Moštárna 27/2019: Blížící se keynote, poslední možnost vyhrát cestu do Applu a další novinky

Cesta snů
Máme před sebou náročný a snad i jeden z nejlepších týdnů v roce. Nové iPhony, hodinky, další zařízení a samozřejmě iOS 13 nebo třeba iPadOS. A nejen to. Už jen do pátku 13. 9. máte možnost se zapojit do naší soutěže o cestu snů do Applu. Do toho pracujeme na 100. čísle a finišujeme přípravy nové konference. Baví nás to a děkujeme, že jste s námi.
Filip Brož
Vyhrajte cestu do Applu (iPure)
Chcete vyhrát cestu do slunné Kalifornie a vydat se po stopách Steva Jobse? V naší soutěži můžete vyhrát bezplatnou cestu do San Franciska, Cupertina, Las Vegas a Los Angeles! Stačí se jen zapojit nejpozději do pátku 13. 9. 2019 a mít trochu štěstí. Držíme palce!
Apple novinky klepou na dveře (Apple)
Už zbývají jen desítky hodin do začátku podzimní Apple keynote, na které se očekávají nové iPhony, Apple Watch a řada dalších novinek. V úterý 10. 9. 2019 od 19hodin středoevropského času to vše začne! Těšíme se a věříme, že vy také. 
A zase ten iPhone SE (9to5Mac)
Nové iPhony jsou doslova za dveřmi a co si pro nás Apple připravil na následující rok, se dozvíme již v úterý. Nicméně již delší dobu se neobjevily žádné spekulace o možném nástupci iPhonu SE. A tak jsou zase tu. Podle posledních zpráv od Nikkei plánuje Apple menší iPhone s 4,7″ displejem na jaro roku 2020. Kolikrát jsme už podobné zprávy za poslední roky slyšeli? A nikdy žádná z nich nebyla pravdivá. Uvidíme během letošního podzimu, jestli a jak moc se budou objevovat další podobné spekulace, které by přeci jen mohly lépe napovědět, co nás na jaře příštího roku čeká.
Jak vybrat a koupit použitý Mac(Alisczech)
Koupí použitého Macu můžete ušetřit nemalé peníze a přitom získat skvělý hardware. Plánujete pořídit Mac z druhé ruky? Jaký starší Mac má smysl koupit a jaký už ne? Na co si dát pozor a co si zkontrolovat? Honza o všech těchto palčivých problémech natočil video.
Je iOS pod historicky největším tlakem ze strany hackerů? (iMore)
V poslední době se zprávami ohledně bezpečnosti iOS roztrhl pytel. Možná to bude mít něco společného s tím, že iOS je aktuálně pod velkým tlakem. Množí se všelijaké praktiky, jejichž cílem je zneužití systému a získání dat jeho uživatele.Podle serveru Motherboard je takových praktik na trhu k dispozici tolik, že jejich ceny spadly pod ceny obvyklé týkající se systému Android. Měli by se uživatelé iOS tedy bát více než obvykle. Nejspíše ne, ale obezřetnost a správné chování ohledně ochrany vlastních dát je teď na místě více než kdykoli předtím.
Twitter umožní prohlédávat mezi zprávami (Engadget)
Twitter bude umět prohledávat soukromými zprávami. Takže například, když budete chtít najít konkrétní zprávu několik dní starou, budete ušetřeni několika-hodinového scrollování. Soukromé zprávy byly dlouho opomíjenou částí zprávařské sítě. Pokud si však chce vydobit alespoň nějaké místo na slunci vedle firem jako je Apple (iMessage) nebo Facebook (Messenger, WhatsApp a Instagram Direct), musí přidat především v oblasti chatování. K dalším drobnostem patří podpora Live Photos při nahrávání z iOS zařízení v podobě GIFu. Stejně tak i reorganizace fotografií u tweetu před jeho odesláním.
Názvosloví nových modelů (Daring Fireball)
Už nás dělí jen pár dní, než se veřejnosti ukáží nové modely vlajkové lodi iPhonu. John Gruber na svém blogu krásně rozebírá, proč by bylo ideální, kdyby se Apple konečně rozhodl pro dovětek „Pro“. Stejně jako jiné kategorie jablečných produktů by konečně i linie iPhonu dávala smysl. Stejně tak poukazuje na iPhone XR jako na nový zázrak v podobě vstupního cenově dostupného iPhonu pro masy. Většina z vás ví o mé lásce k minimalismu a proto vás nepřekvapí, že zjednodušené názvosloví bych ocenil také. Každý z nás si zažil situaci, když šel nakupovat nový model, že vyslovit přesnou variantu vysněného zařízení je rok od roku náročnější. Je třeba, aby se Apple konečně pochlapil a udělal nám zákazníkům radost, když si při nákupu nezlámeme jazyk. Drobností je i to, že bychom se mohli zbavit přeřeků v podobě „iPhone eks“, když jej Apple představil jako „iPhone deset“. Každý od začátku věděl, že mu deset nikdo říkat nebude.
Tisková zpráva o bezpečnosti (Apple)
Když se objevila nedávná zpráva, která ukazovala na bezpečnostní chyby v zabezpečení iOS, vypadalo to na velmi vážné problémy. Google se v tomto ohledu docela opřel i do Apple s tím, že musel o chybě vědět. Ten teď přichází s oficiální vyjádřením, kdy ukazuje naopak na svou rychlost, kdy přispěchal s opravou v rámci několika dnů. I když se jedná o situaci z února letošního roku, je zajímavé sledovat, jak se Apple nejen k situaci postavil ale také jak bojoval veřejně s velikánem Google. Otázkou je na kolik se jedná o stanovisko nebo jen kamufláž chyb. Můžeme si vašak být jistí, že se Apple vždy snaží své chyby napravit co nejdříve.
Google vs. Apple – pře pokračuje(9to5Google)
Netrvalo dlouho a chvíli poté, co Apple vydal své vyjádření ke zprávě publikované Project Zero, týkající se cílených útoku na uživatele iOS, a ve kterém Apple označil samotný Project Zero za malware pro iOS, Google vypálil zpět. Ve svém vyjádření si stojí za tím, co Project Zero zjistil a že jeho cílem je hlavně technický popis samotných problémů a včasné varování před zero-day útoky. Pravda bude někde mezi. Google lze vyčíst, že zpráva Project Zero postrádala důležitý kontext a zároveň informace o tom, že útoky nebyly cíleny jen na iOS, ale i další operační systémy. Na druhé straně reakce Apple vyzněla dost uraženě a arogantně a zlehčování situace argumenty, že celý útok byl mířen jen na minoritní etnickou komunitu, ne na širší okruh uživatelů iOS, celý problém jen zhoršuje. Ve chvíli, kde je cílem určitá skupina, zvláště pak etnicky, nábožensky či jinak profilovaná, měli by všichni zúčastnění zbystřit a násobně více se snažit o rychlé a efektivní řešení.Na obou stranách lze pak vyčíst, že ve svých prohlášeních absolutně vynechaly Čínu a její vládu, což jen nahrává tvrzením, že pro obě firmy je čínský trh tak důležitý, že si to s čínskou vládou nechtějí „rozházet“.
Přehled obsahu pro Apple TV+(AppleInsider)
Zajímá vás, jaký obsah Apple připravuje pro službu TV+, jejíž spuštění se nezadržitelně blíží? Server Apple Insider vytvořil a průběžně aktualizuje seznam Apple připravovaného vlastního obsahu.
Má smysl koupit dnes dron? (iPure podcast)
Uvažujete o nákupu dronu? Jak je to s pravidly a omezením provozu u nás a v zahraničí? Na co si dát pozor při výběru i při samotném provozu? To vše jsme se pokusili shrnout v našem novém podcastu.
Konkurence pro Tile již v úterý(AppleInsider)
S tím jak se blíží úterní keynote, objevují se další a další podrobnější spekulace a „potvrzené“ informace o tom, co si Apple pro následující rok připravil.Analytik Kuo Ming-Chi ve své poslední zprávě tvrdí, že Apple uvede dlouho spekulované trackery, které by měly být konkurencí pro populární službu a Trackery Tile. Firma Tile v posledních pár dnech na blížící se „hrozbu“ reagovala užší integrací svých trackerů a Google Assistant. Podle dostupných informací by ale trackery Apple měly fungovat jen s Apple zařízeními, takže uživatelé Androidu mají smůlu a Tile tak i nadále zůstane poměrně veliká část tohoto trhu.
iPhone XS Max vs. Samsung Galaxy Note 10+ benchmark (AppleInsider)
Zajímá vás jak si stojí rok starý iPhone XS Max proti nedávno představenému Samsungu Galaxy Note 10+ v benchmarcích?iPhone si v testech vedl velmi dobře a novinku ve většině z nich porazil.Bude tedy zajímavé sledovat, jaký hardware si Apple připravil pro nové iPhony.Nicméně je třeba uznat, že všechna tato zařízení jsou výkonnější než většina notebooků a počítačů, které valná část lidí běžně používá a svým výkonem přesahují to, co potřebovala NASA k vyslání prvních astronautů na měsíc.
Apple Music na webu (The Verge)
Apple dál posiluje možnosti služby Apple Music v boji s konkurenčním Spotify. V posledních dnech přišel s možností přehrávat hudbu skrz webový prohlížeč.Předplatitele Apple Music se tak mohou přihlásit do svého Apple Music účtu skrz webový prohlížeč a poslouchat hudbu přímo z něj. Služba je zatím dostupná jen jako veřejná beta, rozhodně jde ale o krok správným směrem.
Touch ID znovu ve 2020 (Bloomberg)
Čím dál tím častěji se objevují spekulace, že na podzim 2020 uvede Apple zpět Touch ID, které bude integrované v displeji nových iPhonů. Uživatelé by tak mohli mít k dispozici jak ověřené a bezpečné Face ID, tak mnohými stále milované Touch ID. Do budoucna by Apple mohl přidat něco, co by se mohlo jmenovat Voice ID a Skin ID a zabezpečení zařízení by tak bylo kompletní a maximální.
Kurzy iPadOS v Praze a Brně (ilumio)
S největší pravděpodobností se v úterý 10. 9.dočkáme první oficiální verze iPadOS, která významně posunuje možnosti práce na iPadu. V rámci projektu ilumio jsme pro vás připravili sérii workshopů v Praze a Brně, na kterých se můžete naučit využít novinku naplno a efektivně přejít na iPadOS. Se slevovým kódem iPure získáte navíc 20% slevu při registraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *