FOCUS notebook

Focus notebook

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem občas přehlcený digitálním světem a blikající obrazovkou. Offline svět není vůbec špatný, především pak, když se potřebujete soustředit na nějaké důležité cíle ve vašem osobním či pracovním životě. Opakovaně jsem zkoušel různé Moleskin diáře a úkoly pro stanovení priorit. Testoval jsem metodu Bullet Journal, kterou jsem později přetavil do digitální podoby. Ale stále to nebylo ono, než jsem loni na podzim zkusil FOCUS notebook. O co jde?

Náš čas je omezený. Nemá smysl ho plýtvat na věci a činnosti, které pro vás nejsou důležité. Už od dětství si dávám různé osobní úkoly, čeho chci dosáhnout. Dodnes si pamatuji, když jsem jako malý kluk koukal na Šmouly a vždy jsem si představoval, kterou postavou bych chtěl být a čím bych se chtěl živit. Dával jsem si cíle ve své sportovní kariéře a mnoho z nich jsem dotáhl do zdárného konce. Jiné přerušila osudová setkání či změna bydliště. Každý den, každou hodinu či minutu se ocitáme na křižovatkách a je jen na nás, jakou cestou se vydáme. Tak či tak, všechna naše rozhodnutí ovlivní nějakým způsobem naši budoucnost.

Focus notebook

Priority a zase priority

Z toho důvodu je fajn občas plánovat a zaměřit se na to nejdůležitější. Jak jsem již uvedl a možná i víte, vyzkoušel jsem řadu metod – ať už digitální či offline. Na iPhonu jsem si prošel OmniFocusem či aplikací Things. V offline světě mi dlouhou dobu stačil obyčejný diář od Moleskin, také jsem zkusil metodu Bullet Journal, kterou nějakým způsobem stále používám, ale pořád to nebylo ono.

Loni na podzim jsem na sociálních sítích zahlédl, že Daniel Gamrot ve spolupráci s Papelote připravuje nějaký FOCUS notebook. Vůbec jsem nevěděl, o co jde, ale znám Dana, takže mi bylo jasné, že půjde o něco ohledně GTD a úkolů. Všiml jsem si, že je to ve fázi testování a řekl jsem si, že jakmile z toho bude hotový produkt, tak to vyzkouším. Světe, div se, ale aktuálně svůj FOCUS notebook používám už od konce září loňského roku. A stále mě baví!

Prostě sešit a šablony

FOCUS notebook není v App Store, ani nejde nějak nainstalovat. Je to „obyčejný“ sešit vložený do desek s veganské kůže. Je to můj offline přístav v digitálním světě. Svůj den začínám a končím s tímto sešitem. Nosím si ho všude s sebou. Proč? Protože mi pomáhá soustředit se na dlouhodobější cíle, například díky FOCUS notebooku se z výuky angličtiny stala naprostá rutina, která již patří k mému životu. A přitom stačilo si osvojit pár návyků a dělat je každý den.

Focus notebook

Samozřejmě si do sešitu můžete zapisovat denní úkoly, tedy zaplatit, udělat, poslat, vyřídit… Hlavním smyslem je však orientace na nějaké větší úkoly, například chcete uběhnout maraton, přestat kouřit, založit firmu nebo zlepšit svůj dosah na sociálních sítích. Úkolů samozřejmě můžete být i více, ale zase ne moc. Znáte to, v jednoduchosti je krása.

Soustředění

FOCUS notebook vás vším krok za krokem provede. Daniel odvedl skvělou práci a vytvořil skvělé „šablony“ a návod, který pochopí každý. Ve zjednodušené podobě si stanovíte nějaký velký cíl (jakýkoliv) a ten postupně rozeberete na menší části a začnete se jim věnovat. Jako když rozdělíte koláč.

Když to vezmu konkrétně u sebe, tak jsem si stanovil tři hlavní oblasti – osobní rozvoj, business a rodina. V každé části je jeden či dva hlavní úkoly. Některé jsem již úspěšně dokončil a nepotřebuji se na ně soustředit, jelikož se staly rutinou (zmíněná angličtina), ale na jiných je stále potřeba pracovat, například zdravý životní styl či rozvoj iPure. Nechci být zcela konkrétní, ale asi rozumíte tomu, že daný úkol či cíl by měl být srozumitelný a jasný.

Do FOCUS notebooku si zapisuji i rutinní věci, typu schůzek, drobných úkolů či poznámek. Vše jde krásně skloubit s digitálním světem, tedy Kalendářem od Applu či Připomínkami. Ty nejdůležitější věci si přepisuji do FOCUS notebooku. Je skvělé si zalistovat do listopadu loňského roku a vidět, čím jsem žil a na co se soustředil.

Focus notebook

Zapisuji si sem totiž i důležité životní okamžiky, myšlenky nebo setkání. Občas si s notebookem brainstormuji a prostě přemýšlím, kam se teď vydat. Často přemýšlím o iPure a kam dál směřovat, a to nejen obsahově. Také promýšlím nová témata pro školení na téma Apple či jak konečně přestat jíst brambůrky. Ano, i toho bych se rád zbavil, ale moc mi to nejde…

Váš průvodce

Jako u každé metody, nemusíte striktně dodržovat pravidla. I já si FOCUS notebook lehce ohnul pro své účely, tedy hlavně systém zápisu jednotlivých dnů. Z počátku však doporučuji se s celou metodou seznámit a využít šablony a předpřipravené materiály. FOCUS notebook se stane vaším průvodcem, abyste vše dotáhli do zdárného konce. Samozřejmě to neudělá za vás, je to jen nástroj a pomůcka.

Líbí se mi, že celý sešit je velmi minimalistický a jednoduchý. Uvnitř kromě vloženého sešitu naleznete i desky s kapsami, kam si můžete vložit nějaké materiály nebo fotky. Celý systém FOCUS notebooku si osvojíte během chvilky. Dan vytvořil na Facebooku i skupinu, kde se můžete inspirovat nebo si nechat poradit. Také dělá pravidelné webináře a videa o osobní produktivitě.

Váš ohromný abstraktní cíl se najednou promění v drobné krůčky, které si rozplánujete do jednotlivých dnů či týdnů, jimiž se mu pomaličku, ale jistě přiblížíte. Vše dle vašeho tempa a životního stylu. Žádný spěch. Když dojdou stránky, prostě jen pořídíte nové a vložíte do desek. A směle můžete pokračovat dál. Na výběr jsou i různé barvy.

Focus notebook

Za sebe mohu říct, že jsem velmi spokojený. Jsem rád, že někdy mohu být zcela offline a ještě u toho přemýšlet o svých prioritách. Jak jsem již uvedl, vše je potřeba si vyzkoušet a osahat. Případně ohnout dle svých potřeb. FOCUS notebook rovněž může plně nahradit váš diář, úkolovník či digitální aplikace. Na druhou stranu to můžete spojit a používat jak FOCUS tak i aplikace ve vašem iPhonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *