Hodinky všude, kam se podíváš

Hodinky

Máme tu další téma, které není úplně „Apple“, ale částečně se ho dotýká. Podíváme se společně do světa hodinek. Chytrých i obyčejných. Pokusíme se odbourat různé předsudky. Podíváme se trochu do historie hodinářského průmyslu, proč jsou klasické hodinky stále na výsluní, a řekneme si, jak jsme se dostali tam, kde dnes jsme, a pro koho je lepší volba Apple Watch, Garmin nebo něco jiného. Bude to delší, ale bude to stát za to.

Je tu nějaký další nadšenec do hodinek? Ruce nahoru prosím. Uf, vás je. Ale asi jsme se nepochopili. Nemyslel jsem vás, co máte rádi svoje Apple Watch. Myslel jsem ty z vás, kteří i vedle svých Apple Watch nebo jiných chytrých hodinek, které jsou jen kusem elektroniky, ocení i klasické hodinky. Nechci říkat hloupé, nebo „nechytré“, prostě obyčejné ručičkové hodinky, mechanické, automaty, Quartz nebo klidně i digitálky. Proč se ptám? Hodinky jsou moje vášeň, koníček, zábava. Je to něco k čemu tak nějak utíkám od každodenního shonu. A rád si o nich povídám. S každým. 🙂

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Dva týdny zpátky mi psal Filip, jestli bych nechtěl napsat nějaké srovnání hodinek. Apple Watch, Garmin, Samsung a podobně. Mám s tím podle něj nějakou hlubší zkušenost či co. Pokud čtete iPure delší dobu, tak jistě víte, že toto je téma, kterému jsem se v minulosti již věnoval, když jsem zkoušel různé hodinky s operačním systémem Wear OS a následně jsem začal používat Garmin. No a náhoda a konstelace hvězd tomu teď tak nějak nahrály, takže jsem si s myšlenkou dalšího článku na toto téma začal pohrávat. Jenže, co čert nechtěl…

Hodinky

Pár týdnů zpět jsem s Honzou Březinou nahrával podcast iPure věnovaný právě hodinkám. Povídali jsme si o tom, co pro nás chytré hodinky znamenají, jak je používáme a proč a nakonec nám těch 20 minut ani nestačilo a povídali bychom mnohem déle. Nedávno jsme s Honzou Pražákem a Davidem Podzimkem nahrávali další díl našeho bitter podcastu a věnovali jsme se opět hodinkám Garmin a dalším. Tuhle jsem seděl „na kafi“ s Petrem Márou a řešili jsme, mimo jiné, i hodinky, double wrist a tak vůbec.

Čeká nás za pár měsíců nový watchOS. Garmin kromě nových generací hodinek letos přidává nové funkce i do těch starších. Když k tomu připočtu to, že od začátku roku se mi na levém zápěstí otočily čtvery různé chytré hodinky a na pravém bezpočet klasických, které delší dobu sbírám, tak tu mám námět ne na článek, ale kratší seriál o hodinkách – chytrých, obyčejných, ošklivých, hezkých. A o tom, jak s nimi žít. Seriály mám rád, mám tak více prostoru vysypat své myšlenky na papír a podělit se o zkušenosti, které by pro někoho z vás mohly být zajímavé. Tak jdeme na to a jako vždy v mém případě, to vezmeme trochu oklikou. 🙂

Co je double wrist?

Nejprve ale vymeteme toho kostlivce ze skříně, ok? Věřím, že spousta z vás se u předchozího odstavce na chvíli zarazila. „Počkej, jak chytré hodinky na levém a obyčejné na pravém zápěstí?“ Ano. Často, nebo spíš většinu času mimo domov, nosím dvoje hodinky. Na levém zápěstí chytré, z mnoha různých důvodů, proč všichni nosíme chytré hodinky. Na pravém pak obyčejné hodinky. Ty obyčejné vnímám spíše jako doplněk, šperk, ozdobu, je asi jedno, jak tomu budeme říkat. Berte to tak, že někdo nosí na zápěstí třeba ocelový nebo titanový náramek. Jiný zase pletené nebo kožené náramky. Každý z nějakého důvodu, pro každého takové doplňky mají jiný význam. Někdo nenosí nic, ani hodinky, protože na ruce prostě nic nesnese. I to chápu. Já nosím druhé hodinky. Nebo první, pokud ty chytré přestaneme vnímat jako hodinky, protože to hodinky vlastně už nejsou. K tomu se dostanu později.

Hodinky

Obyčejné hodinky nosím, protože je mám rád, líbí se mi a dělají mi radost. A také je sbírám. Ať už to jsou G-Shock, kterých mám aktuálně přes padesát kusů (zhruba 8 jich nosím, ostatní jsou uložené v krabičkách) nebo automaty Seiko. SKX, Seiko 5, Prospex, želvy. Pokud vám to něco říká, asi i pochopíte vztah k takovým hodinkám. Pokud ne, nevadí. Berte to tak, že ten kus ruční práce, mechanický strojek, ruční natahování, péče o hodinky mě prostě baví. Pokud vás zajímá, jaké kousky mám, mrkněte na můj Instagram @marek_hajn.

Zabere to samozřejmě i čas, protože prostě nemůžete jen tak přijít do obchodu a koupit hodinky. Musíte vědět, co kupujete a proč. Takže strávíte hodiny a hodiny hledáním na internetu, čtením knih, pročítáním diskusí a podobně, abyste pochopili, do jakého světa jste se to vydali. A to mě prostě baví. Nejen u těch dvou značek, které sbírám, ale i historie a příběh jiných i konkrétních modelů, které se proslavily na zápěstích známých osobností – herců, sportovců automobilových závodníků a dalších.

U obou zmiňovaných značek mě baví, jak jejich historie a příběh, tak i současné směřování, limitované edice, spolupráce s jinými značkami mimo obor (Seiko limitka s Brianem May z Queen je prostě srdcovka). Prostě mi sedly, a proto se zaměřuji jen na ně a nekupuji cokoli, co mi přijde pod ruku a u čeho mám pocit, že bych na tom mohl časem vydělat. To je špatný přístup.

Ale proč?

Přínosy chytrých hodinek si rozebírat nemusíme, ne? Je jedno, jestli máte na ruce Apple Watch, Garmin nebo něco jiného. Těch důvodů a výhod plynoucích z používání takového zařízení je spousta a každý to máme trochu jinak. Byl bych rád, kdybychom se ale shodli na tom, že nejde o hodinky. To, že ukazují čas, z nich nutně nedělá hodinky, protože to je v podstatě až ta poslední funkce v řadě, o kterou nám jde. Apple Watch považuji za prodlouženou ruku iPhonu a osobní počítač zmenšený na zápěstí. Poslední generace hodinek od Samsungu představuje v podstatě to samé. Garmin, Suunto, Coros – to jsou pro mě sportovní zařízení s doplňkovými chytrými funkcemi. Umí toho spoustu, ale proto, že se nosí na zápěstí, bychom jim neměli říkat hodinky.

Hodinky

A co si budeme povídat. Žádné z těchto zařízení objektivně nemůžeme považovat za módní doplněk. Ač se výrobci opravdu snaží, tak fakt ne. A spolupráce Apple a Hermès to taky neřeší. Když to zaženu do extrému, a vím, že je to nepopulární názor, tak Apple Watch jsou ošklivé, Samsung a nově hodinky od Google jakbysmet a Garminy a další podobná sportovní zařízení vypadají dost „humpolácky“, rozhodně ne elegantně.

Už jsme si na to sice tak nějak zvykli, ale Apple Watch na pánské ruce k obleku vypadají prostě divně. Tečka. Obyčejnými hodinkami člověk něco vyjadřuje. Chytrými hodinkami moc ne. Pořád si stojím za názorem, že jsou společenské události, kdy bychom měli chytré zařízení ze zápěstí sundat a místo něj si vzít pěkné obyčejné hodinky. A vězte, že nemusíte mít nutně Rolex, Hublot, Patek Phillipe a podobně. Pěkné a dobře udělané hodinky pořídíte za zlomek ceny těchto. A nebudete na ně čekat měsíce.

Myšlenka double wrist je stará jak chytré hodinky samy. 🙂 Není to něco, co bych snad vymyslel já. Když více proniknete do světa obyčejných hodinek, zjistíte, že je opravdu hodně lidí, kteří chtějí to nejlepší z obou světů. Funkce a data poskytované chytrými zařízeními. Eleganci a styl, které nabídnou jen klasické hodinky. Někteří to praktikují tak, že je střídají na jednom zápěstí podle nálady. Pak ale přicházejí o data a funkce v době, kdy ty chytré leží v šuplíku. A vězte, že to FOMO (fear of missing out) je tady vážně silné. Jiní to pak dělají tak, že nosí oboje hodinky zároveň. A mě opravdu překvapilo, kolik takových lidí je. Takže pokud jste nad tímhle stylem nošení hodinek přemýšleli, ale připadalo vám, že budete vypadat jako blázni, tak nebudete. Za prvé v tom nejste sami a za druhé jde o to, co se líbí vám, a ne, co si bude myslet okolí nebo, nedej bože, cizí lidé. Pokud má někdo problém s tím, že mám na každém zápěstí jiné hodinky, je to jen a jen jeho problém. Rozhodně ne můj.

Hodinky

A co takhle něco mezi?

„Ok, vždyť ale existují chytré hodinky, které vypadají jako klasické,“ si možná říkáte. A máte samozřejmě pravdu. Nemusím chodit daleko, zrovna zmiňované G-Shock můžete pořídit s chytrými funkcemi a dokonce i s Wear OS. Model s Wear OS hoďme do koše rovnou. Zaprvé používá starou verzi systému, která byla, přiznejme si, příšerná. A pak tyto hodinky mají vzhledově blízko ke Garmin nebo Suunto, takže to nic neřeší. Pak je zde řada Move. Dva modely, které vypadají jako klasické „square“ nebo kulaté G-Shock, a navrch přidávají možnost spojení s telefonem, měření sportovních aktivit, kroků, notifikace z telefonu a podobně. Nicméně chybí měření tepu a dalších vitálních funkcí, které Apple Watch nebo Garmin běžně nabízí, a tak jsou tyhle G-Shock takové polovičaté.

Asi nejzajímavějším počinem v této kategorii jsou Whitings ScanWatch. Vypadají jako klasické hodinky, ale mají malý displej LCD a umí měřit, na co si vzpomenete. Od srdečního tepu, přes EKG, okysličení krve až po spánkové fáze. Jenže to jsou jen chytré hodinky, nebo zařízení, které se snaží tvářit jako obyčejné hodinky, ale moc jim to nejde. Pořád je to zařízení nacpané elektronikou, kterému chybí duše. To, že mají ručičky, z nich obyčejné hodinky nedělá. Možná si říkáte, že mi asi ruplo v kouli, co to melu a že si vlastně odporuju. A uznávám, že to tak vypadá. Jenže obyčejné hodinky, to je prostě něco víc než jen ciferník a ručičky. Pokud máte čas, doporučuji přečíst si něco o nástupu technologie Quartz, krizi švýcarského hodinářského průmyslu a návratu mechanických hodinek na výsluní v posledních zhruba 30 letech. Pomůže vám to dokreslit ten obrázek, který tu maluji.

Pozn.: linkuji hlavně české zdroje, pokud ale umíte anglicky, tak Hodinkee nebo Worn & Wound mají tyto historické události velmi pěkně popsané.

Hodinky

Takže buď tak či tak. Ale rozhodně ne něco mezi. OK? A kam dál? Zpět na začátek. Už jsem psal, že od ledna do teď se mi na ruce otočily Apple Watch, Samsung Galaxy Watch 4 Classic, Garmin fenix 7, Garmin Forerunner 745, Garmin epix Gen 2 a i ty polochytré G-Shock. A tak se na ně v dalších částech podíváme podrobněji, srovnáme si je a řekneme si, pro koho jsou. Poslední dobou se často setkávám s názorem: „Já bych fakt rád vyzkoušel něco jiného, ale nevím, jak z toho ekosystému Apple utéct.“ A přitom zrovna v případě hodinek je to celkem jednoduché. Neříkám, že budete používat Samsungy, to nedává smysl, ale… jsou tu i jiné možnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *