Apple Keynote: Vaše přání je mi rozkazem

Apple

Je Mezinárodní den žen a Apple odvysílal svůj první event tohoto roku s názvem Peek Performance. A že jsme zase nestačili zírat – kromě klasických tahů, jako jsou nové barvy iPhonu, tu máme ultimátní nový počítač s novým čipem, který vám navzdory už trochu úsměvnému názvosloví pořádně vytře zrak. My se ale teď společně podíváme jen na první polovinu vysílání a obecné zpracování keynote. Na jeviště tedy zvu iPhone SE třetí a iPad Air páté generace.

Ani jsem si dříve nevšiml, že si Apple zase hrál se slovíčky a místo logického Peak performance vymyslel slovní hříčku Peek performance, co by ve volném překladu mohlo znamenat něco ve smyslu „Pojďte se podívat, jak má vypadat výkon!“ A byla to hyperbola? Ani náhodou! Apple se však i tentokrát bohužel nevyvaroval únikům, takže v posledních hodinách před eventem bylo vlastně jasné, že přijde nějaká nová barva pro iPhone, nový iPhone SE a něco s názvem Mac Studio a nový monitor. V čem byl nepořádek, byly použité čipy a jejich parametry. To jsou zřejmě příliš interní informace, které z chování Applu neumí analytici vyčíst, a Apple si ohledně tohoto vývoje dává mnohem větší pozor na to, kdo se k informacím o vývoji dostane. V každém případě jsme tedy nahlédli na slušnou dávku výkonu, který se již v nejbližších týdnech dostane do rukou prvních zájemců.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Vyváženost a nadhled

Pokud to vezmeme obecně od zpracování celé keynote – oceňuji politickou neangažovanost Applu, stejně jako přehlédnutí samotného Mezinárodního dne žen. Je to v této době kontroverzní rozhodnutí, že se někdo rozhodne k světovému dění nevyjadřovat podobně, jako když se rozhodne si pustit pusu na špacír, nicméně tohoto diskurzu je okolo nás tolik, že působí osvěžujícím dojmem, když velcí hráči podpoří světovou stabilitu tím, že jednoduše mlčí a hledí si svého.

Apple

Odhlédneme-li přeci jen na chvíli od samotných novinek, kterých na nás Apple během 55 minut nasypal hned sedm, největším zdrojem zábavy zde tentokrát byly asi paradoxně reklamní videa (která ale i tak patří k nejlepším v odvětví), na nichž Apple představoval nové produkty. Přechody mezi jednotlivými mluvčími a částmi eventu probíhaly tentokrát většinou formou animací napodobujících rychlý pohyb protaženým prostorem, jako byste rychle cestovali vesmírem, což má pochopitelně symbolizovat výkon a sílu hardwaru řady Apple Silicon. Milé, pregnantní, ale nijak šokující. Reklamní spoty na druhou stranu byly skutečná zábava, a to především video k Macu Studio – novém počítači, který ve videu vypadal jako něco mezi velkou budovou, továrnou, fabrikou či elektrárnou. Jednoduše powerhouse – zdroj nevyčerpatelného výkonu, což podle všeho bezpochyby bude. Je to další bestie, co podle papírových specifikací patří spíš do klece než na váš pracovní stůl, po jejímž odhalení teď svět ještě více zajímá, kam se Apple letos dostane s Macem Pro. Apple na jeho brzké představení upozornil, aby všem bylo jasné, že u dvou slepených M1 to zdaleka nekončí. Jde z toho až strach.

Je naopak velmi příjemné zjistit, že Apple začal na stará kolena projevovat regulérní zájem o své zákazníky. Pokud jste si mohli všimnout, Apple už poněkolikáté představil zařízení, které jde profesionálům na ruku. Už v případě MacBooků Pro se Apple začal otevřeně hlásit v důležitosti konektivity zařízení i bez nutnosti použít rozšiřovací adaptér USB-C, pokud jste si chtěli něco připojit. Nové počítače mají lépe řešený odvod tepla, nový monitor má všechno od reproduktoru po vynikající webkameru, stejně jako všechny nové počítače. A neskončilo to jen tady, Apple nezahodil stařičké šasi iPhonu SE do koše a dal mu ještě jeden nečekaný život a ostatní produkty jsou přesně takové, jaké bychom si je přáli. Apple za tento přístup dostává jasnou 1*.

Apple

Zelený úděl a SEladon

Po krátké noticce o novinkách na Apple TV+, úspěchu jejích pořadů a filmů a oznámení vysílání exkluzivních baseballových zápasů otevřel Tim Cook show iPhonem. Prvními dvěma novinkami úterního eventu se staly nové barevné možnosti u celé modelové řady iPhone 13 a vylepšený iPhone SE s čipem A15 Bionic. Barvou iPhonu 13 se pro rok 2022 stává zelená, ale ne jen tak ledajaká zelená. Tato zelená je tmavá, elegantní a sebevědomá a podle mě perfektně vyjadřuje pocit, který máte při používání nových iPhonů. Není to žádná rozzářená limetková nebo fancy pistáciová, odstín se u modelu 13 Pro nazývá alpsky zelená, což by mělo znít trochu více Pro než pouze zelená v případě iPhonu 13, přestože jsou oba modely identické. Nová barva v současné nabídce se mi moc líbí a musím přiznat, že ještě více než slavná Sierra Blue neboli horsky modrá, s kterou přišel iPhone 13 Pro původně. Ta je sice famózní, ale přesto jsem před ní radši zvolil konzervativní stříbrnou. U zelené bych ale už asi neodolal.

iPhone SE 3 byl prvním novinkou tohoto večera. Apple vzal opět tělo iPhonu 8 a vnitřnosti minulého iPhonu SE úplně předělal tak, aby se tam vměstnal nový větší čip, lepší baterie i antény pro 5G. Venek pak završil tvrzeným sklem, které zřejmě není Ceramic Shield, ale má se jednat o nejpevnější sklo v telefonu vůbec. Vzhledem k pevnosti iPhonu 13 se tomu asi dá věřit. I nadále tu máme certifikaci voděodolnosti IP67 (kterou bych radši netestoval) a všechno ostatní, co si fanoušci maličkých iPhonů přejí. A mám jich okolo sebe hodně, iPhone SE je opravdu extrémně žádaný kousek a mnohdy v tom finance nehrají žádnou roli. Lidé si pořád přejí, aby Apple měl v nabídce malý telefon s tlačítkem, a Apple jim ho prostě dává. Letošní model je za svou zachovanou cenu nicméně ještě lepší nabídkou než fantastické SE z roku 2020, protože A15 je lepší čip, krom portrétů a Smart HDR 4 letos dostanete i fotografické styly, které známe z iPhonu 13, a třeba 4 GB RAM, za což budete v budoucnu vděční.

Je evidentní, že A15 se v tomto telefonu moc nepředvede; Apple musel některé funkce zkrouhnout, aby opodstatnil cenu iPhonu SE i 13 Pro Max stojící v nabídce vedle sebe se stejnými vnitřnostmi, nicméně lidé si iPhone SE nekupují kvůli finesám – ony je nezajímají – a rozhodně to není telefon, na kterém by Apple měl primárně vydělávat. Vydělat na něm má zákazník a proto může být rád za to, co dostane. Nejvýkonnější čip v mobilním telefonu vůbec za cenu lehce přes 12 tisíc je zase nabídka století, na kterou se prostě nikdo z konkurence nemá šanci dostat. Maličká tečka na závěr je, že s novou generací přichází i nové balení ve stylu iPhone 13, tudíž krabička s papírovou pečetí bez plastového obalu. Doporučuju hned teď, všem!

Čerstvý vzduch

Novinkou číslo tři se stal nový iPad Air, tentokrát již 5. generace. V jeho případě se jedná o klasický evoluční update, nic šokujícího se zřejmě neodehrálo, ale přece jen si něco z pozadí odnést můžeme. Apple podle očekávání zachoval design iPadu Pro, opatřil jej paletou nových barevných odstínů, z mého pohledu mnohem lepších než v roce 2020, vnitřnosti nechal až na jednu stejné jako minule, a je hotovo. Ta nejdůležitější nová komponenta je ale čip a s ním spojený konektor USB-C. iPad Air od teď jede na M1. Podle toho, co se teď jsme schopni dozvědět, se jedná o čip se stejným počtem jader jako má ten v iPadu Pro, MacBooku Air a MacBooku Pro 13″. Netušíme, zda se jednotlivé čipy nějak liší, např. zda ten v iPadu Air bude fungovat na nižších frekvencích nebo s menším TDP (příkonem) než u vyšších modelů, ale je také dost pravděpodobné, že nikoliv. Apple to nijak nenaznačil.

Apple

iPad Air tím pádem má papírově pracovat se stejným výkonem jako jeho starší bráškové, a je tedy definitivně už jen a pouze na uživateli, pro jaký model se rozhodne. Rozhodovat bude pouze to, jak dobrý displej potřebujete a zda vám záleží na toku dat. Jako bonbonek máte v iPadu Pro i více reproduktorů, Face ID a LiDAR, ale bez toho se, doufám, každý obejde. Všechny modely dnes podporují 5G (sice jiná pásma, ale to v našich končinách tak jako tak nepoznáte) a mají našlapaný konektor, který dnes už i u iPadu Air můžete použít k připojení externích monitorů (např. nový Studio Display). iPad Pro je ale vybaven USB-C 4 s konektivitou Thunderbolt 4, na což iPad Air zdaleka nedosáhne. To jsou ale objektivně jen malé rozdíly mezi těmito tablety, Apple podobně jako v případě iPhonu srovnal rozdíly mezi modely na úplné minimum. Poprvé dává zákazníkům napříč celou svou nabídkou tak vysoký standard, že už prostě přestává platit věta „Koupím si jen Air, to mi stačí,“ zatímco odcházíte z showroomu s pocitem chudého příbuzného. Něco, jako když si k Macu Pro nemůžete dovolit koupit kolečka… Na to se už nehraje.

Apple vás už nestaví do situace, kdy si máte vybírat podle toho, co potřebujete s tabletem nebo počítačem dělat. Všechno je to totiž úplně přestřelené. Drtivá většina zákazníků nikdy nevyužije plný potenciál toho, co si přinesou domů. Začalo se vybírat jen podle toho, kolik jste ochotni zaplatit. Je to něco jako návštěva skvělé restaurace – vždy odejdete s plným žaludkem a najedení, ale buď si dáte carpaccio a vyzrálý hovězí steak, nebo polévku a těstoviny. Pochutnáte si na všem, ale ten rozdíl je zřejmý. V každém případě se nikdy nebudete cítit ošizeni, to je dobrý pocit.

Apple

A tak jsme tu. Apple se nám mění pod rukama a jeho přívětivost vůči zákazníkům je větší než kdy jindy. Já to sice o Applu tvrdil vždycky, že se jeho produkty vyplatí, ale koho by před lety napadlo, že odchod od Intelu bude mít tak obrovský dopad. Apple na trhu nemá konkurenci, je to samostatné monstrum, které všem ukazuje, jak se to má dělat. Co dokázali a ještě dokážou, je už teď obdivuhodné a doufám, že se Tim Cook a jeho kolegové zapíší do historie jako jedni z nejlepších manažerů vůbec. Otázkou zbývá, jak Apple naloží se zbylými tablety. Myslím, že tam už pro M1 není místo, ale možná se pletu. Naše pozornost se však teď upíná na nové počítače a nadcházející Mac Pro, tak neodcházejte od obrazovek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *