iOS 14 – první dojmy

iOS 14

V minulém čísle magazínu iPure jsem psal o svých prvních zkušenostech s iPadOS 14. Logicky musí přijít na řadu iOS 14, který mám nainstalovaný na iPhonu 11 Pro Max. V době psaní článku stále používám první vývojářskou betaverzi. Celkově musím říct, že iOS 14 toho nabízí mnohem více, než kolega z iPadu. Viditelné jsou změny nejen na hlavní ploše, ale i v aplikacích či v sekci Zpřístupnění. Pojďme se na to hlavní společně podívat.

Plocha a Widgety – už jsem to popsal u iPadOS 14 a vše se opakuje i na iPhonu. Apple nám umožnil měnit plochu pomocí widgetů. Oproti iPadOS můžete na iPhonu jednotlivé widgety umístit přímo mezi ikony vašich aplikací, a to na jakoukoliv obrazovku. Klidně můžete mít displej pokrytý jen widgety. Nebo naopak můžete widgety nechat na samostatné obrazovce, kam patří. Stále platí pravidlo, že k dispozici jsou zatím jen nativní aplikace. Na vývojáře teprve čekáme. Už se těším, až si udělám vlastní widget například z Dropboxu, Slacku či sociálních sítí.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

iOS 14

Líbí se mi, že si také můžeme vytvářet vlastní sady. Stačí na displej umístit dva a více widgetů ve stejném formátu – tedy přes celou třetinu, čtverec a tak dále. Následně stačí pomocí drag and drop widgety na sebe přetáhnout a můžete mezi nimi prstem listovat. Využít lze samozřejmě i chytrou sadu, která se mění dle různých podmínek.

Knihovna aplikací

Tohle by se mi hrozně líbilo i na iPadu – Knihovna aplikací. Na poslední straně naleznete všechny své aplikace seřazené dle kategorií. V nastavení si také můžete zapnout notifikační odznaky. V aplikacích lze vyhledávat i chronologicky či využít pole pro hledání. Při úpravě plochy také konečně můžete některé plochy skrýt. Přemýšlím o novém praktickém workflow. Nechám si jen první plochu s TOP aplikacemi a jedním Widgetem a ostatní plochy skryji. Aplikace pak budu spouštět jen skrze Knihovnu aplikací či pomocí tradičního Spotlightu. I ten doznal pár vylepšení. Vypadá graficky stejně, ale umí lépe vyhledávat.

Obraz v obraze

Z nových funkcí se mi na iPhonu nejvíce líbí obraz v obraze. Ten aktuálně funguje v Safari a aplikaci TV. Na podporu od dalších aplikací si ještě musíme počkat. A musím uznat, že funguje opravdu dobře.

V Safari si najedete na YouTube, kliknete na celou obrazovku a pak na tlačítko pro obraz v obraze (dva čtverce na sobě). Následně se ihned můžete vrátit na plochu a dělat cokoliv, tedy spustit další aplikace nebo psát e-maily. Video si můžete posouvat po displeji. Můžete ho zmenšit nebo zvětšit. Lze ho i minimalizovat do kraje, přičemž zvuk je nadále slyšet.

V praxi jde o hezkou ukázku maximalizace. Můžete periferně sledovat video a dělat přitom cokoliv jiného. V rámci aplikace TV to funguje úplně stejně. Využít můžete filmy a pořady z TV+ nebo vaše koupené a půjčené snímky. Už se těším, až budou funkci obraz v obraze podporovat aplikace Netflix či HBO GO.

iOS 14

Nesmím zapomenout, že obraz v obraze podporuje i FaceTime u videohovorů. Můžete tak telefonovat, koukat na druhého volajícího, a ještě u toho něco vytvářet. Pevně věřím, že tohle by bylo super i u dalších aplikací – Zoom, Skype, Slack nebo i Messenger.

Novinky ve Zprávách

Apple se v iOS 14 také zaměřil na Zprávy. V případě, že využíváte hromadné chaty, můžete konečně odpovídat ve vláknu nebo si upravit styl a osoby ve skupině. Když klepnete do pole hledání, můžete hledat napříč všemi zprávami, vyhledávat soubory, odkazy, fotky nebo dle místa. Podle mě je to nejrychlejší cesta, jak se dostat k nějaké historii a starším souborům. Zapomenout nesmím ani na nové memoji nebo vyhledávač pro emotikony.

Zpřístupnění

Znáte v Nastavení sekci Zpřístupnění? Apple sem přidal pár zajímavých funkcí, které ocení všichni uživatelé, a to bez rozdílu. Na mysli mám chytré poklepání na zadní stranu vašeho zařízení. Můžete volit hned dvě – dvojité a trojité poklepání. V nabídce si pak vyberete, co se má stát – vyvolat Ovládací centrum, Plochu, Siri, Snímek obrazovky, Spotlight, vypnout zvuk nebo snad spustit jakoukoliv zkratku? Výběr je více než bohatý.

V praxi to funguje dobře, ač je tam znát drobná latence (v řádu sekundy). I tak to není vůbec špatný nápad. Na internetu již kolují videa, jak si lidé pomocí poklepání pouští Asistenta Google, nebo spouští chytré zkratky ze stejnojmenné aplikace.

Drobky a drobečky

U nativního Fotoaparátu můžete nově kompenzovat expozici. Stačí kliknout na šipku nahoře a u tlačítka expozice nastavit vhodný jas. Stále platí, že pod šipkou se nachází další nastavení vašeho fotoaparátu.

iOS 14

Jsou tu také všechny novinky, které jsem již popsal v článku o iPadOS 14 – nové Fotky, kde můžete mnohem více zoomovat, nová Hudba, Mail, Poznámky, Připomínky, Safari nebo Diktafon. Konečně můžete přímo v nativní aplikaci Diktafon upravit a automaticky vylepšit vaši zvukovou stopu. Schválně jsem to vyzkoušel a zvuk byl o poznání lepší – bez šumu a s lepším hlasovým podáním.

Z pohledu redesignu vypadá trochu jinak i aplikace Telefon, například když editujete nějaký kontakt. Rovněž můžete z jakéhokoliv čísla po podržení prstu rovnou vytvořit nový kontakt.

Novinky naleznete i v aplikaci Zdraví. Za zmínku stojí nové funkce u Večerky a Budíku. Jakmile si nastavíte nějaký rozvrh, váš iPhone bude akceptovat tzv. Noční klid. V určitou dobu se předem zapne režim Nerušit, můžete si spustit specifické aplikace pro zklidnění a obrazovka postupně zčerná. Před spaním uvidíte na displeji hlášku pro dobrou noc a případně kapacitu vašich nabíjených hodinek Apple Watch.

Pokud používáte Apple Watch, můžete se také těšit na novou aplikaci Kondice (původně Aktivita). Apple celkově klade větší důraz na cvičení, aktuální aktivitu a vaše trendy. Historii vidíte až poté, co kliknete na kroužky a pak ikonu historie. Stále platí, že v aplikaci vidíte i sdílené osoby.

Překlady

Na iPhonu také vidím novou nativní aplikaci Překlady. Jak asi tušíte, můžete zde překládat svá slova a věty do jiného jazyka. Čeština zatím není podporována, ale i angličtina se může hodit, zvlášť když své anglické slovo (větu) potřebujete přeložit například do němčiny nebo španělštiny. Funguje to dobře.

CarPlay

Pokud máte novější automobil, který podporuje CarPlay, uvidíte i tady pár změn. Konečně přímo na displeji vašeho auta naleznete Nastavení, kde můžete změnit pozadí plochy, a to včetně dynamických tapet. Lehce se změnila Hudba a i integrace se Siri. Škoda jen, že nemám nové BMW. Pokud ho někdo z vás má, může si rovnou vyzkoušet funkci CarKey, tedy otevírání auta z displeje vašeho iPhonu skrze Wallet.

iOS 14

iOS 14 šlape dobře

Jak jsem spokojený s iPadOS 14, tak to samé musím říct i o iOS 14. Vše šlape dobře bez výraznějších bugů a komplikací. Stále je to však beta a vše se může kompletně změnit. Opět je možné, že některé funkce nebudou oficiálně dostupné a Apple je jen testuje. Vše uvidíme na podzim. Do té doby se můžete průběžně těšit na mé postřehy a dojmy z testování nových operačních systémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *