Mým AirPodům

AirPods

Oznamuji světu, že mé první AirPods odešly do věčných lovišť. Neoznamuji to se zármutkem, ale s pocitem toho, že sluchátka splnila všechno to, co měla. A to víc jak na 100 %. Ani po déle než třech letech stále nedokážu uvěřit, že tak obyčejná věc, jako jsou sluchátka, dokáže člověku dělat takovou radost.

Na AirPody jsem čekal několik týdnů. Bohužel se na mě nedostalo v první vlně, a já tak mohl se smutnýma očima závidět těm několika málo šťastlivcům. Nakonec mi ale po pár týdnech přišla zpráva, že sluchátka jsou na cestě. A já jsem byl zvědavý, jaký produkt Apple vyrobil.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Každodenní sluchátka

Nikdy jsem se o sluchátka hlouběji nezajímal. Důležité pro mě bylo pohodlí v uších a to, že mi přehrají mou oblíbenou hudbu. Původní kulaté pecky dodávané u prvních iPhonů (nebo u iPodů) mi byly celkem dost nepříjemné. Po delší době (rozuměj po přibližně 30 minutách) mě bolely uši a já musel přestat poslouchat.

AirPods

Celkem dost se mi líbily alternativní špunty, které Apple prodával. Problémem však byla cena. Sluchátka stála okolo tisíce korun a to pro mě tehdy jako pro studenta bylo dost peněz. Navíc má spotřeba sluchátek byla přibližně 1 sluchátka na 9–10 měsíců. Žádná nevydržela mé zacházení. Abyste rozuměli, sluchátka jsem smotal a zandal do kapsy. A po pár měsících z toho byly špatné kontakty a jedno sluchátko přestalo hrát.

Sluchátka byla vždy mou součástí. Když kamkoliv jdu, potřebuju mít sluchátka při sobě. Dalo by se to označit za závislost, protože když se mi některá v minulosti rozbila, byl jsem z toho velmi rozmrzelý. A tak byla představa bezdrátových sluchátek velmi lákavá.

Prostě produkt Applu

První zařízení Apple jsem si koupil v roce 2008. Od té chvíle jsem do zimy 2016/2017 nakoupil velké množství různých produktů. Převážně iPhony, ale byly tam také iPady nebo MacBook. Z každého zařízení jsem měl radost, ale ta pomalu opadávala s tím, kolikátou verzi jsem už měl. Z prvního iPhonu jsem měl upřímnou radost ještě dalších několik měsíců po rozbalení a stále mi to přišlo jako neuvěřitelná novinka. Z iPhonu 6S Plus jsem byl nadšený už jen pár dní a připadal mi naprosto přirozený.

Ovšem AirPods, to je jiná písnička. Zpočátku jsem byl skeptický. Výdrž baterie na jedno nabití pouze 2 a půl hodiny? Divné cosi, co mi čouhá z uší? A co když jedno sluchátko ztratím? Bezprostředně po uvedení na zářijové keynote jsem se sluchátkům smál a říkal jsem, že tohle si nekoupím a podívám se po alternativě. Naštěstí ale srdce zvítězilo a já zůstal věrný Applu.

Když mi sluchátka přišla, měl jsem radost a hned jsem je vyzkoušel. Ovšem nebylo tam to něco navíc, co jsem měl u jiných produktů. Přeci jen, jsou to „jen“ sluchátka. Ale čím víc jsem je používal, tím víc mi přišla dokonalá. Malá krabička, která se přesně vejde do kapsy. Když ji mám v kapse, tak ani nemám pocit, že by v ní něco bylo, ale při letmém nahmatání vím, že tam je. Jednoduché odklopení víka a v něm pár sluchátek.

Podceněné schopnosti

Na Applu se mi líbí, jak se podceňuje. U prvních Apple Watch říkal, že nejsou vodotěsné, ani voděodolné, ale lidé se s nimi běžně sprchovali. To samé platilo v dřívějších dobách i u iPhonu. A samozřejmě i pro první AirPody. Je mi jasné, že to tak mají i jiné firmy, přeci jen nejde o nic menšího než vyhnout se uznání reklamace výrobku. Ale u Applu to potěší proto, že je na něj upřená větší pozornost. Když pak vyjde najevo, že sluchátka vydrží prudký déšť, nebo hodinky zůstanou naživu déle než jeden den, potěší to.

AirPods

Jak jsem psal výše, jsem náročný uživatel a sluchátka mám neustále při sobě. Podobně jako iPhone nebo Apple Watch. Ovšem u těchto kategorií produktů obecně jsem se v minulosti naučil o daný produkt starat. Je nemyslitelné mít na telefonu škrábanec natož pak prasklý displej. To stejné u hodinek, ale tam je mnohem těžší tomu zabránit. Ale u sluchátek jsem takový vztah ještě vybudovaný neměl. A tak jsem se k nim choval – jako ke sluchátkám.

Pamatuji si, že v prvních dnech mi krabička několikrát spadla přímo na zem. V kapse byla společně s jedním nebo dvěma klíči. A na tak jemném povrchu to bylo hned vidět. Žádnému jinému produktu jsem nedal tak zabrat jako právě Airpods. Bezvadně fungovaly v tropech, bezvadně fungovaly za polárním kruhem, v oblacích v letadle, nebo na zaprášené sopce. A všechno zvládly!

Nejlepší první produkt

Apple má obecně s prvním produktem problémy. Lidé jsou extrémně natěšení na novou kategorii produktů, předobjednávky jedou jedna radost a pak přijde mírné zklamání. První iPhone neuměl natáčet videa a měl pouze 2Mpx foťák. To i v roce 2007 byl výrazný podprůměr. První iPad byl pouze přerostlý iPhone a nikdo nevěděl, co s ním. První Apple Watch neobsahovaly GPS a byly nesnesitelně pomalé.

Člověk by si řekl, že přece na sluchátkách nejde nic zkazit. Důležité je, aby dobře seděly v uších a zvládaly hrát zvuk. Jenže Apple si zase musel vymyslet něco extra. Párování sluchátek v celém uživatelově ekosystému muselo být jednoduché stejně jako synchronizace mezi levým a pravým sluchátkem. A nezapomínejme na nabíjení. Pokazit se mohlo hodně.

Za více než tři roky se mi stalo asi jen třikrát, že mi jedno sluchátko nehrálo a musel jsem ho vrátit do krabičky a dokonce restartovat i iPhone. Dvakrát se mi stalo to, že se jedno sluchátko v krabičce nabilo a druhé zůstalo vybité. Muselo se vytáhnout a znovu vložit, pak se teprve proces nabíjení rozjel. A díky bohu za rychlé nabíjení, kdy po pár minutách zvládnou sluchátka hrát dalších několik desítek minut.

AirPods

Obecně mě kapacita baterií nijak neuráží. Déle než hodinu v uších sluchátka normálně nemám a když je vložím do krabičky, jsou během chvilky připravená. A krabička vydrží na jedno nabití asi den. S tím jediným jsem měl menší problém. iPhone nebo Apple Watch nabíjím každý den. Večer je dám do nabíječky a ráno vytáhnu. Je to už naučený proces a nijak mě to nelimituje. Ovšem krabička od AirPodů má po klasickém dni používání 80 % kapacity a není tak třeba mít připravenou další nabíječku na každodenní nabíjení. Musel jsem si tedy dost hlídat stav baterie krabičky.

I přes malé nedostatky byly první AirPody jedním z nejlepších produktů, které jsem od Applu měl. Bohužel se stalo to, co se mi zatím ještě u žádného jiného produktu nestalo. Byl jsem svědkem toho, že mi AirPody přestaly fungovat. Skončila jejich životnost. Projevilo se to tak, že se kapacita baterie u sluchátek postupně a pomalu začala snižovat. Začal jsem to pociťovat někdy před rokem, kdy sluchátka občas nevydržela hrát ani jednu hodinu. To jsem už začal tušit, že bude zle.

Sluchátka tehdy dost reagovala na počasí. Když bylo teplo, tedy víc jak 10 stupňů, sluchátka se chovala klasicky. Když ale teplota klesla, začala klesat i výdrž sluchátek. Ovšem po pár sekundách v krabičce bylo po problému. A navíc jsem měl štěstí, že nebyla krutá zima. Sluchátka to se mnou doklepla do letošního srpna a já je tak měl asi 3 a půl roku. Nejdéle ze všech sluchátek co jsem kdy měl. A já poprvé zažil pocit, že mi zařízení dosloužilo jak po emoční stránce, tak i po té hardwarové. Už je po mně nikdo nezdědí, už nikomu nebudou sloužit ve svém „důchodu“.

Budoucnost je jasná

Věděl jsem, že budu chtít dál pokračovat s AirPods. Dlouho jsem ale nevěděl s jakými. Už jsem si zvykl na jejich design, spolehlivost, a hlavně propojení s celým ekosystémem. Samozřejmě se mi líbila verze Pro, ale její cena mi přišla už dost vysoká. Počítal jsem tedy s tím, že si pořídím klasického nástupce AirPodů. Když už jsem byl rozhodnutý pořídit si nová sluchátka, tak mi přišla velmi zajímavá nabídka právě na AirPods Pro, a tak jsem hrdým majitelem těchto skvělých sluchátek.

A víte co je nejlepší? Sluchátka mám necelý měsíc a stále jsem stejně nadšen jako u prvních AirPodů. Netuším, jestli se teď Steve Jobs obrací v hrobě, nebo jestli i on plánoval bezdrátová sluchátka pro každodenní použití. Co ale tuším a vím, je to, že AirPods jsou nejlepší nový produkt pod vedením Tima Cooka. Někomu to může připadat málo, ale mně osobně to přijde jako skvělý zářez na pažbě. A teď mě omluvte, jdu do metra a cestou budu něco poslouchat z AirPodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *