VoxRec – diktafon a služba pro převod řeči na text

VoxRec

Co si nepoznamenáte, to zapomenete. Známé pravidlo, které zná každý. Ještě před pár minutami jste to měli na jazyku, ale jako kouzlem se vše vytratilo. Jasně, máme tu aplikace typu Poznámky, Připomínky nebo nativní diktování. Co takhle spojit vše do jednoho. Ano, diktovat a za pár minut mít celý záznam v emailu nebo v cloudové složce. To vše v českém jazyce? S aplikací VoxRec (anglicky: speech to text) žádný problém.

Musím přiznat, že chvíli mi trvalo, než jsem VoxRec začlenil do svého každodenního workflow. Obrovským způsobem k tomu napomohly hodinky Apple Watch. Především během lockdownu, kdy jsem se svými holkami doma, nebo korzujeme okolo baráku v rámci našeho katastru, vždy si na něco vzpomenu, co bych měl udělat či vyřídit. Pokud si to ihned nepoznamenám, většinou to zapomenu a vzpomenu si zase až jindy na jiném místě a při jiné příležitosti.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

S VoxRec je to hrozně snadné, jen zvednu ruku, kliknu na ikonu na ciferníku a mluvím. Ihned vím, že kompletní záznam najdu v aplikaci na iPhonu či iPadu, a to nejen ve zvukové podobě, ale i kompletně přepsaný text včetně interpunkce. Když mám plné ruce a jsem například s dětmi venku, stačí jen říct: „Siri, VoxRec.“

Český jazyk

Nespornou výhodou je fakt, že je kompletně v českém jazyce. Nahrávat můžete samozřejmě i na iPhonu, a to klidně s připojenými AirPody či jinými sluchátky. Využít můžete i nové Widgety, které si umístíte na plochu. Tam dokonce lze vidět i mapu všech vašich záznamů dle geolokace. Víte, že jste si před rokem udělali hlasovou poznámku v Praze na Chodově ohledně důležité schůzky? Stačí si jen toto místo najít na mapě a uvidíte zároveň i všechny své audio nahrávky a poznámky.

VoxRec

Všechny vaše nahrávky pak aplikace automaticky nejen analyzuje ohledně přepisu textu, ale i ukládá do iCloudu. Zvolit si však můžete i Google Disk nebo Dropbox. Pokud chcete, můžete si zapnout zkratku, že se vám přepsaný text z audio nahrávky automaticky odešle do vašeho e-mailu. Ostatně, skrze aplikaci Zkratky si můžete udělat vlastní life hack. Ideální na porady. Představte si, že během online porady položíte iPhone na stůl a po skončení všem pošlete textový přepis.

Každou audio nahrávku lze zpětně editovat nebo si přidávat důležité poznámky k dané části. Je to stejné, jako kdybyste upravovali poznámky nebo připomínky. Jednoduše při přehrávání kliknete na poznámku a napíšete si, co potřebujete. Tím se dostávám patrně k největšímu hacku, který mě s VoxRec neskutečně baví.

Audioknihy

Ano, poslech audioknih. Mnoho lidí mi již psalo dotaz, v jaké aplikaci poslouchám audioknihy v případě, že mám vlastní soubory, tedy klidně i magazín iPure či jinou audioknihu. Stačí jen najít příslušný soubor v iPhonu (iPadu) a skrze tlačítko Sdílení vybrat VoxRec. Daný soubor se ihned objeví v aplikaci a mohu začít s poslechem. Úplně nejlepší je pak použít tradiční AirDrop, který vám po přenosu rovnou nabídne aplikaci VoxRec. Pokud druhý uživatel bude mít rovněž aplikaci VoxRec, můžete použít AirDrop z aplikace do aplikace.

VoxRec

Samozřejmostí je, že si aplikace zapamatuje, kde jste skončili a vše si přehráváte na pozadí. Představte si tak, že si doma připravíte své oblíbené audio stopy, vyjdete ven a vše posloucháte kdykoliv a kdekoliv, třeba v autě. V plánu je podpora pro CarPlay i macOS.

Stejným způsobem si můžete například z YouTube stáhnout jen audio a importovat do VoxRec. Z Macu audio dostanete do VoxRec například pomocí AirDropu. S jakoukoliv nahrávkou si poradí.

VoxRec

Ve výsledku tak nemáte jen aplikaci pro nahrávání a přepis svých myšlenek, ale i konzumaci. Konec nativního přehrávače, který opravdu není vhodný pro dlouhodobější poslech. Jistě víte, který mám na mysli – stačí si cokoliv spustit v aplikaci Soubory, kde se vám objeví tlačítko play a zvuk. Přehrávač si nepamatuje, kde jste skončili, a vždy musíte začít od začátku.

Bezztrátová kvalita zvuku

Své nahrávky můžete mít v té nejlepší kvalitě, což ocení nejeden audiofil. Využít také můžete vlastní slovník, tedy přidat si nějaké fráze pro pozdější přepis. Vše je jednoduché a velmi intuitivní. Přepis jazyka samozřejmě funguje mimo jiné v angličtině a dalších jazycích.

Také si můžete do VoxRec rovnou importovat nějaké audio nahrávky či celé knihy. Pokud si chcete plnohodnotně zaznamenávat schůzky nebo myšlenky a nechat si je automaticky přepsat do textu, stačí si jen aktivovat předplatné a volné minuty.

VoxRec

VoxRec na Apple Watch, iPhone, iPad

VoxRec je v App Store zcela zdarma a po registraci získáte zdarma 30 minut na přepis pro vyzkoušení. Po vyčerpání je na výběr 60 minut za 139 Kč nebo klidně i 600 minut za 1 150 Kč.

Pokud se vám podaří VoxRec integrovat do svého života a workflow, odměnou vám bude lepší produktivita a efektivita práce. V praxi oceníte i přehrávač a jedno místo pro vaše audio soubory. Vše budete mít dostupné kdykoliv a kdekoliv. Stačí jen iPhone nebo iPad.

Osobně mě nejvíce baví diktovat do Apple Watch nebo jen zapnout VoxRec a nahrávat cokoliv, co je potřeba – schůzky, Webináře či školení. Nic si nemusíte zapisovat. VoxRec se o vše postará a musím říct, že to funguje velmi dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *