Proč jsem přešel z iPhone 12 Pro Max na 12 mini?

iPhone 12

Kdo mě zná, tak ví, že mám rád výzvy. Nerad se nudím a stále se snažím objevovat něco nového, inspirativního. Žít kreativní život. Letos je to přesně sedmý velký iPhone (když budu počítat i iPhone X), který používám. Od doby, kdy Apple představil velké iPhony (iPhone 6 Plus), tak jsem vždy jako primární zařízení používal některou z větších placek. Stále ve mně však hlodala myšlenka zkusit něco menšího. Ač se blíží podzimní keynote a nová řada třináctkových iPhonů, myslím si, že není pozdě vyzkoušet iPhone 12 mini.

Celý rok, vždy když jsem u někoho viděl iPhone 12 mini, cítil jsem vlnu nadšení. Wow, vždyť to je nádherný kus zařízení – malý, rychlý a skladný. Mnohokrát mi ho do ruky půjčil náš Honza Pražák, „Miniho“ jsem viděl u několika svých kamarádů a samozřejmě i klientů. Nikdy jsem však nesebral odvahu na to, uložit iPhone 12 Pro Max do šuplíku a používat tohoto prcka. Teprve během letošní dovolené, jsem se jednoho dne probral a řekl si, že do toho půjdu.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Oslovil jsem iStyle.cz, kteří mi ochotně a doslova do druhého dne poskytli iPhone 12 mini v bílé barvě ve variantě 256 GB – tedy se stejnou kapacitou, jako mám u iPhone 12 Pro Max. Cíl je jasný – používat iPhone 12 mini jako hlavní zařízení, než vyjde nový iPhone 13. Proč to vůbec dělám? Co mě vedlo k tomu vypnout Maxe a používat Miniho?

iPhone 12

Z extrému do extrému

Primární motivace je již zřejmá. Mám rád extrémy a je to zkrátka zhoupnutí na druhou stranu – z velkého do malého. Druhým, již více promyšleným, cílem, je změna workflow. Již více než měsíc mám na ruce nové Apple Watch s podporou LTE a nemám pocit, že bych je využíval tak, jak jsem si původně myslel. Stejně tak chvílemi zanedbávám své nejoblíbenější zařízení 12,9″ iPad Pro a namísto toho upřednostňuji na práci MacBook Air s M1. V neposlední řadě se chci více donutit fotit na bezzrcadlovku – Canon R6.

iPhone 12 Pro Max pro mě vždy byl a je pracovní zařízení. V mnoha případech umí nahradit iPad, zrcadlovku i zařízení na konzumaci. Neříkám, že je to špatně. Naopak. Ale z vlastní zkušenosti vím, že když pro daný úkol použiji to správné zařízení, tak mohu být nejen ještě produktivnější, ale hlavně efektivnější. Mé fotky budou vždy o řád lepší, když je vyfotím pomocí Canon R6, než když využiji teleobjektiv na iPhonu 12 Pro Max. Zážitek z filmu bude lepší na velkém iPadu, a to nemluvím o jakémkoliv psaní či vyřizování agendy. Zkrátka, když už ta zařízení mám, proč je nepoužít. Mám připojení LTE v hodinkách, tak proč si občas skrze AirPods Pro nezavolat?

Vše souvisí i s mojí vlastní pohodlností a leností. Když se naučím využívat na fotografování jen Canon R6, nejen že by mé snímky mohly být lepší, ale i potenciál pro kreativitu by se mohl rozšířit. Velkou inspirací mi je Lukáš Fronk, který to má přesně takhle. Všude s sebou nosí bezzrcadlovky a používá iPhone 12. I Stories na Instagram fotí primárně na zrcadlovku a ano, je to sakra znát na kvalitě.

Tím samozřejmě neříkám, že iPhone 12 Pro Max či jiné modely fotí špatně. To bych byl sám proti sobě a našim kurzům focení s iPhonem. Ve většině případů je iPhone nejlepší fotoaparát pro masy. Když se však chcete rozvíjet a posouvat dál, jinak než skrze (bez)zrcadlo to nejde.

iPhone 12

Dalším důvodem je snaha ještě více používat iPad Pro. Stejně ho mám neustále u sebe, tak proč většinu věcí neřešit na něm? Mám v něm SIM a stabilní připojení k internetu. Drobnosti lze vyřídit na iPhone 12 mini a zbytek delegovat na iPad.

Placka vypnutá, jdeme používat Miniho

V pátek 6. srpna jsem naposledy viděl a držel iPhone 12 Pro Max. Přenesl jsem veškerá data, prohodil SIM a přepároval Apple Watch a Garmin Fenix. Nastavil jsem všechny aplikace, služby a bankovní spojení. Za dvě hodiny bylo vše přeneseno jedna ku jedné. Vypnul jsem iPhone 12 Pro Max s dojmem, že ho zapnu za dva až tři měsíce, abych ho nastavil ženě. V žádném případě ho nebudu prodávat, jako vždy ho zdědí žena, ale nechávám si ještě zadní vrátka, nedám jí ho hned.

iPhone 12 mini je neskutečně krásné a minimalistické zařízení. Nosím brýle na dálku, takže mi nevadí číst a koukat na menší displej, což je častý důvod lidí, proč si kupují velké telefony. První dny jsem nechal uspořádání i obsah aplikací beze změny. Aktuálně si s tím lehce hraji a přizpůsobuji. Zjišťuji, že ne vše budu potřebovat.

iPhone 12

Mám vůbec iPhone?

Patrně největší úžas jsem logicky zažil, když jsem vyšel ven a dal si iPhone 12 mini do kapsy u kalhot. Mám tam vůbec něco? A co teprve když jsem ho dal do flexibilního pásu, který používám jako držák na běhání. Najednou jsem se mohl v klidu ohnout. Vše je lehčí a veselejší. Mini se vejde naprosto všude. Tohle je hrozně silný argument, zvlášť pro minimalisty.

Překvapivě rychle jsem si zvykl i na menší displej. Zkoušel jsem i pár svých oblíbených her, zejména z Apple Arcade. Vše běhá svižně. Slabým místem je samozřejmě baterie. Hned druhý den jsem v polovině dne měl okolo 50 %. Ještě že mám novou externí nabíječku Apple MagSafe. Musím uznat, že se mi mnohem více líbí v kombinaci s Minim než s iPhonem 12 Pro Max. Tím, že mám bílý model, tak je to ještě umocněno. Vše krásně sedí a lícuje, jako kdyby k sobě patřili. Ano, mini rázem ztratí na svém minimalismu, ale získá potřebnou šťávu.

Tak či tak nevidím problém s nabíjením či kapacitou. Je potřeba si uvědomit, že ruku v ruce s velikostí iPhonu 12 mini jde i jeho maximální kapacita a výdrž. Vždy říkám, že nabíječky jsou v dnešní době doslova všude. Už nemusíte tahat externí baterie. V autě automaticky připojuji CarPlay, doma mám více Qi podložek, kabelů a zásuvek. To samé máte jistě v kanceláři a nabíjet lze i v restauraci či kavárně. A když ne, tak jsou tu elegantní a minimalistické powerbanky.

Je to experiment

Ano, čtete správně. Celé je to jeden velký experiment, kterým si chci dokázat, že na modelu iPhonu opravdu nezáleží. Jde jen o vaše potřeby. Taky chci vypadnout ze stereotypu. Nebudu lhát, že jsou chvíle, kdy mě velký iPhone nudil a nebavil. Tohle je nějaké vytržení, změna a jistě víte, že jakákoliv změna sebou nese nový potenciál i rizika. Dost možná se na podzim opět vrátím k velkému iPhonu 13 Pro Max. Anebo třeba ne a zvolím zlatou střední cestu v podobě iPhone 13 či iPhone 13 Pro… Uvidíme.

iPhone 12

Do té doby uplyne spousta vody a času. Já získám potřebné zkušenosti v různých podmínkách. Zatím jich moc nemám. Pokud chcete, můžete mé postřehy sledovat na mých sociálních sítích a jistě napíšu ještě nějaký článek, až bude o čem psát. Sledujte #z12Prona12mini.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *