Moštárna 30/2019: iPadOS, Apple Arcade a další novinky

Magic Mouse
Nový týden, nová Moštárna, nový iPure, nový Podcast a také dlouho očekávaný operační systém pro iPady. Z iPadOS mám obrovskou radost. Líbí se mi nové funkce a možnosti využití. Vřele vám doporučuji vyzkoušet práci s více okny pomocí funkce Slide Over (přetažení dvou aplikací vedle sebe), aktualizovanou aplikaci Soubory a možnost otevření více oken u nativních aplikací. Zvlášť u Safari to funguje opravdu dobře, stačí jen podržet prst na ikoně a zobrazit všechna okna. Ještě předtím si však dejte naši Moštárnu.
Za iPure redakci Filip Brož
Jak připojit Magic Mouse v iPadOS (iPure)
Apple konečně s příchodem iOS a iPadOS 13 přinesl možnost v těchto systémech používat myš. Jeho pojetí tohoto nástroje pro použití v těchto systémech je ovšem trochu jiné – bere ji totiž jako prostředek pro usnadnění.Paradoxně při používání jeho vlastních produktů, jmenovitě Magic Mouse 2 a Magic Trackpad 2, narazíte. Při pokusu spárovat je jako standardní myš se vám totiž v podporovaných zařízeních neobjeví. Není mi úplně jasné proč, nicméně lze to celkem snadno vyřešit a to následujícím postupem: Pozn.: Osobně se mi osvědčilo nejprve Magic Mouse 2 odpárovat od ostatních zařízení, aby se automaticky nepřipojovala k nim.     1)    Otevřete Nastavení > Zpřístupnění > Dotyk > AssistiveTouch > Zap.    2)    Dále v Nastavení > Zpřístupnění > Switch Control > Přepínače > Bluetooth zařízení    3)    Vypněte vaší MM2. Znovu ji zapněte a snažte se nekliknout!    4)    Myš by se měla objevit v seznamu. Klikněte na ni a spárujte. V tuto chvíli byste měli mít funkční Magic Mouse 2 s vaším zařízením. Stejný postup platí i pro Magic Trackpad. V obou případech počítejte s tím, že gesta nejsou podporovány. V Menu:Nastavení > Zpřístupnění > Dotyk > Styl ukazatele však lze měnit základní vlastnosti kurzoru, jako je velikost, Barva a Doba do automatického skrývání kurzoru. Toliko tedy k základnímu spuštění těchto zařízení v rámci iOS/iPadOS 13. Osobně doufám v brzkou podporu např. gest, která by práci hodně zpříjemnila.
Jaký je Apple Arcade (iPure)
Zkoušíte novou herní službu Apple Arcade? Chcete poradit s prvotním výběrem her? Nalaďte si náš nový iPure Podcast, kde Filip Brož s Danem Březinou rozebrali vše podstatné. Nechybí ani srovnání s konkurencí a praktické tipy pro lepší hraní a zážitek.
Využijte unikátní slevu na předplatné (iPure)
Sté číslo a blížící se dvouleté výročí existence magazínu iPure jsou hned dva důvody k oslavě. Tu chystáme na 10. října v Praze a již teď jsme spustili speciální slevovou akci, při které můžete získat až 40% slevu. Neváhejte, akce končí již dnes večer.
iPadOS a iOS 13.1 vypuštěny 24. září (The Verge)
V úterý večer našeho času Apple povolil stažení zbrusu nového iPadOS a iOS 13.1 všem uživatelům podporovaných zařízení. Nový systém nezačíná novou číselnou řadu, oproti tomu pokračuje dál stejně jako iOS. První verze iPadOS je tedy 13.1 a přináší na iPad veškeré letošní novinky, z nichž části se iPhone dočkal již 19. září. Verze iOS 13.1 opravuje mnoho bugů a přináší pár novinek, které byly rovněž pro iOS 13 avizovány a doposud nedodány. K těm se řadí zprovoznění nového čipu U1 v iPhonech 11 Pro a Pro Max nebo např. zavedení optimalizovaného nabíjení baterie pro iPhony XR, XS a XS Max. Jakmile systém detekuje originální baterii, je schopen se za pomoci strojového učení naučit vaše nabíjecí návyky a podle toho hlídat, kdy nechá baterii dobít na 100 %, aby se zbytečně nepřetěžovala.
Velká aktualizace pro iMovie aplikaci (Apple Insider)
Společně s iOS 13.1 Apple také aktualizoval svoji aplikaci iMovie pro střih a úpravu videa. Nově iMovie podporuje externí úložiště, takže po připojení disku, můžete rovnou otevřít iMovie a začít stříhat. iMovie také podporuje tmavý režim, obsahuje novou hudbu a střihačský editor ve stylu aplikace Clips. Aktualizaci hledejte v App Store. Dodejme také, že iMovie je pro všechny uživatele k dispozici zcela zdarma.
K moři vyrazíme možná již 4. října (MacRumors)
Server MacRumors.com se domnívá, že poslední letošní aktualizace – macOS s označením Catalina – by mohl přistát ve vašem Mac App Store jíž 4. října. Operační systémy pro počítače pravidelně přichází později než ostatní a na dánských stránkách Applu o macOS Catalina v sekci Apple Arcade byla 26. září spatřena informace, že Apple Arcade bude k dispozici na App Store od 4. října. V tuto chvíli, 27. září, však tato informace na dánském webu již nefiguruje… Nové herní předplatné vyžaduje pro spuštění na Macu nový operační systém. Pakliže má být na Macu skutečně spuštěno v pátek, musí být Catalina ke stažení nanejvýš tento den. Je to však zvláštní protože poslední verze macOS, která vyšla v pátek, byl OS X Snow Leopard před deseti lety. V každém případě se nového systému dočkáme již brzy.
Péče o starší (MacRumors)
Apple ve čtvrtek umožnil zařízením, které spuštěním iOSu iPadOS odřízl, stáhnout si aktualizaci. Jedná se o minimální balíček s číslem 12.4.2 a zahrnuje především bezpečnostní záplaty, které se do starších hojně využívaných strojů nedostaly skrz iOS a iPadOS 13.1. Takové kroky jsou u Applu běžné a jasně dokazují jeho péči o bezpečnost a funkčnost produktů. Přestože Apple naznal, že nové systémy již nejsou vhodné pro zařízení s určitou generaci procesorů, neodpustí si vydat alespoň bezpečností vylepšení. What you get is what you see!
Výroba Macu Pro zůstává v Texasu (MacRumors)
Nový Mac Pro bude vyráběn na stejné výrobní lince v Austinu jako poslední Mac Pro z roku 2013. Některé komponenty pro nové Macy budou pocházet od více než deseti společností z osmi amerických států. Jiné musí Apple dovážet z Číny, mezi níž a USA jsou v posledních měsících velká pnutí. Trumpova administrativa vyhověla žádosti Applu o výjimku ze zvýšeného cla pro určité čínské součástky. Argumentem pravděpodobně bylo udržení velkého množství pracovních míst a velké investiční plány Applu do americké ekonomiky v následujících letech. Výroba nového Macu Pro začne již brzy.
Filmy z Apple TV+ v kinech (9to5Mac)
Apple by rád přišel se svými seriály a filmy z Apple TV+ i od kin. Představa je taková, že by se týden před vydáním ve streamovací službě objevoval tento nový obsah a to ještě předtím. Tato strategie je vytvořena především proto, aby zaujala nejznámější Hollywoodské režiséry, kteří stále tíhnou ke klasickému formátu promítání. Byl by to úplně opačný přístup, než zvolil Netflix. Ten totiž hlásá, že jeho obsah musí vyjít ve stejnou chvíli na jeho službě jako v kinech. Apple v posledním roce najal několik kapacit z centra filmu, aby mu pomohl dobře pracovat s tématem obsahu ale zároveň i dobře promovat obsah potenciálním platícím uživatelům. Pokud by se povedlo do kin dostat nové filmy ještě na podzim, mohlo by mu to pomoci nejen finančně ale také by mohl bojovat o ceny za letošní rok.
iPhone 11 je skvělý fotoaparát (Instagram)
Jasně, čekali jsme to. Nový rok, nové iPhony, nový hardware – je jasné, že letošní iPhony budou prostě pecka. Jenže nikdo nečekal, že novinky budou fotit až tak skvěle. Recenze za recenzi jsme překvapováni, jak výtečnou práci Apple letos odvedl. Především pokud jde o horší světelné podmínky. Skvěle to ukazuje jeden fotograf, který dorazil na koncert Eltona Johna a uvnitř haly vytvořil skvělou fotografii. Takovou, o které byste si mysleli, že původně pochází ze zrcadlovky. Aneb každý, kdo kupuje letošní iPhone 11 Pro, může být neskutečně nadšený fotograf a fotky budou opravdu skvělé.
iOS 13 na iPhonu 6S a SE (Ars Technica)
Andrew Cunningham z magazínu Ars Technica detailně prověřil, jak funguje iOS 13 na starších iPhonech, konkrétně 6S a SE. Je velmi překvapivé, jak dobře tyto iPhony reagují a celkově ožily. V článku naleznete přehlednou tabulku a podrobné výsledky. Tak či tak se rozhodně instalace nemusíte obávat.
iOS 13 a pohled vývojáře (NSHipster)
Pokud jste vývojáři pak rozhodně nepřehlédněte tento článek. Jedná se o podrobný pohled na iOS 13 z hlediska API a vývojářských nástrojů. Vřele doporučujeme.
Co všechno přináší iOS 13 pro fotografy (DPReview)
Gannon Burgett udělal pro server DPReview velice podrobný a přehledný seznam nových funkcí v iOS 13 týkajících se fotografování a uprav fotografií. 
Kurzy práce s iPadem v Ostravě (ilumio)
Na listopad jsme připravili hned 4 kurzy a workshopy zaměřené na efektivní využití iPadů s iPadOS v praxi, které proběhnou v Ostravě. Těšit se můžete na novinky v iPadOS, práci s Apple Pencil, střih videa v Luma Fusion a úpravy fotografií v Adobe Lightroom. Rezervujte si svá místa včas, kapacita je limitována pouze na 9 osob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *