LumaFusion 4 přináší na iPad multicam střih videa

LumaFusion

LumaFusion je jedna z nejpopulárnějších aplikací pro vážnější střih videa na iPadu. Na rozdíl od iMovie nabízí v podstatě vše, co může náročnější střihač potřebovat. Nově nyní přidává i automatickou synchronizaci a snadný multicam střih.

Pro koho dává smysl LumaFusion

Hned v úvodu je potřeba si říct, pro koho je LumaFusion vlastně určena a co nabízí. Zatímco iMovie je určeno pro nenáročné domácí uživatele a nedávno uvedený DaVinci Resolve pro iPad se potýká s velmi komplexním rozhraním a problémy se stabilitou, LumaFusion již roky nabízí vyvážený poměr výkon vs. složitost. Z principu je určena náročným amatérům nebo profesionálům, kteří chtějí stříhat na cestách na iPadu a chybí jim iPadová verze Final Cut Pro.

LumaFusion

V LumaFusion můžete na iPadech Air a Pro bez problémů pracovat se šesti 4K stopami a dvanácti audio stopami. Najdete zde kompletní sadu přechodů, titulků, efektů a střihových nástrojů. Umožňuje kolorování, stabilizaci videa nebo pokročilou práci se zvukem. To vše za velmi zajímavou jednorázovou platbu bez nutnosti předplatného.

Co je multicam

Multicam je technika, při které jednu scénu zaznamenáváte z několika různých úhlů několika různými záznamovými zařízeními. Třeba my běžně kombinujeme hlavní čelní kameru, boční ruční kameru a stropní kameru spolu s externím záznamem zvuku.

V okamžiku, kdy máte takto velké množství materiálu, potřebujete vyřešit několik problémů. Nejprve chcete jednotlivé záznamy navzájem synchronizovat, protože každý může začínat jindy. Většinou se synchronizuje buď podle zvuku, nebo časového kódu.

Následně většinou vyberete zvukovou stopu, pokud je jedna hlavní a nechcete při přepínání kamer přepínat i zvuk.

A na závěr pak dojde na samotný střih, při kterém střihač přepíná mezi jednotlivými stopami, a to pokud možno co nejjednodušší a nejrychlejší cestou.

LumaFusion

Na multicam jsme čekali dlouho

První demo toho, jak bude multicam v LumaFusion fungovat, jsem dostal od vývojářů již před víc jak rokem v rámci veletrhu NAB 2022. Pak bylo dlouho ticho po pěšině a až před několika měsíci došlo na širší betatestování. Mezi první verzí, kterou jsem viděl, a výsledným uživatelským rozhraním je celkem velký rozdíl, takže je vidět, že se dlouho ladilo a hledalo správné řešení. A to je dobře, protože jestli si za něco zaslouží LumaFusion pochvalu, tak je to konzistentnost uživatelského rozhraní.

Multicam jako placený add-on

Pokud se rozhodnete, že chcete multicam používat, musíte si jej jednorázově koupit za cca 20 USD. Je to obchodní model, který LumaTouch oznámil již před víc jak rokem a umožňuje udržet dobrou cenu pro méně náročné uživatele, kteří novinku nevyužijí. Z pohledu profesionálního tvůrce je doplatek 20 USD zcela zanedbatelný.

Nákup se provádí přímo v aplikaci, kde kliknete na Nastavení a vyberete sekci Add-ons. Zde najdete kromě multicamu i již dříve nabízený exportní modul pro export projektů do Final Cut Pro na Macu.

Jak multicam funguje

Do jakéhokoli projektu vložíte pomocí tlačítka plus multicam kontejner. Ten se chová jako jedna ze 6 video stop, takže teoreticky můžete mít souběžně až 6 multicamů nebo je kombinovat s klasickými záběry.

Když multicam kontejner vyberete, tak se nad ním objeví dvě tlačítka: Synchronizer a Switcher. Nejprve zvolíte Synchronizer, do kterého vložíte jednotlivé materiály. První shora je hlavní zvuk. Pokud jej naplníte zvukem, kontejner ignoruje zvuk u ostatních stop. Dále zde jsou další audio/video stopy. Když máte vložený všechen materiál, můžete kliknout na tlačítko synchronizovat, a dojde k automatické synchronizaci. V mém případě trvala synchronizace tří přibližně 10minutových zdrojů asi minutu. Nechal jsem provést synchronizaci automaticky. V takovém případě se kombinuje synchronizace zvuku i obrazu.

V případě neuspokojivého výsledku můžete samozřejmě synchronizaci ručně opravit a synchronizování vypnout.

LumaFusion

Na závěr se přepnete do Switcheru, který ukazuje obraz v jednotlivých stopách, a vy jen klikáte, která se v daném okamžiku má použít. S trochou cviku na jeden průchod 1:1 můžete mít hotový multicam.

Vyplatí se investice?

Pokud kombinujete víc záběrů stejné scény, tak vůbec není o čem diskutovat. Multicam vám 2× až 3× zrychlí práci a investovaných 20 USD se vrátí během prvního střihu. Je úžasné, jak plynule a jednoduše LumaTouch všechno vyřešilo.

A pokud multicam nepotřebujete, pořád si můžete koupit levnější LumaFusion, nebo bezplatně aktualizovat na verzi 4 bez multicamu.

Pokud se chcete naučit s LumaFusion, nabízíme vám video kurz nebo možnost zúčastnit se fyzického či on-line kurzu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *