Nový iPad Pro a klávesnice s trackpadem

Apple Update

O nových iPadech Pro se spekulovalo již dlouho. Však byl také profesionální tablet od Applu naposledy aktualizován v roce 2018. Slovo dalo slovo a Apple tento týden udělal tichý jarní update. Nezůstalo však jen u iPadu. Kalifornská společnost představila i novou klávesnici s integrovaným trackpadem či aktualizovaný MacBook Air.

Čím dál více lidí používá iPad jako své primární zařízení. V magazínu iPure jsme se tématu „iPad only“ věnovali již několikrát. iPad je jednoduchý, přenosný a zároveň i multifunkční. Tentokrát Apple představil opravdového zabijáka přenosných počítačů. Nový iPad Pro je výkonově nadupaná bestie, která je silnější než řada běžných laptopů či sestav PC.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Stejný design

Začnu však u vzhledu. Z přední strany zůstal zcela zachován. I nadále máme dvě úhlopříčky 11″ a 12,9″ a dvě barvy – vesmírně šedou a stříbrnou. Parametrově je displej o chlup lepší. Nechybí technologie ProMotion, True Tone či obnovovací frekvence 120 Hz. Apple svůj displej osadil displejem Liquid Retina s širokým gamutem P3 a jasem 600 nt. Rozdíly jsou nepatrné, uvidíme, zda budou postřehnutelné lidským okem.

Stejný zůstal i zbytek designu. Zakulacené rohy, nabíjecí plocha pro Apple Pencil 2. generace a ovládací tlačítka. Nově však na iPadu najdeme celkem 5 mikrofonů. Apple se přímo chlubí studiovou kvalitou – tentokrát nejen při přehrávání, ale i nahrávání zvuku. Samozřejmostí je také Face ID.

Důležité změny se však odehrály na zadní straně. Po vzoru iPhone 11 zde máme dvě čočky – širokoúhlou a ultra širokoúhlou, obě shodně s rozlišením 12 Mpx. S iPadem Pro tak můžete vytvářet úchvatné záběry ve 4K nebo podobně jako čínští turisté neobyčejně zachytit Karlův most. Otázkou je, zda chceme iPadem fotit. Osobně ho používám maximálně na skenování dokumentů a sem tam ilustrační fotku. Primárně fotím iPhonem. Je to po všech stránkách praktičtější, už jen kvůli připojené klávesnici či obalu v případě iPadu.

AR a 3D modelování

Na zadní straně však zůstanu. Apple nám sem usadil novinku – senzor LiDAR (Light Detection and Ranging). Díky němu mohou uživatelé nových iPadů měřit a skenovat vnitřní či venkovní objekty až na vzdálenost pěti metrů. Když k tomu přidáte nový čip A12Z Bionic a strojové učení, získáte velmi zajímavé zařízení, které patrně neumíme ještě vůbec využít. Ostatně Apple uvedl, že stejnou technologii použije NASA pro svůj další vesmírný let na Mars.

Dostávám se tak k aplikacím a rozšířené realitě. Je jasné, že nás v tomto odvětví čeká velká budoucnost, ale zatím ji nevidíme nebo možná ani nemůžeme vidět. Aplikace nejsou připravené, vývojáři neví, co s technologií mají dělat. Máme zde samozřejmě mnoho beta pokusů a nástřelů, k čemu všemu by šla AR a 3D modelování v reálném čase využít. Nic z toho však zatím není určené pro každodenní použití. Možná k tomu Apple chystá nějaké brýle nebo jiné nativní řešení. Musíme si počkat.

iPad Pro

Výkon na rozdávání

Nový iPad Pro je bestie. Už model z roku 2018 je tak rychlý, že neexistuje aplikace nebo hra, která by jeho výkon plně využila. Je otázka, zda tak velký výkon vůbec potřebujeme. Napovědět může i další velká novinka – klávesnice s integrovaným trackpadem.

Magic Keyboard k iPadu Pro

Apple nám ukázal novou klávesnici k iPadu Pro. Je podsvícená, má integrovaný trackpad a polohovatelný stojánek. Dostupná bude až v květnu a to za neuvěřitelných 10 tisíc korun. Zní to šíleně, ale je to něco zcela nového. iPad si můžete libovolně polohovat, něco jako iMac či nový Apple Pro Display XDR. Kdykoliv přitom můžete iPad odepnout a používat jako normální tablet.

Při připojení ke klávesnici se také na obrazovce displeje objeví kulatý kurzor, podobně jako u myši na počítači. Pomocí trackpadu pak můžete ovládat celý systém, kopírovat, vkládat nebo upravovat tabulky. Apple se prostě chce přiblížit klasické práci na počítači. Osobně jsem k myši a trackpadu na iPadu trochu skeptický, ale rozhodně si novinku vyzkouším. K tomu bude potřeba i softwarová aktualizace, která vyjde v nejbližších dnech.

Potěšilo mě, že klávesnice je zpětně kompatibilní i se současným iPadem Pro z roku 2018. Dost možná tak pořídím na test jen novou klávesnici a iPad Pro si nechám. Současný výkon mi více než vyhovuje a dvě čočky aktuálně nepotřebuji. Co by se mi líbilo, je pouze displej, a bez toho asi dokážu říct. Ale, víte jak, nikdy neříkej nikdy. Třeba časem udělám upgrade.

iPad Pro

Cena zůstává

Nový iPad Pro je již dostupný a lze ho objednat. Cena za menší 11″ model startuje na 22 990 Kč a větší 12,9″ pak na 28 990 Kč. Volit jako vždy můžete mezi verzí s Wi-Fi či Wi-Fi + Cellular. K dispozici je i 1TB verze. Kromě toho Apple vydal 2. generaci své obyčejné klávesnice Smart Keyboard Folio. Apple Pencil zůstává, tam se nic nemění.

MacBook Air

Apple při jarním updatu myslel i na počítače. Aktualizace se dočkal legendární MacBook Air. Uživatele potěší „novou“ nůžkovou klávesnicí, která je již dostupná u 16″ MacBooku Pro. Základní model pak nabízí 2× vyšší výkon a především úložiště začíná na 256 GB, a to za skvělou cenu 29 990 Kč.

Vylepšené byly i reproduktory a grafická karta (Intel Iris Plus Graphics), přičemž k dispozici je až 2TB úložiště SSD. Pro laika jde tak o skvělé vstupní zařízení do macOS světa. MacBook Air má výbornou výdrž na baterii, je lehký, ergonomický a zvládnete na něm prakticky cokoliv. I s Final Cut Pro si poradí, jen si chvíli počkáte.

Apple Update

Pro mnoho lidí tak může být velmi těžké rozhodování mezi novým iPadem Pro a aktualizovaným MacBookem Air. Stále platí, že jde o dvě rozdílná zařízení pro jiné účely. Vždy záleží na tom, co děláte a čemu dáváte přednost. Jedno je však jisté, klasické počítače jsou na ústupu.

Mac mini

Apple také aktualizoval Mac mini, kde podobně jako u MacBooku Air najdete stejnou koncovou cenu u základního modelu, avšak větší úložiště 256 GB. Základní verze se prodává za částku 23 990 Kč.

Jarní barvy

Pomyslnou třešničkou na dortu jsou nové barvy u řemínků k Apple Watch – konkrétně 20 různých barev. Konečně si také můžete pořídit silikonový kryt na iPhone 11, a to hned v různých barvách. V nových barvách jsou i Smart Covery pro iPady či iPhone 11 Pro / 11 Pro Max.

Co dál?

Velký otazník stále visí nad iPhonem 9 (SE2). To samé platí o MacBooku Pro v 13″ variantě. Jedno je jisté. Vzhledem k probíhající pandemii není živá konference na programu dne. Zbývá jedině další tichý update nebo představení během WWDC, která kvůli koronaviru proběhne vůbec poprvé online. Nechme se překvapit.

1 komentář

  1. také základní varianta iPadu poskočilo na 128 giga. Což je taky opravdu dost dobrý. Navíc ta klávesnice, to bude prostě super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *