iTunes Match vs. Apple Music

Jsme velmi rádi, že nám do redakce posíláte různé dotazy a připomínky. Na jejich základě přemýšlíme o novém obsahu. Tento článek je jedním z nich. Často se ptáte, jaký je rozdíl mezi iTunes Match a Apple Music. Mám si předplatit obě služby? Co když mám nějakou svoji hudbu v knihovně a zapnu Apple Music, nezmizí mi? Podobné otázky jsou rozhodně na místě. Rozdíl mezi oběma službami je sice minimální, ale pro uživatele velmi podstatný.

 

Kalifornská společnost není v oblasti hudebního průmyslu žádný nováček. Cestičku vyšlapal Steve Jobs, který se dohodl na exkluzivních podmínkách s hudebními vydavatelstvími a všechny je přetáhl do iTunes Storu. Co si budeme nalhávat. V minulosti nebyli lidé ochotni platit za hudbu, vše se regulérně stahovalo a originální CDéčka se „pálila“ jak o život. Jobs však nabídl alternativu v podobě virtuálního obchodu, kde jedna písnička stála 99 centů.

Steve Jobs jasně definoval to, jakým způsobem dnes posloucháme, získáváme a sdílíme hudbu. Podíl na tom má i ikonická bílá krabička – iPod. Pojďme se však vrátit k hudebním službám.

Již v roce 2011 kalifornský technologický gigant představil zajímavou službu iTunes Match, jejíž funkcionalita se s Apple Music v jistém ohledu trochu překrývá. Dodnes znám spousty lidí, kteří si iTunes Match platí a mají strach zapnout Apple Music, aby nepřišli o své hudební sbírky. Na jednu stranu jim rozumím, protože není žádným tajemstvím, že se to mnoha uživatelům stalo.

Co je to iTunes Match

iTunes Match vám zajistí na všech vašich zařízeních přístup k veškeré vaší hudbě, a to i ke skladbám, které jste importovali z jiných zdrojů, například z CD.

První věta, která se zobrazí v Apple podpoře, když zadáte klíčové slovo iTunes Match, je zcela vystihující. Za 649 korun ročně vám, podobně jako Apple Music, umožní nahrát si do cloudu až 100 000 písní z vaší lokální sbírky v iTunes a k těm mít následně přístup až z deseti zařízení v rámci jednoho Apple ID včetně až pěti počítačů. Jediné, co musíte udělat, je zapnout si Hudební knihovnu na iCloudu.

iTunes Match ovšem hudbu do vašeho zařízení streamuje trochu jiným způsobem. Pokud si přehráváte hudbu z iTunes Match, stahujete si takzvané cache. I tato služba ovšem nabízí možnost hudbu si z cloudu kompletně stáhnout do zařízení pro lokální přehrávání bez nutnosti připojení k internetu. Hudba z iTunes Match je při tom stažena v o něco vyšší kvalitě, než je tomu u té z Apple Music. Takže zde máme první výhodu!

DRM ochrana

Velký rozdíl mezi iTunes Match a Apple Music je ovšem v tom, že skladby stažené prostřednictvím iTunes Match nejsou šifrovány DRM technologií (Digital Rights Management). Pokud tedy přestanete za službu platit, všechny skladby, které již byly staženy do jednotlivých zařízení, v nich zůstanou. Přístup ztratíte pouze ke skladbám v cloudu, do kterého přirozeně nebudete moci další skladby ani nahrávat.

V praxi to může vypadat tak, že jste si v minulosti skrze iTunes Match nahráli do iPhonu například nové album U2, které není šifrované DRM technologií. Oproti tomu stejné album uložené do vašeho iPhonu pomocí Apple Music již ochranu DRM má, stejně jako u dalších streamovacích služeb. Rozdíl je zcela zřejmý. V případě, že máte skladby bez DRM, můžete je dál exportovat a používat pro osobní potřebu.

Hudbu bez DRM můžete získat i zakoupením alba či písniček skrze iTunes Store. Jednoduše vám taková hudba patří. V případě Apple Music ji máte jen půjčenou po dobu vašeho aktivního předplatného a nemůžete s ní zacházet nebo poslouchat mimo Apple Music. Jakmile přestanete za Apple Music platit, všechna hudba vám ze zařízení zmizí.

Pozor při stahování vlastní hudby

Důležité je také zmínit, že Hudební knihovna na iCloudu (možnost přehrávání alb na všech vašich zařízení) funguje jen tehdy, když máte aktivní buď Apple Music nebo iTunes Match. Pokud jen připojíte svůj iPhone k Macu či PC a nahrajete tam skrze iTunes nějaké album stažené z internetu, tak bez aktivního Apple Music nebo iTunes Match album nedostanete na další svá zařízení.

Co když mám iTunes Match a chci Apple Music. Přijdu o svoji starou hudbu?

Nepřijdete. V minulosti bohužel mnoho uživatelů o své sbírky přišlo, ale Apple chybu napravil a funkce iTunes Match obsahuje i Apple Music. V praxi tak nemá smysl platit za obě služby dohromady. Pokud však chcete své členství v iTunes Match ukončit a přejít na Apple Music, důrazně doporučujeme zálohovat celou svoji knihovnu a všechna alba. Následně po spuštění Apple Music, byste měli vidět celou svoji původní knihovnu z iTunes Match. Dokonce si můžete své sbírky doplnit.

Ještě jednou však zdůrazňuji. Bez zálohy vaší původní knihovny, a to nejlépe na nějaký fyzický disk či úložiště, Apple Music neaktivujte! Zrušte předplatné iTunes Match a pak si můžete užívat výhody Apple Music.

Proč tedy iTunes Match ještě existuje?

Pracovně jsem to nazval pro „staré páky“. iTunes Match stále funguje pro lidi, kteří mají vlastní hudební sbírku, za kterou utratili nehorázné peníze a chtějí si ji pouštět na všech svých Apple zařízeních. V takovém případě mohou poslouchat až 100 000 skladeb, přičemž nákupy z iTunes Storu se do toho nezapočítávají. Uživatelé iTunes Match jsou však ochuzeni o kurátorské playlisty, videa, sekci přátelé a další výhody, které nabízí jen Apple Music.

Jednoduše řečeno, pokud nemáte v počítači opravdu velkou hudební sbírku, tak na iTunes Match rovnou zapomeňte. V každém případě je lepší si předplatit Apple Music. Tři měsíce máte zdarma a využít můžete až 45 milionů skladeb. Následně máte na výběr tři tarify – studentský (69 korun měsíčně), individuální (149 korun měsíčně) anebo rodinný (229 korun měsíčně až pro šest lidí).

Chcete i přesto iTunes Match?

1. Otevřete iTunes na Macu nebo PC (nejnovější verzi).
2. Nahoře v okně iTunes klikněte na Store.
3. Na pravé straně okna v části Rychlé odkazy klikněte na iTunes Match.
4. Klikněte na tlačítko Odebírat.
5. Objeví se okno se zprávou, že k zahájení odběru iTunes Match je nutné přihlášení, zadejte proto Apple ID a heslo, které jste používali při nakupování v iTunes Storu.
6. Můžete být požádáni o ověření fakturačních údajů. Jakmile přidáte platný způsob platby, klikněte na Odebírat. K úhradě předplatného iTunes Match můžete použít kredit z obchodu, ale přesto musíte mít při objednávání zadaný platný způsob platby.
7. Vyjádřete souhlas s Podmínkami poskytování služby iTunes Match.
8. iTunes automaticky prohledají skladby ve vaší knihovně iTunes. Průběh můžete sledovat na ukazateli postupu. Prohledávání můžete kdykoli ručně pozastavit nebo obnovit kliknutím na tlačítko Stop, respektive Start.

Až tento proces skončí, uvidíte vedle položek, které jsou k dispozici ke stažení z iCloudu, ikonu stažení (mrak se šipkou dolů). Pokud ikonu stažení nevidíte, položka už je ve vaší místní knihovně iTunes. A to je celé.

Komentářů:

  1. Pro staromilce a dinosaury (jako jsem já), kteří si pouštějí hudbu na iPod classic a podobných.
    Neexistuje způsob jak dostat hudbu do zařízení, když máte Apple Music.

    Jde to tedy pouze nelegálně pomocí odstranění DRM ochrany nahrávek.

    1. Bohužel o takovém způsobu nevím, tedy on asi bude existovat, jak odstranit DRM z Apple Music, ale není to legální. V takovém případě bych doporučoval pořídit starší iPhone nebo iPod Touch a poslouchat hudbu skrze to.

  2. Dobrý den. Pokud si budu platit obě služby, budou všechny skladby, tedy i ty stažené v Apple music bez DRM? Chtěl bych přejít ze Spotify na Apple music ale mám doma multi-room Denon HEOS a ten Apple music nepodporuje. Hudbu do něj lze streamovat z aplikace HEOS, která si ji z Apple music přebere ale neumí přehrát skladby s DRM …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *