Apple Watch Ultra aneb začátek konce

Apple Watch Ultra

Muselo to přijít. Tušili jsme to už delší dobu. Nevěděli jsme kdy, v jaké podobě, za jakou cenu a tak vůbec. Ale stalo se to. Letošní podzim se ponese v tom duchu. V duchu toho, že na trh přišly první větší a odolnější Apple Watch. V duchu toho, že dost možná jsme svědky éry, jíž budou ostatní výrobci outdoorových hodinek přítomni už jen jako duchové.

Upřímně, nevím jak začít, a to se mi často nestává. Podzimní keynote před pár týdny jsme viděli asi všichni. Asi. Já ne. Pouštěl jsem si záznam později a pro mě to byla jedna z nejzajímavějších keynote posledních let. Na jedné straně už Apple zcela očividně vychytal mouchy a tyhle předtočené eventy jsou fakt dobře udělané a na straně druhé je letošní podzim nabitý novinkami, které stojí minimálně za zmínku. Takže dobrý.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

O nových iPhonech už byly popsány stohy papíru a natočena kvanta videokazet. 🙂 A ačkoliv jsou hlavně iPhone 14 Pro a 14 Pro Max zajímavé a přináší novinky v podobě nejen Dynamic Island, to opravdu nejzajímavější z celé keynote jsou hodinky. Ne Apple Watch Series 8 nebo SE, ale zcela nové Apple Watch Ultra. A právě na ty se dnes podíváme, protože už pár dnů je mám na zápěstí.

Apple Watch Ultra

Proč sis je proboha koupil?

Už jsem psal, že keynote jsem v „přímém přenosu“ neviděl, takže jsem bohužel přišel o takový ten wow efekt kvůli tomu, že jsem nejprve hladově hledal informace na The Verge a na keynote samotnou koukal až později. Každý den není posvícení.

Přiznám se, že na úplně první pohled mě Apple Watch Ultra překvapily. O takovém modelu se spekulovalo již delší dobu, ale nečekal jsem, že to klapne. Na druhý pohled jsem se začal smát a rozjel svoji sérii vtipů o kolotočářích. Na třetí pohled jsem si začal říkat, že tohle nemůže Apple myslet vážně jako konkurenci pro Garmin, Coros nebo Suunto. Stejně jako Samsung se svými Galaxy Watch 5 Pro. To je s hodinkami, které vydrží nabité dva, maximálně tři dny prostě přešlap. A na čtvrtý pohled jsem si začal říkat, že to celé možná bude trochu jinak a dáme Apple Watch Ultra šanci.

Začal jsem po nich tedy pokukovat s úmyslem porovnat je s Garmin Epix 2, které několik měsíců používám a jimiž jsem nahradil Garmin Fenix 7. Jenže teď, v druhé polovině září, Apple Store aplikace ukazovala dodání koncem října nebo začátkem listopadu. V podstatě u všech modelů – rozumějte jedna varianta hodinek a různé typy a barvy řemínků. Řekl jsem si, že na to kašlu, protože nesnáším na něco čekat, a dál jsem si jel svoje fórky o kolotoči a autodromu.

Apple Watch Ultra

Ne, já je nechci…

V pátek 23. 9. jsem se vydal do Apple Store osobně, protože mi padl do oka oranžový kožený kryt pro iPhone 14 Pro. Zastavil jsem se u stolu s hodinkami a začal si prohlížet nové Apple Watch Ultra s oranžovým páskem. Jakmile jsem sundal Garminy a nasadil na ruku Apple Watch, přiskočil ke mně chlapík v modrém triku s logem Apple. Představil se jako AJ a začal se mě šikovně vyptávat ne na Apple Watch, ale na to, jaké nosím hodinky, na co je používám, co se mi na nich líbí, proč právě Epix 2 a tak dále. Tak jsme tam stáli, povídali si o garminech, jejich výdrži, nad kterou AJ uznale pokyvoval hlavou s tím, že 10 až 16 dní Apple Watch Ultra prostě nezvládnou a budu se muset spokojit s maximálně třemi dny a jestli je to pro mě problém. No, asi není. Uvidíme.

Když jsme to všechno probrali, tak jsem AJ poděkoval a poprosil ho, že zaplatím ten kožený kryt a půjdu si dál po svých. Načež on obrátil, jestli si Ultra nechci vyzkoušet. No chtěl bych, ale nedávalo mi to úplně moc smysl a nechtělo se mi na ně čekat. AJ viděl moje pochybnosti a říká jasně a na rovinu: „Jestli máš pochybnosti, tak si je vezmi, zaplať Apple Card na měsíční splátky, kup si pro jistotu Apple Care+ a když ti nesednou, tak je za 2 týdny přines zpátky, mi ti vrátíme peníze a jediné, co tě to bude stát, je čas a pár dolarů za Apple Care+ na měsíc.“ Zůstal jsem koukat, ale dávalo to smysl, co si budeme povídat.

Nicméně jsem kontroval tím, že na ně nechci čekat, že to nemám rád a dodání mi aplikace Apple Store nabízí až koncem října. Nicméně AJ, zjevně protřelý obchodník, který věděl, jak tato konverzace dopadne, během toho, co jsme si povídali, něco ťukal do iPadu a než jsem stačil svůj part doříct, objevil se jeho kolega a položil přede mě krabičku s Apple Watch Ultra. No a bylo vymalováno. Takhle se to dělá. Jdete si pro kožený kryt na telefon a odcházíte s hodinkami za osm set babek.

Apple Watch Ultra

Ups… jdeme rozbalovat

Běžně se mi to nestává, ale vydržel jsem s rozbalováním až domu. Zaprvé, abych si nafotil a natočil unboxing pro recenze a reels na Instagram a zadruhé, protože Apple Watch Ultra jsou po hodně dlouhé době opravdu nový produkt a já si to chtěl užít. Naplno ten pocit, že z krabičky vyndávám něco úplně nového a ne jen lehce upravený iPhone. A věřte, že to stálo za to. K tomu se ale dostanu později, v recenzi, která vyjde za pár týdnů. A jaké jsou moje první dojmy z Apple Watch Ultra po zhruba 36 hodinách používání?

Tak pořád jsou to Apple Watch. Na tom se nic nemění. UI, nabíjení, uchycení pásků, digitální korunka, tlačítko na pravém boku. To je stejné, to všechno známe. První věc co mě opravdu překvapila, jsou celkem těžké. Byť je pouzdro vyrobeno ze slitiny titanu, oproti třeba Series 7 je to samozřejmě rozdíl. Titan je určitě vítaný a já jen doufám, že Apple použil nějakou povrchovou úpravu, která zamezí tomu, aby se na pouzdru hned objevily škrábance. Jestli mě něco fakt vytáčí na prstenu Oura, který je také z titanu, tak to, jak snadno se poškrábe.

Apple přidal další tlačítko na levý bok. Můžete si nastavit, co má dělat a těch možností je vícero. Je to trochu osvěžující a mohu říct, že i užitečné. Jak moc, to si povíme, až opadne moje aktuální nadšení z nové hračky.

Dalším překvapením jsou rozměry a barva. Z obrázků a videí s prvními dojmy to není vůbec patrné, ale Apple Watch Ultra jsou opravdu velké hodinky. Dám-li je vedle Garmin Epix 2, jediný rozdíl je tvar. Rozměrově jsou tyto dvoje hodinky velmi podobné. Což mi vyhovuje a je to velké plus, nemám rád malé hodinky. Barva, to je kapitola sama pro sebe a také důvod lehkého rozčarování, nedorozumění a následně překvapení. Když jsem AW Ultra vzal úplně poprvé do ruky, napadlo mě, že mi asi něco uniklo a Apple dělá dvě barevné varianty. Z dostupných obrázků, promo materiálů a videí jsem žil v tom, že pouzdro hodinek má lehký nádech do zlaté barvy, což se mi opravdu nelíbilo. Nicméně tohle opravdu klame. Záleží samozřejmě na okolním světle, ale reálně jde opravdu o titanově šedou barvu. Není stříbrná, není do zlatova, je prostě titanově šedá a k mému velkému překvapení to na zápěstí v kombinaci s oranžovým páskem vypadá dobře, zajímavě.

Zase ty barvy

Pořád dumám nad tím, proč Apple uvedl na trh jen jednu barevnou variantu. Proč AW Ultra nejsou ještě v černém provedení. Protože upřímně, cílová skupina sportovců a dobrodruhů, na které tyhle hodinku míří, asi úplně neocení tuhle barvu, která je dostupná. Můj názor je, že Apple si nebyl jistý, jak bude trh na AW Ultra reagovat, a tak jedna barva na oťukání si reakcí zájemců zatím stačí a v další generaci se dočkáme více provedení. Nicméně si asi už teď můžeme říct, že tohle bude hit a AW Ultra se i přes relativně vysokou cenu budou dobře prodávat. Ptáte se proč? Protože jsou přesně to, co v portfoliu hodinek Applu chybělo.

Apple Watch Ultra

Pro koho tedy jsou?

Upřímně, kašlu na jejich „adventure features“, které drtivá většina lidí nikdy nevyužije a pro ty, co by je využili, je zabije mizerná výdrž baterky. Pro všechny ostatní, hlavně chlapy, jsou to konečně velké a odolné Apple Watch, které vypadají slušně a ne jako křehký oblázek, který se rozletí, když s ním omylem drcnete o futro. Mám Apple Watch rád, ale na některých mužských zápěstích klasický model vypadá prostě směšně. Apple Watch Ultra nejsou (zatím) konkurencí pro Garmin, Coros, Suunto nebo G-Shock. Jsou to lepší Apple Watch pro ty, kterým se dosavadní modely zdály malé, ošklivé nebo málo odolné. Pro mnoho lidí to bude status symbol, tak jako byly modely Edition. Pro mnoho lidí to budou první Apple Watch, protože konečně mají ty správné rozměry. A určitou část lidí jistě odloudí od výše zmiňovaných značek, ale zatím nás nečeká zánik Garminu a dalších. Rozhodně by se ale tito výrobci měli mít na pozoru, protože Apple vstupuje do jejich segmentu chytrých hodinek a v následujících letech s ním solidně zamává.

Garmin na AW Ultra reagoval vtipnou reklamou, že oni neměří výdrž baterie svých hodinek v hodinách, ale týdnech. Jasně, je to vtipné, zasmáli jsme se. Já být na místě Graminu a jiných, tak teď sedím u počítače, kreslícího prkna, bloku, nebo já nevím čeho, cucám tužku a sakra usilovně přemýšlím nad tím, jak by měly vypadat další generace mých hodinek, protože to, že Apple strčil nos do mé části trhu, je solidní průšvih. Tím bych dnešek uzavřel. Více si řekneme v podrobné recenzi za pár týdnů. Držte si klobouky. Prodloužené jízdy z mých fórků nebyly daleko od pravdy. Apple Watch Ultra budou jízda a rozhodně ne krátká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *