iPad Pro – hardware bychom měli, ale co software?

iPad Pro

Výkon, displej a rychlost. Tři klíčová slova, která vystihují nový iPad Pro. Je to více než rok, co Apple představil současnou generaci. Nyní již víme, jaký bude nástupce, a dle mého můžeme pozorovat i určité trendy, které nás v Applu čekají. Proč zrovna čip M1? Proč tak obrovský výkon? K čemu mi bude 16 GB RAM?

Než se pokusím odpovědět na všechny otázky, pojďme si shrnout, co o novém iPadu Pro víme. Z hlediska designu se toho moc nezměnilo. Stále zde máme dvě úhlopříčky – 11″ a 12,9″, přičemž je jasné, že nejvíce změn se odehrálo u velké varianty. Je to podobné jako s iPhonem 12 Pro. I zde má větší model lepší fotografickou soustavu. V případě iPadu Pro jde o rozdíly v displeji.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Na jednu stranu rozumím marketingu Applu. Chce se nějak odlišit a donutit uživatele, aby pořídili větší variantu. Na druhou stranu i s 11″ iPadem Pro můžete hrát velké divadlo. Až reálné srovnání ukáže, zda je rozdíl v displeji opravdu tak znatelný.

iPad Pro

Pokud jde o mě, tak tušíte asi správně. Již od té doby, co Apple představil první generaci velkého iPadu Pro, používám velké placky. Můj upgrade bude naprosto jasný, takže se rozhodně v druhé polovině května dočkáte samostatné recenze a mých dojmů.

Čip M1

Nejvíce šokující informací k iPadu Pro je jeho čip. Jak nám Tim Cook jasně demonstroval ve vtipné reklamě, oddělení iPadu skočilo na návštěvu do laboratoří ke kolegům macOS a přinesli si odtud čip M1. Ten samý, který již od podzimu loňského roku používáme v MacBooku Air, Pro či Macu mini. Ohromující výkon, ale potřebuje ho iPad vůbec?

Vůbec poprvé, a to chci zdůraznit, nám Apple u iPadu odhalil přesné specifikace, především pak kapacitu RAM. V minulosti jsme vždy slyšeli jen marketingové věty typu „baterie na celý den“ nebo „výkon pro jakoukoliv činnost“. Kalifornská společnost také poprvé nabízí 2TB variantu, přičemž základní verze do 512 GB mají 8 GB RAM a terabytové verze se pak chlubí 16 GB RAM.

Proč proboha?

iPad Pro je předimenzované železo. Neexistuje aplikace, která by aktuálně vytížila naplno jeho výkon. Vždy jde jen o určitý moment, například když upravujete fotku pomocí umělé inteligence nebo renderujete video. iPad však nemá šanci se zapotit, jelikož systém je navržen pro jednu aplikaci. Nemůžete počítat video a u toho psát zprávy, protože by se proces okamžitě zastavil. Ano, můžete si zde připnout několik oken, ale tím to tak asi končí.

Chci tím vyjádřit, že Apple se připravuje a dělá si cestičku nejen do budoucnosti, ale především na blížící se vývojářskou konferenci WWDC. Myslím si, že nás v oblasti iPadOS čekají velké věci. V kuloárech se spekuluje o příchodu Final Cut Pro na iPad. Na druhou stranu na macOS v iPadu rovnou zapomeňte, což ostatně v nedávném rozhovoru potvrdilo i několik lidí přímo z Applu. Ač ano, iPad by na to výkonnostně bohatě dostačoval.

iPad Pro

Myslím si, že z iPadu Pro se brzy stane ještě lepší pracovní zařízení a argumentů proč macOS či iPadOS bude opět méně. Už dlouho voláme mimo jiné po lepší správě připojených monitorů. Proč nemohu využít formát 16:9, proč si nemohu vytvořit další plochu a tak dále. Železo na to již máme, teď je na řadě operační systém.

5G

iPad Pro také obdržel podporu pro připojení 5G, které si můžete vychutnat pouze na pár místech v České republice. Paradoxně tohle oceňuji více na iPhonu, kde mám zapnutá neomezená data. V případě iPadu čerpám zhruba 3GB balíček dat, který většinou ani nevyužiji. Je to dáno aktuální situací a hustým pokrytím WiFi v místech, kde pracuji. A když není bezpečná WiFi, vždy využívám osobní hotspot. Ve výbavě nového stroje se nám také objevila podpora pro WiFi 6.

Konečně plnohodnotný Thunderbolt port

USB-C je fajn, ale jakmile do něj přidáte podporu pro Thunderbolt, je to jiná píseň. Přesně tohle se stalo u iPadu Pro. Díky tomu bude možné přenášet data rychlostí až 40 Gb/s. Konečně bez problémů a překážek přenesu do iPadu fotky z bezrcadlovky ve formátu RAW. I díky tomu můžete k iPadu Pro připojit displej XDR od Applu s podporou až 6K. Když se nad tím zamyslíme, tak je to hezké, ale k čemu to je, když stejně budu mít na okrajích černé okraje… Ano, opět se vracím k tomu, že potřebujeme nový software a aplikace.

A co displej?

Apple vzal to nejlepší ze svého Pro Display XDR, zmenšil ho a usadil do tenkého iPadu. A právě zde a v tento okamžik se vyplatí pořídit větší iPad Pro. Když se podívám čistě na specifikace, tak z hlediska displeje neexistuje lepší zařízení Apple. Ostatně takhle dobrý displej nemá ani většina televizí, které se aktuálně prodávají. Velký iPad Pro udrží souvisle jas 1 000 nt a ve špičce až 1 600 nt. Pro srovnání, nový iMac, který byl rovněž představen, nabízí 500 nt. To samé 16″ MacBook Pro. iPhone 12 Pro s OLED nabízí maximum 800 nt a 1 200 nt v režimu HDR.

iPad Pro

iPad Pro si přitom zachovává svoji výdrž, tedy okolo 10 hodin na jedno nabití s ohledem na to, co děláte. Aby toho Apple dosáhl, musel zákonitě přijít s něčím novým a tím je mini-LED. Dle specifikací jsou segmenty LED 120× menší než předchozí generace. Více než 10 000 mini-LED Apple uspořádal do více než 2 500 lokálních zón utlumení. Díky tomu iPad Pro nabízí neuvěřitelný kontrastní poměr 1 000 000 : 1.

Nový displej Liquid Retina XDR v novém velkém iPadu Pro je ohromující a jsem velmi zvědav, zda rozdíly budou vidět pouhým okem. Patrně to nejvíce oceníme při sledování filmů, hraní her či úpravě videa a fotografií. Displej by mohl dobře fungovat i na přímém slunečním světle. Jsem na to opravdu zvědav.

Drobná vylepšení

V novém iPadu Pro již tradičně najdeme nové fotoaparáty. iPad Pro má novou ultraširokoúhlou kameru s 12MP snímačem, 122stupňovým zorným úhlem a úplně novým centrováním záběru. Dle všeho by to mělo být ideální na FaceTime či jiné videohovory. iPad vás tak trochu bude sledovat při pohybu do stran, a vždy budete v záběru. Na zadní straně pak nalezneme 12MP širokoúhlý fotoaparát, 10MP ultraširokoúhlý fotoaparát a skener LiDAR.

Upřímně? Kdo z vás pravidelně fotí pomocí iPadu? Já tak maximálně dělám skeny nějakých dokumentů, QR kódů při placení účtů a sem tam nějaký ilustrační obrázek, když jsem zrovna líný dojít pro iPhone. Pro hraní her v AR či VR to však nemusí být špatné, ale opět – žádné pořádné AR hry neexistují. Stále je to výzva pro vývojáře.

Nekompatibilita Magic Keyboard

Pár dnů po uvedení to vypadalo, že veškeré aktuální příslušenství je plně kompatibilní s novým iPadem Pro. Apple Pencil je, ale Magic Keyboard bohužel není, což mě vůbec nepotěšilo. Apple zaslal dopis svým zaměstnancům v Apple Storech, že nový velký iPad Pro je o něco širší a nevejde se do současné Magic Keyboard. Nadšený z toho rozhodně nejsem, moc se mi nechce k iPadu kupovat ještě klávesnici.

iPad Pro

Počkám si však, až to někdo reálně vyzkouší, což snad nebude dlouho trvat. Možná to bude stejné, jako když používáte nějaké sklo na iPadu. Nekompatibilita je jen u velké verze, pokud máte 11″ variantu, jste v pohodě.

Neuvěřitelná bestie

Nový iPad Pro je skvělý. Tak trochu si říkám, že čip M1 teď budeme vídat častěji a čipy „A“ si Apple nechá pro iPhone a „obyčejná“ zařízení. Profesionální stroje s přídomkem Pro budou mít čipy „M“. Těším se, až si nový iPad Pro vyzkouším a začnu aktivně používat. iPad je stroj, bez kterého se neobejdu. I tyto řádky píšu na něm a jen smutně zírám, jak mi „mizí“ baterie. Můj model z roku 2018 pomalu dosluhuje a asi bude dělat radost někomu jinému v rodině.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *