Apple Koncil: Dojmy z pondělní Keynote

Týden se s týdnem sešel a máme tu další Apple Koncil. V pondělí 25. 3. proběhla ve Steve Jobs Theater první letošní Apple Keynote. Očekávání byla veliká a média a sociální sítě týdny před akcí žily různými dohady, předpovědmi, diskusemi a často i hádkami o tom, co si Apple na letošní jarní Keynote připravil.

Osobně mohu říct, že ve světle velkého očekávání a všech těch velkých předpovědí, působila akce samotná dost rozpačitě. A to i pohledem někoho, kdo žije v USA a v podstatě všechny představené služby může využít ať už hned, nebo v průběhu letošního roku.

Update aplikace News je jistě vítaný a služba News+ za 9,99 USD vypadá hodně zajímavě. Pokud tedy čtete noviny a hlavně časopisy. Ačkoli to není žádný dealbreaker, šanci News+ dám, protože v rámci rodinného sdílení mi dává smysl. Zvlášť když některé z časopisů máme doma předplacené v tištěné podobě a Wall Street Journal čtu celkem pravidelně.

Další update pro aplikaci Apple TV má smysl opravdu jen pro toho, kdo využívá služeb některého z poskytovatelů kabelové televize nebo streamovacích služeb, které Apple TV podporuje. Ani jedno bohužel není můj případ, protože Netflix a Amazon Prime Video stojí tak trochu mimo.

Apple TV+ je za mě asi největší rozčarování mezi všemi novinkami. Tak nějak jsem očekával větší pecku než jen tohle a pár Hollywoodských celebrit na pódiu. Apple se bude muset hodně snažit, aby se v tvorbě vlastního obsahu prosadil v konkurenci Netflix, Amazon Prime Video, HBO a toho, co si na letošní podzim chystá Disney. A Disney není jen Disney a jeho pohádky, to je taky Marvel, Star Wars, Pixar a další. Svým způsobem nejsilnější obsahová nabídka na trhu. Obávám se, že Oprah to sama nezachrání.

Službu Arcade nechám hodnotit povolanější, protože herní průmysl není moje oblast zájmu.
Nicméně Apple Card pro mě byla největším překvapením pondělní Keynote. Vím, že se o kreditce z Cupertina šušká už dlouho, ale nečekal jsem ji tak brzy. A sám za sebe musím říct, že tak, jak byla karta a služba celkově v pondělí představena a další detailní informace k ní uvolněny, působí na mě velmi dobře. Ve srovnání s dalšími kreditkami poskytovanými na americkém trhu má tahle služba několik ne úplně zanedbatelných výhod. Podrobněji se jejímu představení budeme věnovat v některém z dalších čísel, a hlavně pak v létě, až bude služba dostupná a budu si o ni moci požádat sám.

Když si pro sebe pondělní Keynote shrnu, připadám si jako kverulant, co si jen stěžuje. Proto jsem se rozhodl zeptat kolegů z redakce, jak oni představené novinky vnímají. A tady máte jejich odpovědi.

1) Blesková otázka. Aniž bys nad tím přemýšlel, řekni mi, co tě první napadne, když si vzpomeneš na pondělní Keynote.

Jirka Hubík: Snaha přesvědčit.

Filip Brož: Arcade! Mám z toho obrovskou radost. Rád hraji hry a tohle je skvělá příležitost, jak se dostat k těm nejlepším titulům za jednotnou cenu, kterou však ještě neznáme. Už teď je na CZ stránce vidět drobné promo her, které na nás na podzim čekají. Máme se na co těšit.

Jura Ibl: Byla to smutně nudná show. Tohle od Applu nečekám a nechci. Přitom produkty byly skvělé. Trochu moc americké, pravda, ale rozhodně se nedá říct, že se na ně netěším. Ale ta prezentace, to mě teda štvalo.

Honza Pražák: Nuda. Především pro českého diváka. Všechny služby vypadají skvěle, ale pouze v případě, že žijete v USA. Můžeme si jen držet pěsti, aby nám v květnu dorazila aplikace Apple TV, jak ukazuje i česká mutace webových stránek. Jediným překvapením byla platební služba, o které se sice spekulovalo, ale nikdo to nečekal tak brzy. Alespoň já určitě ne. Opět nic pro uživatele v naší části světa, přesto tato služba jako jediná překvapila. Druhé slovo je zklamání. Po minulém týdnu většina z nás čekala konečně AirPower v prodeji, a přesto nic. Mohla to být skvělá „One more thing…“ a místo toho nebylo nic. Ne že by mne až tolik bezdrátová nabíječka zajímala, jen si myslím, že to mohla být ideální chvíle pro představení.

2) Co pro tebe bylo v pondělí největším překvapením? Z čeho máš největší radost.

Jirka Hubík: Obecně se nedá říci, že bych měl z něčeho vyloženě radost. Většina služeb, které Apple představil, u nás nebudou dostupná, a pro ty, co dostupné budou, nejsem cílovkou. Líbí se mi Apple News+ a jako tvůrce obsahu bych byl rád, kdybych obsah uměl touto formou čtenářům dodat. Nezajímavá není ani Apple TV+, nicméně zde neznáme to hlavní – cenu. Věřím, že i Apple Arcade osloví nemalou skupinu uživatelů, ale i zde bude záležet na ceně a pak hlavně na obsahu, respektive nabídce her. Apple Card je mým favoritem, který mi ale radost dělat nebude. Nabízet se bude jen v USA.

Filip Brož: Radost mám z her, ale překvapením je pro mě Apple Card. Je jisté, že se ji ještě hodně dlouho dobu nedočkáme, ale i tak je to velmi zajímavý pohled na nabízené Apple služby. Apple si uvědomuje, že trh je hardwarem přesycen a budoucí prosperita kalifornské společnosti je právě v nabízených službách. Sice Apple nastupuje do rychlíku, který je ve stanici na druhé straně zeměkoule, ale zkusit to musí. Jinou šanci nemá. Jsem zvědavý, jak si povede nová streamovací služba TV+.

Jura Ibl: Určitě Apple Arcade. Jediná věc, která dávala od začátku do konce smysl, a navíc dá vývojářům her nový příjmový model. Navíc je to pěkná odpověď na Google Stadia. V realitě ukotvená věc, kterou Apple reálně dokáže spustit. Google jen vytahuje neexistující zajíce z klobouku a už to přestává být zábava.

Honza Pražák: Paradoxně Apple Card. Velmi brzy se ji určitě nedočkáme, přesto, jak naši čtenáři vědí, miluju bílou barvou. Nová karta vypadá skvěle, integrace do Wallet vypadá taktéž perfektně. A spojení s bezpečností a soukromím? To je dealbreaker.

3) A naopak, co tě na pondělní Keynote nejvíce zklamalo?

Jirka Hubík: Zklamala mě Keynote jako celek. Bylo to dlouhé, nudné a myslím, že forma zastínila obsah. Prezentace byla víc než na uživatele zaměřena na investory a potenciální obchodní partnery. Pak je tu otázka dostupnosti představených služeb, i když je z předchozí věty zřejmé, že ten prostor má své důvody.

Filip Brož: Čekal jsem, že se alespoň letmo zmíní o AirPower. Ta prokletá nabíječka je trnem v oku všech uživatelů. Je opravdu směšné, že ji Apple nepředstavil, když vezmeme v potaz, že na zadní straně nových AirPods je jasné sdělení, že sluchátka se nabíjí právě na této podložce. Je to opravdu velký fail od Applu. Oni ji asi jednou představí, ale už z těchto důvodů to nebude pro mě produkt, který chci mít okamžitě. S nákupem takticky vyčkám.

Jura Ibl: Že Apple klesnul na úroveň Samsungu a dalších korporátů bez duše. Nechal se zlákat pozlátkem hvězd, podobně, jako to udělal s představením Apple Music. Nicméně z Apple Music je nakonec skvělá služba, takže nepřestávám doufat. Představování nových produktů a služeb pod vedením Tima Cooka začíná připomínat Hřebejkovy filmy. Všechno je to načančané a zároveň je vidět, že vedení Applu žije v bublině odtržené od opravdových lidí. To je znepokojující. Apple vždycky uměl být úspěšný pankáč. Teď mi trochu připomínají Helenku Vondráčkovou.

Honza Pražák: Země. Být v Americe, můžu skákat radostí, že si na mně Apple vydělá víc dolarů navíc. V našich končinách se však nedočkáme ničeho takového. Nechápejte mě špatně, rozumím tomu, proč Apple většinu služeb nabízí nejdřív v USA a až potom se některé dostávají do jiných zemí. Přesto je to stále určité zklamání.

Tak to vidíte. Nejsem sám, kdo má z proběhnuvšího eventu tak trochu rozpačité dojmy. Ano, byl dlouhý, místy nudný a drtivá většina služeb bude letos zajímavá jen tehdy, pokud žijete v USA. To ale není nutně špatně, protože někde se začít musí. V ČR jsme se dočkali Apple Music, dalších služeb, nakonec i Apple Pay a podle všeho se brzy dočkáme i EKG v Apple Watch. Jen si prostě musíme zvyknout, že nebudeme mít vše hned po představení. Pamatujme, že trpělivost je matkou ctnosti.

1 komentář

  1. Jako pro nás tady fakt nuda no. Ale několik zajímavých věcí tam bylo a jedna z nich je, jak díky Arcade opět ukázali, že jdou prostě naprosto opačným směrem než Google se svou Stadiou. To je důvod, proč mám Apple pořád rád, ale na ty prezentace by si měli asi někoho najmout, když teda nemají ve svých řadách nikoho, kdo by to zvládl. Chtívli už to vypadalo, že to Tim zkusí utáhnout sám, ale nakonec zase ne:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *