Z 13″ na 15″ MacBook Air

Možná to bude znít jako malichernost nebo zhýralost. Dává smysl jen tak vyměnit MacBook Air z 13″ na 15″? V zásadě to smysl má, ale jako u všeho si ho musíte odůvodnit. Škoda jen, že jsem nepočkal ještě tři týdny, koupil bych rovnou nový MacBook Air s čipem M3. Takhle se musím spokojit jen s M2. Přicházím o něco?

Pro nová zařízení Apple mám slabost. Často za mě rozhodují emoce, a když se mi do hlavy zaseje semínko myšlenky, že bych mohl udělat nějakou změnu, často to tak i skončí. Byl jsem spokojený uživatel 13″ MacBooku Air s čipem M2, který jsem používal od svého uvedení. Předtím jsem měl M1 a M1 Pro. Ještě předtím jsem používal 16″ MacBook Pro, který jsem miloval pro jeho velikost. A nyní se mi to vrátilo.

Ano, větší displej, trackpad a klávesnice jsou hlavní důvody, proč jsem chtěl přejít ze třináctky na patnáctku. Také mně imponovala modrá barva, která bohužel v době představení 13″ MacBooku Air s M2 nebyla hned dostupná, a já sáhl po stříbrné variantě. Sice je náchylná k otiskům, ale vypadá prostě dobře. Lépe než stříbrná. Když tak přemýšlím, tak jsem vlastně vždy měl jen stříbrné MacBooky. 

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Prostor a zase prostor

Třináctipalcový MacBook Air s čipem M2 stále mám. Ještě jsem ho neprodal a možná to ani neudělám. Asi je to úchylka, ale líbí se mi, když vlastním všechny varianty a mohu si vybrat dle příležitosti. Úplně stejně to mám i s iPady, kdy vlastním naprosto všechny modely a velikosti – od mini přes 11″ variantu až po 12,9″ iPad Pro. Sice se musím o všechna zařízení neustále starat, nabíjet a aktualizovat, ale zase si mohu vybírat. 

Jsou dny, kdy mám vyloženě chuť na velkou obrazovku bez kompromisů. Naopak jsou především pracovní situace, kdy se menší varianta hodí více, zvlášť jako druhý počítač nebo tablet. Primárně stále pracuji na Lenovo X1 Carbon 11.generace, který je velmi lehký a kompaktní. K tomu mám většinou v batohu právě MacBook a většinou i iPad. Prostě mě to baví. 

A úplně stejně to mám s MacBookem. Dlouhou dobu mi vrtalo v hlavě, zda větší nebude lepší. Zvlášť když vezmete v potaz hmotnost, kde skoro není žádný rozdíl. A ve výsledku máte mnohem více místa doslova na vše. Patnáctipalcový displej je prostě bomba! Na obrazovku dostanete mnohem více obsahu, ať už připravuji texty do iPure, píšu emaily, upravuji fotky nebo brouzdám na internetu. Dokonce na MacBooku sem tam koukám na nějaké filmy a seriály. MacBook Air má super reproduktory, které velmi dobře zní. Ano, rozhodně to nehraje jako moje domácí kino a téměř dvoumetrová televize s obrazovkou OLED, ale na cestování či do postele, jde o ideálního společníka. Toho dokáže nahradit jen velký iPad Pro. A jsem velmi zvědav, co Apple v oblasti profi iPadů představí dál. 

Více místa 

Na patnáctce se rozhodně i lépe píše a používá trackpad. Více místa je prostě znát. Pohodlně si mohu položit celé dlaně a prsty na klávesnici. U MacBooku jsem nikdy nepoužíval myš, vždy jsem si vystačil jen s trackpadem. Ten je mnohem větší než u menšího bratříčka. Gesta ani složitější operace nejsou žádný problém. 

Baterie a výkon

Pokud jde o baterii či výkon, tak nevidím žádný rozdíl. Pro mě osobně je bonusem modrá varianta, kterou jsem dosud neměl. Na slunci či pod správným úhlem sice číhají nevzhledné otisky prstů, ale dokážu se s tím smířit za cenu „hezčí“ barvy. 

V batohu pak nepoznám rozdíl, snad jen o něco méně prostoru na zadní straně. Batoh Peak Design však pojme úplně bez problémů dva počítače, velký iPad Pro a ještě zbyde hodně místa na foťák Leica, nabíječky a příslušenství. Ano, začal jsem opět i hodně fotit, ale o tom zase možná jindy. 

Menší nebo větší, to je to, oč tu běží

Pokud stále váháte, co pořídit, myslím si, že 15″ MacBook Air je správná volba. Za velmi podobnou cenu získáte mnohem více místa pro psaní a hlavně displej. A jaký že je konkrétní hmotnostní rozdíl? Menší MacBook Air váží 1,24 kg, zatímco patnáctipalcová varianta 1,51 kg. Takže v zásadě skoro žádný rozdíl!

Pokud si srovnáte další specifikace a hodnoty, rychle zjistíte, že vše je naprosto totožné, a to dokonce pokud vezmeme v potaz novou verzi M3. Ta má v zásadě jen lepší čip, podporu více monitorů a trochu vylepšené mikrofony pro hovory či nahrávání. Vše ostatní je naprosto stejné, a to i ve srovnání s menší variantou. Pokud chcete něco ušetřit, možná není od věci se podívat po nějakých skladových zásobách, které na internetu rozhodně jsou. 

V zásadě se tak opravdu jen rozhodujete na základě toho, zda chcete větší či menší variantu. Třináctipalcová je super na cestování, a když honíte každý gram a místo v batohu. Na vše ostatní je tu větší 15″ MacBook Air, ze kterého prostě budete mít při používání každodenní radost. Ať už pracujete, nebo sledujte nějaké filmy. Air se pak nezalekne ani nějaké práce – hodně záleží na počáteční konfiguraci, takže pečlivě vybírejte. Zpět už to vzít nelze. Není možné rozšířit kapacitu disku nebo RAM. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *