Sennheiser Momentum 2 – sluchátka na celý život

Pokud by měl název produktu vyjadřovat jeho hlavní přednost, tak slovo „Momentum“ sedí jako poklička na hrnec. Dokonalá věrnost zvuku a precizní německá kvalita – to vše patří do portfólia firmy Sennheiser, významného producenta kvalitní audiotechniky. V prvním čísle iPure jsem napsal ódu na sluchátka Beoplay H9, ale nyní se mi dostal do ruky přímý konkurent, Sennheiser Momentum 2 Wireless. Stále platí, že jsou H9 božská sluchátka?

Rovnou odpovím – ano, jsou. Slovo božské ve mně evokuje nějaké nadpřirozené schopnosti, kterými devítky rozhodně nešetří. Zvuk je tak líbivý, že ho prostě nemůžete nemilovat. V recenzi jsem to přirovnal k Hollywoodu, který by bez efektů a vší té pompéznosti nemohl produkovat kasovní trháky. Zároveň jsem však uvedl, že mám raději věrné podání. A právě toho jsem se dočkal v novém modelu oblíbených sluchátek Sennheiser Momentum 2.

Pohled do historie

Sennheiser byl založen v roce 1945 doktorem Fritzem Sennheiserem, který měl zkušenosti z práce v laboratořích pro Institut vysokých frekvencí a elektroakustiky Technické univerzity v Hannoveru. Firma Sennheiser se nejprve zaměřila na elektronkové měřící přístroje a brzy nato rozšířila svou základní výrobu.

Díky spokojenosti a úspěchu u odběratelů byl tým Sennheiseru požádán o výrobu kvalitního mikrofonu. Začal se vyrábět mikrofon DM 1. Další dva roky se inovoval a do oběhu se dostaly vylepšené mikrofony DM 2, 3 a 4. Během dalších let se portfólio firmy velmi rozšířilo, zároveň se snažila své výrobky neustále zmenšovat. Základní principy jejich mikrofonů z padesátých let se přitom využívají i dnes. Po zakladateli převzal vedení firmy jeho syn Jörg.

Sluchátka od Sennheiseru se používají v různých odvětvích lidské činnosti, například v letectví. Když si pořídíte tato německá sluchátka, vždy se můžete spolehnout, že budou nejen dobře zpracována, ale že budou i skvěle hrát. Modelová řada Momentum není přitom na trhu žádný nováček. Sluchátka Momentum On-Ear Wireless se stala populární po celém světě, avšak moji pozornost upoutal až nový model. A to ze zcela jednoduchého důvodu.

Předchozí model disponoval v podstatě stejnými technologiemi a výkonem jako Momentum 2. Lišil se však designem a hlavně náušníky, které byly on-ear, tedy doléhaly přesně na uši. Model M2 je proti tomu around-ear, tedy kolem uší. Pro někoho to může být detail, ale pokud nosíte brýle, rozdíl poznáte velmi rychle. U velkých náhlavních sluchátek mě vždy po delším poslechu trápila bolest ušních boltců. V případě Momentum 2 a také již zmíněných H9 byly moje uši jako v bavlnce.

Zaostřeno na design

Krásu a přepych si užívaly po dobu testování i mé oči a okolí. Sennheiser Momentum 2 jsou nádherná a vyznavači retro stylu slintají blahem. Hlavový most je kompletně obalen kvalitní kůží, pod kterou se skrývá tvrdá německá ocel. Náušníky jsou vyrobené z anglické kůže a paměťové pěny. Pozornost zaujmou i kulové klouby, které se vozí po ocelové kolejnici. Právě jimi si nastavujete ideální pozici pro vaši hlavu. Výhoda je, že klouby můžete po kolejnici sjet až dolů a sluchátka položit na krk a při tom bez problémů hýbat hlavou do strany. Kůže má také speciální úpravu proti vlivům vody a potu. Na sport bych si je ale raději nebral.

Sluchátka můžete jednoduše složit k sobě, podobně jako oblíbené Beatsy. Sennheiser přímo tuto technologii označuje jako sklopné posuvníky. Zároveň garantuje jejich životnost, takže můžete sluchátka ohýbat a skládat, jak se vám zlíbí. Vždy tak dosáhnete ideálního přizpůsobení. Navíc je můžete zabalit do sametového pytlíku a navrch měkkého obalu. Vše je součástí balení.

Bohaté na funkce

Sennheiser rozhodně nešetřil ani vnitřnostmi a použitými technologiemi. V dnešní době je již v této třídě standardem aktivní potlačení okolního zvuku (ANC), které nechybí ani u Momentum 2. Součástí je také podpora kodeku aptX a aby toho nebylo málo a vy jste opravdu nebyli rušeni okolním zvukem, přidává Sennheiser do M2 ještě technologii NoiseGard Hybrid. Jedná se o další aktivní potlačení zvuku, kde i v hlučném prostředí si budete připadat, jako kdybyste seděli doma a poslouchali v naprostém klidu.

Rozdíl v poslechu se zapnutým a vypnutým potlačením hluku je obrovský. Za sebe mohu říct, že při prvním poslechu s touto technologií jsem si připadal jak v jiném světě. Zvlášť když mám doma roční dcerku.

Na rozdíl od H9 nečekejte žádné dotykové ovládací plochy. Vše funguje hezky postaru tlačítkově. Na pravé straně tak najdete dvě tlačítka, se kterými si musíte vystačit. M2 můžete mít spárována až s 8 zařízeními, přičemž dvě z nich mohou fungovat v jednu chvíli. Snadno si tak můžete přecvakávat například z MacBooku na iPhone nebo iPad a opačně. Samozřejmostí jsou mikrofony pro vyřizování hovorů, ovládání zvuku, skladeb a tak podobně. Osobně jsem však manuál s kombinacemi na ovládání odložil zpět do krabice a používal pro ovládání hudby raději Apple Watch a iPhone na zbytek.

Pokud hodně cestujete, oceníte i redukci do letadla a jack kabel. Díky němu můžete poslouchat tradiční kabelovou cestou, a to dokonce bez nabité baterie. Sluchátka se pak nabíjí pomocí přiloženého microUSB kabelu a výdrž na jedno nabití je doslova fantastická – 22 hodin! Bez sebemenších problémů tak zvládnete dlouhý let či několik pracovních dní. Co víc si přát.

Ten pravý požitek

Zatím jsem popisoval jen design a technologie, což je rozhodně také důležitý parametr při nákupu nových sluchátek, ale to nejdůležitější je samozřejmě až výsledný zvuk. Nebudu vás napínat a vrátím se na chvíli k začátku tohoto textu. Momentum 2 mají neuvěřitelně přirozený a věrohodný zvuk. V každé skladbě slyšíte to, co byste měli slyšet. Nikde nic nepřečnívá ani zbytečně nebasuje.

Úplně jednoduchý příklad. Pustil jsem si z Apple Music písničku FourFiveSeconds, kterou společně zpívá Rihanna, Kanye West a Paul McCartney. Písnička má obrovskou hloubku a texturu. Ve sluchátkách krásně slyšíte jemné kytarové struny a do toho přirozené vokály. Sluchátka nechají vyniknout všechny nástroje a nic neupozadí či neosekají.

Skvěle jsem si užíval i soundtracky či vážnou hudbu od Ennia Morriconeho. O detaily není nouze. Dlouho jsem neslyšel tak věrohodné podání. Samozřejmě tím nechci říct, že H9 hrají špatně, jen mám pocit, že výslednou hudbu hodně dobarvují a tím se vám líbí více. Pokud naopak chcete čistotu, kvalitu a pravý audiofilský požitek, Sennheiser Momentum 2 jsou právě pro vás.

Moc se mi líbí, že i ve velmi hlučném prostředí si můžete užít takový malý vlastní koncert. Sluchátka poskytují velký prostor a frekvenční rozsah. Na své si přijdou i milovníci basů. Zkuste si schválně pustit The Hills od The Weeknd. Špica!

Berte je

Sluchátka Sennheiser Momentum 2 Wireless zcela oprávněně patří do výkladní skříně německé společnosti. V žádném případě nedělají ostudu a důstojně se řadí mezi špičku bezdrátových náhlavních sluchátek, které lze na našem trhu zakoupit. Na paty jim šlapou akorát zmíněné BeoPlay H9, Bose s QuietComfort nebo Sony MDR-1000X. Mám v plánu, že si všechny sluchátka půjčím a opět porovnám.

Pokud patříte mezi vyznavače dobrého zvuku, se Sennheiser chybu neuděláte, což už možná dávno víte. Není to sice naleštěný Hollywood a lifestyle, ale zato poctivá kvalita. Při pohledu na cenu se však chvíli zarazíte, není totiž úplně nízká – 11 990 korun. Samozřejmě lze pořídit kvalitní náhlavní sluchátka v přijatelnější cenové hladině, ale u Sennheiseru tuto cenovku akceptuji. Věřím, že při dobrém zacházení si kupujete sluchátka klidně na celý život.

Za půjčení děkujeme obchodu Audigo.cz.

Komentářů:

 1. Nezbývá než souhlasit. Tahle sluchátka mi dělají radost už 3 měsíce a ten zvuk je prostě perfektní. Doporučuji všem co hledají skutečně věrný zvuk.

 2. Vlastním tyto sluchátka již něco přes rok (tedy klasické s kabelem) a musím říct, že rozhodování mezi Sennheiser Momentum 2 a různými konkurenty především, ale BeoPlay bylo náročné a zdlouhavé. Troufnu si říct, že jsem z toho byl hodně zoufalý… Jediné co musím M2 vytknout je že při intenzivním používání denně cca 2-3 hodiny se již paměťová pěna vytvarovala a chvíli trvá než uši obepne.
  Dále je nutné zmínit, že po odložení sluchátek je dobré vložit do mušlí ty molitanové kusy, které v nich byly po vybalení. Předejte se tak předchozímu problému 🙂

  Ale vlastně jsem strašně rád, že jsem sáhl po nich a ne po BeoPlay 🙂

 3. Díky za recenzi! Zajímala by mě jedna věc – podpora kodeků vs. iPhone – který podporuje pouze AAC… sluchátka AAC nepodporují, proto zde dochází ke kompresi na SBC.

  kvalita zvuku by měla být horší – Beoplay podporují AAC, nedochází k převodu = měl by být lepší zvuk..

  Zkoušeli jste porovnávat oba výstupy?

  Díky

  1. Zdravím, jj měl jsem obě zmíněná sluchátka a přiznám se, že rozdíly jsou tak minimální, že nelze poznat nějaký větší rozdíl. Musíte mít opravdu dobrý sluch, abyste to slyšel, já osobně v tom rozdíl nevidím. Jde mi více o celkové podání sluchátek, hravost, uživatelské možnosti, komfort a design.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *