Co s tím Applem sakra je?

Jsem applista (čti megaovce), obdivovatel této značky, produktů i Steva Jobse. Chodil jsem odmala slintat za výlohu s Macy a dodnes si pamatuji tu krásnou Performu, která tam byla vystavená. Po revoluci za peníze, které jsem si jako kluk neuměl ani představit. Ano, jsem ovce, mám doma také fotku z 2066 Crist Drive v Los Altos, kde Apple začínal, jel jsem do Kalifornie, abych viděl poslední keynote Steva Jobse na WWDC a posléze v den jeho smrti chodil po Infinity Loop a pozoroval lidi, jak nosí na lavičku své iPody, iPhony a květiny.

Mám Apple rád a už to tak asi zůstane, ale i tak se na něj po těch letech snažím dívat s otevřenýma očima – a být kritický. Zažil jsem ten neuvěřitelný růst Applu od krachující firmy po dnešního giganta, používal jsem iBook v době, kdy jsem byl jediný ve městě a jeden z mála v Česku, kdy být applista znamenalo řešit neustálé problémy při komunikaci s okolím – maily a winmail.dat, prakticky nefungující www stránky a další a další věci. Dnes všechno šlape jako po másle a přesto bych neřekl, že jsem spokojenější uživatel, než tehdy. Jak je to možné?

Poslední roky

Je potřeba si uvědomit, že Apple je společnost, pro kterou je alfou a omegou hodnota akcií. Chová se tak, aby udržela co nejdelší růst. Proto samozřejmě některé produkty neuvádí tak rychle, jak bychom si představovali, pomalu roluje napříč trhy přesně tak, aby z nás vymlátila co nejvíc peněz. A za to se na nikoho nemůžeme zlobit, přejme mu to. Zkuste se ale podívat na některé produkty a jejich inovativnost v posledních letech.

iPad

První iPad byl uveden v roce 2010 a byl skvělý. Stále ho mám doma a syn ho používá. Když si dáte první a poslední iPad vedle sebe, tak zjistíte, že za osm let se toho zase tak moc nestalo. A to mě štve. Nebýt Microsoft Surface, tak možná dodnes nemáme ani klávesnici a tužku. A kdo za to může? Apple? Spíš my.

Koupil jsem si každý nový iPad, který byl za těch osm let uveden na trh. A to pánům z Cupertina stačí. Samozřejmě nějaké ty inovace získáváme, ale ruku na srdce – řešit na vývojářské keynote dlouhé minuty animované smajlíky a animoji? Podezírám kluky z Infinity Loop, že se po skončení WWDC hromadně dívají na keynote v záchvatech smíchu při pohledu na ovečky tleskající hýbajícímu se hovínku. Myslím si, že tohle by Steve nedal.

iPhone

Stejně tak se podívejte na iPhone. První jsem sháněl horlivě ze Spojených států a doma ho v roce 2007 obdlokovával. Jasný, hardwarový posun tam je obrovský, ale zase – ruku na srdce – co vám přináší tak zásadně nového od doby, kdy začal podporovat plnohodnotné aplikace? Hmm?

A přesto jsem si koupil každý nový iPhone, který Apple uvedl. A neříkáte si pak, proč by firma s takovými zákazníky měla inovovat stejně jako v době, kdy se rozhodovalo o přežití? Oni prostě nemusí.

Roztříštěnost

Když si budete číst životopis Steva Jobse, zjistíte, že první, co udělal po návratu do Applu, bylo ořezání produktových řad a vůbec zjednodušení celého portfolia. To byl tehdy totiž jeden z důvodů, proč Apple téměř skončil – zákazníci si pak neumí vybrat a udržování mnoha produktů je nesmírně finančně náročné.

Nechci malovat čerta na zeď, ale jsme v té době znovu. Podívejte se na jednotlivé segmenty: 5 modelů iPhonů, 4 modely iPadů, 7 modelů Maců a k tomu další serepetičky od sluchátek přes domácího asistenta až po síťové prvky (alespoň ty už jsou ze hry venku).

Neměl by se Apple soustředit na zhruba polovinu produktů, ale dělat je fakt dobře? Mac mini nedostal update snad čtvrt století, Mac Pro je sice krásný, ale nepoužitelný, a když si vedle sebe postavím současný iMac a „lampičku“ z roku 2002, hned poznáte, kdy se inovovalo a kdy se vyrábělo. iMac Pro pro profesionály, u kterého si nenastavíte pořádně ani výšku a polohu displeje? Ale jděte…

Siri

Další bolístkou Applu je Siri. Siri je letos 8 let a bohužel musíme uznat, že často nedosahuje inteligence ani toho osmiletého dítěte. Když se podíváte na Google (jo, občas je fajn podívat se ke konkurenci, aby člověku alespoň trochu praskla ta jablečná bublina), nejspíš vám spadne čelist. A poslední novinka na WWDC? To není inovace, to je jen pokus o to, jak se s recepty z téhle šlamastiky dostat ven.

Předpokládám podobný osud jako s Mapami – brzy Apple oznámí, že na to jde od lesa a vše bude úplně nové a skvělé. Snad to nebude pozdě. Pro nás je asistentka jen hračka, ale když vám rozumí nebo když je vaše abeceda složitá tak jako pro řadu Asiatů, je jasnou volbou pro denní komunikaci.

MacBook Pro

Další úlet posledních let. Představte si to: potřebujete uvést nový MacBook pro profíky a potřebujete z nich vytřískat více peněz. Jenže ty současné noťasy jsou skvělé, lidem vydrží, mají naprosto dostačující výkon. Ale ti zatracení fandové pořád volají po tom, že si chtějí koupit něco nového!

Tak jo, výkon +/- necháte, odeberte geniální MagSafe, protože narvat ho do USB-C by bylo moc práce, zhasnete jablko, zvednete cenu a nad klávesnici přidáte nádherný dotykový displej. Bude to vypadat skvěle, zdůvodníte tak vysokou cenu a lidé vám utrhají ruce. Že ten Touch Bar bude používat tak pět procent uživatelů? To nevadí, oni si to stejně koupí.

V Cupertinu moc dobře vědí, že většina profíků se při práci na klávesnici nedívá a že mají polovinu času MacBook připojený k externímu displeji a schovaný někde v šuplíku, ale co, když se jim líbí smějící se hovínka, tak daj i tohle. No dobře, hoďte jim tam ještě tu nepoužitelnou klávesnici, co kluci z designu vymysleli, ať si užijí trochu legrace, a otestujeme to v provozu! Bude to nejlepší MacBook, co jsme kdy vyrobili.

A další

A ono je toho více. Apple Mapy se staly skvělým nástrojem pro nová dobrodružství, protože šance, že vám najdou hledanou adresu na správném místě, je tak 50:50. Face ID se zatím spolehlivostí ani nepřibližuje dnes už celkem vychytaným otiskům prstů, ale proč to těm hračičkům, co si potřebují koupit každý nový iPhone, na otestování nepůjčit? Ano, i já jsem si pořídil iPhone X a pozná mě tak pětkrát z deseti pokusů. Telefon za 30 litrů. Steve se obrací v hrobě.

CarPlay by si už také zasloužilo nějaký ten update. Je sice fajn, že už nebudeme muset bloudit podle Apple Map, ale můžeme jezdit s Wazem, jenže tu revoluci v autě jsem si představoval trochu jinak. Nicméně tady si umím domyslet, že certifikace a vyjednávání s automobilovým průmyslem může být trochu pruda.

Naopak nesouhlasím s názory ostatních, že klesá kvalita softwaru od Applu. Já si vzpomínám na první verze Mac OS X. Dneska už jablečné produkty používá půl města a nejsem sám v okruhu 30 kilometrů, takže ty chyby prostě jdou vidět. Také toho samozřejmě macOS i iOS umí více. Zkuste si konkurenční produkty a poznáte, co je to (ne)kvalita softwaru.

Chybí Steve Jobs?

Když Steve zemřel, hned se začalo mluvit o tom, že do roka a do dne Apple skončí a že už to nikdy nebude ono. Jenže Tim Cook je skvělý. Akcionáři si asi těžko mohli přát někoho lepšího. Alespoň pro ně a z finanční stránky i pro Apple. Ale mě tam přeci jen chybí někdo, pro koho jsou zisky až na druhém místě, kdo chce měnit svět a inovovat. Ale opravdu, bez hovínek.

Nejlepší produkt posledních let

Už jste si vyzkoušeli AirPody? Tohle jsou sluchátka Steva Jobse. Inovace na svém místě, sluchátka, která když začnete používat, nechcete jiná. Skvělé zpracování, slušný zvuk a geniálně jednoduché a funkční. Tohle jsou inovace, které má Apple přinášet a vždy je přinášel. Tak obyčejné, až jsou geniální. Je trochu smutné, že za posledních několik let je to jediný produkt. Od miliardové společnosti. Sluchátka.

Přejděte jinam!

Microsoft inovuje jako o život. Google se taky snaží, i když je v mnoha ohledech stále jen kopírkou. Zkuste si na víkend přejít na Windows 10 a Android. Já to zkouším pravidelně každý rok. A víte co? Tam venku teprve poznáte, jak je Apple stále vpředu. Jak všechno funguje, jak je to jednoduché a stabilní. Jak skvělý dokázal vybudovat ekosystém a propojení svých řešení. Jak skvěle na sebe nabalil vývojáře aplikací.

Můžeme Apple kritizovat celý den, ale pořád je to dle mého názoru nejlepší platforma, která existuje. Pokud by někoho v Cupertinu napadlo, že nemá smysl věnovat se inteligentním automobilům, ale dotáhnout třeba CarPlay, že by bylo fajn přidat místo Touch Baru do MacBooku slot na SIM kartu (či rovnou podporu e-sim), bylo by to skvělé, ale ono to vlastně bude skvělé, i když je to nenapadne.

Budoucnost už dnes

Ráno mě vzbudí telefon, HomePodu řeknu, ať pustí něco pěkného pro dobré ráno, Apple Watch mi mezitím nahlásí, jaké bude počasí, přes aplikaci v iPhonu si udělám ranní Nespresso na cestu do práce. Sedám do auta, kde už mám stažené nové epizody podcastů Českého Rozhlasu a přes CarPlay si je pustím, dostávám hlášení, že má káva má ideální teplotu (hrnek Ember). Přes Siri si přidám pár úkolů na dnešní den, co mě cestou napadnou.

Dorazím do práce, plné ruce věcí – první telefonát zvedám prostřednictvím hodinek, telefon mi hlásí, kde jsem zaparkoval auto. Sedám k počítači, kde pokračuji v psaní e-mailu, který jsem rozepsal večer na iPadu. Přes den mrknu do aplikace Domácnost, jak se má na zahradě pejsek – zda zase něco likviduje, nebo jen prohlubuje své půlmetrové příkopy v garážovém stání (to víte, bydlím v Sudetech). Hodinky mi připomenou, že bych měl vyrazit domů, přes Find My Friends se cestou mrknu, kde že rodinka je, abych jel rovnou za nimi.

Příjíždíme domů, zapíná se mi topení v pracovně nebo světlo na chodbě. Pes dostává notifikaci, že jsme doma a šílí. Dobře, to poslední je dost analogové, pozná nás podle auta, ale takový je Apple v roce 2018 – to není budoucnost, to je mé denní workflow. Není to skvělé? Myslím, že přesně takhle si to Steve představoval. Užijte si to, protože tohle na rozdíl od konkurence prostě Applu funguje.

Filip Molčan

Komentářů:

 1. Skvělý článek, prvně jsem se bál že to bude samý hejt ale v podstatě máš velkou pravdu používám produkty od Applu přes rok, občas musím zabrousit na starý windows PC, když rodiče na něm chtějí něco zpravit či nainstalovat. A hodně si říkám proč? Už dávno nepřešli se mnou? Kvůli ceně? Jak často člověk kupuje mobilní telefon? Oni jednou za 3-5 let. iPhone má i větší životnost, když se k němu člověk umí chovat. Hlavní je ale ta stabilita, rychlost, a aktuální bezpečný systém. Strašně blbě se mi doma rodičům vysvětluje že mají na bankovnictví chodit přes můj iPad, a ne přes PC s windows 10 kde mají sice antivirový program ale popravdě nic v dnešní době není 100%. Ale u Applu se stále mužů spolehnout že mi bezpečnost co nejlépe umí zajistí. A ušetří nemalé peníze za antivirové programy, které ne vždy dokaží počítač ochránit.

  Nedávno na mě koukali skrz Apple Watch. Že by nikdy tolik za hodinky nedali. Že jsou to vyhozené peníze. K čemu mi je krokoměr? ATd…. ale neuvědomují si kolik hodin stráví sami na mobilním zařízení. Jen díky tomu že hodinky nemají vůbec. Neustálé hledání mobilního telefonu, když chtějí vědět kolik je hodin. Neustálé jim mobil zvoní, pípa. Že jím došla nová notifikace na Facebooku, mesengeru, YouTube. Občas mě to až děsí a rád si zálezu do svého pokoje, který mám sice naprany moderní technologii. Ale nerušímě ba naopak mě pohání k lepším výsledkům.

 2. Neustále se dívají na telefon, kolik je hodin :))))

  Ale rád bych se zeptal prakticky, jak se přidávají podcasty do Podcasts aplikace? Rád bych například přidal filmové recenze “Odvážné palce z Rádia 1” a nepřišel jsem na to jak. Umím přidat jen to, co najde iTunes. Kdysi jsem to dokázal, ale teď netuším. Díky za pomoc.

 3. Ufňukaný článek. Někdo nevyrábí hračky jako chci já? Tak je to určitě špatná firma!
  Ne, firmy se řídí ve své produkci trhem. A ekonomiký zákon trhu říká : vyrabej to co se prodává, dokud to jde. Inovace dělej jen, když te ohrožuje konkurence.
  Pokud si Filipe myslíte, ze automobilky, výrobci notebooku či letadel nemají ve svych laboratořích daleko lepší produkty, než nyní dávají na trh, jste na hlubokém omylu. Mají. Myslíte, ze Skodovka nemůže každý rok dělat novou Skodu Fabia? Muže. Ale proč by to dělala? Zbytečně by snižovala zisk. A o ten tu jde. Něco jiného je ztráta konkurenceschopnosti. To by byl problém. Ale ta Applu vůbec nehrozí. A ze jejich výrobky vydrží 8 let? To je možná nejvetsi chyba Applu. Kvalita. Ale za tu já děkuji. Opravdu děkuji. Nepotřebuji se s mobilem předvádět před kolegy a proto mám v zásobě koupen ještě jeden iPhone SE. Úplně mi stačí. Tedy můžeme fňukat, ze BMW má už 15 let hand up display a ze by ho mohlo inovovat za lepší a jejich šestiválcové motory by mohly být osmivalcove. Ale proč by to dělali? Kvůli par jedincům?

 4. Pěkný a pravdivý článek. Chtělo by to trochu zbrzdit a zamyslet se. Říct si, co má smysl a co nemá. Snad se to tam taky jednou zase povede.

  Jinak je pravda, že prostě v současné době lepší platforma a propojenost těch zařízení prostě neexistuje a asi dlouho nebude, jestli vůbec někdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *