Odchod Jony Ivea může být i pozitivní

NEW YORK, NY - OCTOBER 06: Apple's Cheif Design OfficerJony Ive speaks onstage during the 2017 New Yorker TechFest at Cedar Lake on October 6, 2017 in New York City. (Photo by Brian Ach/Getty Images for The New Yorker)

„Chcete-li vytvořit ten nejlepší design, musíte s produktem žít a dýchat.“ Heslo, které zastává dnes již bývalý šéfdesignér Applu Jonathan Ive neboli Jony Ive. Ten se po téměř třiceti letech rozhodl, že odejde z Applu. Tato zpráva všechny naprosto šokovala. Nikdo to nečekal, ani největší technologické mediální domy v zahraničí nebo tradiční informátoři jako je Mark Gurman nebo John Gruber. Z počátku jsem z toho byl smutný a upadl do lehké skepse. S odstupem času vidím vše lehce jinak. Applu to totiž může i výrazně pomoct. Proč?

Dvaapadesátiletý designér patřil mezi nejvýraznější postavy Applu hned po Stevu Jobsovi. Ostatně s Jobsem velmi úzce spolupracoval. V různých životopisech lze dohledat citace a vzpomínky na dlouhé dny a noci, které tohle duo strávilo nad produkty Apple. Každý detail společně probírali, například jak bude vypadat madlo u iMacu. Ive je známý svou obsesí detaily a štíhlým minimalismem.

Jony Ive

Rodák z Londýna byl v roce 2016 vyznamenán Řádem britského impéria a o šest let později povýšen do hodnosti rytíře. Již od útlého věku se zajímal o produkty a průmyslový design, který i vystudoval. Následně začal pracovat ve studiu Tangerine, které externě spolupracovalo s Applem. Právě kalifornskou společnost a některé produkty, dostal Ive v Tangerinu na starosti. Odtud se dostal do Applu a po necelých třiceti letech zase odchází. Tentokrát však do své vlastní firmy, kterou hodlá založit. Jmenovat by se měla LoveForm.

Jony Ive: Kruh se uzavírá

Třicet let je hrozně dlouhá doba. Sami si zkuste odpovědět, zda byste dokázali tak dlouho dobu pracovat pro jednu firmu. První náznaky lehkého vyhoření byly patrné u Ivea již v roce 2015, kdy s ním magazín The New Yorker udělal velmi rozsáhlý rozhovor. Ive už tehdy mluvil o tom, co by designér měl dělat a jak by měl vypadat.

Díky Applu si splnil mnoho svých snů. Ive má velmi rád klasické hodinky. Nikdy se netajil tím, že vrcholem jeho designérského umění jsou právě Apple Watch, které lze koupit v různých variantách a dnes již s nespočtem řemínků. Rukopis Ivea je samozřejmě nesmazatelně vyrytý do iMacu, MacBooku, iPhonu, iPodu nebo iPadu. Za posledních několik desítek let neexistuje výrobek Apple, na kterém by se Ive nepodílel.

Nesmím opomenout ani Apple Park, do kterého Ive vložil mnoho úsilí. Dodnes vzpomínám na skvělý rozhovor v magazínu Wired, kde Ive provází po tehdy ještě zavřeném Apple Parku novináře Stevena Levyho a ukazuje mu jednotlivé skvosty. Je neskutečné, jak dlouho například Ive přemýšlel o vhodném zábradlí, stěnách nebo dveřích. Dokola se ukazuje jeho zapálení a cit pro detaily.

Jak jsem již napsal, za éry Steva Jobse tohle talentované duo k sobě patřilo jako pravá a levá bota. Dlouho se mluvilo o tom, zda jeden bez druhého umí dobře a efektivně fungovat. Mnoho lidí po smrti Jobse tvrdilo, že Apple jde ke dnu. Bez Jobse to už není ten pravý Apple. Čas však ukázal, že se Applu může dařit mnohem lépe.

Finanční výsledky v posledních letech dosáhly svého maxima. Jasně, je zde několik produktů a služeb, které mají své mouchy, ale stále je to ten Apple, na který jsem zvyklý od Jobse. Tím chci říct, že si myslím, že Apple bude i nadále dobře fungovat i bez Jonyho Ivea, ač mnoho novinářů se mnou aktuálně nesouhlasí.

Lidé s novou energií

Za třicet let Ive vychoval řadu skvělých designérů a lidí, kteří do Applu přišli. V oficiálním vyjádření a rozhovoru to uvádí i sám Jony Ive. „Vytvořili jsme designový tým, proces a kulturu v Applu, které nemají konkurenci. Dnes je tento tým silnější a talentovanější než kdykoliv předtím,“ uvedl Ive pro Financial Times.

Zajímavé je, že Apple zatím nepředstavil za Jonyho žádnou náhradu, tedy aktuálně je designérský tým bez svého pomyslného šéfdesignéra. Týmu by měl velet Jeff Williams, který dosud zastával roli provozního ředitele. Na stejném postu přitom byl v minulosti i Tim Cook.

Na druhou stranu Tim Cook mluví o přerozdělování rolí a kompetencí. Každý člověk je za něco zodpovědný a každý tým má nějakého nadřízeného. Je otázkou, zda designové studio potřebuje svého vlastního šéfa, jelikož má hned několik nadřízených lidí, ať už z oblasti hardwaru nebo softwaru.

Stejně jako je v Applu i po několika letech cítit rukopis a vize Steva Jobse, zůstane to samé i po odchodu Ivea. Ten byl měl oficiálně z kalifornské společnosti odejít na konci letošního roku. Sebou si samozřejmě ponese i pár fiasek a chyb, například poslední generaci klávesnic k MacBookům Pro nebo kontroverzní Magic Mouse druhé generace s nabíjením na zádech.

Spojení bude fungovat

Ive však v žádném případě nedává Applu úplné sbohem. Jeho nová firma (studio) LoveForm bude s Applem úzce spolupracovat, bude patřit mezi jeho první a hlavní klienty. Díky tomu Ive rozhodně chytí novou jiskru do práce a rozvážou se mu ruce. Je dost možné, že to jeho kreativitě a tvůrčímu procesu velmi prospěje a dočkáme se dalších přelomových produktů, které navrhne výhradně pro kalifornskou společnost.

V srdci Applu se pak ke slovu konečně dostanou noví designéři, kteří doteď mohli stát v ústraní a stínu velkého rytíře. Do firmy LoveForm odejde společně s Ivem i Marc Newson, vyhlášený designér a Jonyho kamarád. Ten do kalifornského gigantu přišel teprve v roce 2014, ale již se stihl podílet na Apple Watch. Na hodinkách údajně spolupracoval i již zmíněný Jeff Williams, který už několikrát představil na pódiu novou verzi Watch hodinek.

Nová energie

LoveForm se chce zabývat nositelnou elektronikou. Jony Ive tak i nadále může pokračovat ve zlepšení Apple Watch a možná se jednou opravdu dočkáme plnohodnotného iPhonu na ruku. Ba co víc, možná se dočkáme dalšího revolučního produktu, který možná jen čeká na svou příležitost. V knihách a různých reportážích se to jen hemží stoly zakrytými bílými zástěnami, pod kterými odpočívají dosud nespatřené produkty.

Smutek samozřejmě lehce přetrvává. Ive pro mě v mnoha ohledech znamená více než Steve Jobs. Je mi sympatický Iveův styl práce a smysl pro detail. Držím mu palce a přeji si, aby pro Apple externě pracoval ještě dalších dvacet let. Jeho produkty se mnou žijí každý den, ať už je to ultra tenký iPad, MacBook nebo ikonický Click Wheel mého iPodu Classic, kterého mám v poličce na pracovním stole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *