iOS 13 – velmi dobrý ročník

iOS 13

Nejoblíbenější operační systém pro mobily se dočkal své další verze. Apple naslouchal zákazníkům a splnil jim nejedno velké přání. Celou svojí mobilní platformu posunul na další level a podle všeho to vypadá, že tu máme nejzásadnější update od iOS 8. Pojďme se podívat na novinky.
Apple vypustil nový systém v podobě beta verze pro vývojáře. Je velmi důležité zmínit, že opravdu zatím pouze pro vývojáře. Sám Apple zmiňuje, že je beta verze určena pouze pro vývojáře dobrodruhy a je plná chyb. Veřejná beta verze by měla být dostupná v červenci, a i tato verze nebude určená ke každodennímu použití.

Sestup do temnoty

iOS nám potemněl. Rok po zavedení tmavého režimu na macOS tu máme i jeho verzi pro iOS. A je přesně taková, jakou jste si ji představovali. Začíná to u speciálních tapet. Oproti macOS se tapety pouze přepnou ze světlého režimu do tmavého a zpět, nevidíme na nich postupný progres ztmavení jako na macOS. Prozatím jsou v beta verzi dostupné čtyři nové měnící se tapety a opět jsou překrásné. Samozřejmostí je tmavý režim ve všech nativních aplikacích a velké plus je, že zavedení tmavého režimu pro vývojáře je téměř bez práce. A změny nebyla ušetřena ani klávesnice, která také ztmavne.

Tmavý režim se dá buď úplně ignorovat, mít ho zapnutý neustále nebo si nastavit časové rozmezí, kdy ho chcete mít aktivní (dá se nastavit i možnost automatického zapnutí od soumraku do úsvitu). Oproti macOS je použití tmavého režimu přes den velmi omezující, protože na přímém letním slunci opravdu není na telefonu nic vidět. Největší smysl dává tmavý režim pro majitele iPhonů X a XS, protože tmavé barvy šetří na displejích OLED baterii.

Připomeň mi to

Prvního velkého updatu se po velmi dlouhé době dočkala aplikace Připomínky. Původní Připomínky byly velmi jednoduchý systém na správu úkolů, kdy jste si mohli vytvořit seznam a do něho ukládat připomínky. Jednoduché a pro spoustu lidí naprosto dostačující. Tento systém si budou moct zachovat i v nové aplikaci, ale ta jim nabídne i spoustu nových možností. Předně nabízí rychlý přehled důležitých úkolů, ať už se jedná o úkoly naplánované na aktuální den, nebo na úkoly s deadline.

Při vytváření připomínky máte několik nových možností. Buď můžete klasicky napsat připomínku jako doteď a pomocí nových tlačítek rychle přidat lokaci, fotku nebo čas dokončení, nebo můžete napsat detailnější popis a Siri si to už přebere podle svého a připraví kompletní připomínku i s upozorněním. V první beta verzi ještě není aplikace přeložena do českého jazyka, a tudíž nemůžeme s jistotou říct, že tato novinka pro nás bude důležitá. Podobně jako další novinka, rozpoznání připomínky v textu příchozí zprávy. Pokud vám někdo napíše například „ať je to hotové do pátku do 12:00“, Siri by měla pochopit, že to je věc hodná k zaznamenání do Připomínek. Nyní to funguje pouze pro události z kalendáře.

Další novinkou je, že si můžete vytvořit jeden velký úkol a k němu si přidat několik menších podúkolů. A netýká se to jenom úkolů, ale i celých seznamů. Jednotlivé seznamy můžete od sebe odlišit 12 barvami a 60 různými symboly. V neposlední řadě nabízí Připomínky i možnost označit dalšího člověka a v případě, že si s ním píšete v iMessage a blíží se čas připomínky, iOS vás upozorní přímo v konverzaci v iMessage. Připomínky se tak stávají aplikací, kterou mohou lidé více využívat jak v rámci osobní produktivity, tak i ke společným úkolům v menším týmu.

Kam pojedeme na dovolenou?

Větších změn se dočkala i aplikace Mapy. Apple se otřepal z prvotního neúspěchu při uvedení iOS 6 a nyní jsou Mapy pro spoustu lidí hlavní aplikace pro navigování. Ti všichni budou mít radost z toho, že Apple postupně předělává své vektorové mapové podklady tak, aby byly ještě detailnější. Do konce roku chce mít hotové USA a další státy budou následovat.

Velkou změnou je odpověď na Google Street View. Zobrazení ulic z pohledu člověka a možnost virtuálního procházení. Oproti Street View jsou Mapy rychlejší a plynulejší při procházení. Google má ovšem před sebou několikaletý náskok a obrovské pokrytí jak jednotlivých států, tak i části mořského dna nebo Měsíce. Apple se ale nevzdává a chce nabízet ty nejlepší mapy. Apple také zabral v plánování cest a nabízí uživatelům možnost vytvářet si kolekce míst. Zároveň zjednodušil přidání oblíbených míst, jako je domov nebo práce, a konečně jsou tato místa propojena se Siri.

Co se týče navigování, máme v iOS 13 také spoustu novinek. Siri lépe naviguje a místo strohého „za 100 metrů odboč doleva“ tu máme přirozenější „na dalších světlech odboč doleva“. Pokud často stojíte v dopravních zácpách, může vás potěšit, že Mapy o nich budou vědět daleko dřív a budou tak moci reagovat a změnit trasu. Naopak, pokud létáte, budete mít možnost zjistit stav letu přímo z aplikace. Pro někoho to jsou možná změny, které v aplikaci už měly být dávno, ale je důležité si uvědomit, že ještě před pár lety neměl Apple žádné podklady a nyní jsou Mapy skvělá alternativa pro Mapy Google.

Fotky a videa jako nikdy předtím

Aplikace Fotky jsou černým koněm celého iOS 13. V různých shrnujících článcích nebo videích se jim nedostává až takové pozornosti, ale přinášejí spoustu změn, které budou uživatelé využívat téměř neustále. A navíc jsou ukázkou nových možností strojového učení na iOS. Předně jsou fotografie nově řazené. Přehled všech fotek v okamžicích byl zachován, ale přejmenoval se na Všechny fotky.

Mimo všech fotek se dá nově zobrazit přehled jednotlivých dní, měsíců a také roků. Algoritmy v aplikaci hledají nejlepší fotky a ty zobrazují jako první. Pokud například vyfotíte spoustu podobných fotek během jednoho okamžiku, aplikace za vás vybere tu nejlepší a tu vám zobrazí v přehledu. Zbytek fotek najdete pod záložkou Všechny fotky. V ročním přehledu se vám zase budou zobrazovat fotografie, které jste vyfotili v tento den minulé roky.

Největší změnou prošly úpravy fotek a nově i videí. Nyní můžete u fotografií upravit vyvážení bílé nebo ostrost. Pokud vám chyběla možnost přiblížení při upravování, můžete jásat, Apple tuto funkci přidal. Při úpravách fotografií si můžete prohlédnout jednotlivé změny a zjistit, jak vypadají. Speciálně na iPhonu je úprava fotek mnohem přehlednější než kdy dřív.

Od iOS 13 můžete konečně upravovat videa přímo v aplikaci Fotky. A nemyslím teď pouze klasické ostřihnutí klipu, jako tomu bylo doteď. Téměř vše, co lze dělat s fotografiemi, můžete dělat i s videem. Můžete vylepšit vzhled videa jednoduchým nastavením expozice, stínů a dalších parametrů, nebo můžete pootočit video do jiného úhlu, a dokonce můžete aplikovat i různé filtry. Na nejnovějších iPhonech XS nebo XR můžete tyto změny provádět ve všech formátech, od 4K v 60 fps až po 1080p ve 240 fps. U starších zařízení budou možnosti omezené. Jak moc, to se dozvíme v průběhu léta. Samozřejmostí je, že všechny úpravy budou nedestruktivní, to znamená, že se pokaždé můžete vrátit k originálnímu klipu.

Velká várka malých změn

iOS 13 je prošpikován celou řadou menších změn nebo vylepšení. Apple udává, že s iOS 13 se odemykání vašeho iPhonu pomocí Face ID zrychlí o třetinu. Otevírání aplikací se pak zrychlí o polovinu. Není to nijak zásadní sdělení, pouze ukazuje na to, že Apple neustále myslí na optimalizaci. Bavíme se tady o zlepšení v řádu milisekund, což spousta klasických uživatelů ani nepozná. Optimalizací také prošlo nabíjení. V nastavení si můžete zvolit optimalizované nabíjení a zvýšit tím životnost baterie. Pro ideální optimalizaci je důležité mít dobře zažitý návyk nabíjení, například nabíjet každou noc, protože iPhone se podle toho učí nabíjet. iPhone nechá po téměř celou noc baterii nabitou na 80 % a až nad ránem ji dobije na 100 %, aby se pak iPhone mohl co nejdřív začít používat.

Většího redesignu se dočkalo tlačítko sdílení. Podle typu dokumentu a vašeho posledního sdílení nabízí iPhone osoby, kterým nejspíš chcete daný dokument sdílet, a navíc jakou cestou ho chcete sdílet. Velkým plusem je větší integrace aplikace Zkratky do iOS. V tlačítku sdílení si nově můžete přidat jednotlivé konkrétní zkratky a nemusíte se k nim složitě dostávat přes přehled všech podporovaných zkratek.

Velký pokrok zaznamenalo ovládání iPhonu pro lidi s handicapem, hlavně hlasové ovládání. Hlasové ovládání je přehlednější než kdy dřív, stačí říct na co chcete kliknout a iPhone to udělá za vás. Případně si můžete zobrazit čísla přiřazená ke všem tlačítkům a kliknout na ně pomocí čísel. V případě přiblížení se celá obrazovka pokryje malými, očíslovanými čtverci a vy si vyberete, jakou oblast chcete přiblížit. Hlasové ovládání je velmi dobře technicky zpracované a je dost možné, že ho budou využívat všechny skupiny lidí.

Pokud rádi používáte Animoji a Memoji, iOS 13 vás nadchne. Nově si můžete vytvořit vlastní Memoji na jakémkoliv zařízení, plus se vám k němu vytvoří sada unikátních samolepek, které potom můžete posílat napříč všemi komunikačními aplikacemi. Navíc si můžete nově nahrát Memoji jako avatar a využívat ho v celém ekosystému Applu. A speciálně pro dámy je tu možnost nanesení různých stínů, řasenek a dalších zkrášlovacích prostředků. Co se týče Animoji, můžete místo svého obličeje nově posílat také myš, krávu nebo chobotnici.

Změn je více než dost. iOS 13 je prošpikován různými vylepšeními a můžu vám zaručit, že z něj budete minimálně po stránce změn a vylepšení nadšeni. Ohledně stability a výdrže systému je zde (jako vždy) velký otazník a přesnější odpověď budeme znát nejspíš až v září. První vývojářská beta je oproti předchozím letům na velmi vysoké úrovni, ale to vše se může v průběhu léta změnit. Každopádně můžeme po letošním WWDC říct, že Apple novým updatem opět posunul iOS na vyšší level. Když budu za několik let psát článek navazující na předchozí historii iOS, tak v něm s největší pravděpodobností zmíním, že iOS 13 byl podobně důležitý update jako iOS 8. A to, přátelé, není vůbec málo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *