Celý svět na dosah – 2022 September Keynote

Keynote

Před pár minutami skončil přenos další předtočené zářijové keynote. Je škoda, že ani po dvou letech se bohužel nemůžeme zbavit strachu a divadlo Steva Jobse tak v podstatě nemůže sloužit ke svým primárním účelům, ale tým naprostých maniaků z Cupertina to naštěstí nijak neobtěžuje. Na první pohled se opět nedá skoro nic vytknout, Apple totiž zase zvedl laťku výš. Konkrétně až na orbitu!

Rok co rok mě nepřestává překvapovat, jak obrovské množství funkcí je možné vměstnat do tak neuvěřitelně malého zařízení, jako je iPhone, nedej bože Apple Watch nebo titěrné AirPods. Protože ano, vidím-li vedle sebe na stole stát svůj počítač, který váží přes 10 kg, je v něm v podstatě prázdno a nemá ani polovinu funkcí co můj iPhone 13 Pro Max, je úplně nepodstatné, že nám telefony o trochu vyrostly. Menší to prostě udělat nejde…

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

A roste i Apple. Ne jen z hlediska ekonomiky, ale i svou odvahou, mocí a dosahem. Skoro mě rozesmála věta sympatické mladé dámy Ashley Williams, která byla na videu mimochodem těhotná, a mně se tento přístup moc líbí, že žádná technologie Applu nevyhovovala, tak si jednoduše vyvinuli vlastní. Vlastní technologii komunikace s orbitálními satelity, která se vleze dovnitř iPhonu – jen si to představte! Tak drzý a neoblomný krok říkající, že než abychom se někoho doprošovali a nikdy se nedočkali, radši si to vymyslíme sami. Úžasné. Typický Apple, který všem tak okatě ukazuje, jak jim chybí inovace. Ale popořadě.

Keynote

Přes překážky ke hvězdám

Vesmírně naladěná pozvánka na letošní konferenci byla dle očekávání mířena na iPhone, protože to tak v září prostě být musí. Její význam byl ale většině z nás zřejmě skrytý až do poslední chvíle. Aniž bychom si to mohli spojit dohromady, hned ze začátku jsme si mohli při průletu kamery přes Jižní Ameriku všimnout onoho satelitu, ke kterému se váš iPhone bude od tohoto roku moci připojit. Ještě před uvedením nové funkce to však nebyla jediná nápověda pro pozorného diváka. Když Mary-Ann Rau povídala o nových AirPods Pro, jela metrem ze stanice Infinite Loop, kde kdysi Apple sídlil, do stanice Milky Way Road, kde vystoupila a touto rušnou ulicí prošla do kavárny, zatímco v pozadí byl známý pohled na ulici v New Yorku zkříženou s něčím, co připomínalo The Golden Gate Bridge. Apple ani tentokrát neztratil smysl pro humor a i tuto prezentaci připravil se stejnou péčí, jako všechny předešlé.

Dobývání, dobrodružství a zážitky byly ústředním tématem propojujícím všechny dnes představené produkty. Apple Watch Series 8, další generaci Apple Watch SE, zbrusu nové, robustní Apple Watch Ultra, AirPods Pro a čtyři nové iPhony. Seznam našlapaný stejně jako při posledních konferencích, akorát novinky byly letos pravidelně přikořeněny pichlavými připomenutími, že Apple je na trhu jediný, kdo tu či onu funkci nabízí. Přibývá nám tady tím pádem stále více vlastností, které konkurence nezvládá uvádět do praxe. Ať už se bavíme o ekosystému, propracované podpoře prostorového zvuku, nahrávání a přehrávání v Dolby Vision, filmovém režimu, unikátní kvalitě videa iPhonu, přesnosti GPS na Apple Watch, nově představenému spojení se satelity nebo o nových senzorech v Apple Watch a v iPhonu, které rozpoznají autonehodu a zavolají vám automaticky záchranku, nemluvě o bezkonkurenční péči o planetu. Mám dojem, že to už přestává být dosažitelné tempo. Hvězdy na pozvánce na tuto konferenci jsou symbolické i v této rovině, protože Apple byl vždy tím, kdo byl zatracován za své pomalé jednání a vlastní tvrdohlavý přístup, který nezkušeným nikdy nedával smysl. Dnes se ale začíná po době ukazovat, že izolace Applu od veškerého okolí akorát vede k tomu, že hlavně v posledních dvou letech přichází na trh s takovými peckami, že konkurence jednoduše nemůže vědět, kde začít.

Splnila se sice opět velká většina spekulací, z nichž mám momentálně na mysli právě zachovaný čip A15 Bionic ve staronovém iPhonu 14 a 14 Plus (reinkarnace tohoto názvu), ale při pohledu na graf porovnávající výkon procesoru nejvýkonnějšího čipu konkurence s čipy A13 a A16 mi jí bylo až líto. V iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max totiž máme jako obvykle nejnovější čip. Apple letošním rokem jako první na světě přešel na 4nm technologii a ve světle jen pomalu se zotavujícího trhu s čipy nejsem dost odvážný tvrdit, kdy se byť Samsung dostane aspoň na úroveň iPhonu 13. Apple si velmi dobře uvědomuje sílu svojí filozofie a dovede ji dle mého názoru stále lépe vtisknout do svých produktů. Nikdy nezapomene, jak důležitou roli v tom všem hraje uživatelův prospěch a jeho potřeby, které jako jediné opodstatňují přítomnost všech funkcí v každém zařízení Apple. Příkladem tomu může být i nové měření tělesné teploty v Apple Watch Series 8 určené primárně ovulujícím ženám či samy nové Apple Watch Ultra, které opravdu řeší dlouholetý problém mnoha outdoorovým uživatelům chytrých hodinek, kteří si jen kvůli jejich městskému designu nikdy nemohli Apple Watch koupit. Apple Watch rozhodně nejsou produkt pro mě, stejně jako iPhone 14 Pro vynechám, ale žasnu úplně stejně a říkám si, že ty roky vývoje za to sakra stály. Veškeré to promyšlené potápění a funkce pro turisty včetně hlasitého zvuku pro přivolání pomoci, pokud se člověk ztratí v lese, jsou něco neuvěřitelně praktického a uživatelé budou nadšení. Je to nádherný a evidentně naprosto jedinečný produkt na trhu, u něhož bych se nedivil, kdyby trochu rozkopal Garminu hračky. Těším se na reakci kolegy Brože!

Keynote

Sblížení

Ať už si v období od 16. září pořídíte kterékoli nové zařízení, Apple zaručuje, že díky němu budete moci dobývat svět a krotit divočinu. A vůbec bych se nedivil, kdyby se to někomu začalo úspěšně dařit, protože Apple na to dal solidní výbavu. Nechci se tady však konkrétně rozepisovat o nových produktech, jsem totiž přesvědčen, že o nich ještě v následujících týdnech na těchto stránkách uslyšíte až až. Jako poslední podstatný rozměr dnešní keynote chci proto krátce rozebrat uživatelovo já. Již od prvních vět Tima Cooka se po celou dobu konference kladl důraz na to, že tato trojice zařízení – iPhone, AirPods a Apple Watch – je uživateli nejblíž, jedná se o jeho nejdůležitější zařízení, která nosí všude s sebou a jsou proto pro něj důležitým parťákem v různých také závažných situacích. I proto byla taky konference započata pravidelným, tentokrát nejen dojemným, ba dokonce i vtipným sestřihem děkovných zpráv, které do Applu chodí od skutečných lidí, kteří si díky Apple Watch zachránili život, nebo jim jej zachránily přímo hodinky samy. Pro Apple tento úspěch zjevně hodně znamená, a tak se vývoj všech dnes představených zařízení snažili odvíjet od tohoto motivu.

Keynote

Souvisí s tím právě ty hvězdy, mezi nimiž se přeneseně vznáší onen satelit, který může schopnosti iPhonu a hodinek ještě rozšířit, i nové měření ovulace na Apple Watch, kdy všechny tyto indicie dohromady krásně spojila těhotná Ashley Williams, když mluvila o nových anténách a komunikaci se záchrankou pomocí iPhonu 14. Možná si to ani sami tvůrci neuvědomili, ale tato shoda náhod je kouzelná, pokud byla skutečně náhodou. Zpráva, kterou se nám Apple snaží sdělit, zní, že díky Apple Watch může člověk skutečně pečovat o svoje zdraví a sledovat své tělo, zatímco iPhone je tu pro vás vždy, když přijde do tuhého. Moc jsem ocenil, jak Apple vyzdvihl roli a jistou zranitelnost žen, jelikož na nich vše na tomto světě stojí a proto potřebují speciální péči. Morální poselství dnešní konference má mnohem větší hloubku než kdy dříve.

Jako úplně poslední je ze všech nových zařízení i z nového systému vidět nově objevená snaha Applu dát uživateli do rukou nad očekávání mnoho personalizačních prvků. Samotný iOS 16 a watchOS 9 stojí na personalizaci, k nimž se z říše hardwaru dnes večer přidaly i Apple Watch Ultra s fyzickým tlačítkem navíc a AirPods Pro s novými možnostmi Spatial Audio pro vaše uši a ovládáním na „stonku“. Pro Apple Watch taky platí to, že všechny ovládací prvky jsou dělané na ovládání s rukavicemi. Apple si dal záležet, aby se jeho zařízení přiblížila zákazníkovi ještě více, což na jednu stranu zní hrozně, ale my víme, že to všechno funguje na tom starém principu, že zařízení má sloužit člověku, ne naopak, že se pořád jedná o starý dobrý iPhone, který se snaží nerušit a být dobrým společníkem, když ho zrovna potřebujete, a že Apple Watch vám mají pomoci žít váš život lépe informován, aniž byste do toho byli jakkoli nuceni. Zářijová konference 2022 se mi líbila, to snad ani nemohlo dopadnout jinak, tak ještě počkat na pondělní zveřejnění oněch operačních systémů a bude z toho úplná radost. V době, kdy se k vám tento článek dostane, už to ale budete mít všechno za sebou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *