EKG v srdci Evropy

Je to jen dva týdny, co jste mohli číst můj příspěvek (Double Shot) o tom, proč používám dvoje Apple Watch. Od té doby se pár věcí změnilo. S příchodem iOS 12.2 se objevily první spekulace, že funkce měření EKG, kterou doposud mohli využívat jen majitelé Apple Watch zakoupených v USA, míří do Evropy, zejména pak do Velké Británie. Ve středu 27. 3. Apple vydal upgrade WatchOS 5.2., který přinesl podporu měření EKG do Hong Kongu a 19 evropských zemí. Česko mezi nimi nefigurovalo.

Ve čtvrtek ráno, tedy 28. 3. kolem 4:30 hod., jsem aktualizoval Apple Watch, které jsem si koupil v Německu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem o hodinu později naměřil své první EKG na hodinkách zakoupených mimo USA.

Nepovolená aktivace

Pojďme se ale podívat o pár týdnů zpět. Apple Watch Series 4 v provedení Nike+ jsem si nechal dovézt z USA právě proto, že jsem chtěl funkci měření EKG vyzkoušet. V té době jsem již jedny Apple Watch Series 4 používal, a to v nerezovém provedení. Zakoupil jsem je v Německu – tedy bez aktivní funkce měření EKG. To jsem popisoval ve zmiňovaném článku. Na iPhonu jsem měl nainstalovanou developerskou verzi iOS 12.2, která mi aktivaci funkce měření EKG nepovolila s tím, že bylo vyžadováno ověření lokací. O toto zjištění jsem se také ihned podělil na sociálních sítích a upozornil jsem na potenciální omezení po vydání aktualizace iOS 12.2 v případě hodinek dovezených z USA.

Abych funkci aktivoval, podstoupil jsem zdlouhavý proces downgradu na verzi 12.1.4, o které jsem věděl, že aktivaci EKG podporuje. Spuštění pak bylo snadné. V aplikaci Zdraví jsem povolil sběr dat o měření EKG a funkce byla okamžitě aktivní.

V pondělí 22. 3. Apple vydal aktualizaci iOS 12.2 a já jsem váhal, zda ji nainstalovat, abych o podporu měření nepřišel, a tím samozřejmě i o data, která sbírám. Nicméně se ukázalo, že v případě aktivace měření EKG v předchozí verzi iOS není ověření lokací potřeba, a tak jsem v úterý novou verzi iOS nainstaloval.

Používal jsem tedy dvoje hodinky s tím, že na jedněch byla funkce měření aktivní a na druhých nikoliv. Před uvedením iOS 12.2 nic nenasvědčovalo tomu, že nás dělí několik dnů od aktivace funkce mimo území USA, tedy že EKG naměříme na Apple Watch zakoupených v Evropě. Dokonce vyšlo několik článků, kde byl popisován zdlouhavý proces schvalování a také to, že EU požádala Apple o zajištění ochrany aktivace této funkce jen na území, kde má potřebné povolení.

Srdce bez podpory

Stalo se, a tak v posledním březnovém týdnu mohli funkci měření snadno aktivovat uživatelé z těchto zemí: Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Stačilo jim jen aktualizovat watchOS na verzi 5.2 a spustit měření. Českou republiku jsme mezi podporovanými zeměmi marně hledali, a to i přesto, že jsme součástí stejného hospodářského prostoru, tedy Evropské unie. Nevím, jestli jen někdo zaspal, nebo jestli nějaký úředník nebyl papežštější než papež, ale Česko podporu nezískalo.

Poté, co mé zápěstí naměřilo EKG na hodinkách zakoupených v Německu, jsem se začal pídit po tom, jak je to možné. Odpověď jsem věděl během několika minut. Tím, že jsem měl funkci v aplikaci Zdraví aktivovanou již před aktualizací watchOS, díky používání Apple Watch z USA, bylo měření automaticky povoleno, respektive přeneseno i na druhé hodinky. Zkrátka jsem při nastavení nemusel podstoupit proces ověření lokalitou, a i mé druhé Apple Watch koupené v zemi, kde bylo měření nově povoleno, tuto funkci získaly.

První z mnoha

Byl jsem zjevně jeden z mála lidí, kteří ten den funkci měření EKG spustili v zemi, která nepatří mezi ty vyvolené. Nicméně se našla skupinka nadšenců, kteří neváhali a jeli vyzkoušet aktivaci do zahraničí, kde připojili svá iOS zařízení k síti místních operátorů a funkci v aplikaci Zdraví tímto způsobem úspěšně odblokovali.

Nejprve to byli ti, kdo měli Apple Watch koupené v Německu. Zpravidla majitelé nerezové varianty Apple Watch, která v zemích bez LTE není dostupná. V následujících dnech se ukázalo, že tímto způsobem lze aktivovat funkci měření EKG i u Apple Watch zakoupených v české distribuci, respektive kdekoli v Evropě.

Pomůcka pro hypochondry

Funkci měření EKG představil Apple na podzimním eventu společně s Apple Watch Series 4. Přinesl tak na naše zápěstí možnost měření srdečního rytmu. Můžeme kontrolovat, zdali se našemu srdci neděje něco neobvyklého, respektive zda nepřichází takzvaná fibrilace síní, která je jednou z nejčastějších poruch srdce.

Hardware obsahují všechny vyrobené Apple Watch, přičemž je softwarem omezeno spuštění aplikace dle lokality, ve které byly pořízeny. Je to trošku paradox, že k aktivaci funkce je nutné překročit hranice státu nebo rovnou Apple Watch za hranicemi koupit.

Z posledních dnů je znám případ z Německa, kdy Apple Watch upozornily svého majitele na neobvyklou srdeční aktivitu. Dle jeho vlastních slov mu nikdy nebylo diagnostikováno žádné srdeční onemocnění či choroba, jejíž důsledkem by mohla být fibrilace síní. On sám se k funkci měření EKG na Apple Watch stavěl jako k „pomůcce pro hypochondry“, nicméně, když už je měl a funkce byla v Německu povolena, rozhodl se ji vyzkoušet. Nakonec byl rád, že tak učinil. Jeho lékař jej na základě výsledků měření Apple Watch poslal na speciální vyšetření, kde se porucha potvrdila a byla mu předepsána léčba.

Musíme si pomáhat

Podobných případů, kdy Apple Watch zachránily život, je stále více a přibývají každým dnem. Proto mě zaráží, že jsou funkce, které mohou zachránit život, lokálně zakázány. Samozřejmě, že pro většinu z nás je tato funkce nepotřebná. Tedy alespoň zatím. Aktivujeme ji jen proto, že ji chceme mít, že ji chceme vyzkoušet.

Nemyslím si, že by měl zdravý člověk každodenně měřit svou tepovou frekvenci nebo EKG. Ne, že by měření samo mohlo nějak ublížit, ale proto, že je taková kontrola zbytečná a vede spíše k vytváření závislosti, která může skončit až návštěvou u psychiatra. Nicméně jsou zde i lidé, kteří nemocní jsou nebo jsou v rizikové skupině. Pro ty je takové měření určeno a rozhodně by jim nemělo být lokálně zakázáno využívání technologií, které jsou v jejich zařízení – tedy v Apple Watch.

Komentářů:

  1. Ano. Jsme součástí EU ale jen do chvíle, kdy o něco jde, nebo kdy dojde takzvaně na lámání chleba.

  2. Článek hezký, ale informace o tom proč to u nás aktivováno nebylo a z jakého důvodu a proč to nebylo aplikováno na celou EU chybí. Celý článek by tím dostal jinou informační hodnotu. Škoda!

  3. Narodni normy jsou nadrazeny evropskym v cele evropske unii. EN jsou nutne minimum, ktere v mnoha oblastech prebiraji staty a dale je neztezuji. Kazdy stat ma vsak pravo EN upravit respektive dodot narodni normu ktera ji doplni pokud chce mit jistotu nebo tak uzna za vhodne. Diky tomuto sice nemuzeme mit ofiko ekg ale taky odhalujeme spatne maso z Polska. Jako priklad uvedu ze ceske stavebni normy jsou napriklad nejnarocnejsi v cele evrope coz vyznamne chrani cesky trh pred zahranicnimi firmami atd atd atd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *