Hynek Hampl: Vybudovat komunitu na Instagramu je dnes těžké, ale jde to

Hynek Hampl

Populární obrázkovou sociální síť Instagram asi není třeba představovat. Koho si však v rozhovoru představíme, je Hynek Hampl alias @hynecheck. Ten patří mezi špičku českého Instagramu. Jeho práce je zaměřena na Instagram marketing, video tvorbu, fotografování a sociální sítě. Zajímal mě jeho současný pohled na Instagram, Stories a budoucnost. Jak bude vypadat Instagram za 5 let a zda bude vůbec fungovat.

Hynku, patříš mezi české TOP instagramery. Jaký je tvůj recept na úspěch?

Předně bych chtěl říct, že se svým Instagramem a nějakými spolupracemi neživím, ale dělám hlavně komplet Instagram marketing pro firmy, k tomu workshopy a přednášky, tvorbu videí a fotek. Jinak obecně asi nějaký recept není, je to dost specifické člověk od člověka, značka od značky. Navíc taky musíš definovat, co je pro tebe úspěch. Já všeobecně věřím, že každý může díky Instagramu dosáhnout svých cílů. A já si stanovil jako úspěch jeden cíl – nebýt závislý na místě, což se mi letos povedlo. Kdybych to aspoň trochu shrnul, tak to chce být něčím originální, dělat věci trochu jinak. Dnes dělají stejné věci na Instagramu tisíce, statisíce lidí a lidi jsou tím obsahem zavalení, musíš se tedy nějak odlišit. A k tomu to vše dělat vytrvale dlouhou dobu, bez toho to moc nejde, pokud nejsi známá osobnost i mimo Instagram.

Hynek Hampl

Instagram si prošel za posledních několik let velkým vývojem. Aktuálně se mluví o tom, že Instagram zcela zruší tlačítko Like. Když porovnáš začátky a aktuální stav, vidíš nějaké zásadní rozdíly?

Ty technické rozdíly jsou šílené, ještě teď mám nějaký screen aplikace z roku 2013 a díky tomu jsem si uvědomil, jakým obrovským vývojem prošel celý Instagram. Ten jejich core ale zůstává stejný: „Strengthening relationships through shared experiences.“ A myslím, že k tomu stále směřují i přes změny dané akvizicí Facebookem. A to, jak k tomu směřují, se díky technologiím a internetu neustále posouvá dopředu (video, Stories, live video, soukromé zprávy, gify, audio zprávy…) a s tím se musí také posouvat Instagram. To zrušení tlačítka „like“ s tím souvisí. Lajky jsou k něčemu dobré, ale také škodí psychicky slabším lidem v globálním měřítku, takže možná dobrý krok, těžko říct, má to více stránek.

Dokážeš si vůbec tipnout, jak bude Instagram vypadat za 5 let? Myslíš, že bude vůbec existovat?

Jak bude vypadat? Asi další změna uživatelského rozhraní včetně různých core prvků, nějaké věci budou zrát, třeba Shopping tags, Explore page, Stories a jejich možnosti a další. Celkově bude více asi fokus na Stories, možná video. A taky budou hodně dbát na pozitivní image, nechtějí tam klasicky násilí a další negativní věci, roboty apod., ale hlavně šikanu, proti které razantně bojují už nyní. Nejzajímavější asi bude sledovat, co s Instagramem udělá další vývoj rozšířené reality a umělé inteligence – jak tedy uvnitř co se týče algoritmů zobrazování a učení se, a pak taky zvenku, co se týče uživatelů a různých kreativních nástrojů. Už teď to můžeme vidět na iOS, který s tím pracuje. A už třeba začíná i Facebook Spark AR – firmy si budou moci udělat vlastní AR filtry pro Stories apod.

Rozumím…

No a dovolím si tvrdit, že za 5 let tu Instagram stále bude. Teprve nedávno zažil Facebook nějaké stagnování, takže něco podobného vidím u Instagramu třeba za rok, dva, ale to pořád neznamená, že ho lidé opustí. Obě firmy udělají vše pro to, aby si lidi na svých platformách udrželi a i teď, s příchodem Tik Toku, se jim to daří. Ale ano, v dlouhodobém měřítku tu Instagram být nemusí, za 5 let tu ale pravděpodobně stále bude. Důležité bude zvládnout přilákat a udržet novou mladou generaci (což je možná to nejtěžší) a udržet tu starší.

Hynek Hampl

Co máš radši? Klasické fotky nebo Stories, a proč?

Ani jedno, já mám nejradši videa, nejradši tedy na feedu, ale hned potom ve Stories. Je to z toho důvodu, že jsem na Instagramu už hodně dlouho a fotky mi už prostě nestačí. Chci něco víc, ať už příběhově, nebo technicky. Taky mě video baví, chci v něm být ještě lepší a všechny mé zakázky také směřují do video obsahu. Tím neříkám, že je fotka mrtvá, to rozhodně ne, ale pro mě je nyní zajímavější video.

Co si myslíš o umělém nákupu followerů. Mnoho celebrit a rádoby influencerů se snaží tímto způsobem svůj účet rychle monetizovat. Je to správně?

Pokud si někdo uměle koupí balíček x tisíc followers, tak je to k ničemu. Profil nebude aktivní, dneska už to pozná skoro i dítě na základní škole, že si někdo „koupil followery‘‘ a něco tam nehraje. Není to správně na tolika úrovních, že to snad ani nechci rozebírat. Naštěstí si to firmy hlídají a hodně z nich to umí odhalit, ať už ručně, nebo s nástroji. V krátkodobém měřítku tím zvládne takový člověk někoho oklamat, ale dlouhodobě ne, nemá smysl.

Chápu. Je možné se uživit jako profesionální Instagramer?

Dá se to, ale pokud začínáš profil už s tímhle v hlavě, tak je to podle mě špatně a nepodaří se ti to normálním způsobem. Vybudovat komunitu na Instagramu (či jiné síti) je dneska sakra těžké, ale neříkám, že to nejde. Myslím si, že pro uživení ale potřebuješ více sítí, třeba YouTube, Instagram a blog, ideálně dohromady, pak je to snazší. A pokud si někdo myslí, že to je sranda, tak mi věřte, že tahle sranda je často i na víc než full time job. Navíc spoléhat jen na nějaké spolupráce ze sociálních sítí je podle mě byznysově dost nesmysl a stojí vás to šíleně úsilí. Třeba takový Jirka Král si to taky uvědomil a udělal razantní změny, nedávno skončil s YouTube a věnuje se lepším a perspektivnějším projektům.

Hynek Hampl

Je podle tebe vůbec nějaký limit, kolik dávat denně fotek na Instagram a do Stories?

Není. To fakt záleží na tom, jakou komunitu na svém profilu máš. Někdo chce být denně nějakým druhem obsahu zásobený, takže ho dokáže konzumovat i ve velkém množství. Někomu to naopak vadí. Záleží na publiku a taky teda na tvém času.

Je něco, co ti na Instagramu chybí? Například něco, co mají jiné sociální sítě?

Větší nástroje na úpravu videí, alespoň jako to má Tik Tok. Jak na feed, tak na Stories. Je jasné, že je Instagram cílený na běžného uživatele a ten oproti tvůrci tolik nepotřebuje. Na druhou stranu se podívej právě na Tik Tok. Myslím, že by to neuškodilo.

Používáš k fotografování jen iPhone nebo i zrcadlovku? Zvlášť když vezmeme v úvahu, že dříve šlo na Instagramu publikovat jen fotky z Instagramu.

Já používám vše, co mám. Na technice nezáleží, záleží na obsahu. A jak jsem říkal, každá síť se musí vyvíjet s dobou. Moc se mi líbí, že je Instagram primárně stále jen pro telefony. To, že tam nyní můžeš nahrát fotku z telefonu, foťáku, nebo profi video z RED camery je podle mě jedno. Naopak to přitáhlo velké množství úžasných tvůrců, kteří platformu pozvednou ještě dál. Bez toho bych na Instagramu už možná ani nebyl.

Pokud iPhone – jakou aplikací fotíš a kterou používáš na úpravu?

Na iPhonu moc nefotím, maximálně když nechám doma foťák, a to mi pak stačí normální aplikace Fotoaparát. Na úpravy používám placenou verzi Lightroom Mobile. Creative Cloud a Lightroom je super, mám ho na iPhonu, iPadu a Macu. Mám tam své presety a ty pak používám na úpravy, vše se synchronizuje. Kdybych chtěl dneska něco jednoduššího, pravděpodobně použiju VSCO Cam a nějaký jejich filtr. Jak jsem uvedl, jsem teď spíše do videí, takže mám mnohem více aplikací na videa, než na fotky. Třeba taková LumaFusion, to je skvělá aplikace!

Hynek Hampl

Jaká další zařízení od Apple máš?

Kromě iPhonu mám iPad Pro s tužkou a klávesnicí a MacBook Pro 13″, jako sluchátka AirPods.

Tradiční otázka. Je dle tvého názoru Apple stále inovativní firma, která ukazuje trendy a vývoj technologií?

Určitě ano, ale myslím, že to má těžší než dříve. Konkurence je mnohem více a je silnější. Ale to je dobře, nutí to i Apple posouvat se ještě více dopředu. Každý si pak najde to, co mu bude nejvíce vyhovovat.

Dáš našim čtenářům tipy na nějaké aplikace, které aktuálně testuješ a nejsou příliš známé?

Já se spíš přesouvám z ostatních aplikací na ty od Apple, teď jsem komplet všechny produktivní aplikace nahradil za Poznámky a Připomínky. Na kalendář mi ale hodně vyhovuje Calendars 5 od Readdle díky tomu, jak zobrazuje eventy a připomínky. Na plánování Instagram feedu mám UNUM, na fotky zmíněný Lightroom, na videa LumaFusion, pak je fajn třeba i Spark či InShot. Na IG Stories testuju hodně aplikací, ale jsou to takové nedodělky, zkusit můžete třeba Mojo a Storyluxe, pokud neznáte. Pro fotografy můžu doporučit třeba Metaphoto, které vám zvládne u obrázků v iPhonu zobrazit EXIF data. Na iPadu mám rád Notability a Procreate, ale to všichni určitě znají.

Hynek Hampl

Hynek Hampl

Hynek Hampl je videomaker, fotograf a cestovatel ovlivněný Instagramem žijící v Praze. Jeho práce je zaměřena na Instagram marketing, video tvorbu, fotografování a sociální média. Spravuje účty na sociálních službách firmám, dělá influencerské kampaně, tvoří instagramové strategie a vytváří video + foto obsah pro sociální média. Také přednáší o Instagramu a influencerském marketingu. A při tom všem intenzivně cestuje, ať už za účelem fotografování nebo odpočinku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *