Apple Watch 4: hodinky, na které jsme čekali

Sundavám celofán, otáčím krabičku o sto osmdesát stupňů a chytám prsty dva papírové úchyty. Krabička se rozloží jak origami. Uvnitř již na mě zírá vylisovaný design nových Apple Watch čtvrté generace. Můj pohled však strhne nádherný balicí papír, který odblokoval mé hodinky a tvořil pomyslnou krabičku. Prohlížím si různě barevné hodinky Watch a potutelně se usmívám, že se to těm klukům z Cupertina opět podařilo. Připadám si jako desetiletý chlapeček u vánočního stromečku. Je sobota ráno a já jdu instalovat novou výzbroj – hliníkové 44mm Apple Watch 4.

Pokračuji v průzkumu. „A hele, řemínek je v samostatné krabici. Již není společně s hodinkami,“ pomyslím si a u toho již rozbaluji hlavní hřeb. Mé nové hodinky jsou ukryté v sametovém obalu, který je chrání ze všech stran. Zároveň vytahuji z druhé krabice bílý provlékací řemínek a nasazuji ho na Apple Watch. „Wow,“ vydechnu. Ten design je opravdu vynikající. Hodinky jsem ještě ani nezapnul a již si točím s novou korunkou a prohlížím větší reproduktory, mikrofon a především spodní část hodinek s novým elektrickým snímačem tepové frekvence. Vypadá to opravdu skvěle a rozdíl oproti předchozí generaci je více než patrný.

Apple Watch používám již od úplného počátku, kdy se dostaly na trh. Vlastnil jsem nultou sérii dovezenou z Německa. Následně jsem přesedlal na Apple Watch druhé generace v Nike provedení, která mi ještě minulý týden sloužila. A to více než dobře. Ostatně o svém Apple Watch (životním) restartu jsem pro iPure napsal velký článek, přičemž zde je jeho pokračování.

První seznámení

Nasazuji nové hodinky na ruku a ihned bočním tlačítkem spouštím. Už při kontaktu cítím, že je tlačítko zcela zapuštěné dovnitř těla hodinek, což je rovněž novinka. U předchozí generace boční tlačítko vyčnívalo z těla ven, což mělo za následek chytání prachu a potu. Uvidíme, jak to bude fungovat nyní. Vždy je však možné hodinky umýt pod tekoucí vodou, což prospívá i korunce. Ještě před samotným unboxingem jsem si odpároval z iPhonu staré hodinky a udělal zálohu.

Páruji Watch 4 s novým iPhonem XS Max. Již u tohoto procesu je evidentní rychlost a skvělá odezva. Vše proběhne během pár minut a už mě na ruce vítá nový infografický ciferník. Dostavuje se další wow efekt. „Ten displej je boží,“ volám na ženu, která zrovna vaří oběd. Samozřejmě se jde ihned podívat a potvrzuje mé nadšení. Displej je znatelně větší, ač hodinky působí na mé ruce stále stejně, tedy nemám pocit, že bych měl na zápěstí balvan.

Okamžitě také vnímám nižší hmotnost a především štíhlost těla hodinek. Druhotným efektem je nadšení z nově zvolené stříbrné barvy. Dosud jsem fungoval s černými verzemi. Už to chtělo nějakou změnu. Mám pocit, že předchozí generace byly jen beta verze. Tohle jsou chytré hodinky, které Apple chtěl vždy představit.

Jdeme si hrát

V hodinkách mám nainstalovanou nejnovější verzi watchOS 5. Tu jsem testoval již během prázdnin na svých Apple Watch druhé generace. Mám tak bohatou zkušenost s novými funkcemi jako je například vysílačka, nové měření aktivity, Siri ciferník a podobně. Na novém stroji však vše běží šíleně rychle. Kliknu na nějakou aplikaci nebo funkci a ihned se spustí. Žádné kolečko s načítáním? Nulové záseky a zamrznutí? To je divné. Na druhou stranu však hrozně příjemné. Ještě nikdy jsem nezažil to, aby se mi Apple Mapy na hodinkách spustily stejně rychle, jako na iPhonu či iPadu. Dokonce ihned se zobrazila má aktuální poloha a plynule jsem mohl prohlížet okolí. Neskutečné.

Pozitivní zkušenost se dostavila i v případě aktivity a cvičení. U staré verze, když jsem šel ven na procházku a klikl jsem na Chůzi venku, musel jsem pár sekund počkat, než se spustilo odpočítávání. Na novém hardwaru se nic takového neděje. Chci tohle, hned to mám. Potřebuji zpět, jsem tam.

Možná to jsou zbytečné detaily, ale věřte mi, že právě čekání a dlouhé načítání komplikovalo dosavadní život s Apple Watch. První generace si bez iPhonu takřka ani neškrtla. Když jsem tohle všechno zažil, mám z výkonu nových hodinek obrovskou radost a hned mám tvrdý argument pro upgrade z druhé generace.

První den utekl hrozně rychle. Možná i tím, že kromě Apple Watch jsem si hrál s novým iPhonem XS Max. Každopádně na konci dne drží baterie, která byla nabita již z výroby. Taktéž jsem stihl splnit všechny své kroužky aktivity, čehož jsem se bál nejvíce. Již jsem viděl pár nepovedených záloh a ztrátu cvičení při migraci na nové Apple Watch. Naštěstí se neztratil jediný byte dat a mohu tak směle a bez přerušení pokračovat v aktivitě.

Plnohodnotný den

Apple Watch jsem ještě před spaním stihl dobít a mohl jsem tak strávit noc s novými hodinkami. Několik posledních měsíců pravidelně s Watch usínám a na pozadí si nechávám zaznamenat průběh mého spánku díky aplikaci AutoSleep, o které jsem již v iPure psal. Každé ráno mám tak kompletní přehled o spánkových cyklech nebo tepové frekvenci. Dívám se na statistiky a jsem zase mile překvapen.

Apple Watch 4 mají nový elektrický snímač tepové frekvence, který umí lépe vyhodnotit aktuální tep. Že snímač funguje lépe než u předchozí generace, poznám snadno na přehledném grafu. Vidím, že nejen během noci je měření více a v pravidelnějších intervalech. Výsledkem je v podstatě skoro totožný záznam, jako kdybych pro měření používal nějaký hrudní pás spárovaný s Watch hodinkami. Kromě nativní aplikace rád používám HeartWatch, o které jsem již psal.

Po snídani vyrážím s dětmi na procházku. Bohužel jsem však zapomněl spustit aktivitu Chůze venku, ale watchOS 5 mě po pár minutách upozorňuje, zda chci chůzi zaznamenat. Ano, i to je přelomová novinka v tomto softwaru. Zpětně se mi tak započítává délka chůze a čas. Kolem poledne mi zvoní telefon. Hovor přijímám na hodinkách. „Kdy přijdete. Už mám připravený oběd,“ ozývá se jasně a zřetelně z reproduktoru hodinek. „Za pár minut jsme doma, už jsme skoro u baráku,“ odpovídám směrem k hodinkám, a přitom mám ruku dole u pasu, abych chytil nejstarší dceru. Žena mě i přesto slyší, tedy aspoň nic neříká a loučí se.

Výkon reproduktoru a mikrofonu nám Apple demonstroval již v loňském roce, kdy žena na paddleboardu vyřizovala hovor někde uprostřed jezera, aniž by přerušila sportovní aktivitu. Myslím si, že v nových Apple Watch jsou reproduktor i mikrofon ještě silnější a rozhodně se tak nemusíte bát vyřizovat hovory přímo z hodinek. Jediným problémem je soukromí. Zvykl jsem si na hodinky mluvit pro vyřizování zpráv, ale aby někdo slyšel celý můj rozhovor, na to připravený ještě nejsem.

Po obědě si opět hraji s hodinkami. Nadešel čas personalizovat nové ciferníky. Mezi mé nejoblíbenější patří rozhodně Siri ciferník, který mi ukazuje náhodné události, fotky či funkce, které zrovna asi potřebuji. Líbí se mi fotky na základě GPS polohy, které jsem vyfotil na daném místě v minulosti nebo užitečné tepové údaje po skončení běhu. Ve watchOS 5 naleznete nové animované ciferníky Oheň a Voda, které jsou velmi efektivní.

Můj pohled však spočinul na dvou infografických cifernících, které naleznete jen a pouze u čtvrté generace Apple Watch. Nastavit si můžete hned 8 komplikací, tedy zkratek nebo aplikací, které často používáte. Na výběr máte nově i UV index a další možnosti zobrazení. Velmi zajímavé je například počasí nebo tep. U modulárního infografu pak vřele doporučuji vyzkoušet aktivitu, která je zde znázorněna na interaktivním grafu.

Schválně zkouším klikat na různé komplikace. Opět se utvrzuji v tom, že Apple do čtvrté generace nalil neskutečný výkon a rychlou odezvu. Tohle jsem fakt nezažil. Na konci dne kontroluji baterii. Stále mám okolo 40 %, což je velmi slušné na to, že s hodinkami jsem předchozí noc spal a během dne absolvoval fyzické aktivity a měření. Očekávám však, že se baterie ještě zlepší, jakmile si přestanu hrát s nastavením a aplikacemi.

Zmínit musím i novou digitální korunku s haptickou odezvou. Jakmile s ní začnu točit ihned cítím a slyším zřetelné ťukání. Na začátku to působilo zvláštně, ale je to jen o zvyku. Vtipné je, že ťukání slyší i lidé, kteří se zrovna nachází v mé blízkosti. Tak či tak jde o zajímavou funkci, tedy haptická odezva tu již byla od počátku Apple Watch, ale nově vím, že v „něčem listuji“ a dostávám zpětnou vazbu.

Drobky a drobečky, aneb další první dojmy

Další den ráno již hodinky ani nevnímám. Mám pocit, že je používám již měsíc. Rychle jsem si zvykl na jasně čitelný OLED displej, který je opravdu velký. Vidím mnohem více informací a kdybych chtěl, tak watchOS 5 umožňuje i čtení celých článků na zápěstí. Není to však vůbec pohodlné a odkaz ze Zprávy tak raději otevírám na iPhonu.

Na druhou stranu je mi hrozně líto, že si nemohu na zápěstí „natočit“ EKG. Tato funkce je zatím dostupná jen v USA, respektive ještě ani tam ji Apple nespustil a patrně se tak stane až s příchodem softwarové aktualizace. Naopak mám nastavenou nejnižší a nejvyšší tepovou hodnotu. V dětství jsem se léčil se srdcem a arytmií, takže i tyto funkce vřele vítám. Doufám, že jednou dopadne i to EKG.

Velmi motivační je i soutěž jeden na jednoho, tedy kdy vyzvu někoho ze svých přátel na soutěž v aktivitě. O prázdninách jsem takhle porazil Honzu Březinu, který mi to vzápětí vrátil. Stačí jen vzájemně sdílet svou aktivitu a poslat výzvu. Následně se sedm dní předháníte, kdo je aktivnější. Denní limit je však nastaven na maximum 700 bodů, což není úplně těžké dosáhnout. Chtělo by to ještě trochu poladit.

Apple Watch 4 umí také detekovat pád na zem a přivolat skrze SOS pomoc. Zapínám tuto funkci v nastavení na iPhonu a skáču simulovaně do postele. Koukám na hodinky – nic. Zkouším to znovu. Opět se nic neděje. Asi musím opravdu spadnout na zem, což se mi moc nechce. Věřím, že v zimním období to někde na ledu nechtěně vyzkouším. Z praktického úhlu pohledu jde o skvělou věc především pro seniory nebo děti. Je zde evidentní směr Applu – ovlivnit zdraví a fitness.

Konečně pořádné hodinky

Apple Watch 4 generace jsou po všech stránkách sakra dobré hodinky a povedený kus železa. Znovu musím vypíchnout skvělý displej a kvalitně zpracované tělo. Jsem také rád, že jsem automaticky bez přemýšlení zvolil největší 44mm verzi. Menší verzi měla v minulosti moje žena a vždy mi displej přišel hodně titěrný a na mém zápěstí vypadal divně. Je jasné, že v případě 40 mm to tak hrozné už být nemusí, ale i přesto si myslím, že menší hodinky jsou určené spíše pro něžné pohlaví. Každý má však jiný vkus a právě Apple Watch jsou více než jakékoliv jiné zařízení o stylu a vkusu.

Samozřejmostí je plná zpětná kompatibilita všech vašich starých řemínků, včetně těch z čínských obchodů. Osobně velmi rád kombinuji barvy a často je střídám dle příležitosti. Stále také platí, že Apple Watch jsou voděodolné do 50 metrů, takže bez problémů je můžete vzít do bazénu nebo na dovolenou k moři. Logicky však nezapomeňte sundat kožené a nerezové řemínky.

Myslím si, že Apple Watch letos na podzim způsobily mnohem větší rozruch než nové iPhony XS/XS Max. Ostatně tomu napovídají i rychle vyprodané zásoby a nedostupnost ocelové LTE verze v zahraničí. Troufám si tvrdit, že upgradovat na novou generaci můžete klidně i z loňského modelu třetí generace. Obdržíte zcela nové hodinky, které mají neskutečný výkon a nádherný displej, na který se nebudete chtít jen koukat, ale hlavně s ním budete rádi pracovat.

Apple Watch 4 v GPS verzi (LTE je stále dostupná jen pro zahraničí) můžete zakoupit v nejmenší verzi od 11290 korun. Za větší verzi si pak musíte připlatit 800 korun, což v podstatě nic není. Neplatí mě Apple, a přesto vám nákup jen a jen doporučuji. Nebudete litovat.

Komentářů:

  1. Chapem ze kozenny remienok by v mori nevydrzal, ale nerezovy? Bezne pouzivam kovove remienky vo vode a neskodi im to.

  2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak nastavím zobrazení tepu vlevo dole, jako máte na obrázku? Pokud zvolím tep, mám tam pouze ikonu srdíčka ke spuštění aplikace. Děkuji

  3. Ako sa prosím volá apka resp. ako nastaviť zobrazenie min./max. a aktuálny Heart rate ako je zobrazené na vašom screenshote vľavo dole ? Keď som vybral apku Heart, tak mi zobrazuje jedine jej ikonku a nie dáta., pričom dáta sú riadne merané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *