iPad za nejlepší cenu

iPad

Před dvěma týdny jsme se shodli na tom, že iPady momentálně zažívají jakousi pauzu, kterou Apple bude do budoucna muset překlenout formou nějakého výraznějšího upgradu, co by donutil veřejnost více svou pozornost obrátit na jejich tablety. Pokud v tom ale už máte jasno a plánujete iPad koupit právě v tomto mezidobí, který byste si měli koupit?

Pojďme si nejdříve v rychlosti zrekapitulovat současně nabízené iPady a hlavně jejich stav. Čím déle totiž trvá Applu představit nový model, tím více současná nabídka klesá v očích zákazníků. To, co se stalo se starým Macem Pro, byl samozřejmě extrém, ale dobře to ilustruje, jakým směrem to pak jde. Všichni ztratí ochotu nová zařízení kupovat, protože kromě jejich hardwarového stáří si také uvědomují, že relativně brzy jim skončí softwarová podpora, a tak se to jednoduše už nevyplatí. Větší smysl pak nedává kupovat nové kusy přímo od Applu nebo od nějakého jiného distributora, ale použitá, rozbalená a jinak zvýhodněná zařízení, pokud na novém kusu z nějakého důvodu vyloženě netrváte. A pokud kupujete např. vašemu dítěti zrovna iPad, ušetřit pár korun a koupit použitý kus z druhé ruky, čímž zároveň zvolíte dnes tak žádanou ekologickou cestu, se může zdát jako dobré rozhodnutí.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

iPad

Malý, větší, největší

Je vám jistě známo, že Apple nabízí vše od iPadu mini 6. generace s čipem A15 po 12,9″ iPad Pro s čipem M2, který je de facto jediným skutečně aktuálním iPadem. Mezi těmito hraničními modely máme iPad 9. (starý design) a 10. generace (nový design) s čipy A13 a A14 a nabušený iPad Air 5. generace s čipem M1. Ke všem modelům kromě iPadu mini Apple nabízí klávesnice a všechny modely jsou kompatibilní s nějakým modelem Apple Pencil. Je to tedy úplně stejný scénář jako na iPhonu nebo Macu, kde Apple zdatně odstranil zásadní rozdíly mezi jednotlivými modely, takže se vaše volba omezuje vyloženě na to, co je pro vás skutečně podstatné v iPadu mít. Umí totiž víceméně to samé.

Návodů, jak si vybrat iPad, jsme v článcích i v podcastech poskytli již nespočet, tak se dnes nebudeme zabývat přímo rozřešením, zda byste si měli koupit iPad mini nebo iPad Pro. Závisí to vyloženě na vašem očekávání od jednotlivého zařízení a především v případě iPadu mini a iPadu Pro zřejmě bude rozhodujícím faktorem velikost, protože zrovna tyto modely nepatří k těm levným v nabídce iPadů. Modely, nad kterými by měla většina zájemců uvažovat jako nad vstupními nebo nejuniverzálnějšími modely, jsou iPad 9. a 10. generace a iPad Air. Jenže cena na stránkách Applu by neměla být stěžejním faktorem při rozhodování. Apple, jak je dobře známo už z každého dnes vydaného iPhonu, rád recykluje svůj jednou prezentovaný hardware, a tak, aby udržel cenu základního iPadu 9. generace úplně nízko a pořád pracoval se svojí zamýšlenou marží, sáhl do svých zásob hodně hluboko. Vydal ho v roce 2021 s dva roky starým čipem A13, který teď od doby vydání iPadu 9. generace ještě více zestárl.

iPad

iPad 10. generace proto z tohoto pohledu vypadá o něco přijatelněji. Byl vydán před rokem, opět s čipem A14 starým dva roky, do hranatého šasi původně 11″ iPadu Pro, jenže jeho cena svět šokovala. Apple proti všem očekáváním iPad 9. generace nevyřadil a ponechal jej v nabídce po boku 10. generace, kterou posadil o 3 tisíce korun výše. V českých luzích a hájích ho v základu pořídíte za 13 tisíc korun, což působí trochu schizofrenním dojmem, jako by se Apple rozhodl prodávat i základní model ve variantě „basic“ a „pro“. Nedává to moc smysl, především když mají oba identický – a pro úplnost taky velmi starý – nelaminovaný displej, iPad 10. generace má USB-C o rychlosti konektoru Lightning a oba mají Touch ID. Ano, 10. generace má lepší připojení k Wi-Fi, potenciálně i k mobilní síti a má třeba lepší foťák, ale to jsou funkce, na kterých jejich cílové skupině vůbec nezáleží. Apple takto akorát způsobil, že zákazník je zmatený, protože by rád ušetřil peníze, ale zároveň může pociťovat nechuť ke koupi 4. roky starého hardwaru a nechat Apple se tvářit, že se jedná o novinku. Když ten model může za rok dva ztratit softwarovou podporu… Protože Apple přece slevy nedává, že ano.

Musíme si pomáhat

V tom přichází na scénu iPad Air 5. generace. Jediný nabušený základní iPad osazený od března 2022 monstrózním čipem M1, který už sám o sobě je na tabletu overkill. A že se nepletu, dokazují všichni ti bývalí uživatelé, kteří se z nějakého důvodu rozhodli svůj tablet prodat a jeho cena se tak mohla podstatně přiblížit novému iPadu 10. generace. Nový iPad Air totiž stojí 19 tisíc korun, což je relativně hodně peněz, ale na druhou stranu dostanete zařízení s mnohem větším potenciálem nejen vydržet do budoucna, ale taky předvést pořádný výkon. iPad Air má kromě soudobého čipu M konečně laminovaný displej podporující gamut P3, díky čemuž se na něj mnohem lépe kouká. Čip M je navíc čip vyvinutý pro počítač, takže při přepočtu výkonu na cenu máte i za těch nezlevněných 19 tisíc tablet úplně jiné kategorie.

Ať už se kdokoli a z jakéhokoli důvodu rozhodl svůj iPad Air prodat, porozhlédnete-li se po internetu, najdete iPady Air všech barev a úložišť o tisíce levněji než byla původní cena. Netvrdím, že každý, kdo zvažuje koupi bezrámečkového iPadu 10. generace, má rovnou mít budget i na iPad Air, ale když se jednou dozví o možnosti získat o tolik lepší iPad Air jen o pár tisíc dráž, měl by ten příplatek zvážit. Názory mezi uživateli se různí na to, zda je či není příliš velký risk jít do použitého či jiného zařízení, které už někomu prošlo rukama, ale můj názor je ten, že především v dnešní době už máme trh dost vyspělý na to, aby si obchodník s elektronikou dovolil klamně prodávat nefunkční kus apod. Je jistě lepší se mít více na pozoru, pokud se rozhodnete koupit použitý stroj od někoho přímo na jednom z inzerčních portálů, ale vždycky se dá kupované zboží prověřit, a hlavně – vyhnete se tomu, že se prodejce s elektronikou bude chtít obohatit na přeprodeji použitého zařízení.

iPad

Doporučuji proto se při dalším nákupu elektroniky zamyslet rozumem, srovnat si čísla a hledat skutečné výhody, které vám má nákup přinést. Pokud je cenovka iPadu 10. generace skutečně absurdní, byť stojí méně než iPad Air, ať se to Apple dozví z prodejních čísel a reaguje tržně, nikoli jako monopolista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *