iPad Pro jako primární počítač? Změňte přístup

Nejlepší zařízení Apple pro letošní rok? Jednoznačně nový iPad Pro! Ten mě nakonec nadchl mnohem více než iPhone XS Max nebo Apple Watch 4. iPad Pro je ve všech směrech zcela nové zařízení. Když vezmete nový iPad do ruky zjistíte, že z toho původního zbyl jen operační systém. Kalifornský gigant nám ukazuje, jak budou vypadat tablety v budoucnosti. Nahradí iPad Pro počítač? Nebo se tak již dokonce stalo?

Několik posledních let se dokola opakuje stále ta samá písnička. Vždy když Apple uvede novou generaci iPadu, začne se masivně diskutovat o tom, zda můžeme prodat MacBook a začít používat iPad jako primární počítač. Této kampani přispívá i sám Apple prostřednictvím svých reklam. Nejvtipnější na tom všem je to, že iPad lze používat jako hlavní počítač v podstatě již od prvních generací. Musíte jen změnit filozofii a přístup k práci.

To udělal například italský bloger Federico Viticci, který provozuje web MacStories. MacBooku se zbavil již před mnoha lety a plnohodnotně pracoval již na prvním iPadu Air. A udělat to můžete i vy. Má to však několik háčků a záleží jen na vás, zda je chcete akceptovat.

Dost bylo starého PC přístupu

Přiznám se, že jsou dny, kdy mám již plné zuby klasického zkostnatělého počítačového přístupu. Mám chuť a energii pracovat jinak, ovládat obsah, být kreativnější a přijít na nové myšlenky a nápady, které mě někam posunou. A právě to mi umožňuje jen a pouze iPad. MacBook je pro mě lopata, o které vím, že s ní dokážu cokoliv. Stejně jako dělník mohu vykopat libovolně hlubokou jámu, dát tam kabely a zase zasypat. Jenže já chci tu jámu vykopat jiným způsobem či technikou. U toho přijít na nové myšlenky, a nakonec tam místo kabelů dát například potrubí.

Tohle všechno pramení jen z toho, že po letech jsem unavený ze starého klasického stylu práce. Neznamená to však, že bych zítra prodal svůj MacBook. Stále ho používám a mám ho moc rád, jen mě baví hledat nové cesty a způsoby myšlení. A právě o tom je práce na iPadu. V zásadě existují dvě cesty – buď můžete iPad používat jako velmi příjemný nástroj pro konzumaci obsahu (sledování filmů, YouTube, surfování po internetu a podobně), nebo začnete přemýšlet jinak a zkusíte díky iPadu vydělat zpět investované peníze. Věřte mi, že to jde!

iPad Pro je zařízení pro minimalistickou práci. Pokud se rozhodnete pracovat na iPadu, musíte se smířit s tím, že nebudete mít k dispozici plnohodnotné desktopové aplikace a s tím spojené nástroje. Naopak získáte soustředění a koncentraci jen na jednu konkrétní činnost. Vyhovuje mi, že moje pozornost je díky aplikacím soustředěná, tedy netěká mi mezi plochami, jako na macOS. Hrozně si užívám, že si mohu iPad vzít do postele, na gauč, do kavárny, do auta, na schůzku – prostě kamkoliv. Přitom k němu mohu připojit klávesnici, dát ho na stojánek, položit na stůl nebo držet v ruce. Jsou to sice drobnosti, ale právě ty mi dodávají potřebnou energii a rozptýlení k tomu, abych byl produktivnější.

Dotýkám se obsahu

Když jsem byl malý a musel jsem používat starý MS-DOS, nikdy mě nenapadlo, že přijde doba, kdy se obsahu budu dotýkat a mé prsty budou přímo ovlivňovat to, co se děje. Naopak pro mé děti to bude naprostá samozřejmost. Myslím si, že ty tohle vůbec nebudou řešit. Již teď jsou děti kreativnější než mnoho jejich rodičů. I s obyčejným dotykovým telefonem dokáží kouzla.

V hlavě mi stále zní úryvek ze životopisu Jonyho Ivea od Leandera Kahneyho. Jony již při výrobě prvního iPadu chtěl iluzi nekonečného bazénu, protože chápal, že obrazovka je nesmírně důležitá a nic by od ní nemělo odvádět pozornost. Ive také opakovaně klade důraz na dotýkání se obsahu, který ovládáme vlastními prsty a jsme s ním v přímém kontaktu. Pomocí svého prstu přesouváte text, který jste předtím napsali, ovládáte postavičku a říkáte jí, kam má jít, listujete svými knihami a tak podobně.

Může se zdát, že ovládání zařízení pomocí dotyku je dnes již naprostá samozřejmost. Osobně jsem z toho stále nadšený a u nového iPadu Pro to platí dvojnásob. Líbí se mi obrazovka přes celou plochu a fyzické tlačítko mi opravdu nechybí. Naopak, konečně je vše sjednocené, včetně ovládacích gest. Displej iPadu je jako kouzelné sklo, na kterém mohu dělat vše, co zrovna potřebuji.

Jak jsem vybíral iPad Pro

Když skončila podzimní Keynote, kde byla představena nová generace iPadu Pro, měl jsem jasno v tom, že chci 11″ velikost. Do té doby jsem používal iPad Pro 10,5″, se kterým jsem byl naprosto spokojen. V šuplíku mi totiž ležela první generace 12,9″ iPadu, kterému jsem (ne)přišel na chuť kvůli velikosti. Na domácí použití byl fajn, ale na cestování již tolik ne. Nechtěl jsem tedy znovu udělat chybu.

Po pár dnech se mi začalo hlavou honit, zda opravdu nezkusit znovu větší velikost. Mrknul jsem na pár srovnání a vyčkával, až zařízení přijdou fyzicky do českých obchodů. Na první dojem jsem měl jasno, že zůstanu u 11″ varianty, avšak poté jsem si chvíli hrál s 12,9″. Zjistil jsem, že je o dost menší než první a druhá generace. Dokonce se mi vejde do messengeru společně s MacBookem. A k tomu všemu se velmi dobře drží v ruce. Oproti tomu se mi 11palcový iPad Pro zdál velmi malý.

Také jsem věděl, že chci znovu vyzkoušet iPad Pro jako hlavní počítač, tedy MacBook používat jen na nezbytně nutné akce. Obě velikosti jsem tak znovu porovnal, a nakonec se rozhodl pro větší variantu, tedy 12,9″ iPad Pro s 256GB úložištěm ve verzi Cellular. Právě data jsou dle mého u iPadu nesmírně důležitá, pokud nechcete iPad používat jen na koukání na videa. Do MacBooku žádnou SIM kartu nevložíte a musíte tak buď používat Wi-Fi nebo si vytvořit hotspot. Je to sice pár kliknutí, ale každý jistě mnohokrát zažil, jak otravné může být nestálé připojení a odpojující se hotspot. U iPadu nic takového neřešíte. Otevřete iPad a ihned pracujete.

Příslušenství

K iPadu jsem rovnou zakoupil i novou generaci Apple Pencilu. O ní již velmi hezky mluvil Honza Březina ve svém článku. Shoduji se s ním v tom, že iPad Pro bez Pencilu je „poloviční“ řešení. Právě Pencil mi každý den nabízí porci kreativity a inspirace. Často používám tužku jako prodloužený prst, když pracuji v nějakém grafickém programu, například Affinity Photo nebo Pixelmator. Nová Pencil je pak neustále nabitá a připravená k použití díky bezdrátovému nabíjení. Konečně jsem se zbavil „ocásku“.

Naopak musím vytknout designérům z Applu, že nabíjecí plocha na mém iPadu je po několika týdnech lehce odřená, a to se o iPad velmi dobře starám, tedy Pencil přikládám na horní část jemně. Vše je tak zřejmě způsobeno třením Pencil o nabíjecí plochu a rozhodně nejsem sám – stejný problém jsem viděl i u dalších iPadů.

Stále také čekám, až bude dostupná originální klávesnice Smart Keyboard Folio. Místo toho používám obal Canopy a originální Apple klávesnici. Snadno mohu iPad kdekoliv rozložit a začít pracovat. Díky tomu, že iPad často používám bez hardwarové klávesnice, naučil jsem se paradoxně psát všemi deseti na klávesnici softwarové. Je to stejné jako na mechanické, chce to jen cvik a praxi. Často také používám obyčejný stojánek ParcSlope od TwelveSouth, o kterém jsem v iPure již psal. Jako poslední řešení mám doma obal Incase Origami Workstation a v něm upevněnou klávesnici Apple první generace na tužkové baterie.

Bez klávesových zkratek ani ránu

Když zmiňuji práci na iPadu a klávesnici, nesmím opomenout klávesové zkratky. Víte o tom, že stačí dvakrát klepnout na mezerník, iPad se rozsvítí a pomocí Face ID se iPad ihned odemkne? Dále bych se neobešel bez rychlého vyhledávání pomocí CMD + mezerník. Stejně užitečný je i návrat na plochu pomocí CMD + H nebo přepínání aplikací prostřednictvím klávesových zkratek CMD + tab (Shift pro změnu směru).

V jednotlivých aplikacích pak stačí podržet tlačítko Command a ihned uvidíte, jaké klávesy lze použít. Víte, že i na iPadu můžete dělat screenshot obrazovky jako na MacBooku? Stačí použít zkratku CMD + Shift + 3. Bez klávesových zkratek bych si den na iPadu nedokázal představit. Pokud je nepoužíváte, zkuste to změnit. Uvidíte, že práce bude rázem příjemnější.

Jaký je tedy iPad Pro?

Stále se nemohu nasytit nového designu a zaoblených hran. Hrozně se mi líbí industriální design vycházející z iPhonu 5. iPad Pro je velmi příjemný do ruky. Kvůli bezrámečkovému provedení jsem se trochu obával, jak to bude s ergonomií. Za co ten iPad budu držet? Jde to bez větších problémů. Sice si sem tam zakryji čočku Face ID, ale šipka mě na to vždy včas upozorní. I velký iPad Pro lze držet za okraj v jedné ruce. Případně si ruku dávám pod zařízení, roztáhnu prsty a vytvořím si vlastní stojánek. Většinu času však stejně iPad buď leží na stole, je ve stojánku nebo připojený ke klávesnici.

Velmi mohutným dojmem působí i nový fotoaparát, který parametrově odpovídá iPhonu XR. S iPadem však nefotím, maximálně skenuji dokumenty nebo si pořídím ilustrační fotografii. Moc ani nepoužívám Animoji nebo Memoji, ač to s iPadem lze. Možnosti Face ID jsou skvělé a velmi dobře reaguje na můj obličej, ať už se iPad nachází v jakékoliv poloze. Vždy se rychle odemkne a je připraven k použití.

Líbí se mi, že se iPad na stole nehýbe, jako například iPhone XS / XS Max. Zároveň ho lze celkem snadno ze stolu zvednout. Na těle pak naleznete ještě čtyři reproduktory, které mají mít větší výkon než předchozí model. Pocitově mi přijde, že reproduktory hrají stále stejně a bez problémů ozvučí větší místnost.

USB-C na scéně

Paradoxně jsem se nejvíce obával nového USB-C konektoru. Doma všichni jedeme na kabelech Lightning. Máme je prakticky všude, aby kdokoliv a kdykoliv mohl nabít své zařízení. Podobně se u nás již etablovaly bezdrátové nabíječky. Na USB-C nejsem až tak zvyklý vyjma MacBooku. Zjistil jsem však, že není vůbec špatný a například na cestování je to velmi praktické řešení. MacBook a iPad mohu nabíjet jedním kabelem. Druhým kabelem pak nabíjím iPhone, používám kabel USB-C na Lightning, tedy z jednoho zdroje (MacBook adaptér) nabiji všechny tři zařízení. Zbývají jen Apple Watch, zde používám originální kabel.

K iPadu Pro jsem také zkoušel připojit hned několik USB-C hubů. Všechny bez problémů fungují. Zkoušel jsem stáhnout fotografie ze zrcadlovky nebo jiných iPhonů. Hezky také funguje připojení Ethernet kabelu, což se osvědčilo například na hotelu nebo v kanceláři, kde je horší Wi-Fi signál. Zkoušel jsem porovnávat i rychlost připojení, ale přišlo mi to velmi podobné. Škoda jen, že nemohu z iPadu připojeného Ethernetem spravovat síť. iPad Pro vám také může dobíjet další zařízení, a to nejen iPhone, ale například i elektronickou cigaretu. Vyzkoušel jsem to za vás, jde to.

Samostatnou kapitolou je připojení externího monitoru, což nepotřebuji. iPad mi dává svobodu v použití a úplně se mi nechce být přikovaný ke stolu a připojenému kabelu. Ostatně doma ani žádný monitor nemám, jen televizi. Kdybych pro něj měl prostor, asi bych spíše pořídil rovnou nějaký iMac. Tak či tak iPad Pro lze snadno připojit a můžete zrcadlit obrazovku. Ideální to je nejen na práci a konzumaci obsahu, ale i hraní her. Když pak použijete nějaký bezdrátový herní ovladač, vytvoříte si malou herní konzoli.

Výkon: hudba budoucnosti

Nový iPad Pro má větší výkon než 15″ MacBook Pro! Neuvěřitelné! Jak může mít takhle malé a tenké zařízení větší výkon než profesionální počítač? Ruku na srdce, kdo z vás však ten výkon opravdu využije. Na iPadu můžete snadno renderovat videa, upravovat velké fotografie v RAW nebo otevřít desítky aplikací. iPad se však sotva zahřeje, tedy aktuálně neexistuje něco, s čím by se neporadil. Stejné je to i u náročných her. Vše je plynulé a bez zasekávání.

Myslím si, že Apple myslí do budoucnosti. Když si koupíte nový iPad, počítá se s tím, že vám nějaký ten čas zůstane. Věřím, že se toho hodně změní i s příchodem dalších operačních systémů iOS. Právě na ten hodně lidí nadává, že není připravený či uzpůsobený pro plnohodnotnou práci.

Ano, iOS má své limity. Je to minimalistický systém, který se neustále vyvíjí a vylepšuje. Nelze ho moc ohnout, musíte se mu přizpůsobit a přijmout jeho architekturu. Pokud nechcete, máte zde macOS. Nikdo vás přeci nenutí.

Oproti macOS má spousty výhod. Na velkém iPadu mě baví pracovat se dvěma okny zároveň, především když vyřizuji emaily nebo faktury. Kopírování textů je hrozně jednoduché, a dokonce si můžete najednou vybrat hned několik textů či vět. Je to stejný princip jako když hromadně přesouváte aplikace.

Na iPadu mě baví práce s Dockem, kde mám všechny nejdůležitější aplikace. Můžete zde mít dokonce i celé složky a kdykoliv otevřít potřebnou aplikaci. Když k tomu přidáte intuitivní gesta, máte vyhráno.

Když se ještě vrátím k výkonu, tak uvnitř iPadu naleznete A12X Bionic čip. Ten má Neural Engine, který zvládá pět biliónů operací za sekundu a umožňuje vyspělé strojové učení. Laicky řečeno, podle Applu je rychlejší než většina PC notebooků. Ale opět, kdo z nás ten výkon opravdu potřebuje a využije?

Pro koho je

Pokud přemýšlíte, zda je pro vás nový iPad Pro vhodný, mrkněte na článek od Honzy Březiny, který to velmi trefně přirovnal k motoristickému průmyslu. iPad Pro je krásné zařízení. Jsem naprosto spokojen a stále se snažím překonávat limity toho, co s ním lze zažít a udělat. Často vyrážím do města jen s iPadem a MacBook nechávám doma. Některé úkony pak připravuji na Macu a zbytek již na iPadu. Jde jen o to nalézt vhodný průsečík, který je u každého uživatele individuální.

Nový iPad Pro startuje na 22 990 korunách za 11″ variantu. Ta větší pak stojí 28 990 korun a cena se samozřejmě zvedá dle zvolené kapacity nebo Cellular verze. Často se mě také lidé ptají, zda jim bude stačit nejmenší 64GB varianta. Dle mého to lze, pokud máte dostatečně velký iCloud či jiné cloudové služby. Je to však život na hraně. Nečekejte, že si do iPadu nahrajete všechna videa, fotky nebo hry. Lze z toho pracovat, ale má to svá omezení. Zlatá střední cesta vede skrze 256GB verzi, která je dle mého optimální pro jakoukoliv činnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *