IFA Berlin 2023

IFA

Veletrh IFA Berlin patří mezi nám nejbližší velké akce v oblasti spotřební elektroniky. Jaký byl letošní ročník a jaké trendy ukazuje? Na co se můžeme těšit na vánočním trhu?

Berlín není Vegas

Pravidelně navštěvuji veletrhy spotřební elektroniky CES v Las Vegas a IFA v Berlíně. Přestože oba mají zdánlivě stejné zaměření, rozdílů mezi nimi je opravdu hodně. Oba dva se prezentují jako mezinárodní akce, ale lokální vliv prostě nejde přehlédnout.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

CES je ve všech ohledech pompéznější a nabízí rozhodně zábavnější show. Haly jsou větší a lépe oborově rozdělené. Expozice jsou vesměs bohatší, víc interaktivní a hlavně zábavné. Američané prostě tu show mají v sobě a je to znát jak na organizaci, tak na samotných vystavovatelích. Ve Vegas najdete mnohem víc možností věci vyzkoušet v praxi, víc osobností spojených se značkami a víc doprovodného programu.

Naproti tomu IFA v Berlíně působí mnohem víc byznysovým dojmem. Stánky jsou uzavřenější, systematičtější a na všech je vidět jediný cíl – uzavřít obchod. Jakoby IFA méně cílila na koncového zákazníka a víc si cenila B2B kontaktů. Celé berlínské výstaviště působí trochu stísněným dojmem a dvoupatrové, malé haly komorněji.

IFA

Dokonce i produktové portfolio kopíruje lokální zvyky. V USA najdete mnohem víc automotive, zábavy v nejrůznější podobě a různých hi-tech produktů, jako je robotika, AI, biotech apod. Naproti tomu v Německu stále dominují televize, bílá elektronika, chytrá domácnost, energetická řešení a různé příslušenství.

Zapomeňte na německou preciznost

Letošní ročník veletrhu IFA Berlín byl hodně specifický po organizační stránce. Jen několik týdnů před zahájením akci převzal nový organizátor z britských ostrovů, což se projevilo nečekaným chaosem. Vystavovatelé si stěžovali na nekomunikaci, problémy s organizací a dokonce na vykradené stánky, protože organizátor nezajistil adekvátní ostrahu. Z pohledu návštěvníka bylo zarážející, že existovalo více verzí map stánků, které se lišily. Mobilní aplikace veletrhu byla velmi nestabilní, a ke všemu neobsahovala aktuální informace. Předem vystavené elektronické vstupenky nešlo použít, museli jste si je u pokladen vyměnit za papírové a pořadatelé návštěvníkům podávali protichůdné a často zavádějící informace.

Musím se přiznat, že míra chaosu mě celkem zaskočila a některé vystavovatele jsme našli doslova jen náhodou. Na druhou stranu příjemným překvapením byl počet návštěvníků, který se zhruba přiblížil počtům před covidem.

Čínská invaze pokračuje

Pokud byste od německého veletrhu očekávali převahu nebo aspoň důstojné zastoupení evropských značek, tak vás zklamu. Zcela dominantní postavení měli čínští výrobci, kteří se snažili najít evropské partnery. Čínská dominance byla vidět na všech úrovních. Několik hal bylo plných doslova tisíců malinkatých expozic čínských značek, o kterých jste nikdy neslyšeli a pravděpodobně ani nikdy neuslyšíte. Ale zároveň byl hlavním partnerem IFA Berlin 2023 Hisense, který měl větší prezentaci než zavedené německé značky.

IFA

Ještě smutnější je fakt, že čínské firmy už zdaleka nenabízejí jen levnou OEM výrobu, ale začínají se stávat lídry inovace. Přicházejí s vlastním designem, s vlastními technologiemi, a dokonce už i s vlastními standardy.

Nová generace standardů a technologií

Na veletrhu IFA se objevilo několik očekávaných technologií v podobě reálných produktů. První dobrou zprávou je, že do chytrých domácností konečně přichází standard Matter, který má sice skoro rok zpoždění, ale drtivá většina novinek už byla v tomto novém standardu. Letošní vánoce by už měly být zcela v duchu této technologie, která propojuje Apple Home, Google Assistent, Alexu a Samsung Smart Things.

Další novinkou, která právě přichází je standard bezdrátového nabíjení Qi2. Ten podobně jako MagSafe od Applu přináší magnety pro pozorování nabíječky a vyšší efektivitu. Dobrou zprávou je, že standard Qi2 je kompatibilní s MagSafe od Applu, takže nabíječky Qi2 budou fungovat s iPhonem stejně, jako fungovaly původní Qi. Přechod na Qi2 bude zřejmě postupný, protože s sebou nese výrazné zvýšení výrobních nákladů, takže řada výrobců jej nasazuje pouze do nejvyšších modelů.

Naopak technologie GaN zcela dominuje v oblasti nabíjení. Díky nové generaci označované jako GaN FAST byla na veletrhu vidět celá řada nabíječek s výkonem 250–300 W ve velikosti starších 140W adaptérů. Budeme jen doufat, že Apple se probudí, a také bude své příslušenství inovovat rychleji.

Velký nástup zažívá technologie USB 4, která je levnějším bratříčkem TB4. Výběr USB4 příslušenství byl na IFA Berlin obrovský a poprvé jsem naživo viděl i kabely USB4 V2 s podporou přenosové rychlosti 80 Gb/s. Intel se ale nenechal zahanbit a hned po veletrhu oznámil TB5 s přenosovou rychlostí až 120 Gb/s a plnou kompatibilitou s USB4 V2. Všechny tyto standardy využívají konektor USB-C, který dnes jasně dominuje.

IFA

Co na IFA Berlin chybělo?

IFA naplno ukázala, nakolik se Applu podařilo paralyzovat segment AR/VR. Zatímco těsně před představením Vision Pro se objevilo několik novinek, teď to vypadá, jak kdyby tento obor skoro neexistoval. Všichni konkurenti Applu vyčkávají, jaký bude Vision Pro a jaká bude odezva potenciálních zákazníků.

Další oblastí, která překvapivě na IFA Berlin chyběla, byla elektromobilita a autonomní řízení. Ne že by šlo o obory, kde by se nic nedělo. Naopak. Ale poměrně krátce po IFA byla v Německu velká autoshow IAA Mobility, na kterou se všichni hráči naplno soustředili, a IFA zůstala mimo jejich zájem.

Nešlo přehlédnout ani fakt, že mobilní telefony a tablety se staly v zásadě okrajovým segmentem. Velcí hráči jako Samsung zde sice své žhavé novinky předvedli, ale jen jako součást uceleného portfolia produktů. Doby, kdy v tomto segmentu probíhal bouřlivý vývoj, jsou již za námi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *