První pohled na AirPods Pro

AirPods Pro

Nemám rád spekulace a úniky. Kazí to překvapení. Často také vzbuzují falešná očekávání a naděje. Nicméně úniky a spekulace jsou trendem nejen posledních měsíců a nejeden samozvaný analytik nebo novinář se na nich rád přiživí. Že se můžeme těšit na nové AirPods jsme věděli už dlouho dopředu. Otázkou nebylo, jak budou vypadat, ale kdy se jich dočkáme. A dočkali jsme se…

Většina z nás, co se ve světě Apple pohybujeme více než běžná veřejnost, se těšila na druhou podzimní Keynote. Spekulovalo se, že Apple představí nové iPady Pro, 16″ MacBook Pro a nejspíš i nové AirPods. Nestalo se tak. Žádná pozvánka. Žádné oznámení. Říjen nebude ve znamení další Apple Keynote. Místo toho Apple zcela neočekávaně v pondělí 28. října představil nové AirPods Pro. K objednání byly ihned. Bílé. Žádných osm barev ladících k iPhone 11, jak se spekulovalo. Jen bílé. K první šťastlivcům se nová sluchátka dostala už ve středu 30. října. Já patřil mezi ně společně s kolegou Filipem a dalšími nedočkavci, kterým nebylo líto utratit 7 290 Kč (nebo přibližný ekvivalent v jiné měně) za špunty do uší. Přinášíme vám tedy náš první pohled na horkou podzimní novinku.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

AirPods Pro

Spoiler alert! Stojí to za to

Přiznám se, že jsem zpočátku hodně váhal. Doma používám AirPods první generace a u sebe nosím další AirPods druhé generace s krabičkou s bezdrátovým nabíjením. Na co proboha třetí, když ty druhé jsem kupoval letos na jaře? A ta cena? AirPods Pro, daň a Apple Care+ dohromady za 297 USD není zrovna málo. Ale co už. Žijeme jen jednou a naskytla se mi příležitost novější AirPods prodat. Objednal jsem tedy, s doručením ve středu. Sluchátka jsem ve středu opravdu dostal do ruky a prvních pár hodin rozptýlilo veškeré mé pochybnosti. Abych to však uvedl do správného kontextu.

K původním AirPods jsem byl zpočátku velmi skeptický. Odrazovala mě nejen cena, ale také nemožnost ovládat hlasitost a nic moc výdrž na jedno nabití. Odolával jsem tedy několik měsíců, než jsem nakonec povolil, sluchátka objednal a v dubnu 2018 je dostal poprvé do ruky. Od té doby jsem je nedal pryč. Používal jsem je a používám téměř každý den. Osobně považuji AirPods za to nejlepší zařízení, které Apple za poslední roky představil. To, jak sedí v uších nebo kvalita zvuku, jsou velmi subjektivní hlediska a každému z nás vyhovuje něco jiného. Nicméně to, že je mohu mít neustále u sebe, aniž by mi překážely jakékoli kabely. To, jak je pouzdro malé a pohodlně se vejde do malé kapsičky u kalhot. To, jak snadné je přepínat AirPods mezi zařízeními, která jsou přihlášena k mému Apple ID. To jsou neoddiskutovatelná fakta a konkurence se tomu ani zdaleka nepřiblížila. Nakonec v rámci ekosystému Apple ani nemůže.

Měl jsem i drobné potíže a první generaci jsem opakovaně reklamoval, takže jsem dvakrát dostal komplet nový set sluchátek a nabíjecí krabičky. Od té doby mám klid a druhá generace byla a je naprosto bezproblémová. AirPods mi vždy dobře seděly v uších, i když jsem s nimi chodil často běhat. Uběhly se mnou půlmaraton, absolvovaly také všechny mé pravidelné i nepravidelné tréninky. Ať už venku nebo uvnitř na pásu.

Častokrát jsem s nimi zmokl. Nikdy se jim nic nestalo. Strávil jsem s nimi desítky hodin v letadle, kdy bych ocenil nějakou formu potlačení okolního hluku. Nejsem úplně audiofil, takže posuzovat kvalitu zvuku pro mě není jednoduché. Za mě AirPods hrají naprosto dostatečně a stejně je v drtivé většině případů používám v situacích a na místech, kdy nemám možnost si kvalitu zvuku kdovíjak užívat. Proto jsem si zpočátku říkal, jestli vůbec má smysl pořizovat nové AirPods Pro, když mi ty stávající tak vyhovují.

AirPods Pro

Když jsem zkoušel Samsung Galaxy Buds, ověřil jsem si, že sluchátka, která se gumovými nástavci zamáčknou dovnitř do ucha, mi jsou dost nepříjemná a po čase mě z nich začnou bolet uši a následně i hlava. I proto jsem dal Galaxy Buds nakonec pryč. S AirPods peckami jsem něco takového nikdy nezažil. Nemohu říct, že by mi držela v uších na 100 % a nikdy mi nevypadly. Ale když ustojí běžné nošení nebo běh, je to za mě naprosto v pohodě. To, že si je tu a tam sám vyrazím z ucha, to už je jiný příběh. Pár hodin jsem tedy přemýšlel a odolával. A nakonec objednal. Jak už jsem psal – prvních pár hodin jasně ukázalo, že to byl dobrý krok.

Sluchátka jsem si vyzvedl, ihned vybalil a udělal prvních pár fotek na sociální sítě a do skupin zaměřených na Apple. Vzápětí jsem se pustil do prvního nastavení a intenzivního testování. Pojďme tedy konečně k samotným AirPods Pro.

Balení

Balení je podobné jako u předchozích generací. Bílá krabička z tvrdého papíru. Navrchu vyražený obrázek AirPods Pro. Na spodní straně pak obrázek včetně nabíjecí krabičky a ostatní nezbytné popisky. Po otevření jako první vykoukne papírové pouzdro s návodem a dalšími informacemi. Návod se v tomto případě celkem hodí, protože je v něm přehledně popsané ovládání sluchátek a výměna gumových nástavců do uší. To jsou novinky, které AirPods Pro dramaticky odlišují od předchozích generací.

Pod papíry se pak nachází samotná krabička se sluchátky. Ta je zasazena v papírové přepážce, která přikrývá kabel USB-C/Lightning a malé pouzdro s menšími a většími nástavci do uší. Ty se budou hodit, protože každý máme jiné uši a najít si tu správnou velikost pro sebe je zárukou komfortu a kvalitního poslechu. Nebojte se zkoušet. Není nic divného na tom, že v jednom uchu budete mít nástavec jiné velikosti než v tom druhém. Každé ucho je jiné i na jedné hlavě.

Sluchátka a krabička

Krabička se sluchátky je nepatrně větší, a hlavně citelně těžší než předchozí generace. Na výšku je o něco nižší a je o hodně širší. Rozdíl ale není tak velký, aby sluchátka začala jakkoli překážet. Stále se pohodlně vejdou do malé kapsičky běžných kalhot. A oproti konkurenčním řešením se stále dá říct, že AirPods jsou malá a skladná sluchátka, která můžete mít pořád u sebe.

Sluchátka samotná mají zcela jiný tvar než původní AirPods. Jsou více zahnutá. I proto má krabička jiné rozměry. AirPods Pro jsou na výšku také nižší, ale prostorově širší.

Novinkou je černá ploška na vnější straně sluchátek. Jde o mikrofon, který „naslouchá“ okolnímu hluku a ten buď potlačí nebo ho naopak zvýrazní do vašich uší. Záleží, v jakém módu sluchátka používáte. Tomu sekunduje mikrofon na vnitřní straně sluchátek, který naopak detekuje nechtěné zvuky, které se dostaly dovnitř a ty také eliminuje. Hardware a software uvnitř sluchátek analyzuje okolní a vnitřní zvuk 200× za hodinu a podle toho upravuje to, co slyšíte.

AirPods Pro

Apple tu opět udělal obrovský kus práce. Čip H1 řídí vše. Od Siri, přes přepínání mezi zařízeními, až po samotnou produkci zvuku a zmíněné hlídání okolního hluku. Zároveň ovládá adaptivní ekvalizér, který zajišťuje, aby v každý moment do vašich uší proudil zvuk v té nejvyšší kvalitě. Na hodnocení je sice ještě brzy, ale už jen prvních pár hodin ukazuje, že nové AirPods Pro hrají znatelně lépe než předchozí AirPods.

Subjektivně mi přijde, že je trochu složitější je z krabičky vyndat a také pak zandat zpět. Možná je to ale jen otázkou času, než najdu ten správný grif.

Krabička je nově standardně bezdrátová, stačí ji tedy položit na jakoukoli nabíjecí podložku standardu Qi. Na spodní straně je zdířka pro konektor Lightning. USB-C se, podle mě zcela pochopitelně, nekoná.

Předchozí generace AirPods měly drobný neduh. Víčko nabíjecí krabičky mělo vždy nepatrnou vůli v pohybu do stran oproti spodní části. Neduh bohužel přetrvává i zde. Je to detail, ale za dvě stě padesát babek bych tedy čekal lepší zpracování.

Prvotní nastavení

Párování se neliší od toho, na co jsme zvyklí. Stačí otevřít krabičku AirPods Pro a přiblížit ji k zařízení s iOS nebo macOS. Objeví se výzva k prvnímu spojení a následně vás přehledný průvodce provede nastavením a ovládáním sluchátek. Stejně jako dříve i teď máte v menu Bluetooth možnost měnit nastavení sluchátek. Nově je zde ale volba ověření toho, jak dobře vám sluchátka sedí v uších. Krátký test vám buď potvrdí, že sedí dobře, nebo vám doporučí výměnu gumových nástavců.

Samotná výměna je jednoduchá. Stačí silou zatáhnout a nástavec se slyšitelným kliknutím povolí. Zpětné nasazení probíhá podobně. Stačí zatlačit silou a jakmile uslyšíte jasné „cvak“ je to tam. Vyzkoušel jsem si všechny tři velikosti a prostřední mým uším sedla nejlépe. Pokud by se snad stalo, že byste nástavce do uší ztratili, můžete za 4 USD koupit nové. Není to málo, ale bez nich jsou sluchátka v podstatě nepoužitelná. „Nacvakávací“ mechanismus vypadá vcelku solidně, ale až čas ukáže, jak dobře budou nástavce sedět na svém místě.

Ovládání

Zcela nové je ovládání sluchátek. Pryč je poklep na samotná sluchátka. Jakmile máte totiž aktivní potlačení okolního zvuku, je poklep na sluchátko dosti nepříjemný do uší. Apple nejen proto zvolil jiné řešení. Na každé nožičce sluchátek jsou nově tlakové plochy. Jakmile nožičku stisknete dvěma prsty, provede se požadovaná akce.

jeden stisk – spuštění/zastavení hudby
dvojitý stisk – posun o písničku dopředu
trojitý stisk – posun o písničku zpět
delší podržení je volitelné pro pravé a levé sluchátko. Můžete si vybrat mezi ovládáním aktivního potlačení okolního hluku a aktivací Siri.

Nové ovládání je velmi intuitivní a funguje spolehlivě. Už po těch prvních pár hodinách oceňuji možnost ovládat potlačení okolního hluku přímo na sluchátkách. V nastavení si můžete zvolit, jestli dlouhé stisknutí sluchátka potlačení hluku vypne, nebo ho přepne do módu Transparency. Ten naopak vaše okolí zvýrazní, takže dobře slyšíte, aniž byste sluchátka museli vyndávat. Z předchozími sluchátky se mi často stávalo, že když na mě někdo mluvil, musel jsem je vyndat z uší, abych dobře slyšel. S novými AirPods Pro jsem si dnes během nakupování vyzkoušel, že opravdu stačí přepnout do Transparency módu a okolí slyším velmi dobře.

AirPods Pro

Active noise cancelling můžete úplně stejně ovládat jak z Ovládacího centra vašeho iPhonu nebo iPadu, tak i z Apple Watch – z menu přehrávání hudby.

Než začneme hodnotit…

Na nějaké širší hodnocení sluchátek je ještě brzy. Dal bych tomu pár dní, spíše však pár týdnů. Jak co se týče kvality zvuku, tak výdrže na jedno nabití a obecně celkového používání.

Co ale můžu říct už teď, je, že mě velmi překvapila kvalita aktivního potlačení okolního hluku. Rozdíl mezi tím, když je tento mód zapnutý nebo vypnutý, je obrovský. Jeho aktivace nepotlačí okolní hluk úplně, jak to třeba dělají over-ear sluchátka Bose. Převede okolní zvuky do velmi jemného, málo slyšitelného šumu a slyšet tak jsou jen velmi výrazné a ostré zvuky. Subjektivně stačí hodina až dvě a na tento zvuk si zvyknete a přijde vám přirozený.

Mám za sebou pár hodin s AirPods Pro. Vyzkoušel jsem si i co to udělá, když dám původní generaci zpět do uší. Rozdíl je to obrovský. AirPods Pro jsou už jen dle těchto prvních dojmů velký posun kupředu. Věřím, že se i přes vyšší cenu budou dobře prodávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *