Oura Ring – váš osobní strážce

Oura

Řekne-li se Oura Ring, pak většina z vás nejspíše tuší, odkud vítr vane. Ano, tušíte správně, vítr vane ze severu. Konkrétně z finského města Oulu. Právě tam se totiž nachází sídlo společnosti Oura Health, která je výrobcem chytrých prstenů Oura Ring. Prstenů, které o vás prozradí i to, co jste dosud nevěděli. Nasadíte-li si prsten na svůj prst, pak poznáte, proč se pyšní přívlastkem „chytrý“. Váš prst totiž o vaší tělesné schránce dokáže prstenu prozradit celou řadu informací. A zda to budou informace pozitivní či negativní, to už budete muset posoudit sami.

Kdo je cílovka?

Ačkoliv řada článků a podcastů hovoří o Oura Ringu vesměs v superlativech, je třeba se nejprve vůbec zamyslet, komu je prsten určen. Již před tímto prstenem zde přece byla celá řada všelijakých přístrojů, doplňků a gadgetů, kterými si můžeme vcelku podrobně monitorovat zdraví či pohybové aktivity. V čem je tedy přidaná hodnota tohoto prstenu? Pokud dosud žádný gadget pro monitoring zdraví a aktivit nepoužíváte, pak je přidaná hodnota naprosto ve všem. Pokud však již nějaký ten měřič čehokoliv na sobě používáte, budete přidanou hodnotu muset hledat. A věřím, že ji najdete.

Koneckonců, už samotné Apple Watch toho dokáží o vašem zdraví a aktivitách prozradit docela dost. Stačí, když si spustíte aplikaci Aktivita, a hned vidíte, kolik minut jste v daném dni cvičili, kolik kcal jste spálili a kolik povinných jednominutovek jste za daný den strávili vstoje. Dále máte přehled o svém aktuálním srdečním tepu, a stejně tak si na hodinkách můžete zkontrolovat fibrilaci síní. Zabrouzdáte-li pak ve svém iPhonu do nativní aplikace Zdraví, pak zjistíte, kolik kroků jste denně nachodili, kolik to bylo kilometrů, kolik pater jste vystoupali a jak jste na tom byli se spánkem. Majitelé Apple Watch Series 6 a novějších si pak mohou ještě překontrolovat stav okysličení krve. Aplikace Zdraví toho však nabízí mnohem více, a zde spíše záleží na tom, jaká data jí dovolíte sdílet. Říkáte si, že je to sice fajn, ale vás tyto statistiky v konečném důsledku vlastně nijak zvlášť nezajímají? Pak můžete být v klidu, protože vy do cílové skupiny uživatelů Oura Ring v takovém případě nepatříte. Pokud jste však pravý opak a statistiky z aplikace Zdraví den co den pečlivě studujete, pak právě váš prst si o nasazení Oura Ringu evidentně říká.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Oura

Od teorie k praxi

Společnost Oura Health vydala aktuálně třetí generaci těchto prstenů. Zatímco ty předchozí se primárně zabývaly monitorováním spánku, třetí generace to vzala takříkajíc od podlahy a prsten naši aktivitu sleduje celý den. V prstenu jsou senzory, které snímají tělesnou teplotu, monitorují tepovou frekvenci, měří veškeré pohybové aktivity a samozřejmostí jsou i nadále podrobné statistiky o našem spánku. Ženám tento prsten dokáže navíc vcelku spolehlivě předpovědět příchod jejich period. Užitečnou vychytávkou je zde také funkce Readiness neboli Připravenost. Prsten ze všech naměřených hodnot dokáže určit, v jaké kondici se právě nacházíte, a doporučí vám, zda se v daný den máte spíše šetřit a relaxovat, anebo jste připraveni na plnou zátěž. Na základě těchto hodnot vám taky navrhne cíl pro daný den. Vy se tak můžete podívat, kolik kalorií byste měli spálit, neboli kolik kilometrů byste měli nachodit. A stejně jako Apple Watch, tak i Oura Ring vás v případě dlouhého nicnedělání taktně upozorní, že je čas se na chvíli postavit a protáhnout své nohy. Nemusíte mít ale obavy, každou hodinu vás prsten těmito notifikacemi obtěžovat nebude. On je skutečně chytrý a vychází z průběžných aktuálních hodnot. Pokud byste však měli pocit, že vás prsten podceňuje, pak si své denní cíle můžete samozřejmě nastavit sami. Záleží pouze a jen na vašich subjektivních pocitech. Prsten je navíc vodotěsný, takže svou tepovku si můžete měřit i při plavání. Nebo třeba i při potápění, jelikož výrobce udává vodotěsnost až do hloubky 100 metrů.

Kudy k informacím

Oura Ring komunikuje s telefonem prostřednictvím Bluetooth. Párování probíhá skrze aplikaci Oura, kterou si stáhnete z App Storu. V případě nákupu prstenu zadáváte do objednávkového formuláře váš e-mail. Tento e-mail pak bude jednak vstupenkou do vašeho účtu na stránkách společnosti, a jednak se jím přihlásíte i do dané aplikace. Jakmile tak učiníte, spustí se základní průvodce, jenž jednak spáruje váš prsten s iPhonem, a jednak si můžete nastavit, zda chcete či nechcete povolit notifikace. Jakmile základní nastavení aplikace dokončíte, jste na úvodní stránce aplikace. Tam vidíte statistiky, jak vám za daný den tlouklo vaše srdce. Statistiky se zaznamenávají za každou uplynulou půlhodinu a vy za daný časový úsek přehledně vidíte svou nejnižší, nejvyšší a průměrnou tepovou frekvenci. Dále zde najdete poslední aktuálně naměřenou tepovku a podstatnou informací je také aktuální stav nabití baterie. Obecně platí, že prsten by na jedno nabití měl vydržet 4 až 7 dní a jeho dobíjení by nemělo trvat déle, než 80 minut. Máte-li aktivní notifikace, pak na nutnost dobití prstenu budete včas upozorněni zprávičkou a zprávička vám přijde i v okamžiku, kdy je prsten plně nabit. Podle mě docela užitečná vychytávka. V aplikaci dále najdete záložky Readiness, Sleep, Activity a Explore.

Oura

Záložka Sleep vám prozradí vše o fázích vašeho spánku. Jinými slovy, kdy jste ulehli, jak dlouho trvalo, než jste tzv. zabrali, kolikrát jste se vzbudili, kolik hodin jste spali celkem, jak dlouhé byly fáze Light, Deep a REM, jaká byla vaše dechová frekvence a procentuálně vyjádřeno, nakolik byl pro vás spánek regenerující.
V záložce Activity najdete dle předpokladů vše o svých denních aktivitách. Kolik jste toho nachodili, kolik jste toho spálili, jak dlouho jste lelkovali, a zda jste splnili svůj vlastní či Ourou předepsaný denní cíl.

No a chcete-li na chvíli vypnout a relaxovat, pak pro tyto účely je zde záložka Explore. Zde najdete manuály a hlasové průvodce správnými způsoby meditací a regenerací.
Aplikace je vcelku přehledná, o naměřených hodnotách informuje docela podrobně, je ale třeba zmínit, že je pouze v angličtině. Věřím ale, že i neangličtináři si zde používanou terminologii brzy osvojí, a jelikož je to především o číslech, tak angličtinou rodilého mluvčího vládnout rozhodně nemusíte.

Který prsten si vybrat?

Nepochybuji o tom, že pokud si Oura Ring budete pořizovat, pak vaší volbou bude třetí generace. No jo, ale jak ti Finové poznají, jakou velikost mi mají poslat? Věřte, že poznají. Jakmile si prsten na webu www.ouraring.com objednáte a online platbou zaplatíte, do cca 3 dnů vám na zadanou adresu přijde krabička s osmi plastovými napodobeninami. Vy tak můžete libovolně dlouhou dobu testovat, která velikost vám na daný prst bude pasovat nejlépe. Jako ideální pro nošení Oura Ringu doporučuje výrobce ukazovák nebo prostředník. A pro co nejkorektnější hodnoty jsou tyto prsty doporučovány na méně dominantní ruce. Jakmile budete mít prsten vybrán, pak se na zmíněném webu přihlásíte ke svému účtu, v nákupu vyberete požadovanou velikost a potvrdíte. Tím je nákup dokončen a za další 3 dny obdržíte chytrého titanového krasavce. Co se týče barevných provedení, na výběr máte z variant Silver, Gold, Black a Stealth.

Jak je to s přesností?

Jedna z prvních otázek, která potencionální zájemce o tento prsten pravděpodobně napadne, nejspíše bude, nakolik se dá naměřeným hodnotám věřit? Věřte, že věřit můžete. Musíte však prstenu dát chvíli čas, aby si vás zmapoval, aby se naučil vaše návyky a z těchto informací pak vycházel. A taková seznamka s prstenem klidně může trvat 2 až 3 týdny. Nebojte, prsten vám vydrží minimálně 2 až 3 roky, tak není kam spěchat a všemu můžete dát náležitý čas. Vlastníte-li Apple Watch či jakékoliv jiné externí zařízení, kterým monitorujete své denní aktivity, pak se jistojistě neubráníte srovnávání. Počítejte s tím, že hodnoty z obou zařízení rozhodně nebudou totožné. Určité rozdíly tam budou vždy, Srovnám-li svůj Oura Ring po cca 14 dnech s hodnotami z Apple Watch Series 5, tak rozdíly ve spálených kaloriích a nachozených kilometrech jsou minimální a obdobné je to i s monitorováním spánku. Rozdíly v délce spánku a jednotlivých fázích jsou pouze v minutách, takže nic alarmujícího. Zde bych spíše doporučil určit si jedno zařízení jako primární a jeho hodnotami se řídit. A jestliže si pořídíte Oura Ring, tak aplikace Oura vám nabídne tytéž statistiky, co Apple Watch, rozdíl je však v tom, že v případě Oura Ringu je těch informací mnohem více a mají mnohem vyšší vypovídací hodnotu. Samotný výrobce na svých stránkách uvádí, že přesnost měření srdeční frekvence je zde na 99,6 %, variabilita srdečního tepu pak na 98 %. To není nejhorší, co říkáte?

Oura

Jdeme počítat

Nyní přichází na řadu otázka nejpalčivější, a tou je cena. Kolik takový prsten stojí? A jak je to s dopravou? A neplatí se tam náhodou ještě něco navíc? Vezměme to hezky postupně… Ceny za prsten jsou dvojí. Varianta Silver a Black vás přijde na částku 314 EUR (cca 7 740 Kč), varianty Gold a Stealth pak na částku 419 EUR (cca 10 330 Kč). Za dopravné si pak společnost Oura Health účtuje 15 EUR. A s třetí generací těchto chytrých prstenů pak přišla novinka v podobě měsíčního tarifu. Ten vychází na 5,99 EUR (cca 150 Kč) a pouze s ním budete mít přístup ke všem zde popisovaným funkcím. Bonusem ze strany výrobce je skutečnost, že pokud na třetí generaci tohoto prstenu přecházíte z generace druhé, pak veškerých služeb a funkcí můžete využívat bez nutnosti placení zmíněného tarifu. Oura Health si věrných zákazníků zjevně váží a stačí jí, když si stávající zákazníci koupí prsten nový. Pokud si však Oura Ring budete kupovat poprvé, pak se tarifu nevyhnete. Ale aby Finové ukázali, že si váží i zákazníků nově příchozích, dávají jako benefit 6 měsíců zdarma. Vy tak máte dostatek času se rozmyslet, zda vám placení oněch 150 Kč smysl dává, či nikoliv. V případě, že tarif platit nebudete, pak si budete moci prohlížet pouze základní naměřené hodnoty a od podrobných statistik budete odříznuti. Zde pak Oura Ring zřejmě nenabídne o moc víc než Apple Watch a jeho pořízení by tak bylo na zváženou.

Závěr

Řekl bych, že vaše představy o Oura Ringu v tuto chvíli nabraly poněkud konkrétnějších rozměrů. Tento článek jsem pojal spíše v obecné rovině, jelikož na konkrétní hodnocení všech funkcí se mi po nějakých 14 dnech používání zdá ještě brzy. Namísto toho zde za sebe odpovím na otázky, které si asi položí většina z vás. Není ten prsten předražený? Nemyslím si. Vezmu-li v úvahu, jaký potenciál nabízí, jak přesné hodnoty udává, a jak je zpracován, pak se mi cena zdá odpovídající. Když si někdo může rok co rok kupovat nový iPhone, nový iPad, nové Apple Watch a svou nákupní horečku završit koupí nejnašlapanějšího MacBooku, pak koupě nějakého chytrého prstenu jednou za 3 roky nestojí za řeč. Další dilema může vyvolávat placení tarifu. Ani zde nevidím nic limitujícího. Částka 150 Kč se mi nezdá nijak závratná, a jakožto držitel karty Revolut jsem si zřídil trezor, do nějž se mi budou uschovávat výška z jednotlivých plateb a na roční předplatné si tak našetřím raz dva. Také budu věřit tomu, že placení tarifů znamená, že na vývoji jak aplikace, tak prstenu se v laboratořích Oura Health pracuje, nám tak v aplikaci budou přibývat nové funkce a příští rok se třeba dočkáme již čtvrté generace prstenu. A má smysl si chytrý prsten Oura Ring pořizovat, když řadu zmíněných informací vyčtu i ze svých Apple Watch, případně z iPhonu? V mém případě ano. Prsten nabízí mnohem podrobnější statistiky jak o srdečním rytmu, tak o jeho variabilitě. Značnou vypovídací hodnotu má taky údaj o tělesné teplotě. Snadno tak můžete rozpoznat, kdy se ve vašem těle začínají dít nějaké nekalosti a včas jim můžete předejít. Statistik je tam vskutku celá řada a dá se říct, že si na ně navyknete tolik, že na Apple Watch si během pár dní už ani nevzpomenete a stěžejní appkou se pro vás stane aplikace Oura. A v neposlední řadě se tento prsten stává každodenním zajímavým a nepřehlédnutelným outfitovým doplňkem. Já tedy koupě této finské hračky ve verzi Stealth nelituji a jsem zvědav, čím dalším nás Oura Health v nejbližší době překvapí. A na závěr vzkaz pro Rumburaka: „Ne! Za tvůj kouzelný prsten svůj Oura Ring rozhodně nevyměním!“

Komentářů:

  1. Dobrý den,

    ráda bych se zeptala, zda když kupuji prsten jako dárek, tudíž na svůj email, jde později změnit na email uživatele tak, aby všechny notifikace a přihlášení už bylo jen přes jeho email.
    Děkuji moc za odpověď!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *