Koncil: Apple v roce 2022

iPure Koncil

Inspirace, myšlenky, tipy a nové úhly pohledu. To je přesně smyslem dalšího Koncilu magazínu iPure, do kterého jsme si pozvali zajímavé české osobnosti z technologického světa. Pokud vás zajímá jejich pohled na Apple, Meta či zajímavé tipy na aplikace, pak rozhodně čtěte dál. 

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Koho jsme se ptali:

Jan Březina (@alisczech) – Fotograf, cestovatel, videocaster, ACE, Apple Certified Trainer. Spoluzakladatel Fripito a iPure.

Ivan Malík (@IvMalik) – CEO Logicworks

Filip Molčan (@fipa) – Sociální podnikatel, dobrovolný strážce NP České Švýcarsko, cestovatel a fotograf. Kormidluje GoodSailors a píše newsletter Z lesa.

Lukáš Fronk (@fronk) – 22 let pomáhá značkám prodávat. Nejí zvířata, konzumuje hudbu. Svoje zkušenosti a zážitky sdílí na YouTube.

Petr Mára (@petrmara) – TECH Optimist. NFT collector. WGMI. Creating content on the Internet.

Tomáš Drahoňovský (@TomDrahonovsky) – Dlouholetý televizní moderátor, dnes manažer zodpovědný za rozvoj craft-beer v Plzeňském Prazdroji. Apple positive since iPad 4.

iPure Koncil

1. Ke konci roku patří bilancování. Co v letošním roce nejvíc změnilo tvé vnímání Applu?

Jan Březina: Asi největší změnou pro mě bylo to, že Apple po dlouhých letech ustoupil od svého zcela jednoznačného zaměření na USB-C/Thunderbolt a vrátil do nových MacBooků Pro další porty, o kterých roky tvrdil, že jsou zastaralé a uživatelé je nepotřebují. Není to poprvé, co Apple změnil názor, ale je to poprvé, co udělal technologický krok zpět vlastně o dekádu. Chápu to obchodně, ale upřímně mě to mrzí. Apple u mě ztratil image neústupného inovátora.

Ivan Malík: První otázka a takhle těžká? Je to opravdu pouze můj pocit, ale… Za posledních několik let jsem Apple vnímal jako lifestylovou značku. To se letos na podzim změnilo a vnímám jí jako technologickou firmu, která opět udává tempo. Jsem rád, že našla odvahu přejít na vlastní čipy v počítačích a řeší taková témata jako je výkon, spotřeba nebo bezpečnost. To je koneckonců vidět i ve firmách, které hromadně přechází na produkty Apple právě kvůli některému ze zmíněných parametrů.

Filip Molčan: Vnímání Applu se u mne moc nezměnilo, možná jen potvrzení, že i když se snaží tvářit jinak, je to stále firma, kterou zajímají jen peníze. Stejně jako ostatní velké korporace. Tak, když vidím, že pracuje na ochraně soukromí (což je fajn!), už si nemaluji obrázek firmy, která to dělá pro nás, ale tuším, že je to jen boj s konkurencí.

Lukáš Fronk: Přestože se změnila situace, Apple zvládl v nelehké době uspokojit masivní větev zákazníků, která nakupuje zboží okamžitě, jakmile je dostupné. My ostatní to sledujeme s obdivem. Stabilita značky je ohromující.

Petr Mára: Apple vnímám posledních pár let v podstatě stejně – konzervativní společnost zaměřená na malou skupinu vyladěných produktů, jejichž kombinace přináší uživatelům dostatečné množství výhod, že nechtějí odejít. A to se jim daří velmi dobře. Toto léto pro mě bylo určitě z hlediska vnímání kritické vzhledem k betě iOS 15 a nové funkci kontrolující fotografie přímo na zařízení. Ač se jednalo o dobrý úmysl, vnímal jsem to spíše jako odklon od zaměření se na soukromí uživatele. Čili negativně. Uvidíme, jaký bude další vývoj.

Tomáš Drahoňovský: Jednoznačně jsou to veškeré produkty s čipy M1. Až do uvedení iPadu Pro, iMacu a MacBooků s M1 jsem nevěřil, že by někdy unifikace komponent mezi mobilními a stolními zařízeními mohla dosáhnout takové úrovně při zachování výkonu. Apple mě vážně potěšil – už pár let mi totiž bylo líto, jak v mých očích tak trochu stagnoval.

2. Tvůj aktuálně nejoblíbenější produkt od Apple?

Jan Březina: Jsou to Apple Watch, které díky příchodu podpory LTE u českého T-Mobile jsou pro mě ještě častěji náhradou iPhonu než dřív. Je to produkt, který je pro mě nejvíc osobní a je mi nejblíž nejen fyzicky, ale i filosofií.

Ivan Malík: Tím je bez debat nový MacBook Pro 14″. Kombinuje v sobě vysoké rozlišení displeje srovnatelné s předchozím MacBook Pro 16″ a obrovský výkon platformy Apple Silicon poháněné čipem Apple M1 Pro. To vše úhledně zabalené ve funkčním designu. TouchBar mi byl sice sympatický, ale ve skutečnosti jsem jej využíval naprosto minimálně. Naposledy jsem se přistihl při tom, že jsem modré tlačítko OK stisknul spíš z piety než z pragmatických důvodů. Naopak, HDMI port mi chyběl a jsem rád, že si odbyl svůj „comeback“.

Filip Molčan: iPad. Je to vlastně moje primární zařízení pro práci i zábavu, poslední iPad Pro je skvělý stroj a neumím si bez něj moc představit své fungování.

Lukáš Fronk: MacBook Pro 2018, se kterým nemusím být přikovaný u jediného stolu. Propaguji sice novinky, ale stále se snažím připomínat, že věci nás těší jen chvíli. Pak si na ně zvykneme a chceme zase něco dalšího. Díky ProResu můžu na Intelu editovat i náročné formáty v plném rozlišení. Jakmile budu mít pocit, že mi něco nestačí, koupím si, co bude k dispozici, a stýskat se mi nebude. Po věcech mi zůstávají vzpomínky na YouTube.

Petr Mára: AirPods 3. generace – sedí mi skvěle v uších a Spatial Audio je skvělé. 

Tomáš Drahoňovský: Možná to bude znít paradoxně, ale je to iPhone mini. Ten ze své vrozené lakoty používám ve verzi 12. Když jsem prodal kvůli přílišné pomalosti iPhone X, chvíli jsem používal služební SE a nad novějšími generacemi stále váhal – hranatý design z nich v jejich úhlopříčkách dělá pro mě nepříjemně velké cihly. Form factor iPhonu mini je pro mě však ideální. Škoda, že se s ním nejspíš budeme muset napříště zase rozloučit.

MacBook Pro 14"

3. Čipy M1 Pro a M1 Max. Myslíš, že je něco, co by na nich měl Apple v příštím roce vylepšit? Jaká je podle tebe jejich budoucnost?

Jan Březina: Já jsem z nich nadšený a jediné, na čem by se měl Apple pokusit zapracovat, je dostupnost. Pořád čekám na svůj objednaný MacBook Pro 16″ s procesorem M1 Max a pomalu to začíná vypadat, že budu čekat až do příštího roku, což mi nedělá radost.

Ivan Malík: Přechod z platformy Intel na Apple Silicon posunul počítače Apple na začátek pelotonu. Z toho však vyplývá, že další stejně velký skok nejspíš nenastane a budoucí generační změny budou podobné jako u řady A. Pokud by to však znamenalo např. 15 % ročně, je to stále slušný nárůst. Nechme se ale překvapit, ve hře jsou totiž stále ještě nejvýkonnější Macy.

Filip Molčan: Trochu jsem se rozhodnutí přechodu na vlastní platformu bál. Zažil jsem PowerPC s Motorolou, PowerPC s IBM a většinou to nedopadlo nijak slavně. Jestli se ale v posledních letech něco Applu opravdu povedlo, tak jsou to právě nové vlastní čipy. Klobouk dolů. Věřím, že minimálně na nějakou dobu tím utečou veškeré konkurenci.

Lukáš Fronk: Většina lidí pracuje s videem příležitostně a té bude stačit M1. Viz moje testy v recenzích. M1 Pro je ideální pro fotografy, M1 Max pro video editory. Apple konečně pokračuje v lepení jader, a pokud v příštím roce posune Apple Silicon do verze M2, zřejmě pojedeme zase od začátku. Výkon už máme k dispozici a mám z toho radost.

Petr Mára: Myslím, že pokud Apple udrží vývoj, který nastavil, půjde do 3nm technologie a bude schopen dál násobit jádra v rámci těchto čipů, čeká jej skvělá budoucnost. Za mě M1 ukazuje jasný směr k mobilním technologiím (výkon vs. watt) a udržení si vývoje „doma“. Neméně podstatná je podpora Neural Engine, takže AR/VR/Automobil. 

Tomáš Drahoňovský: Bohužel nemám přímou zkušenost s jakýmkoli produktem, který zmíněné čipy pohánějí. Nejsem ani cílovka, která by jejich obří výkon na vlastní kůži ocenila. Spíš mě proto z ekonomického hlediska zajímá, jaké budou další kroky Applu poté, co dokázal vývoj klíčových komponent sjednotit pod jednu střechu a co to bude znamenat pro celý ekosystém. A hlavně – jak zareaguje konkurence.

4. Na jakém zařízení by měl kalifornský gigant v příštím roce „zamakat“. Co ti chybí v portfoliu Apple a proč?

Jan Březina: Doufám, že se brzy dočkáme zcela nového hardwaru se zaměřením na rozšířenou, virtuální či kombinovanou realitu. Apple si připravuje technologie pro tuto oblast již strašně dlouho a myslím si, že pokud mu nemá ujet vlak, tak teď je ten správný čas. Společnost je mnohem víc připravená než v době kdy Google uváděl své brýle, máme obrovské SW zázemí, Apple má optimalizované procesory, má spoustu obsahu a služeb… 

Ivan Malík: Předpokládám, že právě příští rok Apple ukončí hardwarovou transformaci produktů iMac 27″ a Mac Pro a profesionálové dostanou bez debaty to nejlepší, co kdy Apple vyrobil. Na podzim mě nejspíš nepřekvapí iPhone 14 a možná nový iPad. Bylo by však sympatické, kdybychom se zbavili konektoru Lightning a ujednotili systém nabíjení pomocí konektoru USB-C.

Filip Molčan: Siri. Nejhorší produkt Applu. Neznám hloupější hlasovou asistentku, mám doma 5 HomePodů, ale za posledních několik let se neposunula ani o kousek. Když se podívám na Google, tak se musí Apple už jen stydět nebo plakat…

Lukáš Fronk: Apple fans už pochopili, že se snažím věci nazvat pravým jménem a podložit zkušenostmi z práce. Tím pádem mi nic nechybí, ale ostatním přeji rychlejší Mac mini, protože třeba nepotřebují investovat do celého, jinak skvělého MacBooku Pro.

Petr Mára: Určitě dotáhnout slíbené funkce, jako je Universal Control, ukázat brýle AR/VR a bezpochyby Siri má pořád čím překvapit. 🙂

Tomáš Drahoňovský: Měl by pokračovat ve výrobě iPhonů mini!!!

Metaverse

5. V posledních měsících se v technologickém světě skloňuje slovo Meta od Facebooku. Měl by na to Apple reagovat? Dočkáme se nového AR/VR hardwaru či softwaru?

Jan Březina: Očekávám, že Apple půjde jinou cestou, než kterou se vydal Facebook, respektive dnes již Meta. Osobně si myslím, že virtuální realita tak, jak ji plánuje Meta, je ještě poměrně vzdálená budoucnost, zatímco Apple má řadu technologií připravenou již dnes.

Ivan Malík: Meta a potažmo Metaverse jako perzistentní trojrozměrná sociální síť je zajímavý koncept. Při jeho představení Markem Zuckerbergem jsem zavzpomínal na snímek Ready Player One a poměrně nedávno nastala stejná rezonance při snímku Free Guy…

Pro Apple tu vidím dva potencionální průsečíky – jeden ve službách a druhý v hardware. Začnu hardwarem. Pokaždé, když se skloňují projekty brýlí pro rozšířenou realitu, současně s tím se objeví jméno společnosti Apple. Jestli v nejbližší době budou, nebo nebudou představeny, neví v tuto chvíli mimo úzký okruh managementu Applu nikdo, nicméně silný trh pro takový produkt určitě je. To samé platí pro virtuální realitu, jak by mohli potvrdit kamarádi z české Etnetery.

Druhý potenciál vidím ve službách, které budou v Metaverse dostupné. Docela dobře si dokážu představit iCloud služby, Apple Music nebo možnost nakupovat pomocí Apple Card. Všechno však záleží na funkcích rozhraní pro programování aplikací v Metaverse a rozsahu sbíraných dat. Předpokládám totiž, že Meta bude chtít nasbíraná sociologická data monetizovat, což je princip, který je nejenom Applu proti srsti.

Filip Molčan: Věřím tomu, že se AR brýlí dočkáme a těším se na ně. Tohle bude další technologická revoluce a Apple by mohl znovu zazářit, myslím, že na to stále má. Software se udělat dá, ale chybí použitelný hardware.

Lukáš Fronk: Když odmyslíme všechny průšvihy, Facebook ztrácí mladé publikum, a tak se snaží o restart, aby zůstal relevantní. Další akvizice už nefungují a VR končí tam, kde začíná pohodlí. S helmou na hlavě vydrží hráč. Nikoli uživatel, u kterého jde Facebooku o sběr dat za účelem dalšího prodeje. AR, AI, automobily a zdraví jsou lepším cílem. Nejen u Applu. 

Petr Mára: Dočkáme se vlastní soukromé a bezpečné Metaverse à la Apple. S brýlemi na AR/VR a mobilní platformou. Stejně jako Meta, bude Apple spíše sázet na centralizované (kontrolovatelné) řešení. Osobně bych spíše preferoval decentralizované řešení, ale to mi na Apple a jejich snaze vše kontrolovat, moc nesedí. Apple bude muset reagovat a bylo by naivní si myslet, že není připravený. Na druhou stranu Apple vstupuje do ringu až kolem třetího kola a zatím bude čekat na kroky konkurence. Apple nezabral klíčové pozice ani v rámci Web 1.0 ani Web 2.0, uvidíme, zda v rámci Web 3.0 bude plnit i jinou než jen hardwarovou roli. 

Tomáš Drahoňovský: To že metaverses mají budoucnost je neoddiskutovatelný fakt. Leckoho možná pobaví, že i v Prazdroji teď o jejich využívání vedeme intenzivní debatu. Mám ale pocit, že Apple se do bitvy alternativních vesmírů nezapojí. Minimálně ne nikterak brzy. Apple není pionýrem nevyzkoušených řešení, ale dává novým nápadům smysl, jde primárně po funkci než po inovacích za každou cenu. A co si budeme povídat, nepatří zrovna mezi premianty v reakcích na nové trendy.

6. Které služby Applu si platíš a co by Apple musel změnit, abys byl ochoten utratit ještě víc?

Jan Březina: Platím Apple One v nejvyšší variantě díky americkému Apple ID, poměrně pravidelně si půjčuji filmy od Applu a platím si Apple Care+ na několik zařízení. Já osobně asi nic víc od Applu v oblasti služeb nepotřebuji, ani neočekávám, ale je strašná škoda, že všechny tři tyto služby jsou v ČR buď limitované, nebo nedostupné. Doufám, že se v roce 2022 dočkáme v této oblasti změny.

Ivan Malík: Aktuálně používám službu Apple One. Přesněji řečeno, pouze její některé funkcionality a zatím nemám potřebu využívat další placené služby. Co se týče těch neplacených – mám jedno malé neskromné přání. Moc bych si přál, Ježíšku, k příštím Vánocům českou Siri. Letos jsme byli opravdu hodní…

Filip Molčan: Platím si 2TB iCloud+ pro celou rodinu, Apple Music, TV+ i Arcade. Byl bych ochoten platit za kvalitní zpravodajství, ale to u nás zatím dostupné není. Všechny služby využíváme, Arcade primárně děti, přeci jen jsou tam méně návykové hry, než ty volně ke stažení na App Storu.

Lukáš Fronk: Od začátku využívám pouze Apple Music. Kvůli seriálu Foundation jsem si na zkoušku aktivoval Apple TV+, ale přes všechnu kvalitu je děj příliš natažený, aby se z toho dalo vytěžit deset epizod a další série. Na to nemám trpělivost a dřív si užiju brutálně zkomprimovanou filmovou Dunu. Na delší vyprávění máme knihy. Ostatní služby jsou pracovní. iCloud, Adobe Creative Cloud, poplatky za licence na YouTube.

Petr Mára: Platím asi vše, co Apple nabízí, a je to upřímně čistě věc komfortu. Domnívám se, že většina zákazníků (z globálního pohledu) to má stejně. Utratím více, až mi Apple nabídne další komfort.

Tomáš Drahoňovský: Už od dob, kdy jsem působil jako novinář specializující se na mobilní telefony, jsem si zvykl na nadplatformní řešení. Spíš než služby Apple si proto platím Spotify, MS Office nebo Evernote. Jediná placená služba od Apple je pro mě proto větší kapacita iCloudu.

iOS 15

7. Která z nových funkcí v iOS/macOS nejvíc změnila tvé návyky? 

Jan Březina: U mě je to zatím hlavně Soustředění. Postupně ladím jednotlivé profily a hledám takové nastavení, které by vyhovovalo nejen mě, ale i mému okolí, kolegům a rodině. Je to neuvěřitelně silný nástroj. Na co se ještě trochu víc těším je Universal Control, který by mohl úplně změnit můj přístup k Macu a iPadu. Uvidíme. 

Ivan Malík: Funkce Erase All Content and Settings… jako součást System Preferences v macOS mi výrazně zjednodušila práci. Druhá funkce, kterou oceňuji a používám velmi často je Quick Note. Standardně je sice nastavena vpravo dole, ale pomocí Hot Corners jsem změnil umístění vlevo dole, kde mi to vyhovuje přeci jenom o trochu víc.

Filip Molčan: Nejlepší funkce je automatické doplnění kódu z SMS při dvoufaktorové autorizaci u webových aplikací. Konečně nemusím přepisovat ani kopírovat přes schránku! Celkově za poslední roky ale vede funkce Najdi iPhone na hodinkách, to používám i několikrát denně… 😉

Lukáš Fronk: Díky poslední verzi iPadOS jsem po dvou letech nabil Apple Pencil a tu používám v Poznámkách a aplikaci Paper. Systémově sdílené Soustředění s možností nastavení vlastních stránek je úžasné. Starý Fronk by vás poslal zpátky do práce, že přece musí stačit letový režim, ale nový Fronk si chce hrát.

Petr Mára: Určitě Focus a Shortcuts. Focus asi nejvíce, baví mě i propojení mezi zařízeními. 

Tomáš Drahoňovský: Aktuálně se snažím proniknout do Režimu soustředění – zatím ho ale nemám v ruce tak, aby mi v produktivitě skutečně pomáhal. Bude to chtít ještě trénink. Další funkce není úplně nová, ale je to jedna z těch, které ukazují sílu jednotného ekosystému – odemykání telefonu pomocí Apple Watch při nošení roušky. Je to zdánlivá banalita, ale zlepšuje mi život při desítkách příležitostí denně.

8. Objevil jsi letos nějaké nové aplikace, které ti každodenně pomáhají? 

Jan Březina: Pro mě je velkou změnou v životě aplikace Headspace, díky které jsem se naučil úplně jinak relaxovat.

Ivan Malík: Ve firmě používáme hromadně spravované aplikace M365 a letošní přechod na Teams ve mě zanechal pozitivní ohlas. V jedné aplikaci mám najednou vše potřebné – dokumenty, kalendář a chat bez toho, abych musel data synchronizovat. A to jak na telefonu, tak na počítači. Navíc lze dokumenty Microsoftu upravovat v Teams přímo, takže nepotřebuji instalovat cokoliv dalšího. Musím uznat, že v tomhle je Microsoft opravdu daleko. A nevěřil bych, že to po 24 letech používání hardware, software a služeb od Applu někdy napíšu…

Filip Molčan: Objevil jsem to, že jsem většinu aplikací třetích stran smazal a snažím se plně využít systémové aplikace. Snažím se hodně minimalizovat a zatím jsem nenarazil na nic, co by mi chybělo. Stačilo si nastudovat, co všechno Apple aplikace umí…

Lukáš Fronk: Objevil jsem pouze nové funkce v původních aplikacích. Diktování v DayOne přímo na hodinkách, všude propracovaný widget Things, aktivitami a časem měřené návyky s pomocí Streaks. Z toho vyplývá, že iPhone už se nemá kam dramaticky posunout, pokud se nerozšíří jeho pracovní plocha. A nemyslím tím displej na mobilu.

Petr Mára: Hodně aplikace kolem Web 3.0 – Opensea, Zerion a třeba Coinbase, na podcasty mě teď baví Castro.

Tomáš Drahoňovský: Navykl jsem si využívat překladač Deepl, který i oborová spojení překládá s pro mě dosud nevídanou přesností. Aktuálně testuju řadu výukových aplikací na cizí jazyky – za doporučení a zkušenosti budu rád!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *