iPad a externí disky – vztah plný komplikací

Externí disky

Když Apple oznámil, že iPadOS přinese plnou podporu externích úložišť, řada uživatelů iPadu zajásala. Žijeme v době cloudové, ale pokud chcete iPadem úplně nahradit počítač, tak se stále ještě bez občasného připojení externího disku, klíčenky nebo čtečky paměťových karet neobejdete. Bohužel, prvotní nadšení vystřídalo vystřízlivění. iPad sice nově externí úložiště podporuje, ale je zde řada omezení, o kterých byste měli vědět.

Není iPad jako iPad, a proto je v první řadě třeba konstatovat, že opravdu jednoduše připojí externí úložiště pouze majitelé nových iPadů Pro s konektorem USB-C. Ten má dostatek energie i pro souběžný provoz několika externích disků a se správným kabelem či redukcí k nim můžete připojit prakticky cokoli. Během skoro měsíce intenzivního testování jsem nenašel zařízení, které by iPad Pro nedokázal energeticky obsloužit. Klasické disky, SSD, paměti flash, čtečky paměťových karet SD, microSD, CF CFast, XQD – vše bez problémů fungovalo.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

V případě iPadu s konektorem Lightning je situace výrazně komplikovanější, protože tento konektor nebyl navržen tak, aby napájel externí zařízení. V praxi to znamená, že kromě zařízení s vlastním zdrojem energie, jako jsou fotoaparáty a videokamery, fungují bez problémů jen čtečky karet SD a microSD. U většiny ostatních zařízení se jen objeví informace o nedostatku energie a konec.

Externí disky

Z této nepříjemné situace vedou dvě cesty. Jednou možností je USB HUB s vlastním zdrojem energie, který připojíte do zásuvky a on se postará o nabíjení úložiště. Velmi nepraktické, ale funkční řešení. Druhou možností je pořídit redukci s označením Lightning/USB 3 adaptér fotoaparátu, která má kromě jednoho portu USB ještě Lightning, do kterého můžete běžným kabelem zapojit napájení nebo třeba powerbanku, jež používáte k iPadu. Pořád je to trochu komplikované, ale funkční i v terénu.

Myslím, že je velká chyba, že Apple tuto informaci jasně nekomunikuje. Řada uživatelů by si radši koupila iPad Pro, a ušetřila si řadu starostí.

Pozor na formátování úložiště

Každé úložiště je nějak naformátováno. Odborně mluvíme o souborovém systému (file system) a z historie tu máme řadu navzájem nekompatibilních formátů. Apple dlouhodobě podporuje systémy FAT16 a FAT32. Ty se nejčastěji používají u paměťových karet a fungují na všech zařízeních – iPadem počínaje a chytrou televizí konče.

Jejich největším limitem je absence nastavitelných uživatelských práv a nemožnost uložit soubor větší než 4 GB. Proto Apple podporuje i novější systémy exFAT, HFS+ a APFS. Ty už nefungují úplně všude, ale zejména ve světě Apple jsou zcela běžné. A zde narazíme na první omezení. iPad zatím neumí pracovat se šifrovanými verzemi těchto souborových systémů, takže pokud máte nějaký disk zašifrovaný, iPad jej vůbec nedetekuje.

Ze světa Windows pochází ještě jeden velmi rozšířený souborový systém NTFS, který má patentován Microsoft a Apple jej plně nepodporuje ani na Macu. Na iPadu je zatím podpora NTFS zcela nulová a obávám se, že s ohledem na to, jak iPadOS vnitřně funguje, je nepravděpodobné, že by se objevilo řešení od jiných vývojářů (jako na Macu).

Externí disky

V praxi to znamená, že externí disk naformátovaný ve Windows s velkou pravděpodobností na iPadu fungovat nebude, protože Windows stále používají NTFS jako preferovaný systém. Navíc iPad neumí formátovat externí média. Takže ani v případě prázdného úložiště na iPadu jeho formátování nezměníte. Toto považuji za velmi nešťastné. Apple opět o těchto limitech mlčí a řešení zatím neexistuje.

Aplikace Soubory a její omezení

I když máte správné kabely a správné formátování disku, nemusíte mít úplně vyhráno. iPadOS je čerstvě narozený a má svoje dětské nemoci. Přestože se aplikace Soubory výrazně funkčně i vzhledově přiblížila Finderu na Macu, má svá omezení. V první řadě nezvládá pracovat se soubory většími než 4 GB. Při pokusu o jejich kopírování či přesunutí po dlouhém čekání spadne.

Stejně tak, pokud v jednom adresáři jsou vyšší tisíce souborů, aplikace dlouho načítá, načítá, a nakonec nic nezobrazí. Obojí jsou zjevné chyby a je pravděpodobné, že je Apple v blízké době opraví. Teď vás ale mohou zaskočit. Podobně nepříjemný je fakt, že aplikace Soubory si neumí ukládat náhledy souborů, takže při každém připojení externího úložiště je znovu zdlouhavě vytváří.

Externí disky

Přístup k externím diskům z jiných aplikací

Apple umožnil přístup k externím úložištím nejen aplikaci Soubory, ale mohou je využívat i aplikace třetích stran. Nicméně, aby tomu tak bylo, musí vývojáři aktualizovat své aplikace a podporu doplnit. Řada aplikací tak už udělala a ukazuje, že vše může fungovat velmi dobře. Nicméně není problém narazit na aplikaci, která stále externí disky nepodporuje, a to včetně těch od velkých zavedených firem, jako je Adobe.

Vincente, jsme spokojení?

Bohužel, aktuální podpora externích disků na iPadOS není rozhodně dokonalá a ke spokojenosti máme daleko. Apple bude muset opravit chyby v aplikaci Soubory a je otázkou, jak se postaví k NTFS a šifrovaným souborovým systémům. Pokud žijete ve světě Applu, dá se vše nastavit tak, aby to fungovalo a nijak zásadně vás to neomezovalo. Doporučuji používat iPad Pro, formátovat na exFAT a většina problémů zmizí. Pokud ale žijete v multiplatformním světě a potřebujete interagovat s uživateli Windows, není iPad dobrým řešením ani po přechodu na iPadOS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *