Konečně změna

watchOS 9

Přiznejme si to hned na začátku. Operační systém, který hýbe technologickým světem jablečných nadšenců, neběhá na pozadí vašich hodinek. Hlavní pozornost si každý červen bere iOS a v posledních letech čím dál více i zvýšený zájem o iPadOS. Přesto se Apple snaží posunout dál i segment Apple Watch. Povedlo se mu to letos? Co na to watchOS 9?

Nebylo by to správné představení novinek pro chytré hodinky, kdyby je neuvedl Kevin Lynch. Ten má jejich každoroční „krok vpřed“ na starosti. Letos to byl pro mě systém, na který jsem byl nejvíce zvědavý. Ne nejvíce natěšený, ale nejvíce zvědavý. Už jen po jednom roce s Apple Watch jsem zjistil, že jsou skvělým doplňkem, ale současně jsem se cítil často svázaný a přestaly mě bavit stále ty stejné ciferníky.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Cvičte s více daty

Ty prostě nevyměníte tolikrát, jako materiál řemínku, který vám bude doplňovat outfit. Proto první obrazovky nového systému ve mně vzbudily spíše zklamání. Pozornost si uzmulo více údajů při cvičení, které jsou zajímavé pro velmi malé procento uživatelů Apple Watch. Proč to tak odhaduji? Každý, kdo sportování bere opravdu vážně, si s Apple Watch často nevystačí. Ne kvůli údajům, které měří, ale spíše kvůli jejich výdrži. Proto v posledním roce vídáte čím dál více uživatelů, kteří nosí buď dvoje hodinky, nebo jablečné chytré vyměnili za konkurenty – třeba od společnosti Garmin.

watchOS 9

Pro někoho však může být sledování zóny tepové frekvence nebo aktuálního převýšení během cvičení tím posledním kouskem skládačky, na který čekali. Je však zajímavé, že se Apple čím dál více otevírá a nechává kontrolu uživatelům. Takže tyto zóny se nemusí měnit jen automaticky, ale můžete si je připravit sami podle sebe.

I cvičení si můžete naplánovat dle vašeho tréninkového plánu. To je jistě vítanou změnou k lepšímu, než si do kola otrocky pouštět stejné cvičení a doufat, že vám bude vaše kalorie počítat přesně. Čím Apple u cvičení ještě více překvapil, bylo porovnávání tras, které pravidelně běháte a možnost překonávat sami sebe lepším výsledkem. Už teď bylo možné upravovat zobrazované údaje u konkrétního cvičení, teď se ale jejich seznam rozšiřuje.

Triatlon

Novinkou je i Výkon při běhu, jak jej Apple přeložil do češtiny. Jedná se o ukazatel zátěže při cvičení, který vám dlouhodobě může pomáhat nastavit udržitelné tempo, abyste si v polovině běhu nemuseli dát svačinku. Nakolik se na to mohou těšit triatlonisté, závodníci Spartan Race nebo desetibojaři, si ještě budeme muset chvilku počkat. Automaticky bude možné přeskakovat mezi třemi typy cvičení: plaváním, jízdou na kole a během. A plavci si mohou zaznamenat cvičení s plaveckou deskou.

Pomodlit, prášek a spát

Posuňme se trochu k části zdraví. Když máte denně na ruce chytrý malý počítač, který vám připomíná velkou hromadu věcí, proč byste si nepřihodili i připomínky na braní léků? Upřímně, troufnu si říct a věřím, že tím nikoho neurazím, když řeknu, že generace nad 50 let v dnešní době bere každý den minimálně jeden lék. A všimli jste si při cestách, že Apple Watch nosí čím dál více lidí starších ročníků?

watchOS 9

Ze zkušenosti s rodiči mohu říct, že toto je letošní velká novinka pro všechny zmíněné uživatele. Aplikace Léky vám nabídne nejen přehled vašich léků, ale také připomínky či možnost vynechání jejich příjmu.

Ve zdravotní krasojízdě můžeme poskočit k našemu spánku. Apple se každým rokem víc a víc zaměřuje právě na spánek. Letos proto přihodil rozbor jeho fází. Můžete tak sledovat, zda jste měli hodně hluboký spánek, REM nebo základní fázi. Taky zjistíte, kdy jste se nejspíš probudili. Ve Zdraví na iPhonu si zobrazíte i svou tepovou a dechovou frekvenci během noci.

Nové? Nebo vlastně ne.

Pak přišla řeč na nové ciferníky. Jak jsem zmiňoval na začátku, na nové ciferníky jsem se těšil asi nejvíce. Nejspíš to každý z vás má, že by chtěl konkrétní ciferník spojit s komplikacemi, kterými vybraný ciferník nedisponuje. Nebo se vám prostě přestaly líbit některé barvy a designové prvky.

Vlastně se k nám dostaly tři nové. Velmi moderní Metropolitan vycházející z Infografu – tedy kruhový akorát bez vnitřních komplikací, ale s barevnou paletou na pozadí. A s číslicemi, jejichž velikost se mění podle toho, jak moc otáčíte korunkou. Playtime je taková barevná blbůstka, která vznikla ve spolupráci s výtvarnicí Joi Fulton, o které před prezentací nejspíš většina z nás nikdy neslyšela.

Třetí – vesmírný – pojmenovaný Astronomie, přináší zobrazení planety Země na celou obrazovku, trochu podle vzoru loňských Portrétů. Přesto si však Apple vyhrál s detaily a tento ciferník tak ukazuje, jaká je v danou chvíli oblačnost po celém světě. Lunární ciferník byl kompletně přepracován, ale za nový jej nepovažuji.

Pak přišla drobná zmínka, že více ciferníků bude podporovat více komplikací. Budeme se muset nechat překvapit, že Apple v pozadí zapracoval i na současném vzhledu aktuálních ciferníků, které nebyly přímo zmíněny.

Jednou věcí si však můžeme být jisti. Na naše zápěstí se dostanou barvy v pozadí ciferníků. Této novinky budeme moci využít u ciferníků Modulární – mini, Modulární a Extra velký. Sice osobně nepoužívám ani jeden, ale je pěkné, že Apple myslel na to, aby pozadí našich hodinek nebylo stále jen černé. Nakolik černá šetří baterii Apple Watch.

Ještě více rodiny

Apple občas nabídne více možností odpojit od sebe iPhone a Apple Watch. Letos udělal tento krok, když Aktivitu na iPhonu již nebude nutné párovat s Apple Watch, ale dostanou tuto aplikaci všichni uživatelé s novým systémem. Podobně na straně chytrých hodinek se budou moci rodiče těšit na nové funkce u svých ratolestí, které nevlastní iPhone.

watchOS 9

Aplikace Podcasty opět nabobtnala do nových rozměrů přidáním sekce Hledat a Pusťte si. Budu nejspíš hovořit za všechny, že se budeme modlit za to, aby hlavně přidali rychlou synchronizaci mezi zařízeními než nové sekce do hodinek.

Rodiče opět ještě uvítají další vymoženost – ovládání chytré domácnosti bude dostupné i dětem. A podobně jim do jejich peněženky můžete přidat elektronické klíče od vašeho domova nebo hotelového pokoje.

I ve Zpřístupnění najdeme nové funkce. Už víme, že je možné používat gesta ruky k ovládání Apple Watch. Nově ale bude možné zahájit cvičení dvojím spojením prstů. Případně si tuto funkci můžete nastavit na pořízení fotky z vašeho iPhonu. Rychlost především. Tou největší změnou ale je možnost ovládat Apple Watch skrze iPhone. To ocení především majitelé s různým postižením.

Na drobnostech záleží

Také se vám stalo, že jste používali Apple Watch, vtom vám přišla notifikace přes celou obrazovku, a vy jste nemohli pokračovat v rozdělaném úkolu. Nově se v takové situaci budou upozornění zobrazovat v malém banneru u horního okraje displeje, jak jsme zvyklí z iPhonu.

Podle mě je ale jednou z nejzajímavějších věcí vytváření nových událostí v Kalendáři přímo na Apple Watch. Něco, co mi dosud otravovalo život a na hodinkách opravdu chybělo. Obzvlášť v situaci, kdy jsem potřeboval něco dopsat do kalendáře ve chvíli, kdy jsem neměl po ruce iPhone. Skvělá funkce, díky které bude používání Apple Watch opět užitečnější.

To, co nepotěší majitele starších Apple Watch, je letošní kompatibilita. Dalo by se s úlevou říct, že Apple konečně odřízl z podpory starý design u Series 3 (pokud teda nejste jejich majiteli). Od podzimu se upgradu dočkají všichni se Series 4 a novějším. Oproti loňskému roku je tak snad již jasné, že zastaralé Series 3 již brzy zmizí i z prodejní nabídky a na podzim si oddechnou uživatelé i vývojáři.

Stříbrná linie

Za sebe převážně chválím směr, kterým se ubírá nový systém. Doufal jsem ve vícero přizpůsobení a úprav ciferníků, které by si uživatelé mohli ještě více vyladit podle sebe. Celé léto teď má Apple na to, aby na systému zapracoval a na podzim nám ukázal finální ostrou verzi. Je pravdou, že do vydání se mohou některé funkce ještě změnit. Možná s ním přijde i nový budgetový model a nová vlajková loď. První jmenovaný by navíc mohl přijít v neotřelém designu a zacelil by tak nevyrovnané portfolio pod hlavním tahákem. Je trochu škoda, že Apple tak rychle neinovuje nové zdravotní funkce, jako stíhá vylepšovat nová zařízení po softwarové stránce. Ale budeme doufat, že se to povede v následujících letech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *