Speciální hodinky

Apple Watch SE

Apple představil v minulém týdnu několik aktualizací svých produktových řad a spolu s tím i pár novinek. Uvědomuje si, že aby se dostal k ještě více zákazníkům, musí prolomit některé své bariéry.

Proto jsme se například dočkali oznámení plánu Family Setup, který pomáhá rodičům udržovat přehled o všech členech rodiny, a to i bez nutnosti vlastnit iPhone. To bylo Applu dlouho vytýkáno. Teď tak mohou rodiče mít jasnou představu nad tím, kde jejich ratolesti jsou, případně jak svůj čas tráví. A protože se jedná o hodinky a ne větší herní plochu, mohou se tak děti více soustředit třeba na vypracování úkolů a nebýt rozptylovány hraním her.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Family Setup se dostane k uživatelům ve chvíli instalace nového systému watchOS 7, který vyšel stejně jako ostatní systémy den po prezentaci – 16. září. Zahrnuje však mnoho dalších vylepšení, o kterých ještě budeme psát samostatně.

Apple Watch SE

Průnik množinami

Já bych se dnes chtěl více zaměřit na speciální edici. Jako vždy mne přitahuje kombinace nového hardwaru a staršího vzhledu. I když nové Apple Watch SE jsou skoro k nerozeznání od prémiových Series 6 (pokud bychom porovnávali stejné barevné provedení), v mnohém budou velkým úspěchem jako iPhone SE první nebo druhé generace.

Apple totiž při tvorbě těchto speciálních verzí nechce slevit ze svého standardu kvalitních produktů. Proto si v mnohém ničím nezadají s vlajkovou lodí svého segmentu. A tak tu máme Apple Watch SE s novým heslem: skvělá kombinace designu, funkce a ceny. Stejně jako u protějšku mezi mobilními telefony se i s těmito hodinkami Apple snaží cílit na nové publikum.

Cílovka

První skupinou mohou být ti, kteří dosud do hodinek neinvestovali kvůli vyšší ceně přesahující deset tisíc korun. I když vždy byla dostupná i starší a levnější řada, hodně uživatelů často preferuje nové zařízení, které je svěží a neztrácí mnoho na funkcích vlajkového modelu. Teď však mají hlavní model a SE jasně oddělené cenové hladiny.

Druhou skupinou jsou děti. I když pro mnoho rodičů bude určitě zajímavá cena u zlevněných Series 3 (5 790 Kč), SE nabízí vyšší výkon a větší displej. Vlastně jsou to takové přejmenované Series 4 s atraktivnější cenou. Budgetová linie Fitbitu (Sense a Versa) dostává tvrdou ránu.

Apple Watch SE

Design

Vzhledově se tedy jedná o dva roky staré Series 4. Přichází s větším displejem oproti původnímu designu Apple Watch – o 30 % větší než nejlevnější model v nabídce Series 3. Prodávají se ve dvou velikostech: 40 a 44 mm.

K tomu máte na výběr ze tří barev hliníkového těla (stříbrná, vesmírně šedá a zlatá) a nespočtu různých typů řemínků. U řemínků bych krátce zmínil dva nové.

Tím prvním je navlékací řemínek, který je vyroben ze silikonové gumy a postrádá jakýkoliv způsob zapínání. Druhá novinka z recyklované příze a silikonových vláken se navléká podobně jednoduše. Oba řemínky najdete již v českém Apple Online Store za cenu 1 290 Kč, respektive 2 690 Kč.

Vzhledem k pandemii vznikla trochu komplikace s vyzkoušením nových řemínků. Provlékací modely mají nově hodnocení na škále od 1 do 12 u silikonového a 1–9 u pleteného. Apple však připravil velmi pěkné PDF, na kterém si po vytisknutí můžete sami vyzkoušet, která velikost vám bude přesně sedět.

Apple Watch SE

Co chybí

Krátce jen zapřemýšlejme nad rozdílem mezi novými Series 6 a SE. Co vlastně oželíte v případě koupě cenově středně postaveného modelu? Nebudete mít modrou, červenou a růžovou barvu těla hodinek, stále zapnutý displej, senzory EKG a hladiny kyslíku v krvi.

Dostanete prakticky Apple Watch Series 4 s výkonem Series 5 za cenu dříve uvedených Series 3. To je hlavní tahák. Pokud bez výše zmíněných 4 věcí nedokážete žít, je pro vás připravena šestá série.

Co dál?

Co můžeme očekávat do budoucna? Vzhledem k tomu, že v nabídce zůstala i starší Series 3, tak cena SE nejspíš klesne při příštím představení Series 7. Nabídka se zjednoduší, zákazníci si budou moci lépe vybrat a vývojářům zmizí současné vrásky kvůli škálování 4 velikostí displejů.

Je tak šance, že Apple Watch SE nastolí nový režim, podobně jako u iPhonů, kdy dostanete stále skvělé zařízení bez několika nových funkcí za podstatně nižší cenu. Už teď při pohledu na srovnání hodinek vypadají Series 3 jako zastaralé zařízení.

Apple Watch SE

Pár myšlenek v pochodu

Zaujalo mě, že si Apple nezjednodušil názvosloví, když k tomu měl ideální příležitost. Když už uvádí nové levnější hodinky s označením SE, proč tento přídomek nedostal i základní iPad? Přehlednost především. Podobně jako u iPhonů víme, co kupujeme, když si vybereme model SE. Nepřicházíme o tolik od prémiového modelu, ale zároveň tím šetříme svou kapsu.

Také je zajímavé, že u modelů Air (MacBook, iPad) používá Apple stejný grafický přístup. Slovo na pozadí produktu, které má vyzdvihovat lehké zařízení, schopné zvládnout obsáhlou práci. Jen srovnejte hlavní stránky těchto produktů – iPad a MacBook.

Všichni, kteří čekali na vhodnější dobu ke koupi Apple Watch, letos určitě jásají. Cenově dostupné, našlapané výkonem s možnostmi přizpůsobení, které tu dosud nebyly. Tento tah se firmě velmi podařil a uvidíme, zda splní svůj cíl – dostat co nejvíce hodinek k co nejširšímu počtu zákazníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *