To nejcennější

ODA batoh

Naši redaktoři často cestují. Mezi domovem a kanceláří, mezi studiem a konferencemi, nebo když dojíždí přímo za klienty. Nejsme úplnými digitálními nomády, ačkoliv tak často vypadáme. Proto si každý z nás vybírá ty nejlepší pomocníky – tašky, batohy nebo messengery.
Dnešní recenze bude trochu jiná, než na kterou jste zvyklí. Většina z naší redakce totiž s sebou vozí hodně věcí. Počítače, tablety, občas i několik telefonů, fotoaparáty, stativy, výměnné objektivy a mnoho dalších doplňků nebo různých kablíků. Nezapomeňte, že žijeme v době „donglové“.

Jako každý člověk potřebujeme mít i zásobu tekutin, případně oblečení pro rychlou změnu počasí. Doposud jsou to všechno dobře známé okolnosti, které určitě znáte i vy. Pak je tady ještě menší skupina, do které osobně patřím i já. Jsou to ti, kteří s sebou chtějí vozit jen to nejcennější. Jak to myslím?

ODA batoh

Set the scene

Vzhledem k povaze mé práce cestuji každý den necelých 20 kilometrů autem do kanceláře. Mojí náplní je spíše sedavá kancelářská práce než prodírání se přírodou v roli neohroženého fotografa. V práci mi stojí stolní počítač s Windows, který sice neupřednostňuji, ale velký korporát jeden Mac těžko změní. Našel jsem si svůj styl a kompromis, jak s ním pracovat.

Takže nepatřím mezi zaryté odpůrce jiných systémů nebo celkového přístupu. Občas se ale stane, že bych rád nějakou práci rozpracoval na svém MacBooku Air, případně ji na něm zvládám udělat rychleji. Jestli někdo z vás v korporátu pracoval, vzpomene si, že modely počítačů většinou nejsou posledními výstřelky. Práce na nich je někdy zdlouhavější.

Co s sebou?

Kromě občasného převážení MacBooku s sebou vozím denně iPad Pro 11″ a dva iPhony. K tomu je třeba připočítat nabíječku pro Mac, Apple Pencil, AirPods a občas pro jistotu i Smart Battery Case. Klasickou výbavou každého z nás jsou klíče, často více svazků od několika budov a auta. Poslední cennou záležitostí jsou dokumenty: osobní identifikace, technický průkaz od auta a CCS karta.

Já jsem však s výčtem skončil. Proto jsem letní období trávil hledáním vhodného batohu, který mi bude stačit na veškeré mé cennosti. Nepotřeboval jsem obří vak, který bude poloprázdný, Mac v něm bude plandat a navíc nevyplněný bude vypadat zvláštně. Mám takový na víkendové cestování, ale je dimenzován na (dříve) patnáctipalcový notebook a uvnitř hlavní kapsy nemá žádné oddělené prostory. A to mi vzhledem k iPadu nevyhovovalo.

Menší prostory

Všechny batohy na trhu, které mají dělené kapsy, jsou vzhledově povedené a nabízejí voděodolný povrch, jsou zároveň obří. Kvůli všemu, co jsem popsal, jsou pro mé denní potřeby nevyhovující. Nejblíže se k mému ideálu přiblížil Moment, ale jejich batoh je stále přes 40 cm vysoký a zatím se ještě nevyrábí. V září teprve dokončili sbírku na Kickstarteru.

ODA batoh

Když jsem před koronakrizí vyrážel na víkendové návštěvy přátel, nevozil jsem s sebou například MacBook. Proto byl postarší batoh od PKG perfektním společníkem.

Druhý aspektem je i cena. Za batoh, který nepoužívám každý den a který je zbytečně velký, neutratím cifru v řádu vyšších tisíců. Proto jsem pokračoval v hledání toho pravého. Co jsem tedy hledal?

Především menší rozměr, voděodolný materiál a vnitřní oddělené kapsy pro MacBook a iPad. Pak jsem čirou náhodou narazil na sponzorovanou reklamu na stránkách Johna Grubera. Podíval jsem se na jejich stránky a nemohl jsem skrýt nadšení. Objednávka provedena za chvilku, slevový kód od Johna mi batoh ještě zlevnil. Představuji vám Hop Backpack od ODA.

ODA na radost

Doba dodání mě ubíjela nejvíc. Čekání na balík trvalo přes dva týdny, pak ale přišel a s ním i radost. Možná je to daň za celosvětovou dopravu zdarma. Hop Backpack je ale přesně takový, jaký jsem si vysnil. Skladný, s vnitřními kapsami, z voděodolného materiálu a opravdu minimalistický.

Při prvním zkoušení jsem samozřejmě nejdřív testoval voděodolný materiál. Polil jsem ho v koupelně dostatečnou dávkou vody a vše uvnitř zůstalo bezpečně v suchu. Zipy trochu drhnuly při prvním otevírání, především v zaoblených rozích, ale postupem času se zlepšují. Částečně to považuji za benefit nového batohu.

Vnitřní kapsa je jen jediná. S oddělením na 16palcový MacBook Pro, na největší iPad Pro v nabídce a na menší drobnosti do dvou kapsiček. Zbývá klasicky celá velká kapsa pro láhev s pitím a pár kousků oblečení pro chladnější podzimní rána.

Z venkovní části má ještě jednu kapsu, kam nejspíš budete ukládat věci, které často potřebujete – klíče nebo doklady. Je pravda, že v takovém případě není kapsa moc chráněná. Konkurence tuto přednost nabízí čím dál častěji.

ODA batoh

Mínus dostane, ale jen jedno

To je podle mě snad jediná nevýhoda, která ale pro mnohé problémem nebude. Stejně věci vozím v autě, rovnou je vezmu do kanceláře a osobní telefon nebo doklady nosím po kapsách. Moje peněženka je totiž opravdu skladná a jsem vděčný Black Chilli za jejich skvělé materiály a českou výrobu z prvotřídní kůže. O tom ale někdy jindy.

Se zbytkem jsem spokojen. Od tak lehkého a prakticky i levného batohu nemůžete čekat vysoce propracované polstrování na zádech, ale k ochraně MacBooku je dostačující. Zajímavě jsou provedené i popruhy, které se dají schovat, když je nepotřebujete – na koncích rozpojíte klipy a uložíte je do kapsy na zádech.

Zvětšujeme

A co tedy, když máte více věcí a vyrazíte na víkend? Co uděláte s malým batohem? Pro cestování na více dní si můžete od ODA koupit ještě Shoulder Bag – kufr nositelný přes rameno. Uvnitř najdete i jeden kus magnetické přepážky pro zpřehlednění obsahu kufru. Další si případně můžete dokoupit.

A v neposlední řadě se dá propojit se zmíněným Backpackem. Magnetické propojení je opravdu velmi chytré a rychlé. Oba dva kousky můžete objednat v khaki zelené nebo černé barvě.

Finišujeme

To je přesně to, na co jsem se těšil. Batoh, který nebude obřím vakem, ale přitom mi pomůže převážet to nejcennější. Bude dostatečně jednoduchý, uvnitř přehledný a zajistí bezpečí mých zařízení i v nepříznivém počasí.

ODA batoh

Nebude pro každého, ale já jsem moc rád, že jsem přesně takový našel. Zabralo mi přes dva měsíce najít ten správný batoh. Přitom stačilo náhodně narazit na reklamy, které u Johna Grubera běžně přehlížím. Těch nejlepších věcí je totiž často jen několik.

Na závěr vás ještě potěšíme. S výrobcem jsme domluvili unikátní slevu pro čtenáře našeho magazínu. Pokud v objednávce použijete kód ipure10, čeká na vás 10% sleva. Přejeme mnoho spokojených dní při užívání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *