Jaké aplikace by neměly chybět v žádném iPhonu

Každý chytrý telefon je jen tak dobrý, jak dobře si jej vybavíte aplikacemi. Co si budeme nalhávat, v kapse si nosíme malý počítač, který se správnými programy dokáže divy. V App Store najdete milióny různých aplikací a já jsem pro vás vybral ty základní, které by neměly chybět.

Samotný operační systém je vybaven desítkami malých užitečných aplikací. Nejsou to ty nejsofistikovanější, které můžete najít, ale nabízejí jednoduchost, přehlednost, spolehlivost, a hlavně skvělé vzájemné propojení. Po mnoha experimentech s různými alternativními aplikacemi jsem se nakonec pokorně vrátil k základní sadě aplikací od Applu. Každodenně používám Mail, Kalendář, Připomínky a Poznámky pro vedení osobní agendy. Jejich obrovskou výhodou je možnost pracovat s prakticky libovolným zdrojem informací. Apple má sice svůj iCloud, ale prakticky stejně komfortně můžete pracovat s daty uloženými u Googlu, Microsotfu, na Seznamu nebo třeba na firemním serveru. Dokonce není problém propojit soukromé a firemní účty do jednoho zařízení. Vše se nastavuje v Nastavení – Hesla a účty. Stačí vědět správné parametry.

Základní výbavička od Applu

Jako webový prohlížeč u mě zvítězilo Safari, spoléhám na Počasí od Applu, systémové Fotky, Fotoaparát nebo aplikaci Soubory pro práci s různými typy souborů. Zde bohužel platí řada omezení, ve kterých se iPhone liší od běžných počítačů. Tato omezení jsou ale dána samotným operačním systémem, takže ani pokročilejší aplikace, jako je Documents, toho neumí o mnoho víc.

Samotný operační systém má dokonce vestavěnou řadu užitečných pomůcek. Do vyhledávání můžete kromě hledaného slova zadat matematický příklad a změní se v kalkulačku. Umí převádět měny nebo třeba různé jednotky.

Komunikace a sociální sítě

Mě osobně velice vyhovuje systémová aplikace Mail díky svému minimalismu a jednoduchosti. Pokud patříte mezi náročnější milovníky emailů, můžete si nainstalovat Outlook od Microsoftu nebo skvělý Airmail.

Pro rychlou komunikaci včetně odesílání souborů, fotografií nebo třeba vlastní polohy můžete použít systémové Zprávy, které v sobě kombinují SMS, MMS a iMessage. Pokud převážně komunikujete s uživateli produktů značky Apple, budete pravděpodobně nadšení a spokojení. Pokud většina vašich kamarádů či kolegů má Android, sáhněte po aplikaci WhatsApp či Viber. Obě nabízejí multiplatformní komunikaci podobnou iMessage.

Stejná situace je s audio či videohovory přes internet. Přímo od Applu, zdarma a krásně propojeně s ostatními aplikacemi funguje FaceTime, který nově podporuje i skupinové hovory. Podmínkou je, aby na druhé straně bylo zařízení Apple. Pokud tuto podmínku neumíte splnit, vybrat můžete z široké plejády alternativ. Počínaje trochu umírajícím Skype, přes jmenovaný WhatsApp a Viber, až třeba po Facebook Messenger.

O něco jednodušší je situace u samotných sociálních sítí. Pro Facebook, YouTube a Instagram nejlépe fungují přímo aplikace daných služeb. Čestnou výjimkou je skvělý Tweetbot, který má řadu výhod oproti originální aplikaci Twitter.

Fotografování a úpravy fotografií

Pokud rádi fotografujete, budete svůj iPhone pravděpodobně milovat. Už systémový Fotoaparát vůbec není špatný, snadno se ovládá a umí naplno využít funkce každého modelu iPhonu. Pokud chcete mít větší kontrolu nad tím, jak fotografie vznikají, nastavovat víc parametrů a víc tvořit, rozhodně vyzkoušejte aplikaci Halide Camera nebo Pro Cam 6.

Nejjednodušší, bezplatnou, českou a jednoduše skvělou aplikací na úpravy fotografií je Snapseed. Přestože jsem profesionální fotograf, mám ho rád a používám jej skoro denně. Pokud máte rádi práci s filtry, nenechte si ujít VSCO. A opravdu náročné úpravy nabízí například vynikající Darkroom.

Videa a hudba

V oblasti hudby a videa Apple dlouhodobě preferuje online služby před obsahem staženým přímo do zařízení. Ušetříte díky tomu spoustu místa v zařízení a Apple tím zároveň aktivně bojuje proti pirátství. U hudby jsou nejpopulárnější Spotify a Apple Music. V případě videa si můžete vybrat z řady služeb, jako jsou HBO GO, Netflix nebo třeba české O2TV, VOYO a dalších.

Pokud naopak rádi vytváříte filmy nebo hudbu, potěší vás, že Apple zadarmo nabízí iMovie a GarageBand s neuvěřitelně jednoduchým ovládáním.

Cestování a navigování

iPhone je skvělým společníkem na cestách. Zejména od zavedení celoevropského bezplatného roamingu si můžete naplno vychutnávat stovky služeb. Vynikající jsou komunitní mapy Waze s vždy přesnými informacemi o provozu, radarech, výlukách a kolonách. Jsou mnohem spolehlivější než Apple Mapy. Zejména pěší turisty potěší české Mapy.cz. Při hledání ubytování pomůže například AirBnB nebo Hotels.com.

Do iPhonu si můžete stáhnout jazykové překladače, jízdní řády MHD, průvodce městy či památkami a stovky dalších užitečných aplikací dle libosti.

Dokumenty, tabulky a prezentace

Pokud potřebujete i na telefonu občas vytvořit či upravit textový dokument, tabulku či prezentaci, máte v zásadě dvě možnosti. Pokud výsledný dokument budete tisknout, předávat v PDF nebo pracujete převážně v prostředí Apple, doporučuji kancelářský balík Apple iWork. Aplikace Pages, Numbers a Keynote jsou plně lokalizované do češtiny, jednoduché, přehledné a produkují graficky bohaté dokumenty s minimem úsilí. Pokud však potřebujete často pracovat s dokumenty MS Office a vyměňovat si je s uživateli na Windows, pak raději sáhněte po balíku aplikací Word, Excel a Power Point. Jejich plnou funkčnost získáte nejsnáze v rámci předplatného MS Office 365 spolu s licencí pro počítač.

Banka a peníze

Většina zahraničních i českých bank dnes nabízí vlastní mobilní aplikaci, pomocí které můžete z mobilu bezpečně a snadno ovládat svůj bankovní účet. Nainstalujte si aplikaci podle toho, jakou banku používáte. Kromě tradičních bank existuje řada fintech startupů, které se snaží nabídnout moderní alternativní služby. Pokud jste otevřeni novým možnostem, podívejte se, co nabízí například Revolut či Curve.

Sport

Pokud rádi sportujete, iPhone vám může pomoci s monitoringem aktivity nebo třeba s coachingem a motivací. Pokud sportujete jen občas, bude vám bohatě stačit systémová aplikace Aktivita, která je skvělá zejména, pokud máte i Apple Watch. Pokud děláte nějaký sport vážněji, zvolte specializovanou aplikaci. například pro běžce jsou skvělé Strava, Runkeeper nebo třeba Nike Running Club.

Pár her do základu

iPhone je nejen skvělý počítač, ale může se snadno a rychle stát vaší přenosnou konzolí. V App Storu naleznete tisíce her, některé jsou zcela zdarma, jiné jsou hratelné až teprve skrze in-app nákupy. Tak či tak je rozhodně z čeho vybírat.

Alto’s Adventure (Odyssey)

Alto’s Adventure se stalo bezesporu velkým fenoménem a není snad žádného hráče, který by ji neznal. Vývojáři tohoto titulu totiž vsadili nejen na herní koncept, ale i dechberoucí audiovizuální zpracování. Během hraní se přistihnete, jak místo na trasu, doslova zíráte na vzdálené zasněžené vrcholky hor a obdivujete grafické zpracování. Podobně je na tom i hudba, která je velmi příjemná a doslova vybízí k relaxaci a uvolnění. Letos také vyšlo pokračování s přídomkem Odyssey.

Prune

Prune je relaxační až meditační hra, ve které je vaším úkolem starat se o stromy a zastřihávat je tak, aby vznikly krásné bonsaje. Ty v závěru každého kola vykvetou a díky tomu postupujete dál. Prune však není obyčejná hra. V mnoha případech jde doslova o meditaci, jelikož smyslem hry není se honit za nejvyšším skóre či sbírat zkušenosti. Při hraní si naopak vždy skvěle odpočinete a načerpáte potřebnou energii.

Hitman: Sniper

Povolání nájemného zabijáka je především pro kluky více než přitažlivé povolání. Každý snad někdy snil podívat se do sniper hledáčku, zamířit na cíl a trefit headshot. Díky skvělému vývojářskému studiu Square Enix si můžete roli nájemného agenta s číslem 47 vyzkoušet z pohodlí domova. Hitman: Sniper totiž po právu patří mezi vůbec nejlepší sniperské hry, včetně propracovaného grafického prostředí, hudby, úkolů a samotné střelby.

Chuchel

Pokud hledáte pastvu pro oči, nepřehlédněte české studio Amanita Design a jejich Chuchel. Ten je dostupný nejen pro Mac, ale i pro iOS. Chuchel je point-and-click adventura, kde ovládáte malou postavičku – Chuchla. Toho doprovází malý brouček Kekel, který se občas snaží Chuchlovi pomoct, jindy ho dokáže nemile potrápit. Co by to však bylo za hru, kdybychom neměli i úhlavního nepřítele a zápletku. Nepřítelem je neidentifikovatelná postava Chrchel. Chrchel malého Chuchela připravil o to nejlepší, o co v životě usiluje – lesklou, červenou třešeň. Chuchel ji prostě musí mít a dělá pro to vše, co může. Ve hře na vás čeká třicet různých levelů, kde vždy na konci musíte alespoň na chvíli získat třešeň, než se opět někam zakutálí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *