11″ nebo 12,9″ iPad Pro, to je to, oč tu běží

iPad Pro

Zase jsem se chytil do své vlastní myšlenkové pasti a chtíče. To jsem tak před měsícem okolo Vánoc seděl doma na gauči, prokrastinoval a samozřejmě přemýšlel. Jaký asi je nový 11″ iPad Pro s čipem M2? Není lepší než moje 12,9″ s čipem M1? Aby toho nebylo málo, tak podobnou diskuzi jsem vedl i s kamarádem, který mě přesvědčoval, že 11″ je ta jediná správná velikost. Nebyl bych to já, aby mi to nezačalo vrtat hlavou.

V zásadě to je správná myšlenka. Jaká velikost je vlastně ta správná? Z historického hlediska by se slušelo říct, že je to něco mezi obyčejným iPadem a iPadem Air. Nutno podotknout, že 11″ iPad Pro jsem naposledy testoval, když vyšla jeho první generace. Aktuálně je na trhu generace čtvrtá. Jak to asi dopadlo? Hádáte správně! Už mám vedle sebe nový 11″ iPad Pro s daty ve variantě 256 GB. K tomu jen obyčejný Apple Smart Cover, jelikož jsem schválně nechtěl používat klávesnici na úkor mobility a hmotnosti. Ostatně, klávesnici mám u většího kolegy.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Proč?

Jednoduchá otázka. Proč to celé dělám? Proč mi proboha nestačí jeden iPad a šmitec? Zcela upřímně velkou roli hraje můj chtíč a „úchylka“, že mám rád technologie. Svým způsobem je to moje závislost a rád pořád něco zkouším a objevuji. Aktuálně tak mám doma nový iPad mini, obyčejný iPad, iPad Pro 11″ a 12,9″. Jen ten Air jsem vrátil, ale rovněž jsem ho loni nějakou dobu používal.

iPad Pro

A proč vůbec 11 palců? Myslím, že je fajn se vrátit k diskuzi s kamarádem. Pro tyto účely vytvořil jednoduchou tabulku, kam do pravého sloupečku napsal činnosti, které během dne běžně děláme, nebo chceme dělat – například sledování filmů, čtení knih, úprava fotek, střih videa, hraní her, psaní e-mailů, konzumace webů v Safari, specifické aplikace typu Duolingo, Audiotéka či běh na páse doma. Nahoru pak vypsal vhodná zařízení – všechny zmíněné iPady a iPhone 14 Pro Max. Ten nám tu trochu dělá nepořádek. Spoustu věcí, ne-li všechny, by totiž šly vykonávat na iPhonu, ostatně stejně tak i na jakémkoliv iPadu.

Primárně se snažím nahradit velký iPad Pro menším bratrem. Displej a velikost je opravdu skvělá. Zjistil jsem, že zase mohu psát normálně pomocí dvou palců a mít iPad ve vzduchu v rukách. Stejně tak čtení je moc příjemné a v zásadě i úprava fotek. Nemá smysl tady vypisovat specifikace iPadu Pro, to všichni již známe. Stejně tak nemám pocit, že by byl nějaký výrazný rozdíl mezi M1 u mého velkého iPadu a čipem M2. Škoda, že jsem věrný Final Cut Pro, jelikož bych jinak vyzkoušel DaVinci Resolve, který je jako stvořený pro iPad a nový čip M2.

Jak už jsem avizoval, záměrně jsem k iPadu nechtěl klávesnici. Chci iPad nosit neustále u sebe, což znamená, že v batohu mám i MacBook Air s čipem M2 a nové pracovní Lenovo Thinkpad T14s s Ryzen 7 Pro. Ano, čtete správně, počítač s Windows. A upřímně mohu říct, ono to není tak hrozné. Windows jako takový se hodně posunul a s tím ruku v ruce i hardware. Samozřejmě bych chtěl pracovat jen na MacBooku, ale bohužel to interní pravidla a specifické aplikace neumožňují. Beru to jako osvěžení a svěží vítr či inspiraci. Mám možnost srovnávat a udělat si více názorů. Ostatně, třeba takový Excel je stále lepší na Windows než na macOS. Aplikace je dnes už skoro stejná, ale na Windows je její fungování nějak přirozenější. Taky se mi zalíbilo, že si mohu Windows o něco více přizpůsobit, ale dost už o Lenovu, tohle je text o iPadu.

iPad Pro

Čtení i konzumace

iPad Pro 11″ je super i na konzumaci všemožného obsahu na Safari a samozřejmě čtení knih. Střídám ho s malým iPadem mini, ale stále je to lepší volba než největší sourozenec. Na středním iPadu mě baví i hraní her skrze Apple Arcade. Tlačítka jsou v ideální dostupnosti mých prstů. Na velkém iPadu jsem vždy měl pocit, že musím hrát „prstovou jógu“, nebo použít externí ovladač. Samozřejmostí je i to, že 11 palců znamená prostě menší a ideálnější zařízení do batohu na cestování. Neustále se někam přesouvám a mám rád, když mám vše u sebe.

Když se vrátím k diskuzi s kamarádem a naší tabulce, tak vás možná zajímají výsledky. Ono to dopadlo hodně nerozhodně, jelikož stejný počet bodů u jednotlivých aktivit získal velký i 11″ iPad Pro. Do toho hází vidle malý iPad mini u konzumace, a co teprve iPhone. Je to lehce schizofrenní a ono z toho opravdu vychází, že nejlepší volbou je mít vše a používat to dle potřeby. Je to však zbytečnost a lehká marnost. Někdo by řekl i vyhazování peněz, ale asi je to moje „úchylka“. Někdo kouří cigarety, sbírá auta, cestuje po světě a já „sbírám“ a používám elektroniku. Vždy si to jen musíte sami před sebou obhájit. Možná i v rodině.

Možnost volby a střídání

V závěru jsem se dostal k tomu, že je prostě super používat více věcí a zařízení. Chvíli mě baví malý iPad mini, pak zase 11palcový a večer na film do postele není nic lepšího než velký iPad Pro. Ten displej je prostě o parník vpředu. Zvlášť když máte srovnání, pak je to ještě těžší. Dokud to neznáte a nemáte zkušenost, tak je vám to v zásadě jedno.

iPad Pro

Už tady padlo slovo svěží vítr a inspirace. A o tom to je. Teď mě baví 11″ iPad Pro a za rok, až Apple udělá nový model, pevně věřím, že zase budu básnit a psát o něčem jiném. Tak to prostě chodí. Pokud chcete ušetřit a nechcete nic řešit, můžete s klidem používat velký iPhone a k tomu maximálně jeden iPad, což je ostatně případ mé ženy. Nikdy nepotřebovala MacBook. V zásadě si vystačí s iPhonem. Podobně to má hodně lidí. Vždy je fajn si to vyzkoušet, ujasnit si priority a pak vybrat jedno zařízení. A jak to máte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *