5+5: Tomáš Baránek & knihy

Jak sbalit ženu a Konec prokrastinace. Dvě knihy, které mě v minulosti přivedly k nakladatelství Jan Melvil Publishing. Tomáš Baránek je jeho ústřední postavou. Nakladatel, spisovatel a publicista, který má rád a aktivně používá jablečná zařízení. Bloguje o lifehackingu, což je způsob, jak si udělat život složitě jednodušší. V rámci toho jsem se ho zeptal na pět aktuálních otázek.
1. Tomáši, jaká zařízení od Applu aktuálně používáš? Taky jedeš na vlně iPad only? Nebo se neobejdeš bez MacBooku?

iPad Pro na čtení, korektury, lehčí práci, maily, filmy, dovolenou, jednodenní služební cesty a kreslení/navrhování. MacBook Pro s Touch Barem na práci v redakci či na cestách, kdy chci mít sebou plnohodnotný Mac (PS: v práci mám stojánek, klávesnici, druhou nabíječku, takže nenosím nic navíc). iMac 27″ Retina mám doma v pracovně – tam pracuju a kutím nejčastěji. A pochopitelně iPhone X + Apple Watch. Myslím, že se ta zařízení skvěle doplňují a pokrývají perfektně sto procent situací.

2. Kdybys měl možnost, co by sis od Applu přál, aby představil? Napadá tě, v jaké oblasti by měl Apple přidat?

Chtěl bych, aby jako první představil zásadně lepší technologii baterií, od čehož by se nutně odvinula celá řada zlepšení téměř u všech jeho zařízení. Postrádám silně Apple Pay a snad i českou Siri. HomeKit by měl být spolehlivější. Z mého oboru mi chybí propracovanější technologie sebeměření různých tělesných parametrů (např. krevní cukr, spánek, HRV atd.) a lepší práce s daty, které jsou výstupem tohoto sebeměření (nějaká chytrá AI analýza, „korelační“ poradenství apod.).

3. Není žádným tajemstvím, že se jen „hemžíš“ různými vychytávkami a gadgety. Podělíš se o nějakou současnou vychytávku, aplikaci či lifehack?

Psal jsem na svém blogu (lifehacky.cz) nedávno o významu kvalitního spánku a o chystané knize „Proč spíme“, díky níž jsem začal experimentovat s odpoledním zdřímnutím a nemůžu si to vynachválit. A když už jsme u toho, velmi zvědavě očekávám doručení dvou gadgetů: GO2SLEEP a Oura Ringu.

4. Na co jsi aktuálně nejvíce hrdý? Tvému nakladatelství se daří, co nějaké plány do budoucnosti?

Nejvíc hrdý jsem na své tři děti, ale také na rozrůstající se podnikatelské potomstvo Jan Melvil Publishing. Naše porftólio knihu za knihou pomaličku roste a s ním doufám i pozitivní vliv myšlenek našich autorů na českou společnost. Mám to štěstí, že s námi stále častěji chtějí vydávat knihy významné české osobnosti a že mohu spolupracovat s tak vynikajícími lidmi, které mám kolem sebe. Do budoucna toho moc neplánuji, na plánování už moc nevěřím. Rád bych ale pokračoval ve svém poslání „sdílení zkušeností pro lepší život“, aniž bych zvoral výchovu dětí, vztah se ženou či opět zkolaboval z přepracování.

5. Tvým tématem je osobní rozvoj. Myslíš si, že můžeme někdy být dostatečně dobří?

O to, jak být dostatečně dobrý, vůbec nejde. Kdykoli chcete v něčem být zítra lepší, než jste byli dnes, vstupujete na území osobního rozvoje. Chcete si zítra udělat lepší polévku, než jakou jste si uklohnili dnes? Chcete se zítra nepohádat se šéfem jako dnes ráno? Chcete zítra trochu víc hýbat a mít ze sebe večer skvělý pocit? Každý se bezděčně rozvíjíme, akorát někdy je to metodou dva kroky vpřed, jeden vzad. Osobní rozvoj (a knížky o něm) jsou vlastně návod, jak nedělat ty stejné chyby, které dělali ti před námi, nejsou o tom, jak dosáhnout nějakého konečného stavu dokonalosti, protože ten neexistuje.

 

Tomáš Baránek (45) je nakladatel, publicista a blogger. Vystudoval matematickou informatiku na Masarykově univerzitě v Brně a zakládal vydavatelství Computer Press, kde působil do roku 2000. V roce 2007 opět propadl vydavatelské činnosti a spoluzaložil Jan Melvil Publishing, nakladatelství osobního rozvoje. Byl mezi prvními nakladateli na českém trhu, kteří se pustili do vydávání knih v elektronické podobě. Bloguje o lifehackingu a osobním rozvoji na lifehacky.cz.

Četli jste již rozhovor 5+5 s Filipem Molčánem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *