iPad, Kindle, reMarkable, Onyx nebo papír?

Psaní

Lehce navážu na svůj poslední článek a recenzi o Kindle Scribe. Zjistil jsem totiž, že mám aktuálně hned několik zařízení, která v zásadě umí to samé – lze na nich psát a něco v nějaké míře konzumovat. Možná jste se dostali do podobné pasti jako já. Co vybrat? Použít jedno zařízení? iPad nebo Kindle Scribe? A co reMarkable 2? Tablet ONYX s Androidem? Anebo snad papír…?

Musím se přiznat. Nejsem normální! Mít doma tolik zařízení, není asi moc zdravé. Je to takový můj fetiš. Prostě mám rád zařízení a furt něco testuji a zkouším. Chvíli propadnu jednomu pak zase druhému. Teď mám doma opravdu hodně zařízení – všechny modely iPadu (11″ iPad Pro s M2, 12,9″ iPad Pro s M1, iPad mini 6), dva MacBooky a jedno nové Lenovo. Do toho mám a používám reMarkable 2, nejnovější ONYX Air 2, menší ONYX na čtení, Kindle Scribe a samozřejmě iPhone 14 Pro Max či několikery různé modely chytrých hodinek. O Garmin a Coros bych mohl vyprávět hodiny, ale zpět k „tabletům“. A ano – ještě stále mám poslední Fold 4. Slušná diagnóza.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Někdy fakt vřele vzpomínám na dobu, kdy existoval jen MacBook, iPhone a nějaký iPad. Kindle tu samozřejmě byl, ale nešlo s ním pracovat ani nic zapisovat – sloužil jen pro čtení. A já prostě používal jen dvě tři zařízení. Neměl jsem potřebu každý měsíc něco někam migrovat a něco zkoušet. Ano, na jednu stranu mě to baví, mám pestrý život a zkušenosti, na stranu druhou závidím nenáročným uživatelům, kteří jsou v určitém ohledu konzervativní, ale spokojení. Někdy je fakt těžké vybrat jedno zařízení.

Psaní

iPad je správně

V zásadě by se dalo říct, že iPad je to správné zařízení. Můžete na něm psát, máte zde veškerá svá data, můžete cokoliv konzumovat, hrát a pracovat. Ostatní zařízení vždy vynikají jen v jedné konkrétní činnosti – čtení, psaní, konzumace. Psát na iPadu bez speciální fólie není úplně příjemné, je to prostě sklo. Ale jde to – zrovna to zkouším. Zase jsem dal větší prostor iPadu a zkouším následující pracovní setup: Notebook Lenovo, 11″ iPad Pro a iPhone 14 Pro Max. Na jedné ruce nové Garmin Forerunner 965 (o nich již v dalším čísle) a na druhé Apple Watch Ultra. Takže reMarkable 2 i Kindle nechávám doma.

Obrovskou výhodou je, že mám v Lenovu vloženou kartu SIM. Drtivou část pracovního dne trávím na počítači s Windows, jelikož potřebuji data a soubory, které nesmí opustit tento počítač. Z iPhonu či iPadu se dostanu skrze VPN akorát na e-mail, Teams či web. Na iPadu se přitom snažím vést „osobní agendu“, zapisuji si tedy pomocí Apple Pencil, co mám daný den udělat, komu napsat, jaké schůzky zařídit. Také vyřizuji zprávy či hovory. Ať už z iPhonu nebo iPadu. Bohužel MacBook beru do ruky čím dál méně, což je způsobeno novou pracovní rolí. Z Applu už je opět jen koníček.

Tak či tak ve mě během dne občas hlodá ten ADHD panáček: „Neměl bych zase zkusit psát na reMarkable 2? A co ten Kindle Scribe, neměl bys více číst? Audioknihy jsou možná málo… A co teprve ten nový Fold 4 se super displejem?“ Ano, občas u technologií jednám pod vlivem emocí. Neumím se s ničím spokojit a neustále něco nového hledám. V určitých momentech je to obrovská výhoda, jindy moc ne. V mém případě by to chtělo více racionální myšlení.

Psaní

Osobní workflow

Společným jmenovatelem je přitom slovo workflow. Miluji cizí workflow a inspiraci. Baví mě poslouchat příběhy, jak někdo používá nějaké zařízení, aplikaci či postupy. Mám chuť si to vždy hned vyzkoušet a přesunout vše do té jedné aplikace či zařízení. Mám vždy pocit, že jsem našel svatý grál, ale po nějakém čase to vyčpí a zevšední. Jedině Apple používám už opravdu mnoho let. Tím se vracím k myšlence, že iPad a iPhone je prostě správně. S Windows jsem se již smířil a zjistil jsem, že má určité výhody, zvlášť při práci s monitory, Excelem či na specifické činnosti. Přizpůsobil jsem se.

Smyslem tohoto článku není popsat jednotlivá zařízení, ale spíše se zastavit a uvědomit si, jak to máte vy a samozřejmě já. Možná si tím podobně jako já utřídíte své myšlenky a dojmy. Taky jednáte pod vlivem emocí? Vyjde horká novinka a máte pocit, že ji musíte mít nejlépe teď hned během prvních minut? Nebo jste „konzerva“ a je vám to úplně jedno?

Jste konzervy?

Jak jsem už uvedl, hrozně rád bych byl konzerva. Přijde mi, že mají jednodušší život. Paradoxem je, že tuhle častou „migraci“ mám jen u technologických zařízení. V osobním či pracovním životě jsem více konzervativní a racionální. Mám rád výzvy, ale rozhodně nemusím mít vše, teď, hned. Umím si počkat. U nového iPhonu nebo jiného gadgetu to však neplatí. Je to asi i lehká závislost a úchylka v jednom.

A zase ta velikost

Často také přemýšlím nad tím, jaká velikost je vlastně ta správná. Dlouhou dobu jsem frčel jen ve velkém 12,9″ iPadu Pro. Pak jsem přišel na chuť 11″ a myslím si, že je to ta správná velikost. Ještě tu máme iPad mini, ale ten je ideální akorát tak na čtení a sem tam hraní her. Velký je zase fajn na konzumaci, úpravu fotek či videa. Jen na 11″ můžete dělat vše. Neurazí, když si pustíte fajn film, hudbu, hry nebo přečtete časopis (A4) či knihu. I z toho důvodu mi iPad Pro v 11″ variantě dělá společnost nejčastěji. Mám ho vedle windowsové stanice a swipuji dle potřeby.

Psaní

A co ten papír…

Když vystoupím ze své bubliny (sociální i pracovní), stejně nejvíce lidí používá jedno zařízení, maximálně dvě a k tomu obyčejný papír. Lidé stále chodí po obchodech s ručně psaným seznamem, píšou si schůzky a zápisky do diářů či čmárají na lepící papírky. Když někde zahlédnu reMarkable 2 či iPad, je to spíše rarita – nejčastěji v pražském Karlíně nebo obchodních centrech a v kavárnách Starbucks.

Nakonec stejně vím, že by mi bohatě stačil jen iPhone 14 Pro Max. Opravdu. Nic jiného bych nepotřeboval, kromě počítače s Windows. Vše ostatní bych mohl klidně prodat. Ale neudělám to. Chci i nadále zkoušet, testovat, přemýšlet a bavit se. Každý máme své úchylky. Tou mojí jsou gadgety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *