HomePod s odstupem času

V červnu 2017 na WWDC Apple představuje HomePod. Říkám si, že tohle bude velmi zajímavé zařízení. Pak se během keynote objevuje cena v dolarech a já si říkám, že tady někdo spadl na hlavu. Fast forward do února 2019. Sedím doma, píšu tento článek a k tomu mi hraje oblíbené album ze dvou HomePodů. Proč? Má to jednoduché vysvětlení. Já ho ale udělám trochu složitější.

Dávno před HomePody jsem pořídil Amazon Echo Dot a Amazon Echo. Za prvé jsem chtěl chytrou asistentku Amazonu vyzkoušet. Za druhé máme doma spoustu chytrých zařízení a jejich ovládání hlasem je pohodlné a návykové. Natolik, že to zvládají i děti ve věku 3 a 6 let. A za třetí máme už delší dobu Amazon Prime a nákupy, sledování zásilek a další služby skrz Alexu jsou také velmi pohodlné. To byly hlavní důvody, proč jsem Echo a Echo Doty pořizoval. Poslech hudby byl na seznamu požadavků až hodně vzadu a upřímně, Echo hraje velmi dobře, ale Echo Dot je pro poslech hudby nepoužitelný. Proto jsme ten v kuchyni ze začátku párovali s Bose Soundlink Mini, ale asi nemusím vysvětlovat, že to není jednoduchý a rychlý proces. Postupem času to člověka přestane bavit, a tak poslech hudby pomalu ale jistě upadá.

Cena na prvním místě

HomePod dorazil na americký trh začátkem roku 2018. Se zpožděním, ale dorazil. Nebyl jsem mezi prvními, kteří by utíkali do Apple Store utrácet. Byl jsem se na HomePod podívat a už tehdy jsem musel uznat, že hraje fantasticky i v prostředí hlučného Apple Store. Tady je dobré se na chvilku zastavit a říct si, jak od začátku vnímám HomePod. Více než domácí asistent je to pro mě velmi kvalitní reproduktor. Raději použiji Siri v Apple Watch, než abych hulákal na HomePod přes celou místnost.

Řekl bych, že i sám Apple takto pozicuje HomePod na trhu. Není to přímá konkurence Echo nebo Echo Plus od Amazonu, či Google Home. Větší smysl dává postavit HomePod proti reproduktorům Sonos, které také vynikají kvalitou zvuku a zároveň i vyšší cenou. A takto to vnímám od začátku. HomePod není v naší domácnosti náhradou asistentů od Amazonu. Je to jiný produkt. Navzájem se doplňují.

Nicméně od koupě HomePodu mě odrazovala cena, a nejen ta. Mezi další důvody bych zařadil fakt, že Alexa je inteligentnější než Siri a minimálně v prostředí USA umí díky Skills více než Siri. Drobným příkladem budiž to, že Alexa mi na požádání řekne stav paliva v obou autech, umí zjistit, kde se auta nacházejí a na požádání je umí odemknout, zamknout nebo nastartovat. A to je jen špička ledovce. Siri mám sice neustále v kapse a na ruce a používám ji několikrát denně, ale i tak jsme doma používali více a řekl bych, že i stále používáme, Alexu. Nutno také zmínit, že poměrně dlouhou dobu uměla Siri nastavit v HomePodu jen jeden časovač. Se ženou jsme oba zvyklí používat při vaření Alexu jako minutku. Alexa od začátku umí více časovačů a umí je i pojmenovat, což je třeba při pečení vánočního cukroví hodně praktické. Siri se více časovačů naučila teprve nedávno a víte, jak to je, zvyk je železná košile. Takže vaříme s Alexou. A ne, není to název chystané kuchařky.

Druhým důvodem byl fakt, že v době uvedení HomePodu na trh část chytrých zařízení, které doma máme, nebyla kompatibilní s Apple HomeKit. I proto jsme pro ovládání domácnosti používali v podstatě výhradně Alexu. Situace se naštěstí za ten rok dramaticky zlepšila a vše, co doma máme je nyní kompatibilní s HomeKitem.

Kdo si počká

HomePodu jsem tedy úspěšně nějakou dobu odolával. Cena 349 USD bez daně za sice kvalitní reproduktor, ale pořád jen reproduktor, mi prostě nedávala smysl. Říkal jsem si, že za cenu kolem 200 USD bych byl ochoten ho vyzkoušet, dráž ale ne. Na jaře, ne dlouho po uvedení na trh, se stalo nemyslitelné. Místní elektro řetězec Best Buy měl jednodenní akci, ve které vyprodával open-box HomePody za 249 USD bez daně. Bylo to sice o padesát dolarů dráž, než kolik jsem si řekl, že za HomePod zaplatím, ale neodolal jsem a domu přinesl bílý kousek. Poměrně rychle bylo jasné, že tenhle úhledný reproduktor se stane nedílnou součásti naší domácnosti. Kvalita zvuku je i vzhledem k ceně opravdu super a v této oblasti Apple odvedl velmi dobrou práci. Kdyby tak chtěl zapracovat i na Siri nebo na možnosti, aby HomePod uměl rozpoznat více uživatelů a podle toho řešil jejich požadavky. Snad se časem dočkáme.

HomePod měl na naši domácnost vliv minimálně v podobě jedné pozitivní a velké změny. Od té doby, co ho máme, nám doma neustále hraje hudba. Ať už nahlas, když jsem sám doma, nebo potichu, jen jako pozadí, když je nás doma více a něco se děje. To, jak jeden HomePod dokázal ozvučit prostředí kuchyně spojené s jídelnou a velkým obývacím pokojem, je opravdu impozantní. Ovládání HomePodu, respektive obou HomePodů, ať už hlasem nebo z kteréhokoli iOS zařízení, které má přístup k naší Domácnosti, je neuvěřitelně pohodlné a vypadá jako sci-fi vedle původního párování hloupého reproduktoru, ať už s Alexou nebo s telefonem.

I přesto trvalo více jak půl roku, než jsem pořídil druhý HomePod. Absence AirPlay 2 a možnosti spárovat dva HomePody do stereo zvuku tomu bránily. Stejně jako stále vysoká cena, která se vrátila na původních 349 USD bez daně. Tu a tam se objevila akce, kdy byl HomePod o padesát dolarů levnější, to ale nebylo nic, co by mě nalákalo k nákupu dalšího kusu. Před Vánoci 2018 další místní řetězec, Target, začal nabízet HomePod opět za 249 USD. Akce trvala delší dobu, takže jsem měl dostatek času vše promyslet, a nakonec jsem opět neodolal a pořídil tentokrát černý kus.

Druhý HomePod do prostoru a možnost spárovat je, aby hrály to samé ve stereo módu, posunuly poslech hudby na úplně jiný level. Troufám si říct, že teprve dva a více HomePodů vám ukážou, jak kvalitní zvuk dokáže tohle zařízení produkovat. Prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje má odhadem 50 m2. Na každé straně tohoto prostoru je jeden HomePod a společně dokážou vytvořit neuvěřitelně kvalitní prostorový zvuk ať už při poslechu hudby, nebo sledování filmů. Zvyknete si na to velmi rychle. Sedím u pultu, píšu tento článek, jeden HomePod mám zhruba půl metru od sebe, druhý tak sedm metrů. Oba hrají stejnou hudbu. Mám je nastavené tak, že neumím identifikovat, který hraje víc nahlas. Prostě celý prostor je vyplněn přehrávanou hudbou. Stačí ale jeden z HomePodů zastavit, a poznám ten obrovský rozdíl. Jeden hraje dobře, ale dva, to je naprosto jiný sport. Tohle se Applu opravdu povedlo.

Odpouštím mu

I přes všechna pozitiva má ale HomePod své chyby a není jich úplně málo. Největší vadou je stále Siri a její nedostatky. To není vada přímo HomePodu, Siri pokulhává všude. Nicméně to však limituje využití HomePodu jako takového. Fakt, že HomePod, respektive Siri, neumí rozpoznat různé uživatele, je ještě více omezující. Představa, že bych skrz HomePod mohl zadávat události do svého kalendáře, svých upomínek nebo poznámek a žena zase do svých, je něco, co bych byl rád, aby se brzy stalo realitou. A v případě potřeby by kdokoliv z nás mohl zadávat do sdíleného kalendáře, upomínek a podobně. Stějně tak volání a zprávy. Ulehčilo by nám to život v mnoha běžných situacích.

Povrch HomePodu je pak jen drobná výtka z mojí strany. Ačkoli HomePod vypadá dobře a měkký povrch je zpracován zajímavě, neskutečně se na něj chytá prach. Po pár týdnech sněhově bílý HomePod začal vypadat spíše jako šedivý. Vysavač trochu pomůže, ale problém nevyřeší.

HomePod vrátil hudbu do každodenního chodu našeho domácího prostředí. Za to jsem vděčný, protože hudba napomáhá lepší náladě a úsměvu. Po roce si uvědomuji, že tohle je tak důležité, že jsem ochoten HomePodu odpustit jeho chyby a vysokou cenu. I tak ale vyhlížím další aktualizace a doufám, že Apple postupně vylepší Siri a přidá HomePodu další nové funkce. Přeci jen – tohle není zařízení, které bych měnil každý rok jako třeba iPhone.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *