Peklo zamrzlo! Galaxy Z Fold 4 jako iPad

Fold 4

Před několika lety bych nikdy nevěřil, že tohle budu psát. Dlouhou dobu jsem v komunitě Applu byl za toho nejvíce ortodoxního – jen Apple a nic jiného. Nezkoušel jsem jiná zařízení od konkurence, už vůbec ne Android. Časy se však mění a především pak nástroje a workflow. Aktuálně mám na test nový Samsung Galaxy Z Fold 4. Ano, skládací telefon od konkurence. A sakra moc se mi líbí!

Osobní změna přišla postupně. Začalo to u Garminu a Apple Watch. Aktuálně nemám doma žádné hodinky Apple, kromě „dvojek“ do sbírky. Všechny Apple Watch jsem prodal a nosím pouze Garmin. Samozřejmě to jde ruku v ruce s mojí vášní k běhání, především pak k ultraběhům. Letos jsem absolvoval již sedm závodů či výzev, které byly delší než 50 kilometrů. Neumím si představit, že bych to běžel s Apple Watch. Ono je to jednoduché, baterie by nevydržela. Nejsem rychlý jako elita a zároveň potřebuji neustále připojení GPS, mapy a samozřejmě zapnuté všechny funkce okolo zdraví a osobních statistik.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Windows ve hře

Před pár měsíci do toho ještě vstoupila změna zaměstnání (ano, iPure a Apple je opět jen koníček) a začal jsem používat Windows. První dny byly šílené. Musel jsem si zvyknout na horší odezvu, přizpůsobit prostředí i aplikace. Aktuálně jsem našel způsob používání, který se blíží macOS. Ten samozřejmě i nadále používám, ale pouze pro osobní potřeby. Vystačím si s MacBook Air s čipem M2.

Fold 4

Za poslední měsíce jsem si uvědomil, že mi iPad Pro leží na stole jako kus železa. Sem tam ho vezmu do postele na nějaké filmy, ale i tak raději dám přednost velké televizi a pohodlnému gauči. Hlavní lopatou i nadále zůstává iPhone 13 Pro Max, který je v době, kdy čtete tyto řádky, již nahrazen iPhonem 14 Pro Max. Z ekosystému Apple nikdy neodejdu, stále mi vyhovuje ve všech směrech.

K tomu používám již zmíněný nový Air, který cestuje společně s počítačem s Windows (Lenovo) všude se mnou. K tomu jsem zase obnovil činnosti a zápisky na reMarkable 2. Neuvěřitelně mě baví ho nosit s sebou na schůzky k zákazníkům. Píšu si do něj veškerou agendu, osobní poznámky, myšlenky, úkoly a čtu knihy či PDF.

Chudák iPad

Na iPad Pro bohužel nezbylo místo. Sice by se do batohu Peak Design vešel, ale nevím, k čemu bych ho aktuálně používal. Neříkám, že ho prodám, nebo že mě přestal bavit, jen pro něj není využití, což se kdykoliv může změnit. Osobně nevidím ani přidanou hodnotu v iPadOS 16. Nemyslím si, že Apple dělá něco špatně, jen je to jedna velká nuda, a to platí i o novém železe.

Oproti tomu, když se podíváme na konkurenci, tak především u vlajkových lodí je alespoň nějaká snaha o inovace. Rozhodně nejsou dokonalé ani nijak výjimečné, ale snaha se cení. Samsung Galaxy Z Fold jsem již před pár lety testoval, konkrétně druhou generaci, která byla neuvěřitelně těžká. V té době mi to nesedlo a rychle jsem ho vrátil. Nový model však přišel v pravý okamžik a střetlo se hned několik věcí – změna mých nástrojů a workflow.

Konec nudy

Je to jen pár dnů, co skládací telefon čtvrté generace používám. Musím říct, že na mě hodně zapůsobil wow efekt – je to prostě něco jiného. Oproti tomu když se podíváme na nové iPhony, tak ano, máme tu Dynamický ostrov a tím to končí. Je hezké, že Apple umí z něčeho udělat přednost a hlavní vychytávku, ale na druhou stranu, iPhone už třetí rok po sobě nepřináší nic velkého, ani v oblasti designu. Nechci po Applu, aby začal dělat skládací telefony, ale něco nového by udělat mohl. A právě o to, se snaží konkurence.

Fold 4

Předem avizuji, že jsem do nového Samsung Galaxy Z Fold 4 nevložil kartu SIM a asi to ani neudělám. Použil jsem pouze datovou SIM, abych byl kdykoliv a kdekoliv online. Mým testovacím záměrem je používat Fold 4 jako iPad. Z předchozích řádků je evidentní, že iPad Pro nikam nenosím. Používám hlavně iPhone, MacBook a nejvíce času trávím u Windows. Chce to nějaké zpestření. Fold.

Nebudu zde popisovat parametry celého telefonu. Je potřeba říct, že Fold 4 je opravdu lehčí a výkonnější, než předchozí modely. I když ho dám do druhé kapsy kalhot, tak nemám pocit, že by mě kalhoty měly spadnout. Největší nadšení je samozřejmě z rozkládacího displeje. Moc se mi líbí, že většina aplikací je již optimalizována na rozměr telefonu. Je opravdu příjemné sledovat videa a filmy na Foldu. Není to iPad, ale stále je větší než iPhone.

Velmi dobře se mi na Foldu čte jakýkoliv obsah, baví mě jen tak brouzdat po webech či sociálních sítích. Vidím toho mnohem více a zároveň v jiném režimu. Kdykoliv mohu Fold sklopit k sobě a pokračovat na přední „nudlovité“ straně nebo si různě rozdělit displej. Oproti iPhonu mohu na displeji souběžně sledovat klidně tři plochy. Nedělám přitom nic produktivního, spíše si užívám něčeho nového – není to nuda a šeď.

Výhoda multiplatformních aplikací

Fold 4 také velmi pěkně hraje a fotí. Samozřejmě i nadále vše jedu u Applu, především pak fotky, zprávy a tak dále. Jakmile je však nějaká aplikace multiplatformní, líbí se mi, že s ní mohu směle pracovat i na Foldu – například Twitter, Facebook, Instagram, Telegram, Trello, Slack, Office 365, služby Googlu a mnoho dalších. Je jedno, zda mám iPhone nebo Fold.

V rámci testu musím ještě vyzkoušet pero S Pen – nejen na psaní. To mi zatím chybí. Stihl jsem si také zahrát pár her, především Call of Duty si na velkém displeji užívám. Není to velké jako iPad, ale zároveň větší než iPhone, prostě fajn herní zařízení.

Fold 4

Neustále také objevuji nové vychytávky a způsoby nastavení. Protože je to něco jiného, tak mě to baví. Nechci z Foldu dělat primární zařízení, ale líbí se mi, že ho mohu mít před sebou a rozbít tradiční worfklow Applu, je to svěží vítr. V zásadě se mi zatím daří používat Fold 4 namísto iPadu.

Možná je to celé špatně, ale aktuálně mě to tak baví, a to je nejdůležitější. Zjistil jsem, že byla chyba uzavřít se jen v jedné zlaté kleci. I konkurence umí být zábavná, ač zatím nechci používat Android na plný úvazek. Myslím si a pevně věřím, že nám kalifornský gigant za pár let také něco inovativního (možná skládacího) představí. Moje data a primární zařízení budou vždy u Applu, ale proč se sekundárně nebavit i jinde a nezkoušet to zapojit do práce a osobního života. Co myslíte, chcete pokračování o Foldu?

1 komentář

  1. Je to pěkné zařízení, ale dokud tam bude ten předěl v displeji, tak mi ic takového nesmí přes práh. Myslím, že Apple nic takového neudělá přesně proto, že nejsou vyřešeny tyhle maličkosti. V době, kdy už všichni dělali na telefonech průstřely, tak Apple si jel svoje. A až když vymyslel, co pořádně s tím, a nehledě na to, že jeden průstřel by jim vzhledem k FaceID nestačil, tak to teprve vypustili na trh.

    Je pravda, že iPday jakoby usnuly. Jednu dobu to Apple strašně tlačil jako počítače, potom přišly Mchipy a najednou jakoby iPady zase vůbec nikdo nepotřeboval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *