Moštárna 28/2019: iPhone 11, Apple Watch S5, nový iPad a další novinky

Apple Keynote
Čekání je za námi a jak je již zvykem, událost roku pro všechny fanoušky elektroniky s nakousnutým jablkem opět vzbudila ambivalentní pocity, jelikož Apple nikoho vyloženě zklamat nemohl, na druhou stranu celý svět dychtí po té „One more thing…“, frázi, kterou si už pár let chlapci v Cupertinu nechávají vzadu v šuplíku. Ač by taková bomba udělala světu radost, je potřeba vzít na vědomí a sžít se s tím, že se dnes díváme na Apple pro 21. století, firmu pokrokovou v mnoha jiných ohledech než převážně pouze hardwaru. Na novou kolekci produktů v podobě hodinek, iPhonů a oprášených iPadů si každý musí udělat názor podle své životní filozofie. My bychom se však s vámi rádi podělili o ten náš – na článek, ve kterém si několik členů redakce posvítilo na nový jablečný hardware, se můžete těšit již v příštím, jubilejním stém vydání magazínu iPure. Děkujeme za vaši trvající podporu!
Za redakci iPure Karel Oprchal
Vyplatí se Apple novinky? (Alisczech)
Apple Keynote je za námi. Žádné velké překvapení se nekonalo. Apple aktualizoval základní iPad, přichází Apple Watch serie 5 a nové iPhony 11, 11 Pro a 11 Pro Max. K tomu hromada služeb a softwaru. Jaká byla prezentace? Mrkněte na shrnující dojmy Honzy Březiny.
Podzimní Apple novinky pod redakční lupou (iPure)
Dáváte přednost audio podobě? Patrik Pavelka a Honza Březina se podrobně podívali na Apple novinky z uplynulého týdne. Apple Arcade, Apple TV+, Apple Watch S5, nový iPad a samozřejmě iPhone 11. Co o nich víme?
iPhone 11 (Apple)
iPhone 11 nahrazuje v nabídce základní model, kterému předcházel iPhone XR. Přichází opět v barvách, mezi které nově patří fialová a zelená – nově však s dvěma čočkami. Ty budou největším viditelným rozdílem oproti loňskému XR. Kromě vylepšení 12MP fotoaparátu se novinka může pyšnit vyšším výkonem v podobě čipu A13, delší výdrži na baterii, voděodolnosti ve větší hloubce a lepšími bezdrátovými přenosy. Dle statistik i slov Tima Cooka byl model XR nejoblíbenějším iPhonem v minulém roce, dá se předpokládat, že nový iPhone 11 jej jistě nahradí. Fotografování a nahrávání videa patří mezi nejoblíbenější činnosti na chytrých telefonech a Apple si je toho velice dobře vědom. Proto nasadil laťku vysoko. Předobjednávky začaly 13.9. a v prodeji bude příští pátek 20. září s cenovkou od 20.990,-Kč.
iPhone 11 Pro (Apple)
Apple v úterý ukázal nejnovější řadu svého klenotu. iPhone dostal podle očekávání tři modely, mezi které patří iPhone 11 ale také nabušenou řadu 11 Pro a 11 Pro Max. Opět se jedná o stejný hardware, jako v případě loňských XS a XS Max. Rozdíl je pouze v úhlopříčce, z nich menší dosahuje 5,8″ a větší bráška 6,5″. Do vínku obdrželi i nejnovější čip A13 Bionic, který v kombinaci s iOS 13 a skvělou prací s baterií dodá o 4, respektive 5, hodin práce více než loňské modely. Největší změnou je však zásah do designu těla zařízení. Spekulace se potvrdily v podobě nových tří čoček, kde se k širokoúhlému a teleobjektivu přidal ještě ultraširokoúhlý objektiv. Posledním vzhledovým odlišením je nová půlnočně zelená barva, která pojme lehce tluštší a těžší tělo zařízení. Dále se jedná o drobnosti uvnitř – delší výdrž odolnosti ve vodě, ztráta 3D Touch namísto Haptic Touch, vyšší jas displeje s vyšším kontrastním poměrem nebo rychlejší bezdrátové přenosy dat. Předobjednávky začaly 13.9. a do prodeje se dostane 20. září s cenovkou začínající na 29.990,-Kč.
iPure Konference iPad 2.0 (iPure)
Příchod iPadOS posune možnosti iPadu na zcela nový level. Proto jsme se rozhodli věnovat 4. konferenci iPure právě novým možnostem iPadů s iPadOS a nazvali jsme jí iPad 2.0. Přihlaste se na akci, která proběhne již 10. 10. 2019 v Praze. Počet míst je jako vždy omezen.
Dvě nové reklamy na iPhone 11 Pro (The Verge)
Každý už ví, že Apple reklamy umí. Koncem minulého týdne vyšly hned dva nové spoty zaměřené na nový iPhone 11 Pro a 11 Pro Max. Apple v nich demostruje nejen tři nové čočky a funkce fotoaparátu, ale i odolnost v každodenním použití. Jak je známo u kalifornské společnosti, vše to ukazuje po svém a velmi originálním způsobem. Však se podívejte sami.
Apple TV+ konečně tady (Apple)
Apple nám konečně odhalil datum zpřístupnění své nové služby Apple TV+. Začíná 1.listopadu s prvními epizodami nových seriálů For All The Mankind, Dickinson, The Morning Show a See. Posledně jmenovaný navíc byl v plné kráse ukázan v traileru přímo při představování novinek. Videoslužba bude dostupná i v našich končinách a to za příjemných 139,-Kč, které se navíc dělí v případě rodinného sdílení. Samozřejmostí je i první měsíc na zkoušku zdarma. Nejlepší si nechal Apple na konec. Každé nové zařízení (iPhone, iPad, Mac, Apple TV, iPod Touch) dostane zdarma používání služby na celý rok.
Prohlédněte si nový iPhone než vyjde(Apple)
Ptáte se, jak je možné vidět nový iPhone než vyjde? Odpověď je jednoduchá – rozšířená realita. Otevřete odkaz ve svém iPhonu nebo iPadu a na stránce uvidíte tlačítko Podívej se na iPhone 11 Pro v rozšířené realitě. Pokud máte už nainstalován nový operační systém iOS 13, uvidíte i novinku v podobě téměř realistického osvětlení modelu podle okolního světla. Model si můžete různě otáčet, zvětšovat nebo zmenšovat. Samozřejmostí je i vyfocení obrazovky. Můžete se pak rozhodnout jestli se vám vystouplé čočky líbí nebo ne.
Kup si vlastní kombinaci Apple Watch řemínků (Apple)
Již čtvrtá generace měla zvlášť zabalené Apple Watch a zvlášť řemínek. U páté generace si můžete sami nakombinovat jaké chcete Apple Watch a jaký chcete řemínek. Je smolné, že si u nás nemůžeme vybrat jiný materiál díky absenci eSim. I tak se ale jedná o vítanou změnu, kdy se člověk nemusí spokojit se základní černou/bílou barvou pásku.
Keynote ve 12 minutách (Tech Insider)
Kdo chce vidět to nejdůležitější ze zářijové keynote, ať si pustí tento sestřih. Bude ušetřen nekonečného představování her z Apple Arcade a i tak mu neujde většina superlativ pronesených směrem k novým produktům.
Android 10 opět směřuje na vlajkové lodě (Android Authority)
Zatímco Apple se svým i aktualizcemi cílí především na starší modely a udržení vysokého výkonu i u 4 roky starých zařízení je pro něj prioriota, nový systém od Googlu se tímto můze pyšnit pouze u svých vlastních produktů. Jako jediné dostaly v den vydání nový systém pouze telefony Pixel a Essential. Zbytek výrobců musí optimalizovat vlastní UI, což je práce na dlouhou trať. Do konce měsíce je tak možno očekávat aktualizace u posledních modelů OnePlus, zbytek výrobců jako Huawei, Samsung, Nokia a další, budou aktualizace vypouštět v několika vlnách v průběhu listopadu, prosince a prvního kvartálu nového roku u svých nejlepších telefonů. Jestli se dostane i na levnější produkty, nikdo s jistotou neurčí.
Bob Iger, CEO Disney, odchází z představenstva Applu (Reuters)
Ve stejný den, kdy Apple zveřejnil ceny a datum spuštění Apple TV+, rezignoval na svůj post v představenstvu Bob Iger. Důvod je zřejmý. Apple TV+ bude spuštěna 1. listopadua o pár dní později spouští Disney svojí vlastní streamovací službu, konkurenci pro Apple TV+. Je pěkné, že tu někdo ví, kdy má odstoupit.
Proč J. J. Abrams odmítl velkorysou nabídku od Applu (The Hollywood Reporter)
Apple hledá pro svoji Apple TV+ exkluzivní obsah od exkluzivních tvůrců. Jedním z nich měl být i režisér J. J. Abrams (Ztraceni, Star Wars VII a IX) se svojí produkční společností Bad Robot. Ta měla za cenu 500 milionu dolarů natáčet pouze pro Apple. J. J. Abrams to odmítl s tím, že chce mít větší volnost a prodloužil smlouvu u Warner Media za „pouhých” 250 milionu dolarů.
Adobe rozšiřuje nasazení AI pro střih videa (DPReview)
Adobe oznámilo využití technologie Sensei (umělá inteligence) pro automatické korekce ořezu a kompozice ve video editoru Premiere Pro. Bude velice zajímavé, zda dokáže Apple rychle zareagovat ve Final Cut Pro X, protože umělá inteligence je jednou z jeho hlavních priorit.
Kurzy práce s iPadem v Ostravě (ilumio)
Na listopad jsme připravili hned 4 kurzy a workshopy zaměřené na efektivní využití iPadů s iPadOS v praxi, které proběhnou v Ostravě. Těšit se můžete na novinky v iPadOS, práci s Apple Pencil, střih videa v Luma Fusion a úpravy fotografií v Adobe Lightroom. Rezervujte si svá místa včas, kapacita je limitována pouze na 9 osob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *