpomínám si, když jsem měnil iPhone SE za iPhone 7, že mi systém iOS dával najednou daleko větší smysl. Moje práce byla rychlejší a produktivnější.

Teď je na čase, aby i Apple řekl „Nikdy více“ a ukázal, že produktivní může být i uživatel menšího zařízení. Všichni pak budeme moci úplně zapomenout na havrana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *