Den s iPhonem 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max

Radar! Je neděle šest hodin ráno a můj nový iPhone 11 Pro Max mi dává jasně najevo, abych vstal. Však jsem si taky tento čas sám zvolil. Za půl hodiny mám vyzvednout kamaráda a jedeme fotit ranní mlhu a východ slunce na Vysočině. Vypínám budík a vytahuji iPhone z nabíjecího docku. Používám úplně ten samý, jako je k vidění v Apple Storech či obchodech APR. Pohodlné a elegantní nabíjení. Začíná den jen a pouze s iPhone 11 Pro Max. Na jiná zařízení dnes nesáhnu.

Hygiena, rychlá snídaně a za 20 minut již sedím v autě. Připojuji iPhone ke CarPlay. S novým iOS 13 to vypadá opravdu dobře – konečně mám na jedné obrazovce Mapy a Hudbu. Spouštím oblíbený playlist a namísto Map pouštím Waze a zadávám adresu. Cesta bude trvat 12 minut. To uteče jak voda.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Vyzvedávám kamaráda, který se částečně živí jako profi fotograf pro média. Ve svém fotobatohu má Canon EOS 5D Mark III a sadu objektivů. Fotobatoh mám i já. Uvnitř leží také Canon DSLR 7D Mark II a dva objektivy. Primárně však chci fotit na iPhone 11 Pro Max. Chci vyzkoušet, co vše zvládnou tři nové čočky, které patří mezi nejviditelnější upgrade letošních vlajkových lodí.

Východ slunce

Počasí je skvělé až na to, že mlhy bohužel nejsou. Během jízdy řešíme, kam místo toho pojedeme. Původně bylo v plánu jet do Světlé nad Sázavou, kde se v údolí drží zmíněné ranní mlhy. Místo toho volíme kraj Melechov, kde je krásný výhled na jednu z dominant Vysočiny – hrad Lipnice nad Sázavou. Když budeme mít štěstí, stihneme východ slunce přesně za hradbami.

iPhone 11 Pro Max

Po sedmé hodině jsme na místě. Slunce je již vysoko, ale i tak půjde něco vyfotit. Kamarád samozřejmě bere do ruky své profi zrcadlovky, já zatím zůstávám u iPhonu. Natáčím první záběry do mého každodenního vlogu, který publikuji na Instagramu ve Stories. Nový iPhone zvládne rozlišení až 4K se 60 snímky za sekundu. Takové rozlišení a kvalitu nepotřebuji. I přesto natáčím plynulé záběry ranní krajiny. Překvapuje mě, s jakou lehkostí si iPhone poradí s přímým sluncem – jemné HDR a čisté tóny.

Při procházce po louce si všimneme krásné borovice, skrze kterou vychází slunce. Samozřejmě jsme propásli východ nad hradem, ale i přesto jsme pár cvaků udělali. Nový cíl je borovice. Kamarád mění teleobjektiv za střeďák a já vytahuji z kapsy iPhone – namířím, vyberu si vhodnou čočku, zaostřím a už to kropím. To samé kamarád, ale když mi ukazuje výsledek na displeji je evidentní, že s touto situací si iPhone aktuálně poradil lépe. Samozřejmě, jakmile svoji fotku vezme na úpravu, výsledek bude lepší, ale v surovém záznamu iPhone vítězí.

Rychlost a zase rychlost

Než kamarád vymění střeďák zpátky za teleobjektiv, já svoji fotku již upravuji v aplikaci VSCO a publikuji na Instagramu. Tohle samozřejmě můžete udělat i se zrcadlovkou, avšak musíte zapnout WiFi, spárovat s počítačem či aplikací a teprve pak exportovat. iPhone je prostě rychlejší a pohotovější. Opět točím nějaká videa a rovněž vytahuji zrcadlovku s teleobjektivem na další focení.

iPhone je skvělý fotograf na krátké a střední vzdálenosti. Když si chcete udělat nějakou fotku s delším ohniskem, iPhone si neškrtne. Mohu zoomovat, jak chci, a stejně bude výsledek k ničemu. S pokorou fotím kýženou kompozici na Canona a těším se domů na výsledek.

Během focení kamarádovi novinku od kalifornské společnosti samozřejmě půjčuji a nadšeně ukazuji. Shodujeme se, že nová zadní matná strana je velmi příjemná a neklouže tolik, jako loňské modely. Půlnočně zelená barva vypadá velmi dobře a vůbec iPhone bez obalu je nádherný. Jen ta hmotnost oproti iPhone XS Max je lehce znát, ale není to nic dramatického. Za týden si už ani nevzpomenu.

iPhone 11 Pro Max

Odvážím kamaráda domů a sám se stavuji na kávu na své oblíbené benzinové pumpě. Je poledne a na iPhonu projíždím sociální sítě, odpovídám na víkendové e-maily, a především dotazy od čtenářů a fanoušků. Také přidávám pár IG Stories a ve zbytku času hraji Skate City staženou z Apple Arcade. Zatím jsem s touto službou maximálně spokojen, ale o tom až později.

Vracím se domů a jdu se před obědem věnovat dětem. K tomu si pouštíme z iPhonu nějaké písničky jako kulisu. Apple říká, že nový iPhone 11 Pro hraje lépe než předchozí model. Nejsem si tím úplně jistý, zatím mi to přijde stejné. To samé podpora Dolby Atmos – musím to ještě pořádně vyzkoušet.

Po obědě vyrážíme na další výlet. Navštívit na otočku mé rodiče do Hradce Králové. Řízení se ujímá moje žena a já celou cestu koukám do iPhonu a vyřizuji neodkladné záležitosti. Edituji pár textů v Ulysses, kouknu na YouTube a samozřejmě natočím nějaký záběr do večerního vlogu. iPhone běží jak po másle. Celkem svítí sluníčko a displej je přitom stále velmi jasný. Kalifornská společnost se chlubí tím, že nový OLED by měl mít vyšší svítivost a lepší kontrastní poměr. Opět nevidím zásadní rozdíl oproti XS Max, ale důležité je, že to prostě funguje. I když svítí na displej sluneční paprsky, jas není na plný výkon, a obsah je stále dobře viditelný.

Ještě více si chválím, že na zadní matné straně nejsou vůbec žádné otisky prstů. iPhone matlám od rána a nic. Je to čisté, a to se mi moc líbí.

Odpoledne v Hradci

Po přivítání, kávě a zákusku vyrážíme ven. Ještě předtím jdeme vyvenčit psy. Zkouším opět pár video záběrů a samozřejmě fotek. Optická stabilizace je skvělá a co teprve ultraširoký objektiv. Když ho správně použiji, dostanu do záběru mnohem více objektů. Žhavou novinku všem samozřejmě půjčuji a opět ukazuji. Když se mi iPhone vrací do ruky, musím zadat ručně kód. Face ID z bezpečnostních důvodů nefunguje, jak mělo v zorném poli několik jiných tváří. Další odemčení je již bezproblémové a co více – je opravdu viditelně rychlejší, než u iPhonu XS Max. Myslel jsem si, že to bude díky iOS 13, ale není. Snadno to stále mohu porovnat.

Odpoledne vyrážíme na procházku do centra podél vody. Děti jsou šťastné a běhají všude okolo. Neváhám a pořizuji další fotky, především v portrétním režimu. Panuje nádherné počasí. Na to, že je září, tak je to přímo skvělé. Zkoušíme i selfie a na řadu přijde i slofie. Je to vtipné, ale stačí to zkusit jednou. Příště si na to už ani nevzpomenu.

iPhone 11 Pro Max

Celkově jsem stihl za hodinu pořídit okolo sta fotek a asi pět videí. Ty mám v plánu sestříhat, a to přímo na iPhonu. Po večeři vyrážíme zpět domů. Opět řídí žena a já hledím sem tam do displeje. Na řadu přišla již zmíněná videa. Pouštím aplikaci Luma Fusion, která je skvěle optimalizovaná i pro iPhone. Přidávám na časovou osu všechna videa, stříhám, upravuji a nechybí ani hudba. Za půl hodiny mám kompletně hotovo, a to včetně finálního renderování a exportu. Už to stačí dát jen na Instagram, ale ještě nepřišel pravý čas.

Večer

Po příjezdu domů pacifikujeme děti a uspáváme je. Dříve než si večer s ženou pustíme film, rychle exportuji videa na Instagram do Stories. K tomu je však potřebuji rozsekat na 15sekundové stopy, jinak se mi nenahraje všechno. K tomu používám aplikaci CutStory, která funguje perfektně. Nahrajete tam z Fotek své video a vyberete export na Instagram. Za malou chvíli vidím své video ve Fotkách v 15sekundových záběrech. Stačí jen uploadovat.

Vyřizuji pár dotazů, iPure Moštárnu a usedám k televizi. Po skončení filmu mě to láká vyzkoušet ještě poslední věc – noční režim. V okolí domu není nic moc zajímavého, až na most přes silnici. Lepší bude vyrazit do města, kde je kostel a náměstí. Ženě sděluji svůj plán a s jejím klepáním na čelo, proč to nepočká na další den, odcházím ze dveří.

Rychle sjíždím autem dolů do centra – zabere mi to sotva pár minut. Zaparkuji a vytahuji iPhone s nativní aplikací Fotoaparát. iPhone ihned rozpoznal, že je večer a tma a nabízí mi třísekundovou expozici. Na výběr mám ještě expozice na jednu a dvě sekundy, což lze jakž takž udržet v ruce. Dělám pár fotek a prohlížím si je. Přijde mi, že se tma nějak vytrácí, ale je neuvěřitelné, jaký skok iPhone v oblasti noční fotografie udělal. A co teprve kdybych dal iPhone do stativu – někdy příště. Vyrážím zpět domů.

iPhone 11 Pro Max

Večer ještě chvíli vyřizuji sociální sítě, poslední e-mail a na dobrou noc chvilkové hraní her. Chystám se dát iPhone zpět do docku a na displeji mi svítí, že mi zbývá přesně 37 % baterie. Tak to je něco! Opravdu jsem Applu nevěřil, když na Keynote tvrdili, že nový iPhone 11 Pro Max vydrží až o 5 hodin déle, ale ono to fakt asi funguje. Jasně – iPhone jsem dobíjel ráno v autě během připojení ke CarPlay, ale od oběda v nabíječce nebyl. A že jsem na tom zvládl udělat spoustu věcí, včetně zábavy, her a zhlédnutí krátkých videí na YouTube. Tohle se mi opravdu líbí.

Celkově jsem po týdnu s iPhonem 11 Pro Max více než spokojený. Není to revoluční iPhone, ale velmi příjemná evoluce, tedy dotažení již dokonalého iPhonu na vyšší úroveň. Upgradu z iPhone XS Max nelituji. Nové fotografické čočky jsou skvělé a baví mě. Výkon je opět více než úctyhodný, ostatně už u předloňského modelu jsem s ničím neměl problém. Neexistuje operace, se kterou by si nový iPhone neporadil. Já jsem spokojen a co vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *