macOS Ventura

macOS Ventura

Letos jsem si uvědomil, že současný macOS je úplně jiný systém, než jaký jsem kdysi používal. Možná si klepete na čelo, že to dá rozum, ale nezůstalo snad už vůbec nic. V dobách, kdy se mu ještě říkalo Mac OS X, vše běželo na jiných procesorech, a kdy na nás z obalu fyzického disku koukala nějaká ta kočkovitá šelma, vycházel systém, který vypadal designově úplně jinak. A myslím, že pod kapotou byl také oproti dnešním verzím velmi odlišný. Přesto se macOS snaží udržet původní myšlenku – dělat věci jinak než Windows od Microsoftu.

Dnešní macOS na to však jde jinak než tenkrát. Zatímco v dobách dávných bylo cílem dělat věci jinak, lépe a jednodušeji, než jak na to byli lidé zvyklí z Windows, v současnosti už pro to není tolik prostoru, ale hledají se spíš nové funkce, které by bylo možné přidat (a před světem ohlásit). Je to zejména proto, že mezitím přišel nezměrný úspěch iPhonu, Apple se de facto stal „tou firmou, co vyrábí iPhone“ a Mac se dostal na vedlejší kolej.

Od té doby připomíná seznam změn v nové verzi macOS spíš zkrácený výčet novinek pro iOS, a tak hlavním lákadlem pro koupi Macu už není v dnešní době to, že je jiný než Windows, ale že funguje podobně jako iPhone. Ale co to tedy znamená z pohledu letošní verze, která přichází pod názvem přímořského městečka Ventura?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Hledám, píšu, sdílím

Apple pokračuje v nastaveném směru integrace strojového učení, kde je to jen možné, a letos se dostalo i na Mail. Ten je pořád jednou ze stěžejních aplikací celého systému, což není překvapující vzhledem k tomu, že e-mailová komunikace se stále drží na žebříčku popularity. Nově bude snazší vyhledávat v e-mailech díky doporučování, které se bude zobrazovat, ještě než začnete do vyhledávacího pole psát. Díky změnám na pozadí, jež tuto funkci umožňují, by mělo vyhledávání v e-mailech fungovat lépe než dosud. Mail také nově přidává několik vychytávek, které jiní klienti a e-mailové služby už umí. Patří mezi ně (dočasná) možnost zrušení již odeslaného e-mailu, naplánování času odeslání zprávy a připomínka nevložené přílohy, kterou zmíníte v textu e-mailu (uvidíme, zda bude tato funkce fungovat i při psaní v češtině). Vložené webové odkazy navíc budou moct být zobrazeny s náhledem podobně, jako to dělají třeba iMessage.

macOS Ventura

Vylepšení hledání však letos není jen záležitostí Mailu, ale bude implementováno také do systémového vyhledávání Spotlight. Bude tak možné hledat fotky podle jejich obsahu (jako to dnes jde přímo v aplikaci), a dokonce podle textu, který se na fotkách vyskytuje. Vyhledávání pak bude vylepšeno napříč systémem a mělo by fungovat lépe hlavně pro procházení zpráv, poznámek a ve Finderu. Kvůli typu výsledků, které bude vyhledávání Spotlight zobrazovat, dojde také k jeho redesignu, aby vše bylo přehlednější. Můžeme se tak těšit na zobrazování doplňujících informací u kontaktů, hudebních alb a interpretů, filmů a seriálů apod. Přes Spotlight bude také možné provádět řadu úkonů, které byste jinak svěřili Siri (s nejistým výsledkem). Mezi tyto úkony patří například nastavení budíku nebo odpočtu času, aktivace režimů Nerušit, spouštění zkratek atd.

Když jsem u Mailu zmiňoval možnost zrušení odeslaného e-mailu, tak bylo by nefér, kdyby stejná možnost nebyla možná také u iMessage. Tady budeme moci zprávy mazat a upravovat, jako to umí některé další messengery. Vítanou novinkou je také možnost označit zprávy jako nepřečtené, abyste se jim mohli věnovat později. Kdo by to byl čekal, že zdrojem inspirací pro jeden z nejmodernějších způsobů komunikace bude e-mail, ale proč ne, když to bude k užitku. V iMessage se také objeví podpora SharePlay, tedy synchronizovaného poslechu hudby či sledování filmů a seriálů. Můžete tedy s kamarády sledovat novou sérii Stranger Things, i když jste každý u sebe doma, ale zároveň si o tom můžete psát, abyste se tolik nebáli (a věřte mi, že to bude potřeba, je to letos vážně děsivé, ale to nechme na jindy). Sdílení přes Zprávy by obecně mělo doznat změn, ať už jde o poznámky, připomínky, otevřené záložky v Safari či prezentace v Keynote.

macOS Ventura

A u sdílení ještě nekončíme. Apple přináší Sdílenou knihovnu fotek na iCloudu, což je matoucí název pro novou funkci, která zní jako nejméně dvě starší, co jsou v systémech Applu už nějakou dobu. Podle mě je to jedna z nejlepších změn, kterou letos operační systémy od Apple přináší. Asi to znáte – jedete na dovolenou s rodinou, vy fotíte iPhonem, oni fotí iPhonem (pokud fotí iPadem, tak je prosím nechte příště raději doma) a po prodlouženém víkendu máte všichni 200 nových fotek, nikdo nemá všechno, ale zároveň jsou tři čtvrtiny fotek téměř totožné, protože v daném okamžiku jste nevěděli, co už vyfotili ostatní. Cesta nejmenšího odporu znamená nasdílet nebo poslat všechny fotky ostatním, protože nevíte, co z vašich fotek jim chybí. Nasypete jim všechny, oni pak mají dvojnásobek fotek a vy také. Nikomu se to pak už nechce procházet, tak si je necháte s tím, že je „pak někdy protřídíte“, ale to se už většinou nestane.

Nová sdílená knihovna by měla umožnit snazší sdílení, kam můžete snadno přispívat. Dokonce můžete během dovolené nastavit už v iPhone, aby se fotky přidávaly do této knihovny přímo, nebo nastavit pravidla, podle kterých se mají fotky přesouvat automaticky. Například podle toho, že byly pořízeny v určitém čase, nebo jste na nich vy s partnerem. Dokonce lze nechat přidávat fotky do sdílené knihovny automaticky na základě toho, že jste všichni s rodinou na stejném místě. Když pak jeden z vás bude později upravovat fotky na Macu, změny se propíšou všem uživatelům, mezi kterými je sdílená knihovna nastavena. Celá sdílená knihovna by měla být integrována do aplikace Fotky na všech zařízeních, takže pak můžete počítat s tím, že budou nasdílené fotky použity ve Vzpomínkách, které iPhone vytváří sám.

macOS Ventura

Koukej mi na ruce

Jednou z letošních změn, které budou vidět na první pohled, je Stage Manager. Jde o jakousi automatickou organizaci oken, kdy uprostřed obrazovky je jediná aktivní aplikace a ostatní jsou uspořádány na straně v tematických skupinkách (podobně jako v Knihovně aplikací na iPhone). Bude potřeba vyzkoušet, zda je to v reálu opravdu použitelné a dostaví se očekávaný přínos v podobě zvýšené produktivity, ale je dobře, že se Apple snaží experimentovat se způsobem, jakým mohou uživatelé pracovat s více otevřenými aplikacemi. Tato funkce však bude pravděpodobně mít mnohem větší ohlas na iPadu, který ji dostane s iPadOS 16.

U novinky, kterou Apple nazývá Fotoaparát přes Kontinuitu, jsem si popravdě nebyl celých několik minut jistý, jestli nás Apple během prezentace jen nezkouší trolit, protože je to tak úžasné využití moderních technologií k něčemu, co má mnohem snazší řešení, že jsem vlastně nevěděl, jestli se mám smát, nebo brečet. Už roky všichni naléhají na Apple, aby počítače Mac dostaly lepší webkamery. Nové modely sice už nemají FaceTime kameru s rozlišením 720p a přešly alespoň 1080p s přidáním úpravy obrazu pomocí strojového učení, ale pořád je co zlepšovat. Nejenže Mac z nějakého důvodu stále nemá Face ID, ale zároveň jsou přední kamery Macu nesrovnatelné s tím, co najdeme na iPhonech a iPadech. Nabízelo by se tedy snadné řešení začít dávat novým modelům Macu ještě lepší webkamery, ale Apple během své prezentace představil funkci propojení zadních kamer iPhonu s vaším počítačem Mac, a to právě přes Kontinuitu, která celou funkcionalitu zajišťuje bezdrátově.

Samozřejmě se nepředpokládá, že budete iPhone během videohovoru držet v ruce, takže Apple ukázal speciální držák Belkin (ostatní výrobci se pravděpodobně přidají v nejbližší době), který bude držet iPhone na víku MacBooku. Z obrázků kolem uvidíte, jak bizarně celá sestava potom vypadá. Je to samozřejmě výborný nápad z toho úhlu pohledu, že iPhone má ze všech Apple zařízení bezkonkurenčně nejlepší kamery. Můžete tak využívat portrétní mód se softwarově vytvořeným studiovým světlem apod. Dokonce je možné využít ultraširokoúhlé čočky fotoaparátu pro simultánní zobrazení nejen vás, ale i vaší pracovní plochy na stole, a to opět díky strojovému učení, které narovná celý obraz, aby vypadal tak, jako byste měli druhou kameru umístěnou nad stolem a klávesnicí. To je sice úžasné technologické řešení, ale nemůžu se ubránit pocitu, že prostě stačilo začít dávat do Maců lepší webkamery.

macOS Ventura

Více změn, než by se zdálo

Změn je samozřejmě mnohem více a ke všem se jistě dostaneme v našem prvním pohledu na betaverze macOS, které jsou k dispozici pro vývojáře už nyní a pro širší veřejnost budou ke stažení jako obvykle o několik týdnů později, ale také v tradiční recenzi, kterou vám přineseme po vydání finální verze systému na podzim tohoto roku.

Jak je vidět, macOS už se sice nevymezuje vůči Windows a dalším operačním systémům pro osobní počítače, ale tím, že jak je jeho evoluce poháněna snahou, aby byl iPhone stále lepší a lepší než konkurence, získává i systém pro počítače Mac zajímavé funkce, co zpříjemní uživatelský zážitek, usnadní život a zvýší produktivitu. A to je moc dobře.

1 komentář

  1. Spousta výrobců nedává do notebooků nebo AiO počítačů lepší kamery. Někteří je tam v poslední době dokonce nedávají vůbec. Nakonec, když chcete mít lepší kameru s lepším mikrofonem, tak si stejně nějakou v hodnotě pár tisíc koupíte. Takže podle mě je to docela elegantní řešení. Otázkou je, jak se to vlastně chová, protože předpokládám, že v té době iPhone nebude moci přijímat hovor, ale přesměruje ho alespoň na můj laptop? Spadne do schránky? Budu si muset koupit ještě jeden iPhone, aby to mělo nějaký smysl? Tohle všechno jsou otázky, na které nemáme odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *