iPhone 13 Pro s odstupem času

iPhone 13 Pro

Hodně lidí se mě ptá, jak jsem spokojen s novým iPhonem 13 Pro. Jaký byl přechod z iPhone 12 mini a zda se mi nestýská po kompaktní malé velikosti. A nejen po malé velikosti, ale i velkém modelu Max. A co fotoaparát či displej? Pojďme se na to podívat.

Která velikost je správná?

V první řadě musím říct, že jsem konečně našel tu správnou velikost. Je to podobné jako u iPadu. Pro mnoho lidí je 11″ přesně tak akorát. Pro někoho to může být mini, já osobně nedám dopustit na 12,9″. U iPhonu je to lehce odlišné. Hodně záleží na tom, co s iPhonem děláte a kam ho nosíte. Roli také hraje fakt, zda používáte iPad či Mac. To vše může rozhodovat o pro vás vhodné velikosti displeje.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Z předchozích recenzí víte, že od dob iPhonu 6 Plus jsem používal jen velké modely. Zlom přišel letos v létě, kdy jsem z iPhone 12 Pro Max přešel na několik měsíců na iPhone 12 mini. Byla to příjemná změna, která mi otevřela oči. I na malém displeji umím být produktivní. Zvykl jsem si na to, že v kapse kalhot skoro nic necítím, i na ovládání displeje jednou rukou. Bylo mi však jasné, že můj příští iPhone nebude iPhone 13 mini, ale právě 13 Pro. Apple mi ještě nahrál do karet tím, že velké i malé iPhony Pro jsou po stránce specifikací zcela stejné, a to včetně fotoaparátu. Konečně! Bylo jasno.

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro je dle mého ta správná velikost – ani malý ani velký. Prostě akorát. Stále ho zvládnu obsluhovat jednou rukou a palcem. Pohodlně se vejde do jakékoliv kapsy a také běžecké vesty, což jsem si navykl hlavně díky mini. Většinu času ho nosím v nějakém krytu. Aktuálně kombinuji originální kožené pouzdro Apple a odolný kryt od Zaggu. V něm mi iPhone bohužel párkrát lehce spadl, sice na plovoucí podlahu, ale i tak jsem se vždy vyděsil. Vše bez jediné újmy. Stále je jako nový.

Naštěstí má zmíněný kryt od Zaggu odolnou konstrukci, která je právě připravena na případné pády. V ruce se příjemně drží a celkem se mi zamlouvá i design. Čočky (komíny) jsou samozřejmě kompletně chráněné. Vždy záleží jen na vašem vkusu.

Zaostřeno na foto

Další věc, která se mi na iPhonu 13 Pro neskutečně líbí, jsou tři čočky vzadu a výsledné snímky. Nafotil jsem s tímto modelem doslova tisíce fotek, od rodiny přes běhání, selfie, zvířata, krajinu či noční fotky. Není nic, s čím by si iPhone neporadil. Jde jen o to, jak moc trénované máte své fotografické oko.

Silným argumentem pro upgrade je pak nový režim makro, který je fantastický. Nikdy jsem neviděl tak pěkné a čisté fotky, pořízené z iPhonu. Samozřejmě, pokud vezmete zrcadlovku a nasadíte makro objektiv a stativ, dosáhnete daleko lepších výsledků, ale tady se bavíme o telefonu. Prostě jen chytnete fajn světlo, půjdete k danému objektu co nejblíž a cvaknete. Když na chvíli zadržíte dech, výsledek bude ještě lepší.

Fotografické styly

Celkem fajn jsou i nové fotografické styly, tedy takové filtry. Jednoduše si pro danou scénu nastavím teplotu a tón, který chci použít. iPhone si vše zapamatuje a kdykoliv to mohu znovu použít nebo změnit. Při focení podzimních momentek je to velmi příjemná funkce – nastavím a fotím, nebo měním dle potřeby. Rozhodně zkuste.

iPhone 13 Pro

Filmový režim

Naopak co jsem skoro vůbec nevyužil, je nový filmový režim. Během Keynote jsem z toho byl „paf“ a nyní si sotva vzpomenu, že ho tam mám. Ano, ukázal jsem ho párkrát na video a pochlubil se známým či kamarádům. Na denní využití to bohužel není, nebo zatím nepřišla vhodná doba. Stejně tak nejvyšší možná kvalita ProRes mě nechává chladným. Asi musím zase více točit vlogy, jelikož videa na YouTube pořizuji na Canonu R6. Tam už dolů nepůjdu.

Podtrženo sečteno, nový iPhone 13 Pro fotí opravdu špičkově! Mám pocit, že noční fotky jsou ještě lepší než z loňského modelu (méně šumu a více detailů). Fajn je i optická stabilizace a optický zoom, který je větší. Ideální na vzdálené objekty, ale klidně i produkty. Jak píšu tyhle řádky, tak si i uvědomuji, že už dlouho jsem nefotil s bezzrcadlovkou Canon R6. S ní jen natáčím – na fotky mi dostačuje iPhone.

Je vidět ProMotion?

Mnoho uživatelů se mě také ptá, co říkám na displej. Zda je viditelný nový ProMotion, tedy adaptivní obnovovací frekvence až 120 Hz. První týden jsem tvrdil, že ano. Nyní to beru už jako samozřejmost. Sem tam mám po ruce i manželčin iPhone 12 Pro Max, a rozdíl není až tak viditelný. Hodně záleží na tom, na co se koukáte. Třeba u videa to viditelné je, zvlášť u filmů z iTunes v kvalitě 4K. Občas i u nějaké fotky, ale opravdu musíte dát oba iPhony vedle sebe a rozdíly hledat.

Až moc výkonu

Hodně podobné je to i s výkonem. Už předchozí modely byly předimenzované. Neexistuje aplikace či proces, kterým byste iPhone plně zatížili. Vše jede hladce a občasné chyby, které se objeví, jsou spíše způsobené aktualizací iOS, než hardwarem iPhonu. Ten šlape jak švýcarské hodinky.

Každopádně, pokud přemýšlíte o iPhonu 13 Pro jako herním zařízení, schopnost displeje hladce zvýšit obnovovací frekvenci až na 120 Hz v kombinaci s úžasným grafickým výkonem nového 5jádrového GPU v čipu A15 Bionic dělá z iPhonu 13 Pro dokonalou mašinu pro hráče. Rozhodně doporučuji vyzkoušet pár her z Apple Arcade, o kterých je řeč mimo jiné i v tomto čísle.

Baterie a výdrž

A co baterie? V zásadě se dostávám na stejné hodnoty a čas, kterým disponoval můj iPhone 12 Pro Max, což je více než dobré. Stále tvrdím, že energie a zásuvky jsou všude okolo nás. Nabíjím doma, v autě, v kanceláři, během školení a samozřejmě večer. Myslím si, že nemá smysl honit nějaká procenta a kapacitu. Samozřejmě, pokud zvolíte iPhone 13 Pro Max, budete na tom ještě lépe. Považuji se za „power usera“, jsem schopen iPhone vyždímat na maximum, ale s baterií během dne nemám problém.

iPhone 13 Pro

Nejlepší iPhone?

Každý rok nám Apple tvrdí, že tohle je nejlepší iPhone, který vyrobili. A ono to tak je. Každý rok Apple posouvá laťku vzhůru a přidává drobná vylepšení. iPhone 13 Pro nemá jedinou chybu. Jsem spokojen s designem i funkcemi. Vždy jde jen o vaše praktické využití. Nejtěžší je zvolit barvu, velikost a samozřejmě kapacitu. 1 TB je možná až moc, ale takových 256 GB je zlatá střední cesta, která vám vydrží klidně 5 a více let. Záleží na vašem obnovovacím cyklu. iPhone 13 Pro můžete zakoupit například v iStores.cz.

1 komentář

  1. Letos jsem upgrade vynechal a pořád mám 12 Pro Max. Často teď ale přemýšlím, že bych si koupil 13 Pro. Třeba když jedu v buse a jednou rukou se držím něčeho, abych nespadl a druhou rukou se snažím textovat a přitom vymýšlím, jak vybalancovat velký iPhone v ruce a ještě psát jednotlivá písmenka – kdyby mě u toho někdo natáčel, asi by to byly zajímavé kreace:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *