Jura Ibl: „Apple je po odchodu Ivea lepší“

Jura Ibl

Jura Ibl. Jednotka chaosu, kterou nemusím dlouho představovat. Kdo pravidelně a dlouhodobě čte iPure, tak Juru pravděpodobně zná. Jura má za sebou turbulentní rok, ve kterém rozjel neuvěřitelný projekt, který vynesl jeho týmu ocenění Křišťálová lupa. Kromě toho ho stále baví Apple a aplikace. Co dalšího se změnilo?

Juro, už je to nějaký pátek, co jsi naposledy napsal článek do iPure. Co se od té doby všechno stalo?

To budou za chvilku dva roky, viď? Tak ti můžu nabídnout docela hodně. Začal jsem a skončil jsem s YouTube, udělali jsme obchodní dům, aby lidi nepřišli o vánoční trhy, otevřeli jsme uprchlický centrum, sehnali jsme pro Ukrajinu tank, v předsíni jsem po šestnácti letech manželství namontoval věšáky. Divoký to bylo…

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Prý jsi vyhrál nějakou Křišťálovou lupu. Řekneš prosím více?

Hele, vyhráli jsme ji společně s lidmi, kteří stojí za projektem Dárek pro Putina. Kdybys mi tvrdil před rokem, že se budu podílet na dodávání zbraní na Ukrajinu, tak si budu myslet, že jsi blázen.

Kdybys mi řekl na jaře, že tenhle projekt bude fungovat ještě v prosinci a vybereme čtvrt miliardy a diplomati v OSN se budou fotit v našem tričku, tak ti to taky nebudu věřit.

Jura Ibl

Takže je to zajímavý. Nevím, jestli je to úplně hezký, ani jestli z toho mám úplně radost. Ale zajímavý to rozhodně je.

Ono by bylo lepší ji dostat za projekt, ve kterém čeští doktoři z Ukrajiny neposílají fotky zakrvácených aut, na která jsme jim pomohli vybrat peníze. Nějak mi ta naše část nepřipadá zas tak hrdinská. Ale když to pomůže vybrat víc peněz, tak jsem samozřejmě rád.

Každopádně doufám, že stále používáš zařízení Apple?

Hele, jo a třeba iPhone Pro je pro mě mnohem důležitější nástroj, než kdy dřív. Na druhou stranu to už tolik neprožívám. Ani bych nedokázal vyjmenovat, co letos Apple představil za novinky.

Co tě aktuálně živí?

Pivo, zbraně, moje žena, hamburgery na Slovensku, projekt, na kterém pracujeme dva roky, a teď taky biatlon a závodní plavání. Vypadá to, že mi ani čtyřicítka na krku nedodává tu správnou míru soustředěnosti a už je mi to taky jedno. Dělám věci, které mi dělají radost, nebo mi nedělají radost, ale je důležitý je dělat.

Jura Ibl

Jak aktuálně vnímáš produkty Apple. Stále jedeš nebo se snažíš o iPad Only nebo jsi zabrousil i do světa MacBooků?

iPad jsem před pár lety musel prodat a pořád se odhodlávám se k němu vrátit. Dokud ale potřebuju kreslit ve Figmě a ve Sketchi, tak se to obhájit moc nedá. A hlavně – MacBook Pro s M1 je možná nejlepší počítač, který kdy Apple vyrobil.

Na druhou stranu mě to nepustilo. Moc rád bych se vrátil do jiného režimu, ale finančně to obhájit nejde.

Myslíš si, že se Apple nějak mění po odchodu Jonyho Ivea? Jak to vnímáš ty?

Apple je po odchodu Jonyho lepší. Hlavní produkty jsou soustředěnější, není v nich tolik snobských rozhodnutí. Ustáli obrovské ekonomické výzvy, nenamočili se do PR armageddonu technologických firem. Na další přelomový produkt je ještě času dost – několik let ho ještě potřebovat nebudou a jejich konkurence zatím neúspěšně prozkoumává terén všech možných dobrých, ale především úplně blbých nápadů.

Zatím na trhu nevidím nic, co by jakkoliv narušilo nadvládu Applu v oblasti iPhonů a high-end počítačů.

Trochu jiné je to v segmentu služeb. Tam jim spousta příležitostí utíká a několik projektů asi mohlo dopadnout lépe. Ale to je zase otázka soustředěnosti. Honit každého zajíce za každou cenu, nebývá nejlepší. To už jsem se dokonce i já naučil.

Vždy jsi měl v zásobě nějaké super workflow a tipy na aplikace. Doporučíš něco?

No tak to mám letos celý seznam. Ale většina z nich jsou webové aplikace, na iPhonu mám nových jen pár a málokdy se ujmou.

Extrémně mě baví Descript, což je aplikace pro Mac, do které vložíš video nebo audio, ona ti udělá kompletní přepis, včetně češtiny a když něco v tom přepisu vymažeš, tak se to automaticky vystřihne i v záznamu. V angličtině a dalších jazycích to funguje i naopak: napíšeš něco do textu a Descript vygeneruje ze vzorku hlasu odpovídající audio.

Jura Ibl

Hodně zblízka sleduju nástroj RunwayML, což je webová záležitost, která kombinuje dohromady několik kreativních nástrojů umělé inteligence. Progres v téhle oblasti je poslední dva roky neskutečný a já dlouho čekám na „Photoshop pro AI“ – jeden velký kreativní nástroj, který odemkne nové možnosti. A Runway ho hodně připomíná.

To stejné platí o DeepL. S tím mám i docela hezkou historku. Když jsme spustili Dárek pro Putina, tak jsme potřebovali připravit německou verzi. Nechali jsme udělat překlad od profesionální agentury a už když jsem ho na web sázel, tak mi přišel nějaký divný. A samozřejmě druhý den nám začali psát Němci, že máme na webu strašné chyby, že to vypadá jako nějaká podvodná stránka. Takže překlad za obrovské peníze se ukázal, jako absolutní kravina a tak jsme tam nasadili překlad z DeepL, který letmo poupravil rodilý mluvčí. Od té doby nemáme jedinou stížnost.
Takže pro mě je AI a strojové učení vším, čím pro mě krypto ani punkové opičky nikdy nebyly – revolučním osvobozením kreativity. A to jsme teprve na začátku.

Na mobilu jsem teď začal hodně používat Scribd na audioknihy a ebooky v angličtině, plus jsem si začal vést čtenářský deníček na Goodreads. V šuplíku mám aplikaci na recepty Mela a 3D scanner RealityScan od Epicu. Co mě ale absolutně dostalo, je widget Locket, což je vlastně mikrosociální síť. Po dlouhé době něco jednoduchého, co má jiskru.

A samozřejmě se musím zeptat, kdy zase něco napíšeš do iPure? Nechybí ti tvé analytické komentáře a obsah?

Po pravdě řečeno ani moc ne. Apple mám zatím vyřešený. Nemám si na co stěžovat, všechny predikce, které jsem dřív psal, stále platí a teď bych mnohem radši, aby Putina a jeho kamarády vypráskali obyvatelé Ruska někam do rezervace na Sibiř. Zkrátka nemám téma, kterým bych opravdu něco přinesl na stůl. Ne kolem Applu a v jiných oblastech se nevyznám tolik, abych si o nich dovoloval něco napsat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *